VIDEO Imagini inedite care arată violența din Capitoliu în timpul revoltei

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 18 ianuarie 2021, 21:58 Actualitate | Internaţional


Haos in Washington 16
Foto: AFP / Profimedia Images
Un videoclip lansat de The New Yorker arată cât de puternică și violentă a fost pătrunderea protestatarilor pro Trump în clădirea Capitoliului.

Procurorii federali au afirmat vineri într-un document judiciar că protestatarii au urmărit "să captureze şi să asasineze oficiali aleşi", potrivit Reuters.

Poziţia procurorilor este cuprinsă într-un document prin care i se cere unui judecător reţinerea lui Jacob Chansley, bărbatul din Arizona şi adeptul teoriei conspiraţiei QAnon care a fost fotografiat, purtând o căciulă cu coarne de bizon, la biroul vicepreşedintelui Mike Pence din clădirea Senatului SUA.

Acest memoriu pentru reţinere, scris de avocaţi ai Departamentului de Justiţie din Arizona, oferă detalii despre ancheta FBI asupra lui Chansley, dezvăluind că el a lăsat un mesaj scris pentru Pence prin care ameninţa că "este doar o chestiune de timp" până "se va face dreptate".

"Probe solide, inclusiv propriile cuvinte şi acţiuni ale lui Chansley la Capitoliu, susţin că intenţia protestatarilor de la Capitoliu era de a captura şi asasina oficiali aleşi în guvernul Statelor Unite", scriu procurorii. Avocatul public care îl reprezintă pe Chansley nu a putut fi contactat deocamdată pentru a comenta informaţia, explică Reuters.

Nu există vreo "dovadă directă" despre tentative de asasinat urzite de susţinătorii lui Donald Trump care au luat cu asalt Capitoliul din Washington în 6 ianuarie, a declarat - vineri - procurorul federal al districtului Columbia, Michael Sherwin, citat de Reuters. Declaraţia sa, făcută într-o conferinţă de presă, pare să contrazică afirmaţii formulate joi seara de procurori federali din Arizona, potrivit cărora atacatorii avuseseră intenţia "să captureze şi să asasineze responsabili aleşi".









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


5119 vizualizari

  • -6 (24 voturi)    
    Peste (Luni, 18 ianuarie 2021, 22:08)

    vasile-roaita [utilizator]

    tot in lumea asta lumea s-a saturat de coruptia si minciunile politicienilor, plus multe altele.
  • -4 (22 voturi)    
    Teroristii (Luni, 18 ianuarie 2021, 22:36)

    Constantin454 [utilizator]

    Ca la revolutia din Romania din 89. O diversiune bine pusa la punct, cativa retarzi de-ai lui trump, multi gura casca, televiziunile, etc.
    Acum gata, dictatorul a fugit, traiasca NWO.
  • +15 (23 voturi)    
    hehe (Luni, 18 ianuarie 2021, 22:41)

    transpenibilus [utilizator]

    Bravo mazeta, era sa va reuseasca o lovitura de stat in US. Low cost, ca mamuka Rusia e saraca
  • +10 (16 voturi)    
    idiotii au vrut sa fure voturile electorilor (Marţi, 19 ianuarie 2021, 6:43)

    Coco Whistle [utilizator]

    nu le-au gasit, ghinion. oricum lume de proasta calitate, gen psd de la noi.
  • +6 (8 voturi)    
    E....faceau selfie-uri (Marţi, 19 ianuarie 2021, 11:23)

    4real [utilizator]

    Ca asa ziceau dobitocii lui Trump acum o saptamana.
  • -4 (6 voturi)    
    Nu prea se vede violenta ! (Marţi, 19 ianuarie 2021, 11:52)

    Cugetator [utilizator]

    Un grup de oameni nemultumiti de imposibilitatea de a se verifica posibila fraudare a alegerilor ,au intrat cu extrem de putina violenta , ci mai mult cu o destinsa curiozitate , in Sfanta Sfintelor a democratiei americane. Desigur ca erau multi ciudati si excentrici ,dar cu observatia ca nici printre parasutisti ,alpinisti si sportivi ai diferitelor lupte, nu prea apar oameni de biblioteca. Datorita acestei ocupari a Capitoliului , criza politica s-a rezolvat, in aparenta, iar Trump va parasi Casa Alba ,fara a recunoaste infrangerea si fara a participa la victoria lui Biden . Dar nici contestarea alegerilor nu va fi investigata, caci legile nu permit. Viitorul este greu previzibil si politica interna si externa, care vor urma a fi aplicate, sun inca necunoscute !
  • -4 (6 voturi)    
    unde e violenta? (Marţi, 19 ianuarie 2021, 12:38)

    xan [utilizator]

    Exact la ce minut avem "chilling sights"? Am vazut oameni nemultumiti care se plimba si isi fac selfies.

    Unde e violenta? Au spart mobila? Au spart usi? Au spart gresia? Au dat jos tablouri? Au dat jos statui? Au dat foc, macar unul mic de tot?

    Ce fel de democratie e aia in care oamenii nu au dreptul sa isi manifeste nemultumirea? Si pentru cine exact reprezinta asta "chilling sights"?

    Eu am vazut o manifestatie "mostly peaceful", ca sa folosesc limbajul CNN.