Elon Musk l-a invitat la o discuție pe Vladimir Putin / Reacția Kremlinului

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 15 februarie 2021, 16:56 Actualitate | Internaţional


Elon Musk (SpaceX)
Foto: Pixabay (Edited: Image overlay)
Kremlinul a numit luni „foarte interesantă” propunerea celui mai bogat om din lume, Elon Musk, de a discuta cu preşedintele rus Vladimir Putin pe reţeaua socială audio Clubhouse, relatează Reuters și CNN, potrivit Agerpres.

Elon Musk, şeful producătorului de vehicule electrice de ultimă generaţie Tesla şi al companiei aerospaţiale americane SpaceX, a prezentat ideea pe Twitter în urmă cu o zi.

„Aţi dori să participaţi alături de mine la o discuţie pe Clubhouse?”, a scris el, folosind un hashtag cu contul oficial al Kremlinului în limba engleză. „Ar fi o mare onoare pentru mine să vă vorbesc”, a adăugat miliardarul, în limba rusă.

Întrebat luni de presă despre această propunere, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a spus că este „foarte interesantă”.

„Dar mai întâi trebuie să înţelegem ce înseamnă asta, ce se propune concret (...), înainte de a reacţiona”, a spus el, reamintind în acelaşi timp că Putin „nu foloseşte reţelele sociale”.

Reţeaua socială Clubhouse este o platformă audio-chat disponibilă în prezent prin invitaţie.

Propunerea lui Elon Musk vine în contextul în care compania sa SpaceX a trimis patru astronauţi la Staţia Spaţială Internaţională (ISS) în noiembrie anul trecut, consacrând astfel pierderea de către Rusia a monopolului accesului la Spaţiu pe care îl deţinuse timp de nouă ani.

Capsula Dragon a SpaceX a devenit al doilea dispozitiv capabil în prezent să ajungă la ISS, alături de capsula rusă Soiuz, care din 2011 a transportat toţi vizitatorii la staţie după oprirea navetelor spaţiale americane. Dar sectorul spaţial rus pierde din viteză din cauza scandalurilor de corupţie, a lipsei de inovaţie şi a noilor proiecte ştiinţifice.

Space X este în acest domeniu un jucător din ce în ce mai important, notează AFP. Musk, în vârstă de 49 de ani şi cu o avere de peste 180 miliarde de dolari, are ambiţia de a coloniza Marte, dar este activ şi în sectoare precum criptomonedele sau inteligenţa artificială.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


15790 vizualizari

  • -12 (18 voturi)    
    Iata, primele semne ca Tehnocratia... (Luni, 15 februarie 2021, 17:27)

    Lucky1 [utilizator]

    ....devine tot atat de puternica cat Politichia, parerea mea fiind ca in relativ scurt timp o va depasi, pentru ca in final sa o inlocuiasca.
    Abia astept sa vad o astfel de confruntare.
    Cunoscand faptul ca Elon nu pune mare pret pe conducatorii politici ai lumii, trebuie sa marturisesc ca interesul lui pentru un dialog public nu Putin recunoaste, implicit, ca acesta este cel mai puternic lider al Lumii, in acest moment.
    Imi permit sa intrezaresc interesul prim in aceasta discutie: atat o eventuala colaborare directa cu Rusia intr-un proiect Martian cat si deschiderea unei usi pentru introducerea sistemului Internet Starlink in Rusia, unde in prezent este interzis de Guvernul Rus.
    • +11 (13 voturi)    
      nu pun mare pret.. (Luni, 15 februarie 2021, 18:32)

      Dancing Dwarf [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      pe opiniile politice ale lui Elon Musk. Cand se propunea sotul lui Kardashian la prezidentiale, Elon a sarit cu sustinerea.. cam atat discernamant are el..
      • -5 (7 voturi)    
        perfectiunea... (Luni, 15 februarie 2021, 19:10)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Dancing Dwarf

        ...nu exista in lumea noastra.
        • +2 (4 voturi)    
          in afara de faptul ca nu este (Luni, 15 februarie 2021, 21:03)

          Dancing Dwarf [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

          farul acestei lumi pe probleme politice, nici macar nu deduc din actiunea lui ca il recunoaste drept "cel mai puternic lider al Lumii, in acest moment" - de unde pana unde??
          • -2 (4 voturi)    
            sa asteptam... (Luni, 15 februarie 2021, 23:13)

            Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Dancing Dwarf

            ...si sa vedem ce se intampla.
            Gestul lui Elon este pe atat de neasteptat pe cat de intrigant.
            Eu cred in rationamentele sale, asa ca sa vedem exact despre ce este vorba.
      • -1 (5 voturi)    
        Elon Musk din pacate e prea ambitios (Luni, 15 februarie 2021, 19:31)

        Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui Dancing Dwarf

        El e atat de dornic in a optine finantare incat e capabil sa calce pe cadavre.
        Asta si-a numit copilu X Æ A-12, probleme la mansarda? da sigur ca are...
        Acum 2 -3 ani a fost condamnat de un tribunal pentru ca a incercat sa manipuleze actiunile tesla, a platit 20 milioane si a fost obligat sa renunte la funtia de CEO.
        De curand a cumparat bitcoin si a incercat, chiar reusind, sa manipuleze piata. Spunand ca asta e viitorul, el a crescut artificial valoarea acestei monede obscure. Asta dupa ce moneda inregistrase pierderi de mii de euro/unitate, iar tesla cumpararese de peste 1,5miliarde dolari.


        Omul are vise mari si insuficienti bani asa ca e capabil sa faca pact si cu diavolul numai sa primeasca finantare.
        • -3 (9 voturi)    
          Dar, din tot ce a facut Elon... (Luni, 15 februarie 2021, 20:24)

          Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

          ...credeti ca este ceva bun, pentru Omenire, ca doar nu va lua cu el in mormant aceste bogatii pamantesti?
          Macar un lucru, aveti idee, sau sunteti curios sa stiti? Vad ca justificati cu multa iuteala "dorinta" lui malefica de imbogatire.
          Pe langa asta, ca va repugna faptul ca este cel mai bogat om din Lume, ce drept aveti sa comentati numele propriului sau copil?
          Bag seama ca amestecati in oala dvs culinara si chestii publice si personale, ca pe varza.
  • -11 (21 voturi)    
    Конечно! (Luni, 15 februarie 2021, 17:36)

    Nyk1 [utilizator]

    E încurajator faptul că măcar cel mai bogat om din lume nu e un simplu roboțel belemisto-globalist, ci dispus oricând la dialog pentru propășirea întregii Omeniri!
  • -11 (13 voturi)    
    Atentie marita! (Luni, 15 februarie 2021, 18:42)

    Lucky1 [utilizator]

    Vine tavalugul inteligent al comentatorilor fara comentarii, singura arma a unei limbi si creier de lemn: minusurile! Slava domnului ca Matematica s-a gandit sa puna la dispozitia acestor nefericite fiinte un instrument "pozitiv".
  • -2 (8 voturi)    
    O observatie, cu caracter general... (Luni, 15 februarie 2021, 20:34)

    Lucky1 [utilizator]

    ...desi nu este prima data cand o vad.
    Comentatorii romani sunt predispusi sa treaca prin filtrul lor personal absolut tot ce exista pe lume si bune si rele.
    Acest filtru contine catalizatori puternici ale resentimentelor catre rusi, nu zic ca nu pe buna dreptate, familia mea a suferit direct si dramatic impactul rusesc asupra Romaniei. Si totusi, nu pot sa incetez sa sper ca poporul rus nu va deveni candva parte functionala a intregului fond uman si se va angrena plenar si de buna credinta in lupta pentru progres si bunastare.
    De multe ori, public sau in cercul restrans al cunoscutilor mei, am sperat cu voce tare ca rusii sa stranga mana prieteneste cu toata lumea. Nu este un popor inferior, din contra, dar poate intr-o zi vor vedea avantajele colaborarii universale, iar cucerirea Spatiului Extraterestru aste domeniul cel mai propice pentru un astfel de inceput.
  • +1 (1 vot)    
    nu mai sunt iluzii de vanzare??? (Marţi, 16 februarie 2021, 11:46)

    persuasiv [utilizator]

    a ramas caritasu' fara bani???