Un primar din SUA a demisionat după ce i-a făcut leneși pe locuitorii blocați de zăpezi: „Orașul nu vă datorează NIMIC!”

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 17 februarie 2021, 13:44 Actualitate | Internaţional


Zapezi SUA
Foto: USA TODAY Network / ddp USA / Profimedia
Un primar din Texas și-a dat demisia după ce a scris pe Facebook că locuitorii care s-au plâns de penele de curent cauzate de masivele furtuni de zăpadă ce au afectat SUA că sunt leneși, relatează Fox News.

Tom Boyd, primarul orășelului Colorado City, și-a anunțat marți demisia la câteva ore după ce a fost ținta unor reacții virulente la adresa postării sale de pe Facebook.

„Nimeni nu vă datorează vouă sau familiei voastre nimic; și nici nu este responsabilitatea autorităților locale să vă sprijine în timpul unor perioade de încercare ca aceasta! Înotați sau scufundați-vă, este alegerea voastră!”, a scris Boyd pe Facebook.

„Orașul și comitatul, alături de furnizorii de curent sau alte servicii nu vă datorează NIMIC”, a continuat acesta, adăugând că „dacă nu aveți apă descurcați-vă și gândiți neconvențional pentru a supraviețui și furniza apă familiei voastre”.

„Dacă stăteați acasă în frig fiindcă nu aveți electricitate și așteptați acolo să vină să vă salveze este datorită lenii rezultate direct din educația voastră!”, a mai scris acesta.

Texasul a fost profund afectat pentru a doua zi consecutiv de pene masive de curent cauzate de furtunile de zăpadă ce au lovit Statele Unite.

„Îmi pare rău că v-ați confruntat cu lipsa curentului și a apei; da! Dar să mă ia naiba dacă voi ajuta pe oricine care este capabil să o facă pe cont propriu”, a continuat primarul.

„Concluzia, nu mai plângeți și nu mai așteptați pomană! Ridicați-vă de pe canapea și aveți grijă de familia voastră!”, a conchis acesta.

Mai târziu Boyd a anunțat într-o altă postare că va demisiona din funcția de primar, precizând că „nu am vrut să îi jignesc pe vârstnici sau pe cei care nu pot avea grijă de ei înșiși”.

Texas se confruntă cu o iarnă aspră exacerbată de furtuni de zăpezi care au lăsat milioane de rezidenți ai statului fără electricitate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3184 vizualizari

  • +2 (16 voturi)    
    Dreapta e moarta (Miercuri, 17 februarie 2021, 13:53)

    AndyXXX [utilizator]

    Practic se dovedeste ca politica de tip PSD, social-democratie a la legere devine noua moda globala si e acceptata de cei mai multi. Ideile de dreapta sunt descalificante in anul 2021.
    • +3 (11 voturi)    
      Corect. (Miercuri, 17 februarie 2021, 14:50)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

      Dacă spui "cel mai puternic supraviețuiește" lumea te consideră Hitler, pe când tu nu vrei decât să propagi noțiunea creștinească de "cel mai puternic supraviețuiește". O dezastruoasă neînțelegere întreținută de globaliști.
  • +4 (14 voturi)    
    . (Miercuri, 17 februarie 2021, 13:53)

    vladZeLad [utilizator]

    „nu am vrut să îi jignesc pe vârstnici sau cei care nu pot avea grijă de ei înșiși”
    sau pe aia care platesc taxe in speranta ca poate statul va face ceva constructiv cu banii aia
    • +2 (8 voturi)    
      Ceva constructiv cum ar fi ... ? (Miercuri, 17 februarie 2021, 14:57)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui vladZeLad

      Să se doteze primăria cu utilaje de deszăpezire ? În Texas ? Dacă ar fi dat banii astă-vară pe așa ceva, îl fugăreau contribuabilii prin oraș ! Vorbim de Texas aici, nu de Alaska.
      Problemele de genul ăsta au mai fost și vor mai apărea prin sudul SUA, sau al Italiei, Greciei etc, unde autoritățile nu dețin mijloace să lupte contra zăpezii, din motive de eficiență bugetară. Plus că li s-a tot spus că zăpadă nu va mai exista nici în Suedia, darămite la Atena sau în Texas...
      Desigur, asta nu scuză derapajele verbale ale primarului texan (cel mai probabil republican). Însă nu știm exact nici ce anume le-a declanșat, pentru că presa partizană are grijă să prezinte doar partea convenabilă a faptelor.
  • +7 (13 voturi)    
    Este și mai valabil în România (Miercuri, 17 februarie 2021, 14:03)

    BEDE [utilizator]

    Aceasta este și mai valabil în România. Dacă vrei să plătești pe cineva să-ți dea zăpada, chiar nu găsești pe nimeni, iar asistați sociali destui care stau și freacă pisoiu. Și tot așa și pentru alte lucrări care s-ar cere a fi făcute: asitații sociali nimic, deși destui dintre ei sunt mai sănătoși decât unii care muncesc deși suferă de diferite boli.
    • -6 (14 voturi)    
      Daca vrei sa-l platesti cu 2 lei...da! (Miercuri, 17 februarie 2021, 15:54)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      "Dacă vrei să plătești pe cineva să-ți dea zăpada, chiar nu găsești pe nimeni...." (in Ro)
      ----------------------------------------

      Daca vrei sa-l platesti cu 2 lei...da!
      Plateste-l ca pe un IT-ist si vine. O sa ai chiar concurenta.

      Cat priveste TX, US, nu-ti da cu parerea aiurea. NIMIC nu e ca in Romanika si e bine asa. Primarul ala e un tampit la nivel de comunicare, dar pe fond, are dreptate: in TX, oamenii NU asteapta de la "stat"; asta-i spiritul, nu se compara cu Romanika si talibanasii romanesti cu al lor "statul sa ne dea!".
    • -4 (6 voturi)    
      Un asistat social ia... (Miercuri, 17 februarie 2021, 17:11)

      rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      ... 150 lei pe luna.

      Crezi ca merita sa vina sa-ti dea tie zapada???

      Daca aveti nevoie de ei - angajati-i cu salariul minim pe economie, nu va bateti joc de ei...
    • 0 (2 voturi)    
      Pai da, in Romania inca nici un primar (Miercuri, 17 februarie 2021, 18:30)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Nu si-a dat demisia pt. ca le cere cetatenilor sa-si mature zapada dupa ce platesc o caruta de taxe si impozite !
      Uite ca acolo, primarul sa simtit pt. derapajul de tip comunistoid.
  • +4 (22 voturi)    
    stati sa ghicesc (Miercuri, 17 februarie 2021, 14:04)

    idealogul [utilizator]

    Primarul e republican si pro-Trump.
    Daca era pro-Biden stirea nu aparea nicaieri.
    Si totusi cand vine incalzirea globalista?
    • -1 (3 voturi)    
      Vine, viiiiine, vineeeeee!!! :))) (Miercuri, 17 februarie 2021, 14:46)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      .
    • +1 (7 voturi)    
      Dacă nu era pro-Trump... (Miercuri, 17 februarie 2021, 15:31)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      nu scria chestii preluate din Mein Kampf.
    • +3 (9 voturi)    
      E funny ca Texas, Oil State (Miercuri, 17 februarie 2021, 16:58)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      a investit masiv in mori de vant si panouri solare. Morile de vant au inghetat si panourile au fost acoperite cu zapada. Way to go, Grin Nazis!!!
  • +2 (18 voturi)    
    Victimă colaterală a „încălzirii globale” (Miercuri, 17 februarie 2021, 14:21)

    Tescovin [utilizator]

    Dacă încălzirea aia globală își făcea naibii treaba, bietul primar era în funcție acum. Asta e, până una alta „copiii noștri nu vor mai ști ce e aia zăpadă” mai are de așteptat. Ba chiar își vor aminti toată viața de „zăpada care a luat autoritățile pe nepregătite”.
    • 0 (14 voturi)    
      Poate nu crezi, zapada e consecinta incalzirii (Miercuri, 17 februarie 2021, 15:05)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Fara agitatia termica a atmosferei, provocata de incalzirea globala, valul de frig nu ajungea in Texas. Se oprea pe la Chicago.
      • +2 (8 voturi)    
        Atunci nu, mulțumesc (Miercuri, 17 februarie 2021, 16:50)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Eu înțelegeam, în prostia mea, că încălzire înseamnă să se facă mai cald și să nu mai ningă. Ca atare eram mare fan al încălzirii globale. Deh, preferințe care țin de vârstă... Dar dacă mi-ați dat vestea proastă că de fapt încălzirea înseamnă mai multă zăpadă, și încă în zone subtropicale, atunci mai bine mă lipsesc. Vreau să vină răcirea globală !
      • -2 (6 voturi)    
        Ficior, ia o harta... (Miercuri, 17 februarie 2021, 16:51)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Ficior, ia o harta...

        Nu ai nicio vina ca nu cunosti geografia US; nimeni nu ti-o cere...dar nici nu-ti da cu pareritul pe ce nu cunosti.

        Texas e un pic mai mare decat Franta si da, partea de nord a Texasului cunoaste 1-3 episoade de frig si ninsori puternice aproape in fiecare an. Se datoreaza proximitatii Muntilor Stancosi (in NW de statul Texas, dar aproape de el); nu are nimic sau nimic de-a face cu frigul de origine polara care ajunge in Chicago (situat la ~1500 de km mai la nord).

        Daca nu esti vreun incalzitolog global d'asta de moda noua, te poti uita aici:

        https://www.weather.gov/fwd/coldwaves

        si vei intelege ca fenomene de iarna si frig extrem au loc in nordul Texas-ului de cand se fac inregistrari de acest tip.

        Daca esti un incalzitolog d'asta globalist, ignora cele de mai sus, asa cum ignori TOATE faptele ce nu se potrivesc teoriilor tale.
        • +1 (1 vot)    
          Draga, sunt licentiat in Geografie, stiu ce spun (Miercuri, 17 februarie 2021, 20:20)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Am avut profesori de Meteorologie si Climatologie foarte buni, nu am "invatat" uitandu-ma pe site-uri pentru starea vremii.

          P.S. Advectia masiva de aer rece pana la latitudini mici nu are mare legatura cu Muntii Stancosi, care sunt doar o bariera fizica, nu racesc ei vremea in Texas.
          Lipsa muntilor catre Nord si existenta "culoarului" intre Muntii Stancosi si Muntii Apalasi permite patrunderea aerului polar atat de jos.

          La Geografia SUA am luat 9 la examen.
          • 0 (0 voturi)    
            Bine bre, "ai luat 9 la Geografia SUA" (Joi, 18 februarie 2021, 0:22)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

            Bine bre, "ai luat 9 la Geografia SUA" ... si cum geografia, climatologia, meteorologia sunt OTOVA pentru #rezistentul globalist romanesc, le stii pe toate...sa nu te deochi.

            Totusi ti-am dat un link. In afara de pareritul despre SUA si incalzirea globala (of course!), cum comentezi ca in 1899 a fost un val de frig in Texas care a tinut 19 zile, ca in 1939 un lac de langa Dallas a inghetat; gheta a ajuns la 7 inch (~19 cm) si altele care sunt scrise acolo? Tot incalzirea globala? Tot "omul care distruge planeta"?

            Apropie-te de zona noastra, mai pamanteana, zeule cu 9 la Geografia US ..apleaca-te asupra faptelor. Sau, da-le incolo de fapte...nu merita bagate in seama, ca strica o asa frumoasa teorie!
            • +2 (2 voturi)    
              Dar de iarna 1954 din Romania, ce stii ? (Joi, 18 februarie 2021, 9:24)

              Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Exceptii, nu regula. Nu-mi aduce argumente de acum 122 si 82 de ani...
              Cand exceptiile se inmultesc, devin regula, fenomen curent.
              • +1 (1 vot)    
                Te crezi mai bun decât noi pt că ai carte? (Joi, 18 februarie 2021, 14:00)

                anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

                Noi aici facem școala vieții bre! Ne viii tu aici cu studii de mecrologie și climaxologie, franțuzitul lui pește.
                • -1 (1 vot)    
                  Are carte fix cat tine! (Joi, 18 februarie 2021, 15:42)

                  newlook [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

                  Are carte fix cat tine!

                  ...dupa Bac, facultatea la Valuroasele (cu materie de studiu "Geografia US" hahaha)...
                  ...acelasi tip de 'telectual corect politic si #rezistent la gandire...nimeni nu da doi bani pe ei (de fapt, de doi bani iei un sac de telectuali d'astia, globalisti de Chirnogeni).
                  • +2 (2 voturi)    
                    Geografia US lol (Joi, 18 februarie 2021, 20:26)

                    anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                    Nu-i așa? Ce materie mai e și aia? Adică ce treabă am io român în țara mea cu geografia altei țări? Absurd. Ce nu este aicea între granițe nu există de fapt.
                  • +1 (1 vot)    
                    Daca nici Sterie Ciulache nu e as in meteorologie. (Vineri, 19 februarie 2021, 7:47)

                    Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                    La "Valuroasele" nu ajung somitati in domeniu, asa ca lasa-ma cu mistocareala...
                    Universitatea Bucuresti, cred ca e acceptabila ca institutie de invatamant romaneasca, chiar si pentru niste postaci care doar baga batul prin gard, fara argumente.
      • -4 (6 voturi)    
        Ntz, Ntz, nu prea ai habar cum functioneaza (Miercuri, 17 februarie 2021, 17:48)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Curentii de aer. Vortexul polar afecteaza periodic America!!!
      • 0 (2 voturi)    
        adevar graiesti (Miercuri, 17 februarie 2021, 18:34)

        was [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Asa este cum spui, tot ai luat minus, nu si de la mine. "Incalzirea globala" exista, numai ca nu numai datorita activitatii umane, desii accept ca are un efect apreciabil asupra climei. Multi incep sa vorbeasca mai degraba despre "Schimbarea climatica", care pare mai corect a ceea ce traim. Odata cu cresterea temperaturii Medii globale cresc si extremele climatice. Asta a fost prezis demult, cand eram copil deja stiam, acum 4X. Analogia era sa ne gandim la o cana de apa pusa la foc, cu cat creste temperatura lichidului (gazului), tot mai galagios si turbulent va devenii, mai ales la apropierea punctuluide fierbere.
        Deci scimbarea climei si incalzirea temperaturii medii globale exista, o parte semnificativa dar nedecisiva o are si omul, dar nu si controlul, pentru ca pe de alta parte este si un fenomen natural.
        • +1 (1 vot)    
          Dreptatea umbla si cu capul spart... (Vineri, 19 februarie 2021, 7:50)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui was

          E greu sa explici maselor ca s-a facut frig pentru ca e mai cald... Mai vedem la vara, cand vor fi din nou temperaturi peste 44 de grade...
  • -4 (12 voturi)    
    Foarte grav! (Miercuri, 17 februarie 2021, 14:21)

    anton_carpati [utilizator]

    Asta nu este genul de atitudine pe care o poți avea ca și ales republican față de cetățenii albi.
  • +10 (12 voturi)    
    Cuvintele au fost (Miercuri, 17 februarie 2021, 14:31)

    TheFreeOne [utilizator]

    "Daca nu va convine in S3, mutati-va in alt sector" NeaC*ita.
    "Mutați-vă din București, dacă nu vă place în București!” Sarma de Fier(e)
  • +1 (5 voturi)    
    cam are dreptate omu' (Miercuri, 17 februarie 2021, 15:13)

    panduru [utilizator]

    nu mai gasesti unu sa vrea sa faca ceva! Nici in America, dar nici in RO...
    • +1 (1 vot)    
      În afară de tine. (Joi, 18 februarie 2021, 14:01)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui panduru

      Bineînțeles.
  • 0 (2 voturi)    
    atunci si reciproca e valabila (Miercuri, 17 februarie 2021, 15:59)

    revo [utilizator]

    Nici cetatenii nu datoreaza nimic orasului, adica taxe si impozite locale - sa intre in greva fiscala.

    Cat despre apa si curent - isi sapa fiecare cate o fantana in curte si isi pune panouri solare - ia sa vedem, le-o conveni furnizorilor?
    • -1 (5 voturi)    
      Mă întreb... (Miercuri, 17 februarie 2021, 16:47)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Oare ce impozite pentru deszăpezire or fi plătit acei contribuabili din Texas? Și care este diferența de tarife dintre un contract de utilități furnizate „best efforts” și unul cu asigurare a serviciului peste 99,9% din timp.