Indienii Cherokee cer constructorului auto Jeep să nu îi mai utilizeze numele pentru modelul 4x4

de DP     HotNews.ro
Marţi, 23 februarie 2021, 8:53 Actualitate | Internaţional


Indian
Foto: sxc.hu
Legendarul automobil de teren Jeep Cherokee, un model cu o vârstă de aproape 50 de ani, ar putea fi nevoit să îşi schimbe numele după ce şeful tribului amerindian cu acelaşi nume a apreciat că a venitul timpul ca firmele şi echipele sportive din SUA să înceteze să mai utilizeze numele lor, transmite AFP, citată de Agerpres. Şeful tribului Cherokee, Chuck Hoskin Jr, "a spus producătorului auto că nu va mai tolera utilizarea numelui "Cherokee" de către companie", a confirmat luni un purtător de cuvânt al acestui trib. Acest lucru a fost comunicat firmei mamă a producătorului Jeep, grupul Stellantis, rezultat în urma fuziunii dintre grupul francez PSA şi cel italiano-american FiatChrysler.

"Cred că a venit timpul în această ţară, atât pentru companii cât şi pentru echipe sportive, să renunţe la utilizarea numelor, imaginilor şi mascotelor amerindiene pentru produsele, tricourile şi echipele lor", a apreciat şeful tribului Cherokee într-o declaraţie transmisă la mijlocul lunii trecute revistei americane Car and Driver. "Sunt sigur că au fost bine intenţionaţi dar nu suntem onoraţi să avem numele nostru înscris pe portiera unei maşini", a adăugat Chuck Hoskin Jr.

Constructorul auto american Jeep a lansat automobilul de teren Cherokee în 1974 şi între timp au fost introduse mai multe modele cu acelaşi nume.

În urma presiunilor, echipa de fotbal american din statul Washington precum şi echipa de baseball din statul Cleveland au renunţat şi ele recent să mai utilizeze numele unor triburi amerindiene, Redskins respectiv Indians.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


5191 vizualizari

  • -6 (36 voturi)    
    //// (Marţi, 23 februarie 2021, 8:56)

    GemstonePig [utilizator]

    Sigur numele XMG16F ar fi mai potrivit pentru a onora mostenirea amerindienilor. Prostie marca PC
  • -7 (27 voturi)    
    eh (Marţi, 23 februarie 2021, 9:03)

    codyrocco [utilizator]

    Dar daca ar fi asa, platite niste despagubiri... n-ar mai fi probleme cu numele, nu?
    Pe partea ailalta, poate indienii ar trebui sa plateasca producatorului auto ceva parale pentru reclama facuta atatia ani, ca alta nu cred sa aiba, in afara de cartile lui Karl May.
    Finalmente, producatorul auto ar putea sa cumpere tribul cu totul.
    • -8 (24 voturi)    
      ii cumpara, dar ce sa faca cu ei? (Marţi, 23 februarie 2021, 9:22)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

      ... ca astia de munca nu-s buni, stiu doar sa traga cu arcu si sa joace tzurca in jurul focului.
    • +6 (14 voturi)    
      Reclama? (Marţi, 23 februarie 2021, 11:58)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

      Reclama zici? Pai ca sa-mi faci reclama, trebuie sa vreau si eu. Or se vede treaba ca indienii nu sunt interesati de reclama. Daca discutam de banuti, ar putea fi pusa pe masa o redeventa pe care Jeep s-o achite comunitatii Cherokee. Daca te folosesti de imaginea, este in regula, dar marca banul ca doar suntem in cel mai capitalist stat din Univers. Sau capitalismul e pe bani doar cand ne convine? Si eu cred ca in speta asta tre platita niste sume, dar in sensul invers clamat de tine.

      E ca si cumva Dacia ar scoate o masina pe care s-o prezinte sub denumirea "Ceangaii" sau "Moldovenii" sau "...". S-a terminat cu imaginatia? Atat au putut? Eee, daca atat au putut, asta este. Pe viitor tre sa poata mai mult cei de la Jeep.
  • -8 (30 voturi)    
    pana si descultii astia.. (Marţi, 23 februarie 2021, 9:11)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. au fost afectati de PC?
    Mai raman berberii tuaregi sa ceara despagubiri de la VW.
  • -6 (32 voturi)    
    Propaganda "Hate America first" (Marţi, 23 februarie 2021, 9:21)

    animatron [utilizator]

    In localitatea Renton, din statul Washington (coasta de vest), o profesoara spalata pe creier de propaganda "woke" i-a obligat pe copii de gradinita sa repete ca "parintii au furat pamantul indienilor si trebuie sa-l dea inapoi" !

    Timp de 17 minute, educatoarea ii pune pe micuti sa repete sloganuri si lozinci contra albilor care i-au furat pe "indieni" (amerindieni).

    Secventa a fost inregistrata, online, de o mama socata de ce se intampla.

    In Bronx, un profesor de scoala, negru, a fost dat afara de conducere pentru ca a refuzat sa faca salutul "Wakanda forever" (o idiotenie PC "afro" dupa numele unei tari inventate intr-un film).

    Asta e America in acest moment, cu o stanga care incurajeaza ura contra "albilor" si a tot ce vine din Europa ca element de civilizatie si cultura (e considerat "suprematism").

    S-a ajuns la gesturi care plac mult ayatolahilor si islamistilor, arderea drapelului american sau refuzul de a canta imnul national american.

    In Europa, UK si Franta au inceput sa ia masuri legislative pentru a stopa valul de ura care vine din America lui Biden si care afecteaza grav libertatile individuale si rezilienta societatilor occidentale democratice.
    • -3 (15 voturi)    
      sa speram.. (Marţi, 23 februarie 2021, 9:29)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      .. desi slabe sanse, sa speram ca se gasesc in Europa cativa lideri sa-i puna cu botu' pe labe pe libtarzii cu cretinatati "progresiste". in afara de unguri si polaci, ca aia-s nimeni in drum la scara mondiala, nu se uita nimeni la ei.
    • +4 (22 voturi)    
      Domnu animatroll mai usor cu rasismul (Marţi, 23 februarie 2021, 9:55)

      kendf [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      "o profesoara spalata pe creier de propaganda "woke" i-a obligat pe copii de gradinita sa repete ca "parintii au furat pamantul indienilor si trebuie sa-l dea inapoi"

      Acum si adevarul e woke? Voi spalatii pe creier de ideologia white supremacy credeti ca puteti sterge istoria?

      Ideologia conservatoare de extrema dreapta e cel mai mare pericol la adresa sigurantei nationale a SUA. Cele mai multe crime le comite extrema dreapta care e si in vizorul FBI. Noul procuror general va face un obiectiv national din lupta impotriva white supremacy. Vin zile grele pentru voi...
    • +1 (15 voturi)    
      viceversa (Marţi, 23 februarie 2021, 10:57)

      piros [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      hate America first a fost politica lui Trump. Americanii s-au saturat de ura, coruptia si scandalurile nesfarsite si i-au dat papaucii idiotului. In rest bati campii ca de obicei.
    • +5 (13 voturi)    
      Adevarul (Marţi, 23 februarie 2021, 12:06)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Adevarul este ca omul alb a furat pamanturile nativilor. Hai sa n-o mai lalaim atat. Ce a facut omul alb in America de Nord se numeste dupa toate standarele purificare etnica si furt. Omul alb a furat ca un porc in America de Nord. Exact ca un porc. Cum fura porcii, asa a furat si albul. Cand n-a furat, a exterminat. Si dupa aceea a furat. Stiu ca doare adevarul, dar acceptati-l.

      Eu de exemplu nu simt nicio vinovatie ca timp de secole tiganii au fost robi in Moldova si in Tara Romaneasca. Nu ma simt vinovat pentru ca eu nu am participat la asa ceva. Dar au fost ei facuti robi? Au fost. E un adevar. Hai sa nu ne mai .... fandosim atat, ca istoria nu poate fi schimbata sau rescrisa. Omul alb a ucis foarte mult. Probabil ca cel mai mult dintre celelalte rase. Hai sa vedem ce putem sa facem de acum inainte. Americanii albi de azi nu tre sa se simta vinovati, dar nici sa bagi adevarul sub pres nu merge. Nemtii tre sa invete despre WW1 si 2 si despre holocaust pana in veacul vecilor. Asta nu tre sa-i faca niste complexati, ci doar buni cunoscatori ai istoriei nationale.

      De cand e omul alb asa sensibil ca I se arata oglinda in fata? Dar cand extermina si fura nu mai era atat de neajustorat, timorat, sensibil.
    • +2 (8 voturi)    
      Cucerirea vestului salbatic a insemnat genocid (Marţi, 23 februarie 2021, 15:26)

      ganz [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      doar ca la trumptarzi se invata istoria alternativa
  • +6 (34 voturi)    
    cultural appropriation (Marţi, 23 februarie 2021, 9:22)

    4real [utilizator]

    astia au folosit gratis ani de zile numele indienilor fara sa le plateasca nimic. Daca faceau asa ceva cu numele unei firme erau dati in judecata si plateau despagubiri usturatoare. Albii dupa ce le-au furat pamanturile le-au furat si numele.
    • -5 (13 voturi)    
      asa-i in tenis... (Marţi, 23 februarie 2021, 9:30)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui 4real

      .. reclamatii la etajul 2.
      • +3 (9 voturi)    
        Au reclamat (Marţi, 23 februarie 2021, 12:50)

        Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Au reclamat si deja unii au si executat. Sa vedem miscarea celor de la Jeep. Mie unul mi s epare ridicol sa denumesti asa o masina. Ce se intampla? Nu ai imaginative? Nu te duce mai mult dovleacul? La fel de "normal" era daca-i spunea modelului "Nigger". In logica Jeep ma astept si la asta. S-au terminat toate denumirile interesante? Aaaa, daca marcau niste sute de milioane de dolari pentru dreptul de a folosi acea denumire, era alta discutie. Stii,suntem in capitalism. Aici totul este pe bani. Vrei sa-mi folosesti numele, marca banu, ca doar nu te-am luat de suflet? Ce sa le faca indienii alaora de la Jeep? Sa ia acasa? Sa-i treaca pe buletinul lor? Sa ia de nevasta? Poate i-ar lua, dar sunt deja insurati. N-ai bani de redevente, stai nene acasa, ca doar nu esti "condamnat" sa-mi folosesti numele. Puneti dovleacul la contributie si gaseste alta denumire. Altfel, vad ca te dai mare capitalist. Ce-ti mai place sa te …., mama, mama! Ce-ti place!
    • -3 (13 voturi)    
      daca faceau asa ceva cu numele unei firme... (Marţi, 23 februarie 2021, 9:42)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui 4real

      Confunzi marcile inregistrate cu numele firmelor si cu numele unui trib de indieni.
      Cum Cherokee e marca inregistrata printre altele pentru masina respectiva poate bastinasii ar trebui sa se redenumeasca "Aniyvwiyaʔi" asa cum isi spuneau ei insisi inainte de intalnirea cu albii! sau Oyata'ge'ronoñ , cum le spuneau Iroquois-i.
      Sau cel mult intr-un gest de marinimie Ford sa isi reboteze SUV-ul "Gral Custer" sau macar "Sherman"
  • +6 (8 voturi)    
    Niste fraieri... (Marţi, 23 februarie 2021, 13:41)

    John M. [utilizator]

    Ar fi trebuit sa ceara royalties si se alegeau si ei cu ceva...Asa, se aleg cu vantul in plete ca acum 200 de ani...
  • +1 (9 voturi)    
    Indienii Cherokee (Marţi, 23 februarie 2021, 15:26)

    Setalcott [utilizator]

    Adica un politruc care si-a gasit o sinecura si mulge vaca la grievance politics.
    Daca denumesti produsele Odin, Valhala sau Zamolxe te acuza de white supremacy.
    • 0 (4 voturi)    
      Daca (Marţi, 23 februarie 2021, 17:08)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Hai sa punem totusi lucrurile in context. Au fost denumite asa niste masini americane. Daca Daca numea Loganul, "Cherokee", probabil ca pe indieni ii durea la coccis. Cum ar fi VW sa denumeasca ultimul racnet de masina "Evreul"? Au trait evrei in Germania timp de secole? Trait. A dus cineva, nu spui cine, o politica de exterminare a lor si de jefuire a averilor evreilor? Dus. Cum le-ar sade celor de la VW sa scoata un astfel de model? Pai, a doua zi ar inchide cosmelia si ar pleaca toti acasa. Bine, exagerez, ca nu va exista vreodata un model VW denumit astfel, dar am spus-o doar pentru a evidentia absurditatea Jeep. Parerea mea. Hac.