”A fost deschisă o ușă”. Papa Francisc a numit o femeie în Sinod, o premieră pentru Biserica Catolică

de g.S.     HotNews.ro
Duminică, 7 februarie 2021, 11:52 Actualitate | Internaţional


Nathalie Becquart
Foto: Pierpaolo Scavuzzo/AGF / Shutterstock Editorial / Profimedia
Papa Francisc s-a abătut de la tradiția Bisericii Catolice și a numit-o pe franțuzoaica Nathalie Becquart ca subsecretar al sinodului episcopului, aceasta devenind prima femeie care deține acest post cu drept de vot, notează Guardian.

Becquart, 52 de ani, este unul dintre cei doi subsecretari numiți în sinod, grupul de episcopi ce studiază principalele probleme ale doctrinei religioase, ea fiind din 2019 și până acum doar consultant al sinodului.

Numirea făcută sâmbătă semnalează dorința pontifului ”pentru o mai mare participare a femeilor în procesul de luare a deciziilor în Biserică”, a declarat cardinalul Mario Grech, secretarul general al sinodului.

”În timpul sinodurilor anterioare, numărul femeilor care au participat ca experți sau care doar au asistat a crescut. Odată cu nominalizarea Surorii Nathalie Becquart și a posibilității ca ea să participe la vot a fost deschisă o ușă”, a adăugat cardinalul.

Sinodul este condus de episcopi și cardinali cu drept de vot și include și experți fără drept de vot.

Becquart, membră a Ordinului Surorilor Xavier din Franța, are o diplomă de master în management de la prestigioasa școală de afaceri pariziană HEC și a studiat în Boston înainte să se alăture Ordinului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


5871 vizualizari

  • -13 (27 voturi)    
    era de asteptat (Duminică, 7 februarie 2021, 11:59)

    hanu [utilizator]

    pariem ca urmatorul pas va fi un preot trans? :))
  • -15 (29 voturi)    
    S-au nenorocit! (Duminică, 7 februarie 2021, 12:06)

    Zapateado [utilizator]

    S-alege praful si de Biserica Catolica. Cand or sa ajunga femeile si cardinali prima grija va fi sa-si monteze silicoane. Stim noi unde.
    • +13 (19 voturi)    
      Se pare (Duminică, 7 februarie 2021, 12:59)

      MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

      Ca este de preferat un popa care ineaca copilul in cadelnita unui om bun care e femeie.

      Si eu care credeam ca biserica inseamna smerenie, credinta si bunatate. Indiferent de sex, culoare, nationalitate...
      • -13 (17 voturi)    
        O femeie e om bun? (Duminică, 7 februarie 2021, 15:34)

        Zapateado [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

        Ca de pilda, Carmen Dan sau Firea, sau Sosoaca, sau Cristiana Anghel, sau Alina Bica sau Steluta Cataniciu sau Olguta Vasilescu ? Am dat 7 exemple. Da-ne si tu acum exemple de 7 popi care au inecat INTENTIONAT copilul in cristelnita.
        • +2 (2 voturi)    
          Iti pot da exemplu (Marţi, 9 februarie 2021, 21:34)

          MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

          De mai multi papi care nu au inecat pe nimeni in cristelnita.
  • +13 (31 voturi)    
    un pas inainte (Duminică, 7 februarie 2021, 12:29)

    anonim3 [utilizator]

    Astept sa vad cand se vor alatura si patriarhii ortodocsi. Se aude?
    Pana atunci, jos palaria in fata papei Francisc!
    • -12 (16 voturi)    
      Dar tu ce garantii ne dai? (Duminică, 7 februarie 2021, 13:01)

      Zapateado [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

      Că daca ajung femeile preoti la ortodocsi nu mai injuri Biserica?

      O sa zici: Pai n-am injurat-o.

      Da, dar ostil i-ai fost. Nu te prapadesti de dragul ei.
      • +2 (2 voturi)    
        Asta era (Marţi, 9 februarie 2021, 22:43)

        MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

        Tot o metafora de-a ta sau o ANAFura?
    • -1 (9 voturi)    
      In curand (Duminică, 7 februarie 2021, 13:37)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

      IPS Sosoanca
  • -10 (22 voturi)    
    Marxismul la Vatican (Duminică, 7 februarie 2021, 13:13)

    animatron [utilizator]

    Asta era problema stringenta la Vatican, sa fie undeva si o femeie care sa dea un vot fara utilitate ? La ce va folosi masura exact si cui ?! Unei propagande lesinate?

    Va aduce milioane de fideli in plus in bisericile unui Occident in dezagregare identitara ? Nu.

    Va face ca ura bolnava a stangii sa scada fata de tot ce inseamna sentiment religios sau structuri bisericesti? Nu.

    Propaganda ateista (ce-ar mai rade Kant de ignorantii astia, dar ei oricum nu-l citesc, Marx e referinta pentru ei) se va opri sau va scadea brusc in intensitate?! Nu.

    Papa Francisc e un marxist in suflet, e un promotor al latino-americanei "teologii a eliberarii" (curent catolic neomarxist care facea o apropiere ideologica intre comunism si crestinism).

    Nu-mi pasa de cum se sinucide catolicismul si isi reneaga doctrina proprie pentru a fi "la moda" si in "trend" cu anarhia si relativismul moral care au cangrenat lumea vestica.

    Masura acestui papa stangist va introduce si mai multa confuzie si deznadejde printre catolicii care chiar cred fara sa scada cu nimic ura dementa a ateilor contra valorilor crestine.
    • +6 (6 voturi)    
      N-ai aflat? (Luni, 8 februarie 2021, 10:52)

      gavrone [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Iisus a fost primul marxist al planetei. Tu te inchini practic la un marxist dar ii denunti invataturile. Asta e erezie.
  • -15 (15 voturi)    
    hehe (Duminică, 7 februarie 2021, 13:36)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    catolicismul este mort si ingropat. legatura lui cu invataturile din noul testament este zero in momentul de fata. mai multa legatura are cu invataturile lui lenin decat cu cele ale lui iisus!
  • -9 (9 voturi)    
    biserica catolica s-a saturat de baietei... (Duminică, 7 februarie 2021, 21:33)

    mbembe [utilizator]

    incearca ceva mai “nou”