Kremlinul îi acuză pe aliații lui Navalnîi că sunt agenți NATO / Apel la proteste de Valentine's Day

de R.P.     HotNews.ro
Marţi, 9 februarie 2021, 13:29 Actualitate | Internaţional


Maria Zakharova
Foto: mid.ru
Moscova consideră că aliații opozantului rus Alexei Navalnîi, condamnat recent la aproape 3 ani de închisoare, sunt ”agenți de influență” care acționează în numele NATO, a transmis marți purtătorul de cuvânt al ministerului de externe Maria Zakharova, citată de Reuters.

Maria Zakharova a declarat că reprezentanții Uniunii Europene, Marii Britanii și ai SUA, membri NATO, s-au întâlnit luni cu aliații lui Navalnîi și le-au dat instrucțiuni privind modul de acțiune pentru a perturba scena politică din Rusia.

Pe de altă parte, tot marți, unul dintre colaboratorii lui Navalnîi a făcut apel la ruși să iasă în stradă duminică, de Valentine's Day, potrivit Reuters.

Oamenii sunt chemați să iasă în stradă, în apropierea locuințelor lor, și să își aprindă lanternele telefoanelor mobile și lumânări în formă de inimă, urmând ca aceste imagini să fie apoi distribuite pe rețelele sociale.

Protestul ar urma să înceapă duminică, la ora 17, ora locală, și să dureze doar câteva minute. (știre actualizată)








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


4615 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    Lol (Marţi, 9 februarie 2021, 13:38)

    mitg [utilizator]

    "Agenti NATO". Astia traiesc in 1966?
    • +1 (3 voturi)    
      Bine ca nu-i acuza ca sant fascisti. (Marţi, 9 februarie 2021, 19:41)

      dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Cum i-i faceau bolsevicii si comunisti pe adversari lor politici. Au mai evouluat putin noii tari ai rusiei.
  • -7 (13 voturi)    
    agenti straini+tradatori locali=revolutie(ex.1989) (Marţi, 9 februarie 2021, 13:48)

    CezarN [utilizator]

    Nu neg devotamentul, sacrificiul si sinceritatea multor idealisti care au iesit sa lupte si sa moara pentru libertate. Dar, in final, tot valutistii au luat certificate de revolutionar. :)
    Daca ar fi fost dupa popor, Ceausescu ar fi trait si astazi. Fara agentii si trupele straine(rusesti) si fara tradatorii locali am fi fost ca Belarusul. Acolo nu au iesit milioane in strada? Si? Uitati-va in Siria. Nu cu demonstratii, dar chiar cu arma in mana, Bashar nu poate fi dat jos daca are sprijin puteric de afara. Credeti ca la Putin e mai usor? Ies cateve sute de mii de rusi pe strazi si gata, Putin pica. LOL :))))
  • -5 (15 voturi)    
    pai si ce e nou? (Marţi, 9 februarie 2021, 13:49)

    levierul [utilizator]

    Evident ca Navalnii e sustinut de cei care au interes nu in democratizarea Rusiei, ci in destabilizarea ei. Interes pentru democratizarea Rusiei, nu are nimeni. Nimeni nu isi doreste o tara atat de mare si de inarmata sa fie si vreo democratie veritabila.
    • +3 (7 voturi)    
      exact invers e (Marţi, 9 februarie 2021, 15:57)

      Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      O tara atat de mare si cu influenta mare e bine sa fie democratica, in acest fel ar mai putin probabil sa inceapa un razboi, sa incerce sa destabilizeze alte tari (ce face in prezent rusii care se implica in dezinformare pente tot locul, inclusiv aici).
      Rusii de rand sunt foarte usor de manipulat, mai ales cu propaganda asta imperiala a lui Putin, iar oligarhii lor ar fi dupa gratii si mai saraci intr-o democratie reala. Nu o sa vad eu in viata mea pe acest pamant o Rusie democratica pentru ca niciodata nu au fost cu adevarat democratici.
  • +2 (12 voturi)    
    "agenturili" (Marţi, 9 februarie 2021, 13:58)

    DiDiRo [utilizator]

    au ramas la moda si dupa 30 de ani.
  • +1 (13 voturi)    
    Ca pentru redusi mintal... (Marţi, 9 februarie 2021, 14:13)

    Marionette [utilizator]

    Cine nu e cu criminalul salbatic de doctori este impotriva "tarisoarei" si pentru NATO!
    Cat de redus mintal sa fii sa mai pui botul la minciunile acestei gasti de borfasi ordinari ce-au rapit efectiv Rusia?
  • +2 (12 voturi)    
    Revoluția din 1917 se Repeta (Marţi, 9 februarie 2021, 14:22)

    un domn [utilizator]

    Cracanatul a uitat istoria
  • +1 (11 voturi)    
    hehe (Marţi, 9 februarie 2021, 14:28)

    transpenibilus [utilizator]

    Nu va fie frica
    Scundul Putin pica !!
    • -1 (7 voturi)    
      Veorica stie mai multe cuvinte decat tine (Marţi, 9 februarie 2021, 18:04)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      Ceea ce ma duce la concluzia ca de fapt esti un transparameci, ruda cu amoeba.
  • -5 (9 voturi)    
    Paranoia NATO si propaganda anti-Putin... (Marţi, 9 februarie 2021, 16:18)

    mike123 [utilizator]

    Paranoia si idiotenia de care NATO sufera pina in ziua de astazi (o organizatie militara vestica, a unor aliati cu o populatie de peste un miliard de locuitori) are ca unic scop sa incercuie, destabilizeze si sa ingenuncheze Rusia, care are o populatie de 150 milioane!
    Pe bune?
    Si NATO continua sa-si justifice prezenta, vaitindu-se de bau-baul Rusia!
    Chiar nu mai exista bun simt?
    • +4 (6 voturi)    
      bunul simt este sa folosesti inteligenta (Marţi, 9 februarie 2021, 17:23)

      Dizidentul [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      Dupa 1945 ,Romania,Polonia, Tarile Baltice, tot estul Europei s-au vazut cu bucati din teritoriu furat. Mai curind Ucraina a ramas fara doua regiuni (nu Crimeea) Georgia, Cecenia disputa cu Japonia pentru insule, curios ca dreptatea este numai de partea Rusiei, un arogant ca Putin intrebat de un copil cit de mare este Rusia ,Tarul a raspuns "de la Pacific pina la Lisabona" si tu vorbesti ca este incercuita pe nedrept.
  • +3 (7 voturi)    
    aliatii lui Navalnii (Marţi, 9 februarie 2021, 17:35)

    Dizidentul [utilizator]

    Sint in primul rind zecile de mii din generatia tinara. Care este diferenta din atitudinea lui Putin in sec.21 si cum a actionat Tarul cu Armata Alba in 1917? Rezultatul inchisori pline si represiune. Care Dumnezeu spune ca (un Putin,un Erdogan un GI al chinezilor sau idiotul Coreei de Nord ) au dreptete ?
  • 0 (4 voturi)    
    să juri (Marţi, 9 februarie 2021, 18:23)

    nahir [utilizator]

    că agentul rus, kgb-istul, fsb-istul, cum i-o zice, s-a uitat în gura lui ceaușesdcu, a lui dragnea. Agenturili e de vină, Șoros, oculta mondială și statul paralel. Penibili rușii ăștia. Nu mă așteptam.