Ungaria: Ziariștii care filmează cu drone proprietățile luxoase ale oligarhilor lui Viktor Orban riscă închisoarea VIDEO

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 7 februarie 2021, 12:21 Actualitate | Internaţional


Resedinta de oligarh, în Ungaria
Foto: Captura Instagram
După ce proprietăți luxoase ale unor apropiați ai premierului Viktor Orban au fost dezvăluite publicului cu ajutorul dronelor, guvernul de la Budapesta a adoptat o lege care limitează folosirea acestor dispozitive, invocând protecția vieții private, scrie AFP.

În octombrie anul trecut, Gabi Horn a primit de la autorități un telefon legat de un articol despre un oligarh, publicat pe site-ul Atlatszo.



Imperiul lui Mészáros




Naivă, a crezut inițial că se deschide o anchetă pentru corupție. Dar s-a dovedit că era anchetată pentru achiziție ilegală de drone, a explicat ziarista, pentru AFP.

În cele din urmă, dosarul a fost clasat dar la începutul lui ianuarie o nouă legislație a intrat în vigoare pentru a "proteja viața privată și pentru a defini norme de securitate", în conformitate cu o directivă europeană, după cum susține puterea.

De acum difuzarea de imagini ale unor reședințe efectuate de drone și fără autorizația proprietarului poate atrage o pedeapsă de un an de închisoare.

Această lege "complică sarcina celor care anchetau corupția și deturnarea banilor publici și a fondurilor europene", spune Gabi Horn. "Vizează evident reporterii curioși".

"Vom continua, dar cu perspectiva deloc îmbucurătoare de posibile anchete penale", continuă ziarista, care nu crede că judecătorii vor trimite jurnaliștii în spatele gratiilor pentru un astfel de motiv.

'Șocul' imaginilor


Revenirea la putere, în 2010, a premierului suveranist Viktor Orban a marcat serioase îngrădiri față de libertatea presei.

Organizația Reporteri fără Frontiere (RSF) a calificat controlul exercitat de putere asupra mass media drept "fără precedent în Uniunea Europeană".

În această țară, unde canalele oficiale nu răspund practic niciodată solicitărilor ziariștilor, folosirea dronelor s-a dovedit deosebit de utilă, spune ziarista de 53 de ani.

Site-ul său a publicat anul trecut imagini cu proprietățile deținute de tatăl și de ginerele lui Orban.

Aceste imagini "au mai multă greutate decât mii de cuvinte: ele arată oamenilor simpli amploarea șocantă a averilor celor puternici", subliniază Gabi Horn.

Pentru un articol despre Lorinc Meszaros, un prieten din copilărie și un asociat apropiat al lui Viktor Orban, a fost interogată de poliție.

Acesta este astăzi cel mai bogat om din Ungaria, cu o avere estimată la 1,4 miliarde de euro de revista americană Forbes, în condițiile în care companiile sale câștigă în mod regulat licitații publice alimentate de fondurile statului și ale UE.

Ungaria se situa anul trecut pe ultimul loc în ceea ce privește corupția în clasamentul ONG-ul Transparency International, alături de România și Bulgaria.

"Mai strict ca în China"


AFP a solicitat poziția ministerului pentru Inovație și Tehnologii (ITM), inițiatorul legii, dar nu a obținut vreun răspuns.

"În numeroase cazuri, libertatea presei prevalează asupra sferei private și este o eroare să nu ții cont de acest element în lege", comentează avocata Monika Richlach, specializată în protecția datelor.

Dincolo de mass media, piloții de drone comerciale sau simplii amatori au criticat legea, apreciind că excede reglementările europene.

Spre exemplu, este obligatorie înregistrarea oricărei drone dotate cu camere, ca și instruirea posesorului, indiferent de greutatea dispozitivului.

Este necesară de asemenea o permisiune din partea autorităților cu 30 de zile înainte de zbor.

"E mai strict decât în China!", spune Balazs Kaplar, un fotograf recent revenit din Beijing după ce a trăit 15 ani sub acest regim autoritar.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


40085 vizualizari

  • +19 (45 voturi)    
    PUTIN 2 (Duminică, 7 februarie 2021, 12:29)

    democtrates [utilizator]

    Mi se pare normal, daca ai puterea faci ce vrei, dar Viktor Orban face in asa fel incat sa impace si varza si capra, adica ajuta populatia in acest moment de pandemie si de criza, dar la un moment dat va avea de a face cu darzenia ungurilor vezi 1956, in cazul cand vor iesi in strada va fi vai de capul lui Orban.
    • +10 (20 voturi)    
      Dar nu a reusit! (Duminică, 7 februarie 2021, 12:52)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

      Revolta din 1956 din Ungaria a fost innabusita de tancurile sovietice.
      Orban a invata din lectia Istoriei, si daca nu reuseste sa reprime singur, nu va exita sa cheme in ajutor pe ciolaveci!
    • -16 (42 voturi)    
      viata privata (Duminică, 7 februarie 2021, 12:53)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

      Mi se pare normal sa nu-ti poata filma oricine cu drona prin curte. Eu daca imi pun o camera la poarta ca sa vad daca mi-o loveste vreo masina am tot felul de reguli de urmat pentru protectia datelor, pentru ca in cadru pot sa apara oameni, numere de masini, sau poate un colt din proprietatea altcuiva. Unii "jurnalisti" se cred deasupra legii! La inchisoare cu ei!
      • +7 (15 voturi)    
        Daca ai firma (Duminică, 7 februarie 2021, 15:21)

        MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        Ai de urmat reguli pentru protectia datelor. Daca nu ai firma, cu exceptia faptului ca te angajezi tacit sa nu le le faci publice ai dreptul sa filmezi din curtea casei tale ce doresti. Este ca si cum ai spune ca ai de urmat reguli cand faci o poza cu coada de vizitatori de la Luvru.
        • -1 (3 voturi)    
          Bine dar GDPR-ul ce spune? (Luni, 8 februarie 2021, 13:34)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

          Intreb pentru ca suntem in UE avem legi clare, nu suntem niste barbari.
      • +15 (25 voturi)    
        Tu ești măh draqnea? (Duminică, 7 februarie 2021, 15:55)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        te afectează și acum?
    • +11 (27 voturi)    
      ce gandire de rahat ... demna de un roman. (Duminică, 7 februarie 2021, 13:14)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

      ce gandire de rahat ... demna de un roman.

      ***
      daca ai puterea faci ce vrei, dar Viktor Orban face in asa fel incat sa impace si varza si capra, adica ajuta populatia in acest moment
      ***

      Face parte din seria "a furat domne, dar a si facut"... Ungaria este Rusia 2, acolo nu ai sanse sa razbati daca esti impotriva puterii... un fel de guvernare Adrian Nastase, care isi lua procentul din orice contract semnat cu statul.
  • -3 (43 voturi)    
    romania are o legislatie similara (Duminică, 7 februarie 2021, 12:32)

    eucomentez [utilizator]

    In Romania nici macar nu a voie sa faci poze despre proprietati private, in special proprietatile celor bogati. Amenzile sunt imense pentru astfel de actiuni.
    • +3 (13 voturi)    
      Sunt doua chestiuni (Duminică, 7 februarie 2021, 12:56)

      MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      Fie dovedesti ca banii sunt furati sau publici si obiectivele nu sunt de interes militar sau de securitate sau sa urmaresti un flagrant delict.

      Faptul ca nu faci poze din drona cu apartamentul lui Gigel de la etajul 5 sau ca nu faci la o proprietate privata a oligarhului X nu are importanta. Crezi ca Gigel de la 5 ar fi incantat de faptul ca e urmarit 24/7 din drona?

      Ce poti face este sa folosesti imagini din satelit (sunt destule).
    • +24 (26 voturi)    
      numaicomentaaiurea (Duminică, 7 februarie 2021, 13:05)

      johnel [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      D.nr.248/2004,
      Art. 9.(2) Este interzisă difuzarea de imagini ale proprietăţii private, filmate din interiorul acesteia, fără acordul proprietarului.
      Deci imaginile cu o proprietate privata luate de pe domeniul public sunt permise.
      Si in plus, daca:
      (3) zice de exceptii cand este posibila fotografia luata chiar din interiorul proprietatii daca:
      a) pot preveni săvârşirea unei infracţiuni;
      b) surprind sau pot proba săvârşirea unei infracţiuni;
      c) protejează sănătatea publică.
      • +1 (15 voturi)    
        Depinde foarte mult (Duminică, 7 februarie 2021, 15:25)

        MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui johnel

        Daca spatiul aerian pana la 300 m (sector G) este spatiu public sau nu - nu stiu ce zice legislatia din Romania. Oricum insa, zborul unui aparat de zbor sub 100 m deasupra terenului nu este permis decat in zone special amenajate pentru asa ceva.

        Ce am scris sunt presupuneri.
    • +15 (15 voturi)    
      ??? (Duminică, 7 februarie 2021, 13:21)

      ratuba [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      vorbesti prostii: Documenteaza-te la D.248/ 2004, art.9
    • +7 (9 voturi)    
      Nu stiu (Duminică, 7 februarie 2021, 13:34)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      Si amantele intra in aceasta categorie?
    • -2 (22 voturi)    
      corect (Duminică, 7 februarie 2021, 15:08)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      pentru nestiutori: https://www.clubulfoto.com/cum-zbori-legal-drona-romania/
      Da parte frumoasa e ca reglementarile (naspa) sunt dupa vremea ministrului liberal al transportuui: Ramona Manescu, care impreuna cu jegul de primar liberal al sect 6, Manescu Rares, aveau multe de ascuns!!!!!!!!!!!!
      • -5 (9 voturi)    
        Multumesc (Duminică, 7 februarie 2021, 15:26)

        MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

        Foarte util linkul.
  • +9 (19 voturi)    
    să facă Viktor Orban cerere (Duminică, 7 februarie 2021, 12:46)

    Mariicaialbastri [utilizator]

    să intre în Uniunea Economică Euroasiatică cu Putka, piticul complexat de la Kremlin și cu tătuca Lukașenko, nu știu ce mai caută în Uniunea Europeană! Acolo nu numai că poți să ai palate și domenii neștiute de plătitorii de biruri dar poți să și otrăvești după pofta inimii opozanții politici. Poate îi exportăm pe Bombo și pe Dragnea acolo că s-ar putea să le priască aerul tare și glacial de Magadan.
  • +5 (15 voturi)    
    Sarmanul! (Duminică, 7 februarie 2021, 12:50)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Daca avea si Daddy ideea sa dea legea asta, n-ar fi aflat nimeni de mosia de la Belinaa!

    Asa ca in loc sa zaca in puscarie, Draknea ar fi fost acum in fotoliul de la Cotroceni, impreuna cu cea mai tanara Prima Doamna!
    • -3 (3 voturi)    
      Dar ce imi e cu coincidentele astea primu Putin (Luni, 8 februarie 2021, 14:21)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      Acuma Orban, urmeaza Bolsonaro. Si peste ceva timp poate si palatul subacvatic a lui Duterte.
      Uau, bogatii o duc bine ce e nou in asta?
  • -13 (27 voturi)    
    Atlatszo e proprietatea lui Soros (Duminică, 7 februarie 2021, 12:52)

    eucomentez [utilizator]

    Reteaua Atlatszo e finantata 100% de George Soros, comentariile prezentatorului din filmele de mai sus sunt pline de afirmatii false, bazate pe propaganda tipica Soros.

    Reteaua lui Soros are zeci de mii de ziaristi, experti, fundatii si politicieni care sunt platiti de Soros pentru a-si atinge obiectivele financiare si politice prin lobby intens folosind stiri false si finantari politice (practic mita).

    In Ungaria acum e un scandal imens legat de fonduri UE deturnate de principalul partid de opozitie pentru a-si finanta campania electorala. Mesaros a investit enorm de multi bani in afaceri viabile si sustenabile, insa liderul partidului lui Gyurcsany a deturnat miliarde de euro prin firma detinuta de familia lui - fara nici o investitie realizata, banii au fost folositi de partid in campania electorala sau au intrat direct in buzunarul membrilor de partid.

    Nu prea citim de scandaluri cu liberalii lui Soros in presa liberala, poate si datorita cantitatii - ar fi plin ziarele de acestea.
    • +1 (5 voturi)    
      filmari (Luni, 8 februarie 2021, 11:35)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      De aceea: "Aceste imagini au mai multă greutate decât mii de cuvinte: ele arată oamenilor simpli amploarea șocantă a averilor celor puternici, subliniază Gabi Horn."
      Dna. Gabi ne-o spune direct: imaginile sunt pentru oamenii simpli ( adica, pentru prosti). Caci, eventuale dosare de coruptie "cu mii de cuvinte" sunt mult mai greu de facut fara dovezi. Asa ca, e mult mai usor de manipulat "oamenii simpli" cu poze si lozinci.
  • +2 (16 voturi)    
    Dronele vor fi libere să zboare doar asupra (Duminică, 7 februarie 2021, 12:52)

    Rescator [utilizator]

    proprietăților amărâte ale săracilor.Iată că Orbanul
    lor îl imită ,la virgulă, pe Dictatorul Putin.
    Orbanul nostru se uită și ia notițe,fiind și foarte ocupat cu atribuirea unor posturi de prefect UDMR-
    ului.
  • +11 (21 voturi)    
    Atacul la adresa presei ungare (Duminică, 7 februarie 2021, 12:58)

    Dilematic [utilizator]

    a inceput inca din 2O1O odata cu venirea la putere a lui Viktor Orban si a avut doua directii de actiune.

    Fie trecerea directa sub controlul statului, fie ca in cazul Index, trecerea publicatiilor sub controlul unor oameni de afaceri apropiati puterii.

    In anul 2O18 spre exemplu aproape 5OO de publicatii locale s-au asociat intr-o fundatie nonprofit controlata de guvern, avand grija sa acorde fundatiei respective calitatea de organizatie de interes national.

    Ingaduinta cu care e privit minidictatorul Ungariei ramane unul din mistere ale Uniunii Euripene. Se poate banui ca este vorba de mici calcule politice, sau, mai grav, de faptul ca, desi nimeni nu recunoaste in public, exista un soi de admiratie pentru incapatinarea si eficienta cu care Orban recreeaza partidul-stat, decizie cu decizie, bucata cu bucata.

    Tentativele repetate de a conditiona fondurile pe care le primeste Ungaria de la Bruxelles de respectarea statului de drept, esueaza constant.

    Inabilitatea societatii unguresti de a-si apara libertatile ar merita,probabil, o discutie separata. In aceea societate se produc o serie de tranzactii complexe ale oligarhilor corupti care duc la rezultatele pe care le vedem. Pana la urma, orice natiune e libera sa isi sape singura groapa.
    • -1 (3 voturi)    
      orice regim care trece pe rosu (Duminică, 7 februarie 2021, 18:39)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      Ar trebui sa primeasca un avertisment de la cetatenii ei - daca insa acestia sunt prea preocupati de propria lor bunastare si nu vad pericolul in care se afla lucrurile pot sa avanseze, tensiunile se vor aduna si ele cu siguranta vor rabufni.

      corectiile de parcurs intotdeauna sunt recomandate dar daca ele sunt oprite/blocate, pana la urma, mai devreme sau mai tarziu, se va face corectia mai tarziu si poate si mai brutal.
  • -1 (13 voturi)    
    Ungurii au (Duminică, 7 februarie 2021, 12:58)

    Casargoz [utilizator]

    Ungurii au o lege proasta . Noi ce lege avem.
    Zonele de Interdicție aeriana in Ro sunt mari , de exemplu deasupra Bucureștiului nu poți sa zbori, nici măcar deasupra lacului morii care e la 150 de metri distanță de clădiri :)
  • -5 (19 voturi)    
    Spuneți-mi ce se întâmplă în Germania sau Franța.. (Duminică, 7 februarie 2021, 13:32)

    Nyk1 [utilizator]

    ...dacă filmezi cu drona proprietățile bogătanilor de pe Coasta de Azur sau din Alpii bavarezi.

    Față de care vilele de la Balaton sunt ca niște cocioabe.
  • -7 (11 voturi)    
    "Resedinta de oligarh in Ungaria" (Duminică, 7 februarie 2021, 13:38)

    xolv [utilizator]

    impresionant pe langa cocioaba lui Putin....
  • +8 (18 voturi)    
    Nu e de mirare... (Duminică, 7 februarie 2021, 14:03)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    ... că Viktor bácsi îi pupă tălpile țarului KGB, are și el aceleași apucături asiatice.

    Make Hungary Magna Hungaria again :)

    https://en.wikipedia.org/wiki/Magna_Hungaria
  • 0 (8 voturi)    
    similar in US (Duminică, 7 februarie 2021, 14:10)

    John_Re [utilizator]

    .
  • +5 (13 voturi)    
    si in Germania (Duminică, 7 februarie 2021, 14:14)

    liviu_m [utilizator]

    interesati-va cum si-a permis financiar Jens Spahn, ministrul sănătății din Germania, sa isi cumpere în plina criza vila de 300 metri pătrați, de milioane de dolari, desi el are - oficial - venituri exclusiv din salariul de ministru. asta pe langa alte doua locuințe despre care a mai aflat presa.
    • +2 (14 voturi)    
      Trebuie întrebată megaindustria PHARMA. (Duminică, 7 februarie 2021, 18:35)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui liviu_m

      La fel este la noi cu ministrul V.Voiculescu,
      sponsorizat,la greu,de producătorii și comercianții
      de medicamente și aparatură medicală.
  • +8 (10 voturi)    
    URSS (Duminică, 7 februarie 2021, 14:26)

    Bogart [utilizator]

    Se va dovedi ca si in alte tari fratesti ca acele propietati apartim maseorului sau frizerului persoanei in cauza
  • +6 (14 voturi)    
    vedeti pozele (Duminică, 7 februarie 2021, 15:14)

    Walking_dead [utilizator]

    Filmari au fost si inainte, insa cind au aparut filmarile cu acele vehicule militare in curtea lui Meszaros, aghiotantii lui Orban au sarit ca arsi...
    Mai rau este ca omul desfiinteaza autonomia universitara. Conducerea institutiilor de invatamint superioare fiind cedata catre fel si fel de fundatii conduse de stromani a lui Orban. De exemplu Universitatea de teatru si film este condusa de un fost militar de cariera. Rind pe rind toate universitatile din tara sunt trecute pe acest model, nimeni nu misca nimic.
    Lumea mai spera ca peste doi ani, cind vor fi din nou alegeri, o opozitie unita, cu candidati unici sa preia puterea, insa pina atunci se pot intimpla multe. Daca Orban pierde s-ar putea sa asistam la ceva asemantor asediului Capitoliului american din ianuarie.
  • +5 (9 voturi)    
    dacă stau în casă (Duminică, 7 februarie 2021, 16:02)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    au ce merită!
  • +2 (10 voturi)    
    Ungaria (Duminică, 7 februarie 2021, 17:39)

    nick24 [utilizator]

    După ce democrație are, e de mirare că e în UE și nu în CIS!
    Face urât Viktor dacă i se cere să urmeze legislația europeana.
    Ciudat după ceea ce au făcut în 1956!
  • +1 (11 voturi)    
    dupa ce vezi filmuletele (Duminică, 7 februarie 2021, 19:08)

    ..13 [utilizator]

    Intelegi ca Mustata, Nicolae si altii ca ei sunt mici copii fata de ce este in Ungaria.

    Acum stau si ma intreb daca cei de la UE au vazut si ei filmuletele si pot cuprinde cu mintea lor ceea este acolo.

    Am avut o discutie informala cu un europarlamentar din Germania si i-am spus ca daca interzic accesarea fondurilor europene doar celor din administratia publica nu se va intampla nimic pentru ca exista in unele cazuri, si dadeam exemple din Ro, unde privatii fac bara in bara cu statul RO si sifoneaza linistit banii europeni si nu numai.

    Impresionante realizarile maghiare -ciolan dau si pupaturi de maini si de conduri primesc corifeii.

    ma intreb daca magistratii lor sunt ca si unii magistrati de la noi...

    Poate mafia din Italia ii intrece in Europa
    • -1 (1 vot)    
      filmulete (Luni, 8 februarie 2021, 11:45)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      " ma intreb daca magistratii lor sunt ca si unii magistrati de la noi..."
      Pai, s-ar putea ca ai lor sa nu bage la puscarie pe baza de filmulete din drona! O fi bine, o fi rau?
  • +3 (3 voturi)    
    ma amuz de nu mai pot (Luni, 8 februarie 2021, 15:28)

    Scarface1000 [utilizator]

    ce mult condamnam Ungaria noi care suntem rupti in fund:))

    -Ungaria are turisti straini triplu decat noi
    -Ungaria este una dintre cele mai racordate tari la gaz din Europa.
    -Ungaria are autostrazi triplu decat noi
    -Ungaria are investitii straine cat noi in conditiile in care noi avem dublu si ceva populatie decat ei.
    -Ungaria are pib per cap de locuitor cu 5000 de euro mare mare decat noi.

    Si cireasa de pe tort e ca cea mai mare investitie din Estul Europei tocmai s-a anuntat, grupul sud-coreean SK Innovation urmeaza sa construiasca cea mai mare fabrica de baterii electrice din Europa in valoare de 2.3 miliarde de Euro ;)

    Noi tot latram dar Budapesta arata ca Viena iar Bucurestiul arata mai rau ca un oras din India
  • +1 (3 voturi)    
    intre timp (Luni, 8 februarie 2021, 15:50)

    Scarface1000 [utilizator]

    Intre timp Grupul Sud Korean SK Innovation producator de baterii electrice a anuntat cea mai mare investitie facuta vreodata in Estul Europei ! 2.3 miliarde de Euro vor fi investiti de de super democratia Sud-Koreeana in Ungaria aia comunista :)

    Ceva nu mi se leaga, voua vi se leaga?

    Adica daca era Ungaria chiar asa rea si asupritoare nu veneau Sud Koreeni sa investeasca in democratia condusa de Werner si USR-PNL?

    https://www.zf.ro/opinii/cea-mare-investitie-inregistrata-vreodata-istoria-statelor-est-19908368