Donald Trump a lăsat o scrisoare pentru Joe Biden în Biroul Oval (purtător de cuvânt)

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 20 ianuarie 2021, 16:49 Actualitate | Internaţional


Biroul Oval
Foto: whitehousemuseum.org
Președintele american Donald Trump a lăsat o scrisoare succesorului său Joe Biden înainte de a părăsi Casa Albă a declarat pentru AFP purtătorul de cuvânt al executivului, Judd Deere, la câteva minute după plecarea sa.

Donald Trump, care a refuzat să accepte înfrângerea mai bine de două luni, nu l-a felicitat niciodată pe Joe Biden pentru victoria sa.

Scrisoarea lăsată în Biroul Oval pentru succesor este o tradiție americană.

„Nu suntem decât ocupanți temporari ai acestui post”, i-a scris Barack Obama acum patru ani lui Donald Trump.

"Acest lucru ne face gardieni ai instituțiilor și tradițiilor democratice precum statul de drept, separarea puterilor, protecția drepturilor civile pentru care au luptat strămoșii noștri", a adăugat el.

Printre aceste scrisori de la președinte la președinte, cea lăsată, pe 20 ianuarie 1993, de către republicanul George H.W. Bush succesorului democrat Bill Clinton, a marcat prin demnitatea sa.

Evocând ”un seniment de uimire și respect” în momentul în care a intrat în prestigiosul Birou Oval cu patru ani înainte, el a adăugat ”vor fi momentefoarte grele (...) Dar nu lăsa criticii să te descurajeze sau să te facă să îți schimbi traiectoria”.

”Vei fi președintele Nostru când citești aceste rânduri”, a adăugat cel de-al 41-lea președinte american.

”Te susțin total. Noroc”, i-a ai spus el fostului său oponent care i-a luat șansa la un al doilea mandat.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


18944 vizualizari

  • +12 (24 voturi)    
    Cererea de gratiere... (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 16:59)

    rov [utilizator]

    Sau: caut gazda pentru Melania...:)))
  • -8 (24 voturi)    
    Probabil este o scrisoare concisa (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 17:02)

    LoBa [utilizator]

    "F.ck you ..." i-a scris Trump la Biden in scrisoare.
    • +3 (17 voturi)    
      Ai si tu dreptate (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 20:22)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui LoBa

      Cam doar atat il duce mintea.

      In locul lui Biden as face publica scrisoarea, pentru inca o proba de ineptie si incopetenta a acestui personaj sinistru.
      • +1 (3 voturi)    
        Scrisoarea catre Biden (Joi, 21 ianuarie 2021, 20:26)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui justin

        " Joe, tu stii ca eu am castigat ". Asta scria. Hotnews nu publica scrisoarea ? Ne lasa sa ne dam cu parerea ?
  • -12 (26 voturi)    
    sa speram... (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 17:06)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... ca a incheiat cu o injuratura de mama la adresa mumiei :))
  • +9 (11 voturi)    
    Alte vremuri... (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 17:46)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    George Bush Sr. a fost
  • +8 (14 voturi)    
    O scrisoare pierdută ? (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 18:19)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Prin Melania?
  • +6 (16 voturi)    
    Putem intui ce i-a scris Trump lui Biden (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 18:45)

    Zapateado [utilizator]

    " Hey, Joe, vezi că valiza aia cu coduri nucleare e fake. Cea adevarată e la Putin"
  • 0 (14 voturi)    
    Wow, (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 19:06)

    feroviarul123 [utilizator]

    Se vede ca l-au dat afara de pe rețelele de socializare: a trebuit sa scrie o scrisoare. Totuși mi-ar place sa aflu ce scrie în ea.
  • +4 (16 voturi)    
    Please forgive me (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 20:15)

    tordz [utilizator]

    I dont want to go to jail...Scrisorica va ajunge la cosul de gunoi.