VIDEO Noi tensiuni în Minneapolis cu o zi înainte de începerea procesului uciderii lui George Floyd / Mii de persoane au ieșit în stradă, autoritățile au mobilizat Garda Națională

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 8 martie 2021, 10:54 Actualitate | Internaţional


Manifestatii in Minneapolis
Foto: Chandan KHANNA / AFP / Profimedia
În spatele unui coşciug alb acoperit cu trandafiri roşii, mii de persoane au defilat duminică în orașul american Minneapolis, pentru a cere „dreptate”, cu o zi înainte de procesul poliţistului alb care l-a ucis pe afro-americanul George Floyd, relatează AFP și The Guardian.

Mulţimea, foarte diversă, a rămas majoritar tăcută în semn de omagiu pentru George Floyd, mort, pe 25 mai, sub genunchiul agentului Derek Chauvin, ieşind din tăcere doar pentru a scanda „Fără dreptate, fără pace!”.

În spatele unei banderole pe care erau scrise ultimele cuvinte ale lui George Floyd, „Nu pot respira”, manifestanţii au defilat în jurul sediului guvernului local, care va găzdui acest proces cu începere de luni.



De teama unor posibile incidente odată cu audierile, clădirea a fost înconjurată cu sârmă ghimpată şi blocuri din beton. Mii de poliţişti şi soldaţi ai Gărzii Naţionale au fost, de asemenea, mobilizaţi.


În cortegiu, mai mulţi manifestanţi au afirmat că se tem că Derek Chauvin va scăpa liber după proces şi au avertizat că acest lucru nu ar rămâne fără consecinţe.

Derek Chauvin este acuzat de „crimă” şi „omor prin imprudenţă”. Procesul său, care va fi şi cel al metodelor poliţiei, urmează să înceapă luni cu selecţia juraţilor.

Dezbaterile de fond vor începe pe 29 martie, iar verdictul nu este aşteptat înainte de sfârşitul lunii aprilie.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1138 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    iar dau astia foc la oras! :))))) (Luni, 8 martie 2021, 11:02)

    Crup [utilizator]

    Sigur, categoric, strict in semn de protest fata de discrimimarea rasiala "sistemica", vorba presedintelui lor. :))))
    • +1 (9 voturi)    
      Unii sunt si manifestanti de profesie, (Luni, 8 martie 2021, 11:20)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      adica din cei care se duc la orice protest, doar ca sa se distreze si sa faca circ (indiferent de tema protestului).
      In cazul lui George Floyd se pare ca a fost mai mult vorba despre reglarea unor conturi mai vechi intre politistul criminal si Floyd, decat de o crima rasiala.
      • +1 (5 voturi)    
        ca ultrasii de la meciuri? (Luni, 8 martie 2021, 12:14)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        .. care se duc sa se bata cu jandarmii, nu sa se uite la un meci de fotbal?
  • +5 (11 voturi)    
    iar cu infractorul asta? (Luni, 8 martie 2021, 11:21)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... nu s-a terminat telenovela garoiului?
    • 0 (2 voturi)    
      nu prea (Luni, 8 martie 2021, 13:28)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Garoi, zici?
      De aia nu prea se termina... sunt niste animale care cred ca viata unor oameni conteaza doar daca se incadreaza in standardele lor.
      Daca ai avut nenorocul sa te nasti evreu in europa in 1900, tigan, negru oricand(la negru nu mai conteaza cand te-ai nascut norocos nu ai cum sa fii). Musulman in India, Crestin in Iran Irak, uyghur in china si lista continua. Daca tu te-ai nascut altfel decat majoritatea, esti persecutat.
      Garoi zici? Cat de mult imi doresc sa vad subfiinte precum cele ce se expirma asa, doar sa le vad lipsa de intelect si dezvoltare sociala.
  • -4 (8 voturi)    
    bine macar ca e mobilizata garda nationala (Luni, 8 martie 2021, 11:55)

    Adry@n [utilizator]

    Nu ca la protestul ala de la Capilol, unde nu era picior de negru si de garda nationala.
    Eu am impresia ca astea doua vin la pachet...

    Adevarul ca au primit cam multe drepturi, sa nu uite ca in anii 50-60 nu aveau voie la scoala, in autobuz, cafenele, magazine. Au primit cam multe drepturi si de-ai isi iau nasu la purtare. Sa accepte ca pe vremuri mureau cu miille, acum mor din cand in cand, ce e asa greu de acceptat frate?
    Cine a mai auzit de un politist alb care sa fie condamnat ca a omorat o persoana de culoare in statele unite, e de tot rasu. O sa rada Rusia ani de zile de aberatia asta...
    Acum lasand ironia la o parte, sper ca USA sa nu faca aceeasi gresala pe care au mai facut-o prin anii 90 in California, cand criminalii erau eliberati, ciudat este ca in aceeasi perioada daca te prindeau cu 1gram de iarba primeai 50 de ani de puscarie, dar daca omorai un negru primeai o achitare.
    Si acum sunt oameni care isi ispasesc pedepse de peste 30 de ani pentru 1 gram de iarba, desi acum in statul respectiv acum este LEGAL sa fumezi/detii...
  • +2 (8 voturi)    
    Ce cauta (Luni, 8 martie 2021, 12:01)

    idealogul [utilizator]

    Garda nationala in Minneapolis??
    Toata dar absolut toata armata, politia, CIA, FBI etc. etc. trebuie sa stea aliniata in fata Capitoliului ca sa il pazeasca.
    Mass Media americana care are intotdeauna dreptate a spus ca hoarde rasiste fara numar de albi religiosi setosi de sange vor navali peste Capitoliu si vor distruge democratia americana.
    Democratia americana e ca un bibelou ramas mostenire de la bunca si daca se sparge nu mai poate fi reparat. Democratia americana nu sta in milioanele de cetateni onesti, nu sta in Constitutie si repectarea ei, nu sta in clasa politica, nu sta in legislatie si cutume. Nuuuu!
    Mass media americana spune ca nimc din astea nu au valoare. Este ceva misteros in cladirea aia care detine totalitea democratiei americane extra fragile.