Celebrul miliardar Olivier Dassault a murit într-un accident de elicopter

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 7 martie 2021, 22:06 Actualitate | Internaţional


Olivier Dassault (2019)
Foto: Ludovic MARIN / AFP / Profimedia
Politicianul și miliardarul francez Olivier Dassault, unul dintre moştenitorii grupului aviatic Dassault - producătorul avioanelor Falcon, Mirage şi Rafale - şi-a pierdut viaţa, duminică, în urma prăbușirii elicopterului său, în apropiere de Deauville (nord-vestul Franței), informează AFP.

Într-un mesaj pe Twitter, președintele francez Emmanuel Macron a adus un omagiu deputatului formațiunii „Republicanii” (Les Républicains / LR, de dreapta), care avea 69 de ani.

„Olivier Dassault a iubit Franța. Căpitan de industrie, deputat, ales local, comandant în rezervă în forţele aeriene: de-a lungul vieţii sale, el nu a încetat niciodată să-şi servească ţara, valorificându-i atuurile. Moartea sa brutală este o mare pierdere. Gândurile mele se îndreaptă către familia şi apropiații săi”, a scris președintele francez.

Potrivit unor surse apropiate anchetei, pilotul elicopterului a murit şi el în accidentul care a avut loc în jurul orei locale 18.00, în Touques, lângă Deauville, pe coasta Normandiei. Alte persoane nu se aflau la bordul elicopterului.

Mai multe personalităţi i-au adus un omagiu lui Olivier Dassault - fiul lui Serge Dassault, fostul patron al grupului aviatic Dassault decedat în 2018, şi nepot al lui Marcel Dassault, fondatorul grupului și deţinătorul uneia dintre cele mai mari averi din Franţa.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18118 vizualizari

  • -30 (48 voturi)    
    Ăștia cu elicopterele... (Duminică, 7 martie 2021, 22:17)

    Nyk1 [utilizator]

    ...gen Kobe Bryant, Dassault, etc. nu au evaluat prea bine riscurile acestui mijloc de transport. E mult mai sigur cu avionul sau cu trenul, dar deh! Acolo trebuie să stai cu plebeii vrând-nevrând.
    • +23 (23 voturi)    
      este vorba despre (Duminică, 7 martie 2021, 22:49)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Take off or landing - este scurt cu elicopterul

      dar este adevarat ca elicopterul este mai periculos decat un avion mic.

      Uite Tiriac are un avion mic - deci nu merge cu plebeii
      • +3 (3 voturi)    
        Mda (Luni, 8 martie 2021, 7:48)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Accidentul s-a produs pe vreme buna la decolarea de pe proprietatea miliardarului . Elicopterul in cauza e un model destul de simplut , monomotor turboshaft cu un pilot . Deocamdata nu exista nici un indiciu in privinta cauzelor probabil or sa apara in urmatoarele ore .
    • +5 (9 voturi)    
      La tine. (Luni, 8 martie 2021, 8:45)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Mânia proletară este genetică.
    • 0 (2 voturi)    
      Păcat (Luni, 8 martie 2021, 11:53)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      la banii lui își permitea să nu se grăbeasca nicăieri.
      Bine că nu a mai luat și pe altcineva cu el..
    • 0 (0 voturi)    
      Putin (Luni, 8 martie 2021, 13:57)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      l-o fi evaluat? Riscul, la el ma refer. Ce stii, ca doar esti intim cu tarul bolsevic.
  • -17 (31 voturi)    
    Da cum sa nu (Duminică, 7 martie 2021, 22:47)

    mitg [utilizator]

    Cine stie ce a exportat in secret, o fi vrut sa exporte ...
  • -5 (17 voturi)    
    De aceea se spune ca cizmarul umbla cu ghetele (Duminică, 7 martie 2021, 23:16)

    Susufler0 [utilizator]

    nepingelite si croitorul cu haina rupta la coate !

    PS. Miliardarul cu avioanele nu va muri niciodata inecat !
  • +22 (30 voturi)    
    Moartea (Luni, 8 martie 2021, 0:40)

    VOX. [utilizator]

    Este cea mai democratică persoană de care am auzit. Cu siguranta o voi intalni, desi eu n-am elicopter.
  • +4 (4 voturi)    
    Frumos spus (Luni, 8 martie 2021, 6:49)

    Zache58 [utilizator]

    ''el nu a încetat niciodată să-şi servească ţara, valorificându-i atuurile.''RIP.
  • +5 (5 voturi)    
    RIP (Luni, 8 martie 2021, 7:36)

    mongolul [utilizator]

    Pacat!
  • 0 (4 voturi)