SUA: Senatul va primi luni rezoluția de punere sub acuzare a lui Trump / Când ar putea începe procesul fostului președinte republican

de S.J.     HotNews.ro
Vineri, 22 ianuarie 2021, 18:18 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: Profimedia Images / AFP / Brendan SMIALOWSKI
Rezoluția de punere sub acuzare a Donald Trump va fi transmisă Senatului american luni, primul pas al declanșării procesului fostului președinte republican în camera superioară a Congresului, anunță CNN.

„Am vorbit cu președintele [Camerei Reprezentanților] Pelosi care m-a informat că articolele [de punere sub acuzare] vor fi trimise Senatului luni”, a anunțat Chuck Schumer, președintele democrat al Senatului.

Transmiterea rezoluției luni înseamnă că procesul fostului președinte republican ar putea începe marți la ora prânzului dacă senatorii nu ajung la o înțelegere privind amânarea acestuia.

Liderul senatorilor republicani Mitch McConnell a propus ca Senatul să acorde echipei de avocați a fostului președinte Donald Trump două săptămâni pentru a se pregăti pentru procesul din Senat, dorind ca acesta să fie amânat până la mijlocul lunii februarie
.

„Această punere sub acuzare a început cu o procedură fără precedent de rapidă și minimală în Camera Reprezentanților. Urmarea nu poate fi un proces insuficient în Senat care îi neagă fostului președinte Trump un proces echitabil sau aduce atingere Senatului sau chiar președinției”, a declarat McConnell.

Negocierile dintre Schumer și McConnell cu privire la proces sunt legate direct de eforturile președintelui Joe Biden de a obține aprobarea nominalizărilor pentru cabinetul său de către Senat și de repartizarea funcțiilor de conducere din comisiile camerei superioare a Congresului american.

Schumer a respins vineri argumentele unor senatori republicani potrivit cărora judecarea lui Trump după ce acesta a părăsit Casa Albă ar fi neconstituțională, afirmând că experții în drept susțin că există un precedent pentru acest lucru.

„Senatul va organiza un proces de punere sub acuzare a lui Donald Trump”, a declarat Schumer.

„Va fi un proces complet. Va fi un proces corect. Dar nu există niciun dubiu, va exista un proces și când procesul va începe senatorii vor trebui să decidă dacă cred că Donald John Trump a incitat la insurecție împotriva Statelor Unite”, a adăugat acesta.

Camera Reprezentanților a votat în 13 ianuarie punerea sub acuzare a lui Donald Trump pentru incitare la insurecție
.

Donald Trump este primul președinte din istoria Statelor Unite care a fost pus sub acuzare de Congres de două ori.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2474 vizualizari

  • -10 (18 voturi)    
    Daca se ocupa Pelosi... (Vineri, 22 ianuarie 2021, 18:22)

    Zapateado [utilizator]

    Trump mai poate juca linistit golf vreo 20-30 de ani.
  • -9 (25 voturi)    
    Trump nu va pati nimic, vor sa nu canddideze (Vineri, 22 ianuarie 2021, 18:33)

    Kivek [utilizator]

    Ei nu au ce sa-i faca lui Trump dar scopul e sa-l blocheze sa mai candideze peste 4 ani.

    oricum va dura vreo 6 luni minim pt ca Trump sigur contesta rezultatul la Curtea Suprema si aia vor decide daca el mai poate candida
    • +10 (16 voturi)    
      Sa vedem (Vineri, 22 ianuarie 2021, 19:53)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      De data asta a pierdut alegerile.
      Crezi ca peste 4 ani va fi un pericol mai mare pentru candidatul de atunci, decat a fost acum?
      Doar atunci ar avea sens sa il impiedice sa candideze.
      Crezi ca in urmatorii 4 ani va avea realizari notabile ca sa vie votat masiv? Ce o sa faca, in scopul atragerii de voturi, cu ce o sa se ocupe?
      • -8 (16 voturi)    
        Lupul nu'si schimba naravul... (Vineri, 22 ianuarie 2021, 20:22)

        Robin_W [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

        Da, a pierdut.
        Peste 4 ani votantii vor avea un standard de comparatie si vor realiza ca totusi cu Trump le-a mers mai bine, asa ca...
        da, au motive mai serioase dacat crezi ca sa-l impiedice.
        El va sta cuminte in terenul lui, acum democratii sunt la serviciu.
        Nu trebuie sa faca nimic, doar sa aiba rabdare...
      • -9 (17 voturi)    
        Uite ce l-ar putea ajuta (Vineri, 22 ianuarie 2021, 20:32)

        Zapateado [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

        Prostiile pe care le vor face democratii in frunte cu Biden.Politica lor de a sprijini pegra si scursurile societatii in dauna americanilor onorabili.
      • -9 (19 voturi)    
        Peste 4 ani va fi votat... (Vineri, 22 ianuarie 2021, 20:41)

        filosoful.roman [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

        Dar nu pt realizarile pe care le va obtine el in acest interval, ci pt dezastrul celor 4 ani de guvernare stangist-progresista a Partidului Democrat.
        • +6 (10 voturi)    
          Dupa 4 ani va fi la puscarie (Vineri, 22 ianuarie 2021, 23:11)

          kolbar [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

          Americanii o duc mai bine cu democratii la putere. Bush si criza,Trump si criza. Coincidenta sau prostia republicanilor?
  • -8 (22 voturi)    
    o sa rada trump. (Vineri, 22 ianuarie 2021, 18:57)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... si cu dosu de ei.
  • -6 (8 voturi)    
    GOP vs DEM's (Vineri, 22 ianuarie 2021, 21:57)

    FortApache [utilizator]

    La PSD vs PNL&co merge sa-si pice guvernele proprii sau sa-si dea la schimb fel si fel de favoruri , se intoarce cheita tot timpul catorva parlamentari si rezultatul votului devine cel care "trebuie", fara discutie, am fost si suntem martorii pasivi ai tentativei politice romanesti, insa la musterii astia nu merge asa.

    Desigur vor fi 1 sau 2 care nu-l suporta pe Trump si vor vota cu Dems dar pana la 17 voturi....vise umede cu scopul discreditarii GOP. O stupiditate insa in USA functioneaza chiar daca situatia este cumva la limita penibilului.

    Au facut timpenia de a-l inscauna pe Biden cu tancurile pe strazi si zeci de mii de militari cantonati terorizand psihologic un oras intreg plus prin media o natiune intreaga...acum...ce sa mai spele? Cui sa-i sparga oalele in cap? Nimanui ca nu e posibil. Intre timp mai arunca o pomana de 2000$ sperand ca oamenii sa mai uite...oare?