Twitter va bloca permanent utilizatorii care dezinformează cu privire la vaccinurile anti-Covid / Noul sistem de interdicții anunțat de companie

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 2 martie 2021, 10:14 Actualitate | Internaţional


Twitter
Foto: Sharaf Maksumov | Dreamstime.com
​Platforma de social media Twitter a anunţat luni că intenţionează să-şi amplifice lupta împotriva dezinformării, inclusiv prin posibilitatea de a le bloca definitiv accesul utilizatorilor care au fost atenţionaţi de cinci ori, informează AFP și The Guardian, potrivit Agerpres.

„Credem să acest sistem de avertismente va ajuta la educarea publicului cu privire la regulamentele noastre şi la reducerea cu mai mult succes a propagării de informaţii potenţial periculoase sau false pe Twitter, în special în cazul infracţiunilor repetate, moderate sau grave”, a anunţat reţeaua socială într-un comunicat.

În decembrie, Twitter a decis să le ceară utilizatorilor să şteargă unele informaţii false, în special cele care sugerează că vaccinurile sunt utilizate pentru a controla populaţiile. Compania viza de asemenea dezinformările privind efectele adverse sau punerea sub semnul întrebării chiar a bolii COVID-19 şi a necesităţii ca oamenii să se vaccineze.

De atunci, moderatorii societăţii californiene au retras peste 8.400 de tweet-uri şi au notificat circa 11,5 milioane de conturi din întreaga lume. De acum, de la al doilea avertisment, utilizatorii îşi vor vedea contul blocat timp de 12 ore, iar la al patrulea avertisment blocarea va dura 7 zile.

De la al cincilea avertisment, blocarea contului va fi permanentă. Acest sistem se inspiră din cel împotriva defăimării având legătură cu alegerile şi procesele civice, care a determinat Twitter să-l blocheze pe fostul preşedinte american Donald Trump pentru infracţiuni repetate, printre care incitare la violenţă şi mesaje de discreditare a scrutinului prezidenţial.

Campaniile de vaccinare împotriva COVID-19, necesare pentru a proteja populaţiile şi a permite reluarea activităţilor umane, sunt în curs în numeroase ţări, inclusiv în SUA şi UE, notează AFP.

Începând din octombrie anul trecut, când vaccinurile erau doar în stadiul de teste clinice, YouTube şi Facebook au anunţat o reglementare strictă menită să interzică dezinformările cu privire la vaccinuri şi acţiunile menite să discrediteze campaniile de vaccinare.

Twitter va ataşa de asemenea etichete cu mesaje „poate conţine informaţii înşelătoare cu privire la vaccinurile împotriva COVID-19”, potrivit comunicatului de luni.

Moderatori vor fi însărcinaţi să determine care conţinuturi încalcă regulamentele, însă platforma speră să pună la punct un sistem atât uman, cât şi automatizat pentru a detecta mesajele problematice.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















831 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    hai (Marţi, 2 martie 2021, 10:32)

    martel55 [utilizator]

    ca in curand chinezii vor aunge sa ia lectii de "deemocratii" americani
  • +7 (13 voturi)    
    Să se renunțe la Twitter (Marţi, 2 martie 2021, 10:41)

    Tayen [utilizator]

    Ăsta-i următorul pas.
    Și la fieisbuciuc și WhatsApp.
    • -7 (9 voturi)    
      Sa folosim vkontakte si altele din Rusia? (Marţi, 2 martie 2021, 11:46)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      .*.

      Cum vreti voi rusilor sa interziceti tot ce se opune imperialismului vostru!

      .*.
  • -8 (10 voturi)    
    Foarte bine! Sa nu mai spuna Sosoaca nimic! (Marţi, 2 martie 2021, 10:59)

    Miky60 [utilizator]

    .*.

    Corect! Foarte bine! Sa faca la fel si Facebook si Instagram si TikTok! Trebuie sa luptam impotriva celor care dau stiri false sau exagereaza cu efectele minore secundare!
    Doar impreuna putem lupta impotriva virusului ucigas!

    .*.
  • +8 (10 voturi)    
    cine decide si bazat pe ce fapte ca e dezinformare (Marţi, 2 martie 2021, 11:08)

    Kivek [utilizator]

    daca eu spun ca vaccinul AstraZeneca NU e eficient pt varianta Africana a COVID e dezinformare sau nu?
    • -7 (9 voturi)    
      Nu mai dezinforma! (Marţi, 2 martie 2021, 11:51)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      .*.

      Toate vaccinurile sunt bune si trebuie sa folosim oricare. E ca si cum ai trebui sa iesi afara la -10 grade si nu stii daca sa iti iei geaca de iarna sau un cojoc si izmene. Alegeti ce poti. Asa si aici, toate sunt bune, toate ne apara 100% de cazuri grave si de efecte puternice!
      Dar tu daca asculti de Putin, de Sosoaca, de Dragnea sau de Trump, normal ca vei nega vaccinul ca iti baga 5G!

      .*.
      • +3 (5 voturi)    
        Conform unui STUDIU AstraZeneca nu e eficient (Marţi, 2 martie 2021, 12:30)

        Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        eu citez dintr-un studiu facut de oameni de STIINTA care spun ca vaccinul ala nu e eficient pt varianta africana

        de fapt media si toate canalaele de social media sunt controlate de globalisti care stiu un singur lucru:

        daca NU esti de acord cu ce spun ei sau cu ce vor ei sa faci atunci te blocheaza, te aresteaza, te concediaza.
        • -3 (5 voturi)    
          Tu citesti din oamenii de stiinta de la Moscova? (Marţi, 2 martie 2021, 13:30)

          Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

          .*.

          Tu ar trebui sa fii blocat si sa nu mai postezi vreodata aici. Imprastii propaganda ruseasca! Esti propagandist FSB?

          .*.
  • -3 (5 voturi)    
    3 ani (Marţi, 2 martie 2021, 11:57)

    idealogul [utilizator]

    Asta e o veste buna.
    Twiter trebuie sa blocheze si baneze cat mai multe conturi. Care e problema?
  • +5 (5 voturi)    
    Oare vor bloca (Marţi, 2 martie 2021, 12:55)

    Harald2 [utilizator]

    si conturile producatorilor de vaccinuri anti-COVID care isi schimba (actualizeaza) datele de la saptamana la saptamana, ceea ce transforma de facto datele anterioare in date false?

    Sa fim seriosi. Este o actiune de limitare a dreptului la opinie. Desigur, exista si exceptii pentru care blocarea ar trebui aplicata: decizii ale unor instante judecatoresti (cel putin teoretic, acestea ar trebui sa analizeze obiectiv cauza si sa nu o lase la latitudinea unui moderator).

    Dar cenzura este un instrument care continua sa fie utilizat cu succes.
    Si Hotnews mi-a ignorat diferite postari (le dau ca exemplu doar pe ultimele):
    - cea referitoare la neinspirata numire ca ambasador a domnului Andrei Muraru;