Departamentul de Stat doreste sa aiba relatii bune cu Serbia. Belgradul ameninta ca da in judecata SUA

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 27 februarie 2008, 16:41 Actualitate | Internaţional


Purtatorul de cuvant al Departamentului de Stat, Tom Casey, a declarat ca SUA doresc sa aiba relatii bune cu Serbia, "cea mai importanta tara europeana dintr-o regiune-cheie pentru stabilitatea Balcanilor", dar a reiterat ca pozitia americana cu privire la Kosovo "este clara si consecventa" si ca solutionarea statutului provinciei este o consecinta a dezmembrarii fostei Iugoslavii, transmite Tanjug.

"Serbia este o zona cheie pentru indeplinirea viziunii unei Europe pasnice si libere pe care o aveau liderii la sfarsitul razboiului rece. Ea trebuie sa fie o parte din aceasta si noi dorim sa colaboram cu Serbia pentru a realiza acest lucru", a spus Casey.

Pe de alta parte, guvernul de la Belgradc a anuntat ca va forma o echipa de avocati care va actiona in justitie toate statele ce recunosc independenta Kosovo.Decizia a fost luata la o reuniune a Consiliului de Securitate Nationala, prezidata de seful statului, Boris Tadici.

Potrivit oficialilor de la Belgrad, Serbia va da in judecata, la Curtea Internationala de Justitie de la Haga, SUA si tarile care au recunoscut Kosovo.

Miercuri dimineata, premierul sarb Vojislav Kostunica a solicitat SUA sa anuleze recunoasterea independentei Kosovo si sa confirme suveranitatea Serbiei asupra regiunii.

La randul sau, vicepremierul rus Dmitri Medvedev a afirmat ca SUA provoaca instabilitate in Europa sustinand independenta Kosovo. "Ele pun Europa intr-o pozitie foarte dificila. Noi intelegem ca SUA nu risca nimic, aceasta tara fiind foarte departe", a afirmat oficialul rus.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















838 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Transilvania e prezentata: Kosovo in Romania!!!! (Miercuri, 27 februarie 2008, 18:38)

    mitza [anonim]

    http://www.torontosun.com/Comment/2008/02/24/4872229-sun.html

    din Toronto Sun, Feb. 24:

    "That's because Romania also has its own dirty secret.
    The post-First World War Treaty of Trianon was every bit as evil and
    immoral as the 1938 Munich Pact. At Trianon, the victorious allies
    handed over 66% of the Hungarian people to Romania, Yugoslavia and
    Czechoslovakia. Romania got the lion's share, including Transylvania.
    Hungarians want freedom from Romania. "
    • +1 (1 vot)    
      Un raspuns (Miercuri, 27 februarie 2008, 19:24)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui mitza

      ar trebui data o replica la acel articol...l-am citit si nu-mi venea sa cred ce aberatii a putut sa fabrice acel Margolis.
      chestia cu ce au facut sarbii in kosovo e o tampenie...baiatul asta nu are nici cel mai mic gram de obiectivitate. arata doar ce au facut sarbii insa in orice conflict nu exista parte nevinovata. despre violentele si abuzurile albanezilor nici un cuvant.
      iar ca sa fie si mai ignorant scrie despre trianon facand din Romania marele conspirator care i-a inselat pe toti si a pus mana pe o mare bucata de pamant care nu-i revenea in mod natural.
      trebuie facut un drept la replica de catre toti cei interesati. sa vina din partea unei comunitati si nu a unui singur individ.
      aveti vreo propunere?sa facem astfel incat un text mai apropiat de realitate sa ajunga si la acest margolis si la ziarul unde lucreaza...daca nu de dragul adevarului macar de dragul obiectivitatii.
    • 0 (0 voturi)    
      a stupid article (Joi, 28 februarie 2008, 22:45)

      Greger [anonim] i-a raspuns lui mitza

      try to read real some history, something about DACIA ?, a clue, year 67 B.C, and then talk.
      You don't know about you are talking, maybe you need some informations from a lot of sources in Europe.
      • 0 (0 voturi)    
        History (Vineri, 29 februarie 2008, 12:30)

        Lyon [anonim] i-a raspuns lui Greger

        You don't know about what she talking
  • 0 (0 voturi)    
    Transilvania in Canada (Miercuri, 27 februarie 2008, 20:39)

    mitza [anonim]

    Se pare ca ambasada a aflat, dar nu am vazut inca o petitie publica. Sper sa circule cat de curand.
    Si pt ca tot a venit subiectul asta, vorbind cu prieteni in Winnipeg, aflu ca la un festival de folk in Winnipeg in fiecare an stand-ul ungar arata harta Ungariei cu Transilvania in ea...alaturi de mesajul "Transilvania a apartinut Ungariei 1000 de ani iar acum este "considerata" ca facand parte din Romania"...plus mancare specifica "ungureasca": "sarmale din Transilvania"...
    Unde e securitatea cand avem nevoie de ea?
  • 0 (0 voturi)    
    kosovo, kosovo... (Miercuri, 27 februarie 2008, 21:24)

    dorinteodor [anonim]

    din nefericire, serbia nu are nici o sansa decit daca se integreaza in europa (cu bunele si cu relele). kosovarii nu ar mai fi acceptat niciodata o administratie sirba si, in aceste conditii, oricita dreptate ar avea sirbii (si au dreptate), nu exista alta solutie decit cea care a fost aplicata. reactia sirbilor de a da in judecata tarile care recunosc autonomia este cel putin puerila. desi, la un proces corect, in baza hotaririlor onu, sirbii ar cistiga in orice instanta corecta, a pune in aplicare o hotarire judecatoresca in care serbia ar cistiga contra celor care recunosc autonomia, este o utopie totala. n-as vrea sa fiu sirb, din cauza acestei situatii imposibile, pentru ca stiu ce este in sufletul acestui popor viteaz si demn de tot respectul. din fericire in romania nu avem probleme atita timp cit sintem in ue. atunci cind sirbii or sa fie in ue (la fel ca si kosovo), atunci nu vor mai exista granite iar sirbii vor putea sa cumpere kosovo, casa cu casa, oras u oras. din nefericire nu in viitorii 20 de ani....
  • 0 (0 voturi)    
    Americani (Miercuri, 27 februarie 2008, 22:40)

    Nicolae [anonim]

    Panama,Chile,Afganistan ,Etiopia Irak etc sunt demonstratii de democratie ???
    Le vine si vremea americanilor -abia a inceput !
  • 0 (0 voturi)    
    I-au tradus pe sarbi si de data asta... (Joi, 28 februarie 2008, 15:11)

    Traducatorul [anonim]

    Adica in traducere libera: "noi vrem relatii bune cu voi daca intelegeti sa stati frumos asa cum trebuie... Si nu mai faceti valuri ca dezmembrarea tarii voastre a fost absolut logica, care e problema, chiar nu intelegeti geostrategia?"
  • 0 (0 voturi)    
    interesul american in Kosovo (Joi, 28 februarie 2008, 16:18)

    Melina [anonim]

    Pai iacata de ce spun americanii aberatii, ca de obicei, in politica lor "iesterna", deschideti linkul de mai jos si admirati locatia americana de linga "tzeava de petrol si gaz"...

    http://hannah.smith-family.com/archive/000959.html