Rusia protestează după ce Twitter i-a blocat conturi: Reţeaua de socializare devine un ''instrument de dictatură digitală globală''

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 26 februarie 2021, 21:20 Actualitate | Internaţional


Twitter
Foto: Pavel Starikov, Dreamstime.com
Guvernul rus a acuzat vineri reţeaua de socializare Twitter că devine un ''instrument al dictaturii'' ţărilor occidentale, după ce aceasta a blocat recent aproximativ o sută de conturi legate de Rusia, relatează agenţiile EFE şi TASS, potrivit
Agerpres.

''Ne vedem obligaţi să semnalăm din nou că Twitter degenerează rapid dintr-o platformă independentă de discuţii într-un instrument de dictatură digitală globală în mâinile establishment-ului occidental'', a declarat la conferinţa săptămânală de presă purtătoarea de cuvânt a Ministerului de Externe rus, Maria Zaharova.

Ea a făcut referire la blocarea de către Twitter a circa o sută de conturi pentru răspândirea de ''propagandă prorusă'', ''subminarea încrederii în stabilitatea NATO'' şi pentru ''acţiuni îndreptate împotriva Statelor Unite şi Uniunii Europene''.

''Conturile de Twitter ale statelor occidentale nu sunt vizate de asemenea operaţiuni punitive, în pofida faptului că informaţii publicate acolo sunt uneori deliberat false'', a mai remarcat purtătoarea de cuvânt a MAE rus, susţinând că argumentele invocate de reţeaua de socializare pentru blocarea conturilor menţionate sunt ''absurde'', întrucât ''încă o dată insinuări nedovedite sunt prezentate ca justificări''.

''Practica ilegală a blocării arbitrare pe criterii complet opace este pur şi simplu inacceptabilă'' şi ''ea subminează credibilitatea social media ca spaţiu al libertăţii de exprimare şi schimb de opinii'', a concluzionat Maria Zaharova.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2737 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    va mai aduceti aminte cum ati (Vineri, 26 februarie 2021, 22:05)

    Coco Whistle [utilizator]

    luat cu japca teritorii doar ptr ca unele statulete nu au avut forta necesara sa se opuna?
    • 0 (12 voturi)    
      Kosovo... (Vineri, 26 februarie 2021, 22:55)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      ...într-adevăr a fost luat cu japca de la sârbi!
      • +3 (3 voturi)    
        hehe (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 10:28)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Nu uitati sa amintiti si de Crimeea anexata ilegal de Rusia si de Teansnustria ocupata de armata rusa.
        De asemenea, nu uitati nici de Tezaurul Romaniei furat de rusi, Yefreytor Nikola1.
        • 0 (4 voturi)    
          Tezaurul a fost dat în primire Imperiului Rus... (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 13:51)

          Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

          Stat care și-a încetat existența între timp. Ecuația este simplă: Nyet Rassiiskoi Imperii - nyet tezaurusa. Panimayeși?

          România a pariat și a pierdut, trebuia să trimită tezaurul în UK pe vapor, la rudele lui Ferdinand de pe acolo.
        • 0 (0 voturi)    
          Crimeea e ruseasca (Duminică, 28 februarie 2021, 9:32)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

          Bucovina si sudul Basarabiei nu sunt ucrainene! Interesant cum va tufe pe voi, portocaliii, grija pentru interesele ilegitime ale Ucrainei si nu pentru cele legitime ale Romaniei
  • +6 (18 voturi)    
    Nasol.... (Vineri, 26 februarie 2021, 22:06)

    taro [utilizator]

    Trolii rusi trebuie sa faca conturi noi si sa adune din nou fraieri..vroiam sa spun followers.

    Facebook si Twitter trebuiau sa faca asta acum 6-7 ani cand Rusia a inceput razboiul informational. Pana acum au facut destule pagube in institutiile democratice din lume.

    Sper cel putin ca a mai invatat lumea sa mai deschida ochii si sa nu creada toate fake-news ce apar pe net.
    • -4 (10 voturi)    
      stai linistit... (Vineri, 26 februarie 2021, 23:04)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui taro

      .. gandesti prea liniar si prea la scara mica. followerii-s cel mai usor de facut, nu asta-i esentialul.
      cat despre fake news, abia e inceputul.. o sa punem stapanire peste tot. fake news e ca un virus, trebuie sa fii expus la el ca sa capeti imunitate.
      • 0 (4 voturi)    
        hehe (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 10:30)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Chiar si de pe HN veti fi matrasiti (spre nemultumirea adminului HN fan troli rusi).

        #sri, stii ce zic?
  • +6 (18 voturi)    
    iti vine sa te urci pe pereti cand ii auzi (Vineri, 26 februarie 2021, 22:27)

    Armadilo [utilizator]

    Astia chiar sunt dusi cu pluta la pascut.....

    Deci pe Navalnii l-au bagat la bulau pentru ce o spus despre veteran, deci nu are voie sa se exprime, insa daca ei se exprima "liber" despre NATO, SUA, UE si altii si altii iau atitudine fata de exprimarea lor li se usuca saliva.............. Curat murdar...........

    Mariaoro, mai usurel cu pianul pe scari.
  • +8 (12 voturi)    
    ... argumentele (Vineri, 26 februarie 2021, 22:47)

    Gh. Vasile [utilizator]

    invocate de reţeaua de socializare pentru blocarea conturilor menţionate sunt ''absurde'' ....

    Ce poate fi mai absurd decat insinuarea ca Navalnai s-a otravit singur?
    • 0 (8 voturi)    
      nu s-a otravit singur.. (Vineri, 26 februarie 2021, 23:06)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Gh. Vasile

      ... putin a dat comanda, defapt nici n-a fost nevoit s-o dea el. aia mici de langa el s-au sesizat din oficiu.
      si ce? crezi ca-i intereseaza? oricum tot cum vor ei fac.
  • +3 (11 voturi)    
    :))))) (Vineri, 26 februarie 2021, 23:12)

    Beer-gummy-bear [utilizator]

    Credeam ca statului Rus ii place dictatura! Aaa, dar nu cand sunt chiar ei la capatul celalalt al dictaturii!
    Cand invrajbesc oamenii sa voteze iesirea din Uniunea Europeana, sau sa voteze un mincinos, dement si corupt pe functia de presedinte al SUA... atunci e ok! Atunci social-media nu mai e nushce fel de instrument!
  • -2 (4 voturi)    
    Gata, trecem la ei (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 1:26)

    Koczka [utilizator]

    ВКонтакте si Одноклассники ne asteapta cu drag.
  • +2 (4 voturi)    
    capitalismul multilateral înapoiat (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 2:44)

    irys [utilizator]

    Nu contează că-s vizigoți sau hotentoți cei afectați,
    contează și iese în evidență capacitatea acestor platforme de a cenzura și a manipula în funcție de și în favoarea anumitor interese.
    Și alte platforme (monopol de tot felul) și-au dat arama (posibilitățile) pe față mult prea repede (e o mare Greșeală), atenționându-i nu numai pe ,,dușmani” dar și pe ,,pretini” (inclusiv România trebuie să ia aminte).
    • -1 (3 voturi)    
      Serios? (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 13:52)

      Ahha [utilizator] i-a raspuns lui irys

      Pai aceste platforme au in spate o majoritate imensa de utilizatori din tari cu principii democratice OPUSE celor ale regimului dictatorial din Rusia. Deci retelele reprezinta interesele lor, pe cand interesele Rusiei sunt minoritare si contrare. Asadar nu e deloc de pus in balanta cele doua. Da, au monopol la democratie si adevar si libertate, daca Rusia nu se incadreaza n-are ce cauta pe aceste retele. Iar piata retelelor sociale e libera si deschisa, nu exista monopol, rusii au Vkontakte si Odnoklasniki, exista doar cerere si oferta, iar ale lor sun minoritare, deci pentru ei "ciocu mic"
  • +1 (3 voturi)    
    Este o vorbă. (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 9:09)

    asavreau [utilizator]

    Ce ție nu-ți place, altuia nu face. Vorbesc de dictatură și arestarea opozanților. Putin are inteligența să înțeleagă. Pupincuriștii de prin media nu, că nu gândesc. Ei execută un ordin.
  • 0 (4 voturi)    
    O dictatura se plange de...dictatura (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 13:55)

    Ahha [utilizator]

    Asta e paradoxul regimului Putin, la ei totul e pe dos. Radio Erevan a devenit Radio Kremlin.
  • 0 (0 voturi)    
    acum descopera? (Duminică, 28 februarie 2021, 9:30)

    srpc [utilizator]

    asta e vizibil de vreo 10 ani deja :))