Vladimir Putin, baie la minus 20 de grade, de Bobotează VIDEO

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 19 ianuarie 2021, 16:48 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin, la Boboteaza
Foto: Captura Twitter
Președintele rus Vladimir Putin s-a scufundat marți într-o piscină cu apa înghețată, în apropiere de Moscova, la o temperatură de minus 20 de grade, pentru a celebra Boboteaza, scrie AFP.

Liderul de la Kremlin, 68 de ani, a intrat într-un bazin în formă de cruce, în fața căruia se afla o cruce translucidă ce pare sculptată în gheață. Acesta s-a scufundat de trei ori în apă, făcând de fiecare dată semnul crucii.

Kremlinul a precizat că această scufundare în apa înghețată marchează "una dintre cele mai importante sărbători creștine - botezul lui Cristos".

19 ianuarie, Boboteaza pe ritul rusesc, este celebrată de zeci de mii de ruși care se aruncă în apele înghețate, în amintirea botezului lui Isus în Iordan.

Dacă tradiția intratului în apele înghețate este extrem de apreciată, unii responsabili ai Bisericii ortodoxe rusești afirmă că nu este vorba de nimic canonic.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


6329 vizualizari

  • +8 (18 voturi)    
    Lol (Marţi, 19 ianuarie 2021, 16:51)

    mitg [utilizator]

    Un papițoi penibil ca de obicei.
    • +1 (5 voturi)    
      Probabil (Marţi, 19 ianuarie 2021, 17:50)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Insa le cam ghiceste...!
  • -4 (8 voturi)    
    Da (Marţi, 19 ianuarie 2021, 17:04)

    Mazeta [utilizator]

    Vladimir Putin votează Nicușor Dan.
  • +5 (7 voturi)    
    Aha, de asta a facut (Marţi, 19 ianuarie 2021, 17:21)

    TheProphet [utilizator]

    penibilul ala de Calin Georgescu baie la doar -6 grade...ca sa nu isi supere stapanul...? ;) Ar fi fost chiar si culmea el sa faca la -21 si sa fie mai presus de Putin , nu ??? Regula clara de acum pentru toti aservitii Kremlinului din toata lumea : Temperatura minima admisa pentru scaldat de Boboteaza e - 20 grade Celsiul, nici o sutime de grad mai putin...
  • +4 (10 voturi)    
    Slabut. (Marţi, 19 ianuarie 2021, 17:44)

    Cataleya [utilizator]

    De la Putin asteptam sa fie filmat cel putin o ora spargand cu tarnacopul un strat de 1m de gheata pe Volga si abia apoi aruncandu-se in apa "la copca" si iesind la suprafata la cativa km (in amonte) ca un submarin atomic!
    Asa, pare un copilas care face baie in apa calda.

    (La temperatura de -20C° trebuia sa iasa aburi din el ca din locomotiva in momentul in care iese din apa. Lui nu-i ies aburi nici macar din respiratie))
  • +3 (5 voturi)    
    Imaginea piticului (Marţi, 19 ianuarie 2021, 17:49)

    Dogul [utilizator]

    Piticul atomic de la Kremlin, pe toate posturile. Cam ăsta-i scopul propagandei moscovite - să discute lumea despre pitic :))
  • +6 (6 voturi)    
    Slabut... (Marţi, 19 ianuarie 2021, 18:08)

    spirache [utilizator]

    Nu mai e nici Putin ce a fost. Face crucile cam repejor, intra si iese in mai putin de 10 secunde. Calin Georgescu al nostru sta cate 1 ora.
  • +5 (5 voturi)    
    În amintirea ...,se aruncă în apele înghețate! (Marţi, 19 ianuarie 2021, 18:11)

    asavreau [utilizator]

    Ce tâmpenie ! Când are Iordanul apele înghețate?Când a fost botezat Isus în ape înghețate?D-lor,niște popi anacronici,spun minciuni gogonate,crezute de Putin,dar,de ce să le preia media românească,drept laude conducătorului iubit ?!.
  • +1 (9 voturi)    
    fiecare cu presedintele lui (Marţi, 19 ianuarie 2021, 18:52)

    Andreiasu [utilizator]

    Daca in loc de apa era Whisky sarea si Basescu.
    • -1 (1 vot)    
      băse (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 10:20)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Andreiasu

      nu mai ieșea decât după ce seca bazinul.
    • +1 (1 vot)    
      Tu ai sărit că era vodkă. (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 10:39)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Andreiasu

      Și îți place vodka !
  • +3 (3 voturi)    
    Se roaga pt sanatatea (Marţi, 19 ianuarie 2021, 20:36)

    PuieMonta007 [utilizator]

    Se roaga pt sanatatea lui Navalny, nu mi spune ..
  • 0 (4 voturi)    
    Biden daca se dezbraca vara in maneca scurta (Marţi, 19 ianuarie 2021, 21:03)

    Scarface1000 [utilizator]

    se gripeaza :))
    • +1 (1 vot)    
      Vodka nu îngheață. (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 10:40)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      Ai verificat ce avea Putin în vene?