Vladimir Putin afirmă că somptuosul palat de pe malul Mării Negre nu îi aparține

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 25 ianuarie 2021, 15:08 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru
Președintele rus Vladimir Putin a negat personal, luni, că ar fi proprietarul unei somptuoase reședințe de pe Malul Mării Negre, așa cum acuză opozantul Alexei Navalnîi, într-o anchetă care a fost publicată pe YouTube și care a strâns peste 86 de milioane de vizualizări, scrie AFP.

"Nu am văzut acest film, din lipsă de timp. Nimic din ce este prezentat acolo ca fiind bunurile mele nu-mi aparține mie sau rudelor mele", a spus Putin, în cadrul unei întâlniri cu studenți ruși.

Închis imediat după ce a revenit în Rusia, Alexei Navalnîi a difuzat marțea trecută o vastă anchetă anticorupție care îl vizează pe președintele Vladimir Putin și „palatul” pe care și l-a construit pe malul Mării Negre.

Navalnîi, care a înregistrat videoclipul înainte de revenirea în Rusia, spune că Putin este beneficiarul unei vaste proprietăți și a unui palat în apropiere de localitatea rusească Gelendjik, pe malul Mării Negre.

Acest ansamblu foarte luxos este dotat printre altele cu podgorii, o sală de hochei pe gheață și chiar un cazinou. Construcția a fost finanțată, spune opozantul, de apropiați ai președintelui rus, precum directorul Rosneft Igor Secin sau omul de afaceri Ghenadi Timcenko.

"Este un stat în cadrul Rusiei. Și, în acest stat, nu există decât un singur țar inamovibil, Putin", acuză Navalnîi, care adaugă că președintele rus este "obsedat de bogăție și de lux".

Potrivit acestuia, au fost cheltuite 100 de miliarde de ruble (1,12 miliarde euro) pentru construirea acestui complex cu o suprafață totală de 7.000 de hectare, de "39 de ori mai mare ca Monaco". Oficial, complexul este proprietatea FSB, serviciul secret rusesc.

“Aceasta nu este o casă la țară, nu este o cabană, nu este o reședință. Este un întreg oraș, sau mai degrabă un regat,” afirmă Navalnîi.

Complexul ar fi dotat și cu un tunel săpat prin munte care duce la Marea Neagră. În complex fost construită chiar și o biserică.

Doar palatul are aproape 18.000 de metri pătrați.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


11115 vizualizari

  • +22 (36 voturi)    
    Pai cum ? (Luni, 25 ianuarie 2021, 15:13)

    Akylas [utilizator]

    Deci, daca n-a vazut filmul (din lipsa de timp, bineinteles), de unde stie ca nimic din ce este prezentat acolo nu sunt bunurile lui ?
    Si Navalnii a spus clar ca proprietatea apartine FSB (serviciile de securitate), nicidecum personal lui V.V....
    • -10 (10 voturi)    
      pt ca (Luni, 25 ianuarie 2021, 16:26)

      nicoR [utilizator] i-a raspuns lui Akylas

      s-a tradus taiat, adica omul zice ca n-a vazut tot din lipsa ... bla bla, ci doar selectii
    • +9 (11 voturi)    
      Știe pentru că el a aprobat planurile (Luni, 25 ianuarie 2021, 16:38)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Akylas

      de construcție,ca orice proprietar care se respectă.
      Namaste Putin!
      • -1 (9 voturi)    
        proprietar (Luni, 25 ianuarie 2021, 22:17)

        adieu [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

        Nu e niciun dubiu ca Putin are proprietati in Rusia dar putini sunt cei care cred ca e atat de prost sa-si construiasca un palat de dimensiunea Ermitajului doar pentru el...asta suna mai degraba a propaganda menita sa-i intarate pe contestatarii lui creduli.

        Si ceausescu avea robinete de aur la resedinta lui ,asa afirma Televiziunea Romana in direct,lucru care s-a dovedit apoi a fi neadevarat.

        Interesant este ca e mai usor sa pacalesti oamenii decat sa-i convingi ca au fost pacaliti !

        Printre cei initiati se spune ca :

        Putin's Palace" near Gelendzhik does not belong to Putin.
        The place belongs to the Russian billionaire with Cyprus passport Alexander Ponomarenko.

        Ramane sa creada fiecare ce vrea !
    • +7 (9 voturi)    
      Lol (Luni, 25 ianuarie 2021, 16:52)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui Akylas

      L-a vazut tot fiert fiind chiar in cinemaul privat probabil.
  • +21 (33 voturi)    
    Bancul lunii ianuarie... (Luni, 25 ianuarie 2021, 15:22)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    Bancul lunii ianuarie...
    • +5 (7 voturi)    
      Stealth (Luni, 25 ianuarie 2021, 17:21)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Ce inteleg rusii prin stealth... sa te bata si sa te ameninte pana spui ca nu ai vazut nici un palat pe malul marii! Probabil de aia nu le iese avionul ala invizibil pe radar! :))))
  • +17 (31 voturi)    
    Tradare, incompetenta sau ambele? (Luni, 25 ianuarie 2021, 15:29)

    BIM15 [utilizator]

    Am pus acelasi comentariu si in alt articol, dar acesta pare mult mai potrivit...copy/paste:)

    In Rusia lui Putin nu se misca absolut nimic fara ca serviciile sa stie. Astfel acel domeniu de 7000ha nu a putut aparea decat cu aprobare de la cel mai inalt nivel. Indiferent daca este al lui Putin, al serviciilor, al bisericii sau al unor oligarhi, acest domeniu este un secret f. bine pazit care a iesit la iveala.

    Acum se pune problema cum s-a scurs aceasta informatie. Filmarile prezentate par a fi din drona intr-o zona cu acces restrictionat, pazita de servicii/armata. Cele mai bune drone comerciale, fie ele si profesionale, au o autonomie redusa si necesita un operator in apropiere.

    Astfel avem 3 variante posibile:
    1. cineva s-a infiltrat in zona si a realizat filmarea cu o drona comerciala
    2. filmarea a fost realizata de servicii secrete straine cu o drona militara, stealth
    3. filmarea a fost realizata in scop de prezentare, si a fost "scursa" catre echipa lui Navalnii dinspre servicii

    Oricare dintre variantele de mai sus pica extrem de prost pt. regim. Mesajul este de fapt, daca putem filma intr-unul din cele mai bine pazite locuri din Rusia, putem filma PESTE TOT. Si asta poate fi doar varful aisbergului, cine stie ce alte fimari mai exista.

    Acum sa vedem ce parere au trolii pro Kremlin care se agita pe HN. Oricum e distractiv ca au cam aceleasi argumente ca cei pro Trump...sa fie oare aceiasi?
    • -15 (21 voturi)    
      chiar? (Luni, 25 ianuarie 2021, 16:23)

      YamamotoIsoroku [utilizator] i-a raspuns lui BIM15

      Chiar nu face nimeni legatura cu masivul atac cibernetic suferit de SUA lunile trecute ?
      Americanii i-au livat in plic lui Navalnii filmul cu proprietatea si probabil asta este doar inceputul raspunsului lor la atacurile hibride rusesti.
    • +2 (4 voturi)    
      Merita vazut! (Luni, 25 ianuarie 2021, 20:12)

      pancu_dan [utilizator] i-a raspuns lui BIM15

      Ptr exterior este varianta 1: https://youtu.be/ipAnwilMncI?t=1759 . 2 barbati intr-o barca gonflabila si cu o drona comerciala. Filmarea pare luata asta vara sau toamna (soare, tricou, etc)
      Ptr interior au cules fotografii puse pe internet de muncitori din ultimii 10 ani. Planul arhitecturl al palatului a fost furnizat de o echipa ce a lucrat la constructie si au refacut interiorul in programe de design si arhitectura.
      Cu un pic de engleza, subtitratile mi-au suficiente. Era bine sa publice si o versiune in engleza ca subitrarile sunt uneori stalcite.
  • -21 (43 voturi)    
    Corectie necesara (Luni, 25 ianuarie 2021, 15:29)

    idealogul [utilizator]

    Din ce am citit cam toate dezvaluirile lui Navalnii sunt stiute de vreo 10 ani si au aparut prima oara in Wikileaks al lui Asange. Pentru aceste dezvaluiri si altele Asange este la inchisoare iar Navalnii plagiatorul este erou.
    Cam asa e cu dublul standard la MI5 si CIA. Macar s-a lamurit misterul grabei cu care Navalnai s-a intors brusc si inexplicabil in Rusia.
    Jos Putin. Din cauza lui avem incalzirea globala, covidul si au disparut dinozaurii. Plus ca se scumpeste curentul tot din vina lui.
    • +12 (20 voturi)    
      Minciuni. (Luni, 25 ianuarie 2021, 16:13)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      WikiLeaks a publicat aproape nimic despre Rusia si Putin:

      https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_material_published_by_WikiLeaks

      Assange (si nu "Asange") nu este la inchisoare pentru "acestte dezvaluiri", ma ales ca nu a facut astfel de dezvaluiri". El este la inchisoare pentru dezvaluri privind documente clasificate ale US Army. Nimic despre averile diplomatilor.

      Da-ne te rog link-urle cu publicatiile Wikileaks privind Rusia si Putin.

      Si da, se stia de vreo 10 ani despre asta:

      https://en.wikipedia.org/wiki/Putin%27s_Palace
      • -1 (5 voturi)    
        Putin pica maine (Marţi, 26 ianuarie 2021, 9:11)

        idealogul [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Uite linkul de pe wikileaks unde apare palatul lui Putin.
        https://web.archive.org/web/20110724051815/http://ruleaks.net/1901
        Asa ca eu am dreptate.
        Daca te uiti are si o data - iulie 2011.
        Si da, scriu foarte repede cu typos pentru ca am familie, job , copii si o viata reala si nu am timp de pierdut.
        Totusi din cand in cand cand vad nivelul de aberatie de pe aici nu ma pot abtine sa nu comentez.
        Apropo. Cand pica Putin. Preziceti asta de vreo 20 de ani. Eu am o propunere. Putin are vreo 70 de ani. Daca veti mai prezice inca vreo 30 de ani ca Putin pica la un moment veti avea dreptate.
        Nu tin cu Putin dar eu macar sunt cu picioarele pe pamant. Voi sunteti rupti cu totul de realitate.
        • +1 (3 voturi)    
          Da, ai foarte mare dreptate. (Marţi, 26 ianuarie 2021, 11:41)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

          Rezultatul linkului tau:

          The Wayback Machine has not archived that URL.

          This page is not available on the web

          because of server error

          In alta ordine de idei, aia nu este WikiLeaks:

          "RuLeaks, a WikiLeaks type site owned and operated by the Russian Pirate Party, was shut down by a denial of service attack yesterday after posting photos of a lavish mansion alleged to be Prime Minister Vladimir Putin’s estate on the Black Sea. The site, and the photos, are now back up."

          Ti-am dat linkul ce contine lista cu toate dezvaluirile WikiLeaks si ceea ce arata aceasta lista e ca Assange nu a fost asa viteaz cu dezvaluirile la adresa lui Putin si/sau a Chinei cum a fost la adresa USA.

          Nu ai timp de pierdut, dar bati campii: Navalnîi este un "plagiator" (dupa ce a prezentat un documentar de doua ore foarte detaliat, nu numai o poza acolo), Assange a fost inchis pentru "astfel de dezvaluiri", iar eu am prezis caderea lui Putin...
          • -4 (4 voturi)    
            Coruptia e rea oriunde (Marţi, 26 ianuarie 2021, 12:41)

            idealogul [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            Prietene, lasa disperarea. Inca exista speranta in viata asta. Linkul meu functioneaza brici. Deschide-l de acasa deoarece pe calculatorul tau de serviciu ti-l blocheaza gateway-ul companiei.
            Te agati de chichite.
            Eu am spus ca a aparut acum 10 ani pe site-ul Wikileaks. Tu acum te lege de chichite de genul: "Vai dar erau si niste hackeri rusi pe acolo." Bineinteles ca primele poze au fost facute de niste rusi si apoi in occident Wikileaks le-a preluat si le-a rostogolit mai departe si le-a dat notorietate mondiala. Ce ti-am demonstrat si tu nu poti accepta este ca e o stire veche de 10 ani. Bineinteles ca in 10 ani au aparut multe alte detalii legate de catelul de la Gelendjik dar stirea in sine are 10 ani si a aparut pe wikileaks acum 10 ani.
            De cate ori trebuie sa repet. Si Asange cand a dezvaluit corutia din Rusia a fost bun dar cand a dezvaluit coruptia din SUA a devenit infractor si putrezeste in puscarie. Asta e corect? Coruptia este coruptie peste tot. Poate doar la Biden coruptia sa fie ceva bun.
            Cica Assange nu a fost asa viteaz. Ai dovezi ca Assange a avut mai multe dovezi contra lui Putin si le-a tinut ascunse? Deaorece sunt dovezi ca a avut dovezi contra SUA si pe alea le-a tinut ascunse de frica. Cauta si tu Assange si "88GB ‘insurance’ files".
            • 0 (0 voturi)    
              Am incercat de acasa si nu merge. (Marţi, 26 ianuarie 2021, 16:28)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

              Nu ma leg de chichite, iti spun clar si iti dau dovezi ca WikiLeaks nu a publicat nimic despre Rusia, iar tu o tii una si buna ca a publicat despre coruptia din SUA si din Rusia.

              Nu, NICIODATA nu a publicat asa eva despre politicieni din Rusia si nici despre politiceni din SUA. A publicat informatii clasificate CIA si ale US Army, activitati ale guvernului american, ale serviciilor secrete americane, ale partidului democrat american etc..Singurele cazuri de coruptie la nivel inalt publicate au fost despre Kenya.

              Din contra Aasagne si-a pierdut reputatia de a fi "echidistant" si a fost banuit ca este doar o unealta a rusilor odata cu refuzul lui de a publica date despre coruptia din Rusia:

              "WikiLeaks has drawn criticism for its absence of whistleblowing on or criticism of Russia, and for criticising the Panama Papers' exposé of businesses and individuals with offshore bank accounts..."

              "WikiLeaks founder Julian Assange reportedly "gave excuse after excuse" for refusing to publish a trove of documents related to corruption within the Russian government, according to chat logs obtained by Foreign Policy.
              The source who sent the chat logs to Foreign Policy told the publication that the documents "would have exposed Russian activities and shown WikiLeaks was not controlled by Russian security services. Many Wikileaks staff and volunteers or their families suffered at the hands of Russian corruption and cruelty, we were sure Wikileaks would release it. Assange gave excuse after excuse.”

              The documents comprised roughly 68 gigabytes worth of data, according to FP, and were the continuation of a set of files about Russia's involvement in Ukraine that had been hacked — and reported on — in 2014.

              WikiLeaks told FP that it turns down documents it cannot verify or that have already been published elsewhere, and that it "has never rejected a submission due to its country of origin."

              Ocupa-te de familie si lasa-ne.
  • +24 (38 voturi)    
    in acte NU e al lui. E metoda Dragnea (Luni, 25 ianuarie 2021, 15:35)

    Gryphus [utilizator]

    in acte blocul in care locuieste dragnea apartine unui SRL, in fapt apartine lui Dragnea
    • +11 (15 voturi)    
      :) (Luni, 25 ianuarie 2021, 15:45)

      mdumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Este cu actiunile la purtator...
    • -10 (14 voturi)    
      asa e.. (Luni, 25 ianuarie 2021, 15:47)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      ... e defapt pe numele unui srl de apartament de pe scara lu Putin.
  • -14 (14 voturi)    
    Deci? (Luni, 25 ianuarie 2021, 15:40)

    nick24 [utilizator]

    Nu poate aparține decât unui om mai puternic decât Putin!
    Și acela ar fi? Cine?
    • +10 (20 voturi)    
      vorba lu Oprisan.. (Luni, 25 ianuarie 2021, 15:47)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      ... ma-sa lu Putin?
    • +5 (9 voturi)    
      In rusia (Luni, 25 ianuarie 2021, 16:13)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      un om mai puternic ca Putin poate fi pentru o scurta perioada de timp . Omul” acela care aspira la puterea cracanatului” va invata sa zboare sa inoate la mare adancime fara butelie si dupa ce termina antrenamentul” va incepe o cura pt dezinfectia” organismului .............
  • -12 (28 voturi)    
    Asa este! (Luni, 25 ianuarie 2021, 15:45)

    UpNext [utilizator]

    Cum bine a spus Navy, "Putin este beneficiarul unei vaste proprietăți și a unui palat", adica, in traducere (pentru capabili), sunt utilizate de presedintele Rusiei in exercitiu, nu constituie proprietatea privata a lui Putin.

    Cam asa era (si inca mai este, pentru unii capabili), in mintea romanilor din perioada comunista, cand evocau palatele, vilele etc. ale lui Ceausescu, iar cand ii intrebai daca erau siguri ca sunt chiar proprietatea lui NC, ramaneau cu privirile in golul lor cerebral...
    • +7 (9 voturi)    
      Erau proprietatea intregului popor (Luni, 25 ianuarie 2021, 17:29)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Asa sustinea doctrina PCR-ului.
      Numa ca sa vezi dracie, doar Ceausescu si cativa stabi din partid aveau voie sa calce pe acolo.
      Proasta comparatie, exceptand faptul ca ai comparat doi dictatori sinistri.
  • -13 (33 voturi)    
    Personal il cred (Luni, 25 ianuarie 2021, 16:06)

    VOX. [utilizator]

    Putin nu este un sarantoc imbogatit peste noapte, precum miliardarii nostri. Cred ca e suficient de destept sa se multumesca cu gandul ca poate avea oricand orice palat isi doreste, fara sa tina neaparat sa-l aiba.

    Daca Putin e un dictator nenorocit sau nu, ii las pe expertii de pe HN sa stabileasca. Desi n-are absolut nicio importanta ce cred ei, si nici nu e treaba lor, ci a celor 110 milioane de persoane cu drept de vot din Rusia.
    • +4 (8 voturi)    
      Sigur, sa-l judece Marea Adunare Nationala (Luni, 25 ianuarie 2021, 16:51)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui VOX.

      am mai auzit....
      • -8 (12 voturi)    
        nu (Luni, 25 ianuarie 2021, 18:31)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui xolv

        sa-l judece CIA, ca pe Ceasca
        • +7 (9 voturi)    
          deci zici tu ca Voican V. (Luni, 25 ianuarie 2021, 20:41)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          si Iliescu I. erau oamenii CIA?
          V-ati degradat rau mai secureilor, nici macar o soparla credibila nu mai sunteti in stare sa bagati!
        • +6 (6 voturi)    
          L-a judecat iliescu (Luni, 25 ianuarie 2021, 21:06)

          1Mai [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          Vezi ca Iliescu a facut studiile la Moscova si a fost trecut pe linie moarta de Ceausescu cand a aflat ca este spion KGB
    • +4 (6 voturi)    
      Drept de vot (Luni, 25 ianuarie 2021, 17:30)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui VOX.

      Drept de vot aveau si romanii din perioada ceausista! Si?
  • +6 (10 voturi)    
    Evident ca nu ii apartine... (Luni, 25 ianuarie 2021, 16:26)

    ACP [utilizator]

    inca...
  • +15 (19 voturi)    
    sigur (Luni, 25 ianuarie 2021, 16:33)

    Mariicaialbastri [utilizator]

    a crescut un palat pe proprietatea FSB de pe țărmul Mării Negre, așa din spuma mării ca Afrodita...
  • +3 (5 voturi)    
    Ca de obicei... (Luni, 25 ianuarie 2021, 17:00)

    DurAndrei [utilizator]

    In cel mai pur stil rusesc: "nu-i al meu, nu eu sunt de vina... Ailalti sunt de vina!"
  • +2 (4 voturi)    
    Aiurea, Phutin detine toata Rusia (Luni, 25 ianuarie 2021, 17:31)

    Parzivall [utilizator]

    Si spune ca palatul nu-i al lui!!
  • +4 (6 voturi)    
    Ar fi bine sa vizionati clipul (Luni, 25 ianuarie 2021, 17:58)

    Amariei [utilizator]

    Este cam lung, 2 ore, dar merita. Rusia e un stat controlat de serviciile de securitate, dar Putin nu va fi presedinte pentru totdeauna iar generatiile care vin au alte idealuri si principii, au avut access la cultura occidentala si vad altfel viitorul. Daca adaugam la asta o criza financiara ce va schimba din temelii sistemele economice actuale...nu ii vad prea bine pe Putin&co. Zdarova!
  • -9 (13 voturi)    
    why??? (Luni, 25 ianuarie 2021, 18:47)

    muitopolithical [utilizator]

    Reportajul acesta este pregatit in detaliu de catre unele servivii, se pare glogaliste.
    Nu este la indemana lui Navalnai sa faca asa ceva.
    Cel mai probabil provin din zona Germania Merkel si USA Biden.si alti acoliti ...
    • +9 (9 voturi)    
      munca in echipa! (Luni, 25 ianuarie 2021, 20:20)

      pancu_dan [utilizator] i-a raspuns lui muitopolithical

      Poate ca Navalnai el singur nu, dar tine cont ca are o echipa in spate. Ai vazut videoul? daca nu, stai jos! si vizioneaza-l!
      Te scremi sa demonstrezi ceva, dar nici nu stii ce simplu e sa faci editare video. Cati ani ai matale? Nu pari sa ai habar de tehnologie si era netului. gasesti pe youtube cate materiale vrei.
      Arunca o pivire sa vezi cati vlogeri sunt in spatiul romanesc fara conexiuni cu serviciile, fara calulatoare racnet. si fac continut decent. Ce-i drept nu pe subiecte politice. Crezi ca numai serviciile pot sa faca content? esti limitat rau de tot...
    • +2 (2 voturi)    
      Recorder - Un exemplu de la noi (Luni, 25 ianuarie 2021, 20:22)

      pancu_dan [utilizator] i-a raspuns lui muitopolithical

      echipa recorder! Niste jurnalisti.
      Iti recomand sa le urmaresti canalul.

      (o sa zici ca si ei sunt pe mana cu serviciile. :)))
  • -6 (8 voturi)    
    hora unirii (Luni, 25 ianuarie 2021, 19:04)

    muitopolithical [utilizator]

    Ce a a ajuns FSB- ul, bataia de joc a Germaniei Merkel si acolitii ...
    Rusine FSB.
  • -1 (5 voturi)    
    tare rau (Luni, 25 ianuarie 2021, 19:46)

    Adry@n [utilizator]

    Cineva a construit pe tarlaua lu puninica; si si-a tras ceteva mii de hectare pe persoana fizica, iar sputinica (zis si caghebistu) se jura ca nu stie cine :)))))))))))))))))))))))))
    Sputinica cred ca a folosit dezinfectant sa-si clateasca gura inainte si dupa ce a spus asta, adica i-a mers 4 ani lu ala de la casa alba sa minta zilnic, nu ii merge si lu tovarasu? :)))
  • 0 (0 voturi)    
    Știre de ultimă oră! (Marţi, 26 ianuarie 2021, 13:43)

    Namaste [utilizator]

    Președintele Rusiei suspendă restricțiile antiCovid!