VIDEO Imagini violente dintr-o închisoare din Rusia / Cum sunt torturați deținuții

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 23 februarie 2021, 18:28 Actualitate | Internaţional


Arestari in Rusia
Foto: Hotnews
O nouă înregistrare video arată modul în care sunt torturați deținuții ruși, unul dintre ei murind la scurt timp după ce a fost filmat, a ieșit la iveală, scrie ziarul independent Novaya Gazeta, potrivit Moscow Times.

Această nouă înregistrare video este al optulea sau al nouălea videoclip de la o închisoare din regiunea Iaroslavl.

Atenție imagini cu puternic impact emoțional


Astfel, într-un prim videoclip, care datează din august 2016, un prizonier care a cerut păstrarea identității este văzut cum este bătut peste fese și picioare de gardieni cu bastoane. Deținutul a fost internat timp de două săptămâni după eliberarea sa din închisoare, a raportat Novaya Gazeta.

Cel de-al doilea videoclip, din aprilie 2017, arată gardienii care îl băteau pe cetățeanul georgian Vazha Bochorishvili cu bastoane peste fese și picioare în timp ce acesta era întins gol și cu fața în jos pe o masă, țipând ca aceștia să se oprească. După ce gardienii îl trag de pe masă, el se prăbușește inconștient pe podea.

În urma acestor evenimente, membrii familiei lui Bochorishvili au declarat pentru Novaya Gazeta că acesta fost inițial plasat în izolare și apoi spitalizat câteva zile mai târziu, unde a murit pe 9 mai.

Medicii l-au diagnosticat cu leziuni grave la ficat și traume și autoritățile nu au deschis niciodată un dosar penal până la moartea sa, a relatat ziarul.

Serviciul Federal al Penitenciarelor (FSIN) din regiunea Iaroslavl a declarat ulterior că a lansat o anchetă privind videoclipurile. Comitetul de anchetă al regiunii Iaroslavl a deschis, de asemenea, un dosar penal pentru abuz de putere, a declarat serviciul său de presă pentru Interfax.

Videoclipurile care arată tortura din închisoarea din regiunea Iaroslavl au stârnit în 2018 un scandal pe scară largă în Rusia cu privire la sistemul brutal al închisorilor din țară, precum și condamnarea ONU, iar mai mulți oficiali din închisoare au fost demiși sau acuzați de abuz de putere.

Novaya Gazeta a obținut cele mai recente videoclipuri de la fundația pentru drepturile omului Verdict public, care a fost etichetată drept „agent străin” în Rusia.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


6658 vizualizari

  • +12 (28 voturi)    
    Abuz de putere? (Marţi, 23 februarie 2021, 18:35)

    Popescul [utilizator]

    Abuz de putere? Mie imi suna mai degraba a lovituri cauzatoare de moarte dupa toate definitiile din Codul Penal. Abuz de putere era daca ii taia dreptul la vizite in ciuda tuturor evidentelor. In speta asta rusii sunt "comici", desi exista si alte cuvinte pentru a descrie complicitatea organelor penale de acolo.
    • +16 (22 voturi)    
      Cam asta e Rusia de o adori tu!!! (Marţi, 23 februarie 2021, 19:43)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

      Maica Rusia, un loc unde loviturile cauzatoare de moarte is la ordinea zilei, si nu numai, acolo cica poti sa bei Noviciok in mai orice, in ceai, chiar si la cismea daca esti "norokosul zilei" si ai intrat in gratiile lui Phutinel Cracane;l!
  • +7 (9 voturi)    
    ! (Marţi, 23 februarie 2021, 19:04)

    tudorr [utilizator]

    Pe mafia din psd cand o vedem asa?
  • +20 (24 voturi)    
    Unde sunt postacii din Savușkina... (Marţi, 23 februarie 2021, 19:48)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    ... care să argumenteze aici cu whataboutisme: „Lasă, bă, că și voi îi torturați pe deținuți”?
    • +12 (12 voturi)    
      E bancu cu metrou' (Marţi, 23 februarie 2021, 20:38)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Kwisatz Haderach

      Astepta Ceasca cu Reagan inaugurarea metroului in Bucuresti. Dupa 6 ore de asteptare, nu se intampla nimic, Ceasca se intoarce catre Reagan si racneste frustrat: : "Da ce bre', voi nu ia-ti batut pe negri?"!!!
  • +5 (7 voturi)    
    iadul (Miercuri, 24 februarie 2021, 1:19)

    Miruna77 [utilizator]

    Si totusi exista unii, oameni cica, care se agita sa promoveze valorile mamei rusia, unii chiar veniti din Moldova, Chisinau sau Odessa, veniti pt ca acolo nu se poate trai. SI veniti aici, promoveaza frumusetea sufletului rus, culturnaia ruseasca, filmuletele lor de kkt, cu tarcovski in frunte, critica cultura occidentala, americanii sunt naspa etc. Ei fugind din mizeria aia in Romania. DAr au aceasta nostalgie, si sunt cumva complici cu brutele astea, ca ii sustin, iubesc si ajuta sa existe. Oferind contra cost o imagine nasoala occidentalismului, ah vai ce nasoale sunt corporatiile, un fel de glamour gulag, practic e la fel. Deci iubitzi mama rusia, mama voastra de occidentali. Ia uite, bai imbecililor ce sustineti aici! Faceti paralela cu corporatia acum, mizerabililor rusoscatofili si dispareti invartindu-va cu rusia voastra scarboasa.
    • +2 (2 voturi)    
      Ce te-a apucat? (Miercuri, 24 februarie 2021, 10:40)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Miruna77

      Ce te-a apucat? Faptele descrise in articol sunt in mod cert penale, cel putin din categoria loviturilor cauzatoare de moarte, daca nu omor pur si simplu. Eu de exemplu cred ca este oribil ca vinovcatii nu sunt anchetati in mod real, nu pentru abuz de putere. Dar cultura rusa imi place. Fac o diferenta intre politica, istoria Rusiei si cultura ei. Cultura n-a facut-o Stalin, Lenin sau Putin. Cultura rusa a fost facuta de oameni pasionati si inzestrati cu ceva aptitudini in domeniul lor. Pe Puskin nu l-a facut mare poet tarul contemporan, ci talentul sau.

      Poate sa nu-ti placa cultura rusa. Eu n-am nicio problema cu asta. Ceea ce mi se pare incorrect tipul asta de silogism: urasc politica rusa, deci orice vine de acolo trebuie sa fie detestabil. In viata reala pur si simplu nu e plauzibil ceea ce spui. Germania a fost vioara intai in doua razboaie mondiale,a comis holcaustul, insa cultura germana cred ca este in top trei Mondial ca amploare. Politica si istoria reprezinta un capitol, iar cultura aceluiasi stat e o cu totul alta discutie.

      Per ansamblu si eu cred ca stilul occidental este preferabil celui din Rusia sau China, dar asta nu inseamna ca primii sunt cumva niste sfinti. Pe mine unul asta ma intriga: ca cei anti rusi refuza pur si simplu sa accepte in discutia potrivita ca occidental au comis o infinitate de "nedreptati" de-a lungul istoriei. Asta ca sa ma exprim elegant. Si asta face cultura occidental de blamat? Fireste ca nu. Wagner ramane un compozitor stelar chiar daca era antisemit si asta o recunosc chiar multi dintre evrei.

      Rusia are un istoric foarte foarte scurt de democratie. Democratie in variant ruseasca. Din pacate, nu au o traditie in acest sens. Mereu au avut cate un despot care taia si spanzaura si care in general nu punea pret pe viata celor pe care-I considera dusmani (Ivan cel Groaznic, Stalin, ca sa numesc doar doi). Probabil ca vor trece generatii pana cand lucrurile se vor schimba si in Rusia la nivel de masa. Din pacate.
  • +2 (2 voturi)    
    Ala da ghinion; (Miercuri, 24 februarie 2021, 12:01)

    John M. [utilizator]

    sa te nasti in Rusia si sa mai ajungi si la inchisoare...