SUA: Zeci de foști oficiali ai administrației Bush părăsesc Partidul Republican pe care îl descriu ca un „cult al lui Trump”

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 1 februarie 2021, 16:13 Actualitate | Internaţional


Discursul de ramas bun al lui Donald Trump
Foto: DVIDS
Zeci de oficiali din administraţia fostului preşedinte american George W. Bush, inclusiv de la cele mai înalte niveluri, demisionează din Partidul Republican din SUA, deoarece mulţi dintre aleşii formaţiunii refuză să se delimiteze de fostul preşedinte Donald Trump, semnalează agenția Reuters citată de Agerpres.

Demisionarii afirmă că speraseră, după înfrângerea lui Trump în alegerile prezidenţiale de anul trecut, că liderii republicani se vor îndepărta de acesta în urma afirmaţiilor sale nedovedite despre fraude electorale şi a ocupării de către protestatari a Capitoliului din Washington, sediul Congresului Statelor Unite.

Deoarece majoritatea parlamentarilor republicani au rămas alături de Trump, foştii oficiali spun că nu mai recunosc partidul în care au activat.

„Partidul Republican pe care îl ştiam nu mai există. L-aş numi un 'cult al lui Trump'”, a arătat Jimmy Gurule, fost subsecretar pentru problemele terorismului şi informaţiilor financiare al Trezoreriei SUA în timpul preşedinţiei Bush.

Kristopher Purcell, care a lucrat şase ani în biroul de comunicare al Casei Albe în aceeaşi perioadă, susţine că aproximativ 60-70 de foşti membri ai administraţiei au decis să plece din partid sau îşi rup legăturile cu acesta.

„Numărul creşte pe zi ce trece”, a spus acesta.

„Dacă va fi în continuare partidul lui Trump, mulţi dintre noi nu ne vom întoarce”, a declarat Rosario Marin, fost şef al Trezoreriei.

„Dacă Senatul nu îl condamnă şi nu scapă de cancerul Trump, mulţi dintre noi nu vor mai vota pentru lideri republicani”, a arătat el.

Senatul urmează să îl judece pe Trump pentru instigare la protestul soldat cu victime din 6 ianuarie, conform actului de acuzare formulat de Camera Reprezentanţilor.

Reprezentanţii lui Trump nu au răspuns solicitării Reuters de a comenta.

Bush, care a arătat clar în mandatul lui Trump că „s-a retras din politică”, nu a comentat nici el printr-un reprezentant contactat de aceeaşi agenţie.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2809 vizualizari

  • -8 (24 voturi)    
    Da, au innebunit cu totii ! (Luni, 1 februarie 2021, 16:26)

    Idealistu [utilizator]

    Nici macar nu-si pune problema ca macar o parte din ce spune Trump ar putea fi adevarat.
    • +2 (4 voturi)    
      e o problema gogule (Luni, 1 februarie 2021, 18:39)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      Daca noi credem ca aia toti sunt nebuni e o problema :)) si din pacate nu ei toti au inebunit :)))
  • -4 (16 voturi)    
    Sales alert (Luni, 1 februarie 2021, 16:33)

    Tescovin [utilizator]

    Numele „Trump” vinde bine, inclusiv știri. Dar Trump nu mai e în prim-planul evenimentelor, așa că panica în mass-media e mare. În lipsă de breaking news cu ce trăznăi a mai făcut Orange Man Bad, apar acum tot felul de pseudo-știri pe care autorii lor încearcă cu disperare să le lege cumva de brandul „Trump”. Ca asta cu o mână de Nimeni-în-Drum, de care n-a auzit nici gugăl, care se dezic ritualic de „Trump” (dar nu s-au dezis cât „Trump” a fost la butoane...).
    Oameni buni, găsiți altceva, repede !
    • +4 (10 voturi)    
      hehe (Luni, 1 februarie 2021, 17:14)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Si numele Hitler/Stalin vind bine, asta nu e un argument.

      Trump e la un pas de puscarie asa ca e panica in postacia ruseasca. Le-a cazut omul si il trage dupa el si pe cracanat.
  • +1 (15 voturi)    
    Famiglile Bush si Romney au pierdut haturile (Luni, 1 februarie 2021, 16:35)

    xolv [utilizator]

    elefantului ? Oh, ce trist, ca in 2022 nu vor fi aceiasi incompetenti candidati ...
  • -1 (13 voturi)    
    RINO (Luni, 1 februarie 2021, 16:59)

    Luk [utilizator]

    .
    • +1 (5 voturi)    
      NINO (Luni, 1 februarie 2021, 17:14)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      .
  • -5 (9 voturi)    
    soarecii fug primii (Luni, 1 februarie 2021, 17:42)

    numaiamnume [utilizator]

    Niste lasi care prefera un loc caldut dincolo, decat sa lupte cu ofensiva agresiva si resursele nelimitate ale democratilor.
    • +1 (5 voturi)    
      da da (Luni, 1 februarie 2021, 18:41)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

      Soareci fug primii cand e vorba de un dezastru. Dupa care se scufunda si restu epavei.
      Ai descris foarte bine partidul republican din ultimii 4 ani. O epava plina de soareci oportunisti.
      • 0 (0 voturi)    
        Dezastrul vine (Joi, 4 februarie 2021, 11:22)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

        Deja a inceput si DEMS scrie pe el. Ai rabdare si-o sa vezi.
  • -2 (4 voturi)    
    Oare ? (Luni, 1 februarie 2021, 18:40)

    danmarian [utilizator]

    Chiar sa credem ? Ca eu traiesc aici - in USA si nu CRED ! Dar va mai atrag atentia ca de la finalul presedentiei Bush - junior au trecu vreo 20 de ani !!! Iar cei care faceau parte din fruntasii ajutoarelor lui Bush - junior - erau si la finele mandatului oameni varsnici !!! Deci plus 20 de ani .... Hai sa nu mai inventam ....
  • +1 (3 voturi)    
    Coerenta sau dezbinarea din partidul republican (Luni, 1 februarie 2021, 19:38)

    Dilematic [utilizator]

    va fi influentata substantial de dezbaterea in Senat a punerii sub acuzare a lui Donald Trump din februarie si de rezultatul votului senatorilor republicani.
  • +3 (3 voturi)    
    Foarte bine (Luni, 1 februarie 2021, 22:13)

    Setalcott [utilizator]

    Dusmanii afara, Trump in partid. Avantaj Trump.
  • +2 (2 voturi)    
    Never Trumpers (Marţi, 2 februarie 2021, 4:44)

    Trojan.H [utilizator]

    Stiu ei de ce pleaca. Vor disparea oricum de acolo luati in suturi.
  • 0 (0 voturi)    
    Se va constitui alt partid? (Marţi, 2 februarie 2021, 8:45)

    BEDE [utilizator]

    Doar republicanii care nu sunt de acord cu Trump nu înseamnă că ar fi de acord cu decomcrații. Atunci vor constitui ei alt partid? Doar este vorba de niște politicieni, nu de amatori care au încercat să vadă ce ar putea face în politică și mai este vorba și de unii care ar susține ceva diferit de ceea ce spun acești politicieni democrați.
    Va fi extrem de interesant.