Coronavirus: Texasul renunţă la purtarea obligatorie a măştii, îşi va redeschide 100% economia

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 3 martie 2021, 7:21 Actualitate | Internaţional


Coronavirus Texas, SUA
Foto: USA TODAY Network / ddp USA / Profimedia
Guvernatorul republican al Texasului, Greg Abbott, a anunţat marţi renunţarea la obligativitatea de a purta mască şi redeschiderea totală a magazinelor şi restaurantelor, apreciind că al doilea stat ca populaţie din SUA are "mijloacele de a-şi proteja" populaţia de coronavirus, notează AFP, citată de Agerpres. "De miercurea viitoare, toate magazinele şi restaurantele de orice tip pot deschide la 100% din capacitatea lor", a afirmat guvernatorul într-un decret care "pune capăt purtării obligatorii a măştilor în tot statul" în vigoare din iulie 2020.

"Datorită progreselor medicale în domeniul vaccinurilor şi tratamentelor cu anticorpi, Texasul are acum mijloacele de a-şi proteja texanii de coronavirus", a adăugat Greg Abbott.

Chiar dacă "COVID-19 nu a dispărut", statul sudic "se află într-o situaţie mai bună" decât în octombrie, când capacitatea magazinelor şi restaurantelor a fost limitată la 75%.

"Acum este momentul să deschidem Texasul 100%", a spus el în timpul unei vizite într-un restaurant din Lubbock, nord-vestul statului.

"De aproape şase luni, prea mulţi texani au fost privaţi de oportunitatea de a lucra, prea mulţi proprietari de mici afaceri au avut probleme în a-şi plăti facturile", a adăugat guvernatorul Abbott. "Ne asigurăm ca toate afacerile şi familiile din Texas să aibă libertatea de a-şi hotărî propriul destin", a continuat el.

Cu toate acestea, firmele pot limita capacitatea de primire a spaţiilor lor sau pot introduce protocoale sanitare, a subliniat decretul guvernatorului.

Circa 44.000 de persoane au murit din cauza COVID-19 în Texas de la începutul epidemiei, potrivit datelor raportate de universitatea americană Johns Hopkins.

Luni, directoarea Centrelor pentru Controlul şi Prevenirea Bolilor (CDC) din Statele Unite, principala agenţie federală de sănătate publică a ţării, a avertizat împotriva oricărei relaxări, în special în ceea ce priveşte purtarea măştii.

"Sunt foarte îngrijorată de informaţiile potrivit cărora din ce în ce mai multe state ridică exact măsurile pe care le-am recomandat pentru a proteja oamenii", a declarat Rochelle Walensky într-un briefing de presă. "Nu este momentul să relaxăm dispozitivele cruciale despre care ştim că pot opri răspândirea Covid-19", a adăugat ea.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4337 vizualizari

  • +13 (21 voturi)    
    cam asta inseamna dreapta (Miercuri, 3 martie 2021, 7:33)

    Alin Delin [utilizator]

    Cam asta inseamna masuri de dreapta: libertate plus fiecare face dupa cum crede de cuviinta.
    Stiu ca imi iau multe minusuri dar restrictiile oblu de stanga sunt, cand statul il "f...e" prea mult grija de "starea" mea e fix masura de stanga.
    Tota asa fost si la comunism, statutului i se parea ca noi nu avem voie sa avem propietati si el se ocupa cum credea ca de cuviinta sa le foloseasca.
    Acum e la fel cu libertatea, cu micile afaceri din anumite domenii.
    Ma rog, daca nu va simtiti in siguranta stati in casa, dar ...un mediu perfect steril nu o sa fie niciodata si acel mediu chiar daca ar exista nu ar ajuta prea mult omul.
    • +2 (6 voturi)    
      stangistii (Miercuri, 3 martie 2021, 10:49)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

      Stangistii nu sunt in stare sa-si faca ordine in propria ograda dar vin cu solutii colective pentru cele mai grave si urgente probleme ale lumii.
  • 0 (8 voturi)    
    Texas (Miercuri, 3 martie 2021, 7:47)

    sentenced [utilizator]

    Here I cum.
  • -7 (19 voturi)    
    inca o dovada (Miercuri, 3 martie 2021, 8:12)

    Hans Metter [utilizator]

    de prostie din partea republicanilor din SUA. Nu ca ar fi prima. Ar trebui sa ia aminte de la ce fac evreii. Cu siguranta va fi miscarea castigatoare: vaccinarea tuturor apoi redeschidere totala.
  • +5 (5 voturi)    
    si (Miercuri, 3 martie 2021, 8:32)

    spy [utilizator]

    in Dakota de Sud nici macar n-au fost obligatorii, n-au inchis economia, oamenii in case, etc
  • -7 (13 voturi)    
    multa prostie... (Miercuri, 3 martie 2021, 8:44)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    multa prostie...
    • +6 (8 voturi)    
      in comparatie cu? (Miercuri, 3 martie 2021, 9:41)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      NY, de exemplu? Cali?
  • +1 (11 voturi)    
    "Pretul libertatii a fost... (Miercuri, 3 martie 2021, 8:52)

    John M. [utilizator]

    dintotdeauna foarte mare, dar americanii sunt dornici sa-l plateasca" spunea Kennedy intr-un discurs de-al lui.
    O sa vedem ce iese. O sa vedem cati vor plati cu viata ca si moarte te face liber...
  • +6 (10 voturi)    
    Un experiment intetesant (Miercuri, 3 martie 2021, 9:01)

    panda_rosu [utilizator]

    Sa vedem ce patesc intr-o luna. Va fi imaginea a ce se va intampla daca renuntam total la restrictii si masca, adica daca incercam sa traim normal, ca inainte.
    • +5 (13 voturi)    
      Știm deja răspunsul (Miercuri, 3 martie 2021, 9:25)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Experimente de genul ăsta au mai fost. Anume în Suedia. Suedezii au mers pe restricții minime spre inexistente până pe la începutul iernii. Rezultatul a fost că mortalitatea la mia de locuitori e astăzi undeva „în pluton” - Suedia e pe locul 20 în Europa și 24 în lume. Deci restricțiile nu au adus nici o îmbunătățire notabilă comparativ cu alte țări. Țara a introdus, e adevărat, restricții importante odată cu valul din iarnă, însă, dacă ne uităm la cifrele suedeze, odată cu introducerea restricțiilor a crescut semnificativ și numărul de decese (comparativ cu primăvara și vara trecute). Nu știu dacă e neapărat o legătură, dar de ajutat clar nu au ajutat restricțiile.
    • +6 (6 voturi)    
      cum spunea cineva mai sus, (Miercuri, 3 martie 2021, 9:41)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      exista deja: South Dakota
  • +3 (9 voturi)    
    Asa da politicieni! (Miercuri, 3 martie 2021, 9:35)

    Dromikete [utilizator]

    Acum cand ai vaccin, tratamente care dau rezultate e si normal sa scoti restrictiile, parerea mea.
  • +3 (5 voturi)    
    unde este (Miercuri, 3 martie 2021, 12:41)

    Vasile-Vasile [utilizator]

    unde este marioneta sa comenteze ??
    ca urmeaza un dezastru, apocalipsa etc etc ....
    inconstientii .... uite ce fac ....
    dar un lucru e clar: omenirea nu e pt marioneta, locul lui este in padure, in pestera sau orice vazuina!