Atac presupus terorist în Suedia: Suspectul este un afgan de 22 de ani sosit în țară în 2018 (presă)

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 4 martie 2021, 13:13 Actualitate | Internaţional


Atac in Vetlanda
Foto: Mikael Fritzon / AFP / Profimedia Images
Bărbatul suspectat de atacul cu armă albă care s-a soldat miercuri în Suedia cu şapte răniţi este un afgan de 22 de ani, sosit în ţara nordică în 2018, anunță AFP citând mass-media suedeză.

Presupusul atacator locuia de câteva luni în Vetlanda, un orăşel liniştit de 13.000 de locuitori situat în sudul Suediei şi unde a avut loc atacul, iar poliţia i-a percheziţionat domiciliul în timpul nopţii, relatează cotidianele Aftonbladet şi Expressen.

Poliţia, care anchetează asupra posibilelor motivaţii teroriste în tentativele de crimă, nu a confirmat identitatea şi nici naţionalitatea tânărului, dar a anunţat că el locuia în regiune şi că avea în jur de 20 de ani. Potrivit autorităţilor, el era cunoscut poliţiei pentru infracţiuni minore.

Potrivit mass-mediei locale, el a fost condamnat pentru consum de canabis.

Poliția a relatat că atacul a avut loc în jurul orelor locale 15:00 (14:00 GMT), în cinci locuri distincte din centrul oraşului Vetlanda, situate la câteva sute de metri distanţă unul faţă de altul. Suspectul a fost arestat ceva mai târziu, după ce un poliţist l-a rănit cu focuri de armă în picior.

Şapte persoane au fost rănite în atac, considerat posibil terorist, a declarat poliţia în noaptea de miercuri spre joi, revizuindu-şi bilanţul în scădere.

„Numărul de răniţi ai presupusului atacator se ridică la şapte. Înainte, informaţiile avansau o cifră de opt răniţi”, a anunţat poliţia joi dimineaţa într-un comunicat.

Trei dintre răniţi au suferit răni ce le pun în pericol viaţa, iar doi au suferit răni grave, potrivit unui bilanţ furnizat la sfârşitul serii de miercuri de spitalul din Jönköping, principalul oraş al regiunii. Iniţial, poliţia a respins pista teroristă, însă în final a informat că suspectează o posibilă „crimă teroristă”.

Anchetatorii au rămas prudenţi miercuri seara în timpul unei conferinţe de presă.

„Sunt detalii ale anchetei care fac ca noi să lucrăm asupra unor posibile motivaţii teroriste. Însă nu pot să precizez despre ce este vorba”, a spus şefa poliţiei locale.

O nouă conferinţă de presă urmează să aibă loc joi după-amiaza. Suspectul, spitalizat după ce a fost rănit, nu este încă apt pentru a fi audiat. Suedia a fost vizată de atentate de două ori în ultimii ani, în 2010 şi 2017.

REFERINȚĂ:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3116 vizualizari

  • +13 (19 voturi)    
    ce jegosi! (Joi, 4 martie 2021, 13:18)

    c1 [utilizator]

    Iniţial, poliţia a respins pista teroristă, însă în final a informat că suspectează o posibilă „crimă teroristă”.
    • +8 (12 voturi)    
      Ne trebuiesc si noua din astia? (Joi, 4 martie 2021, 14:25)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui c1

      Cum sa aduci asa ceva in tara.
      Daca tii la poporul tau trebuie sa te gandesti in primul rand la binele lui si abia dupa, sa-i ajuti pe altii.
      Nu-i poti ajuta pe altii facand rau propriului popor.
      Ce daca altii au inebunit. Politicienii nostri decidenti, sa bage capul in apa rece si sa gandeasca apoi limpede.
      • 0 (2 voturi)    
        Sunt destui migranti (Joi, 4 martie 2021, 20:15)

        Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        care chiar vor sa traiasca si sa munceasca, sa se integreze cat pot de bine intr-o cultura mai civilizata. Am cunoscut destui si nici unuia din ei nu ii pasa de prostiile proliferate de tot fel de "imami" extremesti. Extremismul prinde si la musulmani doar la "cei saraci cu duhul". Astia sunt extrem de simplu de depistat: nu prea stiu sa scrie , sa citeasca, nu au nici o meserie si nici o intentie de a lucra, refuza sa urmeze regulile statului in care se stabilesc, au un cerc de prieteni extrem de mic, din aceeasi categorie. Din pacate, sistemele de "triere" din tarile vestice se bazeaza prea mult si nejustificat pe incredere si mai putin pe profle si statistici...
        • +1 (1 vot)    
          Deci recunosti ca riscul exista! (Vineri, 5 martie 2021, 8:24)

          Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

          Niciunul dintre migranti nu se declara radical daca-l intrebi. Si atunci cum faci ii alegi pe aia saraci si analfabeti (aprox. 95%) si-i trimiti acasa?
          Unica solutie, dupa mine, este sa fie ajutati la ei acasa! Cu alimente si educatie sponsorizata de tarile mai bogate si (sa recunoastem!) mai civilizate.
          Securitatea, acolo la ei in salbaticie sa fie asigurata tot de ei, migrantii tineri care sunt deja aici, sa fie instruiti si echipati corespunzator, sa se faca unitati disciplinate cu ei si trimisi in tarile de origine sa lupte si sa asigure securitatea in regiune.
          De ce sa mearga in Afganistan, Irak, Siria, Yemen sau Nigeria ...soldati romani, germani, americani... sa lupte in locul lor, multi sa-si dea viata si sa mai fie considerati si "trupe de ocupatie, imperialisti".
          Gata Guvernul Romaniei! Retrageti cele cateva sute de militari romani din Afganistan si Irak si instruiti tinerii migranti afgani si irakieni care sunt cu miile in centrele noastre de refugiati si trimiteti-i cat mai urgent in teatrele de operatiuni din tara lor sa-si asigure securitatea lor si a concetatenilor lor.
  • +4 (12 voturi)    
    Rasismul este o consecinta, nimeni nu se naste asa (Joi, 4 martie 2021, 13:24)

    Nyk1. [utilizator]

    Si dupa ce intri in contact cu unele natii, de ce oare devii rasist dintr-o data? Nu se intreaba nimeni ? Poate are de-a face cu caracterul.
  • +11 (15 voturi)    
    E suspect sau e făptaș? (Joi, 4 martie 2021, 13:29)

    BEDE [utilizator]

    Dacă a fost prins în flagrant, atunci parcă ar fi normal să fie desemnat ca făptaș și nu ca suspect. Din câte știu eu, suspect este cineva care presupui că ar fi comis o faptă, dar nu ai încă suficiente probe. Ori, dacă a fost prins asupra faptului, mai poți spune că e suspect? Sau, cumva, o fi suspectat de terorism islamic... Vai! Dar nu e corect să zici de terorism islamic! Doar isalmul este religia păcii! Se poate oare să ofensezi ceva mai bine de un miliard de islamiști pentru că sutn câțiva teroriști? Nu! Nu contează că majoritatea teroriștilor strigă Alla Akbar...
  • +12 (14 voturi)    
    Atac terorist (Joi, 4 martie 2021, 13:32)

    Milka Man [utilizator]

    inseamna un atac care are ca scop terorizarea uneia sau mai multor persoane. Motivele pot fi diverse. Inteleg incercarea autoritatilor de a nu crea panica, dar amenintarea exista, e in crestere, e scapata de sub control, iar incercarile de musamalizare nu fac decat sa discrediteze Politia si Guvernul in ochii cetatenilor din cauza unei false si inutile "corectitudini politice".
  • +7 (23 voturi)    
    MINCIUNA! (Joi, 4 martie 2021, 13:37)

    idealogul [utilizator]

    Nu cred nimic.
    In mod sigur teroristul este un barbat alb hetero crestin prin de toxic masculinity, opresiv patriarhy, white priviledge, religion fundamentalist etc. etc. etc. Si sigur a votat cu Trump si Putin desi e suedez.
    New York Times BBC, CNN si toate ziarele si mass media americana mi-au explicat zilnic timp de 10 ani ca toti barbatii albi sunt teroristi si vinovati de toate nenorocirile de pe planeta trecute, prezente si viitoare.
    Biden, democratii si massmedia americana au intotdeauna dreptate - mai ceva decat Biblia.
    Trebuie sa fie o conspiratie iezuita prin care au inlocuit adevaratul terorist cu acest sarman afgan musulman nevinovat.
  • +5 (9 voturi)    
    si toata lumea condamna Ungaria si Polonia (Joi, 4 martie 2021, 15:28)

    Scarface1000 [utilizator]

    deoarece nu vroiau sa primeasca imigranti Afgani si Sirieni majoritatea barbati in putere la 20-30 ani!

    Au primit Belgienii, Francezii si Nemtii destui si cu ce s-au ales?

    Bomba la aeroportul din Bruxel in Belgia,bombe si tiruri intrate pe pietonale in Germania, atacuri peste atacuri in Franta etc

    Dorim si noi asa ceva?