Navalnîi le cere rușilor să "iasă în stradă" împotriva puterii VIDEO

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 18 ianuarie 2021, 16:57 Actualitate | Internaţional


Alexei Navalny
Foto: Facebook / Alexei Navalny
Alexei Navalnîi le-a cerut luni rușilor să iasă "în stradă" împotriva puterii, într-o înregistrare video difuzată cu câteva minute înainte de o decizie a justiției care îl plasează în arest până în 15 februarie, scrie AFP.



"Acești bandiți se tem cel mai mult ca oamenii să iasă în stradă (...) atunci, nu vă fie frică, ieșiți în stradă, nu pentru mine ci pentru voi, pentru viitorul vostru", a spus el, în înregistrarea video filmată în sala de tribunal și difuzată pe rețelele sociale.

Mâna dreaptă a opozantului, Leonid Volkov, a anunțat imediat pe Twitter că echipele lui Navalnîi "vor începe să se pregătească pentru mari manifestații în toată țara în 23 ianuarie".

Carismaticul militant anticorupție și principalul adversar al lui Vladimir Putin, Navalnîi, 44 de ani, îl acuză pe liderul de la Kremlin că a ordonat asasinarea sa prin otrăvire cu Noviciok. Autoritățile neagă orice implicare, așa cum a procedat în numeroase scandaluri similare.

După otrăvirea cu agentul neurotoxic, a fost tratat timp de cinci luni în Germania.

Duminică, opozantul a revenit la Moscova și a fost arestat încă de la sosire, FSIN, serviciul penitenciar al Rusiei, acuzând încălcarea măsurilor de control judiciar prin deplasarea în Germania, pentru tratament.

Decizia de plasare în arest a venit la capătul unei audieri extrem de rapide, organizate de urgență în chiar sediul comisariatului unde era reținut.

Avocații săi nu au avut voie să discute cu el sau să examineze dosarul decât după începutul ședinței.

Practic ignorat de mass media națională, Alexei Navalnîi este principala voce a opoziției, grație unei audiențe foarte mari pe rețelele sociale și a anchetelor sale privind corupția elitelor.

Notorietatea sa rămâne însă limitată în afara marilor centre urbane.

În primul său comentariu public de după arestare, politicianul a declarat luni că audierea în fața instanței reprezintă o „parodie de proces”

„Am văzut multe parodii de procese...dar acesta este la cel mai înalt nivel al fărădelegii”, a declarat Navalnîi în fața judecătorilor, potrivit unei înregistrări video apărute pe platformele social media.

Militantul anti-corupție a fost așteptat de sute de suporteri pe aeroportul Vnukovo însă autoritățile ruse au redirecționat în ultimul moment zborul să aterizeze pe alt aeroport. Peste 50 dintre susținătorii lui Navalnîi au fost reținuți de forțele de ordine.

„Sunt fericit că am ajuns, aceasta este cea mai bună zi a mea din ultimele cinci luni. Nu mi-e teamă”, a declarat Navalnîi la sosirea pe aeroportul Șeremetievo, înconjurat de jurnaliști și susținători, reiterând că este „nevinovat”.

Joa trecută, autoritatea pentru penitenciare din Rusia a anunțat că intenționează să îl aresteze pe Navalnîi după ce acesta ar fi încălcat condițiile de cauțiune legate de o condamnare cu suspendare din 2014.

Aceeași autoritate a cerut comutarea sentinței cu suspendare a politicianului în una cu executare și l-a dat în urmărire generală la sfârșitul lunii decembrie.

Președintele Consiliului European, Charles Michel a catalogat arestarea lui Navalnîi drept „inacceptabilă” și a făcut apel la Rusia să îl „elibereze imediat”.

Șeful diplomației UE, Josep Borell, a făcut și el apel la autoritățile ruse pentru a „respecta drepturile” disidentului rus și a cerut „eliberarea imediată” a acestuia într-un mesaj pe twitter.

Lituania a anunțat duminică că va cere Uniunii Europene să impună rapid noi sancțiuni Rusiei ca reacție la arestarea criticului Kremlinului.

„Solicităm Rusiei să îl elibereze imediat pe Navalnîi și să îi pună sub acuzare pe cei responsabili de tentativa de ucidere a sa”, a spus ministrul Afacerilor Externe al Lituaniei, Gabrielius Landsbergis, într-un comunciat de presă.

Comunicatul mai spune că arestarea lui Navalnîi a fost o încălcare a principiilor drepturilor omului stabilite de Consiliul European.

Într-un mesaj anterior pe Twitter, ministrul a spus că țările vecine Letonia și Estonia vor vrea impunerea unor măsuri restrictive împotriva Rusiei.

Citește și:









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


5941 vizualizari

  • -13 (29 voturi)    
    te mānâncā? (Luni, 18 ianuarie 2021, 17:02)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... stai ca te scarpina putin :)) daca nu stiai, nu mai esti in germanica.
  • -22 (34 voturi)    
    mai ceva decat Trump (Luni, 18 ianuarie 2021, 17:02)

    levierul [utilizator]

    Sa iasa in strada pentru ce? Ca sa moara pe strazi pentru idelile cui? Care e diferenta dintre Trump si Navalnyi?
    • +14 (18 voturi)    
      Repede uitam (Luni, 18 ianuarie 2021, 17:58)

      This_User_Is_Real [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Dar in Decembrie 1989 de ce au iesit si murit oamenii in strada? Nu a fost vorba decat despre inlaturarea unui regim opresiv. Iti place ca acum poti sa scrii liber pe internet, sa comentezi fara sa-ti aiba nimeni baiul? Imagineaza-ti cam cum ar fi fost daca regimul totalitar al lui Ceausescu ar fi continuat!
      La fel este si despre Rusia acum. Un regim ultra-corupt, opresiv si totalitar. Nu are nimic de a face cu democratia, este totul doar o simulare.
      • -4 (10 voturi)    
        Exagerari fara noima (Luni, 18 ianuarie 2021, 18:37)

        levierul [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

        Revolutia Romana, care evident a fost orchestrata de catre URSS, nu are termen de comparatie cu nimic ce s-a intamplat in Europa de Est. Daca nu pica URSS, nu eram noi atat de liberi si Ion Iliescu inca traieste bine mersi.

        Rusia de astazi este o democratie, prin comparatie cu RSR sau URSS. Sigur, departe de a fi de nivelul vecinilor de la nord-vest, finlandezii. Dar comparatia cu Romania lui Ceausescu este deplasata si fara baza.
        • +4 (6 voturi)    
          Asta e primul comentariu (Luni, 18 ianuarie 2021, 19:32)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui levierul

          Asta e primul comentariu care e vadit pro-Putin si cred ca destul de evident rasplatit cumva (cel putin asa sper pentru tine).Prefer sa cred ca esti interesat si nu un "idiot util".
          Prima la mana: de unde stii cum e in Rusia atat de bine incat sa poti contrazice pe cineva care-l compara pe Ceausescu cu Putin? Ai trait in Epoca de Aur si acum traiesti in Rusia? :)
          In al doilea rand, comentariul tau "pasiv-agresiv" lauda Rusia de la inceput si pana la sfarsit (datoram Rusiei schimbarea de regim, dar nu-i datoram si opresiunea crunta de jumatate de secol, chiar asa?!).
          EI bine, nu suntem toti tovarasi cu tine si cativa dintre noi chiar inteleg ce citesc.
          Sper sa comentezi din Rusia cat de curand, daca nu o faci deja
          Nu-mi raspunde, ai putin respect, te rog.
          • -5 (7 voturi)    
            astea sunt ideile tale? (Luni, 18 ianuarie 2021, 20:31)

            levierul [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            Imi cer scuze ca nu am spus ca ii urasc pe comunisti si ca Romania a avut foarte mult de suferit de pe urma cureriri sovietice a Estului Europei. Iar imi cer scuze ca nu pot sa il compar pe Putin cu Stalin sau cu Ceausescu.
          • -5 (5 voturi)    
            Unii dintre noi vrem mai multi poli de putere (Marţi, 19 ianuarie 2021, 7:55)

            galeo [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            Nu sa stam toti incolonati si sa percutam la ca vor americanii.
            • +2 (2 voturi)    
              Doriti ce vreti (Marţi, 19 ianuarie 2021, 9:46)

              Luk [utilizator] i-a raspuns lui galeo

              Doriti ce vreti, dar experimentul Rusia/URSS a fost o crima pentru Romania. Oricine isi doreste asa ceva e un ticalos sau un tampit.
              PUNCT!
    • 0 (2 voturi)    
      Erată: (Luni, 18 ianuarie 2021, 18:31)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      poate vrei să spui între Navalnîi și Putin.
      Care e bun și care e rău?
  • +4 (12 voturi)    
    ole, ole ole! (Luni, 18 ianuarie 2021, 17:14)

    rusul.viclean [utilizator]

    Revolutia ceaiului, asa va ramane in istorie revolta care-l va nimici urgent pe Putin.
    • +3 (7 voturi)    
      ar fi bine.. (Luni, 18 ianuarie 2021, 18:35)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui rusul.viclean

      .. dar cre' ca si de data asta-s doar vise umede de la naivi pe internet.
    • +1 (5 voturi)    
      pe bune? (Luni, 18 ianuarie 2021, 18:39)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui rusul.viclean

      Daca Navalnyi il va nimici pe Putin, ma dau cu tartar si ma tavalesc in pene in Piata Victoriei.
  • -6 (28 voturi)    
    Si nu i s-a suspendat contul? (Luni, 18 ianuarie 2021, 17:18)

    newlook [utilizator]

    ""Acești bandiți se tem cel mai mult ca oamenii să iasă în stradă (...) atunci, nu vă fie frică, ieșiți în stradă, nu pentru mine ci pentru voi, pentru viitorul vostru", a spus el, în înregistrarea video filmată în sala de tribunal și difuzată pe rețelele sociale."

    ====================

    Trump N-A spus nimic, nici macar aproape de gravitatea celor de aici, si totusi i s-a suspendat contul pe Twitter. Dar hey, lui Navalnai, nu!

    PS: Progresisti din toate tarile, uniti-va!

    PPS: Revolutia bolsevica a fost finantata de pe Wall Street. Aveti 3 incercari ca sa ghiciti cine sunt cei care azi finanteaza globalismul proletaro-progresist:
    - nepotii/stranepotii unor fermieri din Iowa
    - nepotii/stranepotii unor industriasi din Brisbane
    - nepotii/stranepotii celor care au finantat si revolutia bolsevica.
    • +3 (19 voturi)    
      uiti de un lucru important (Luni, 18 ianuarie 2021, 17:59)

      Kvothe [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      pentru ce sunt chemati oamenii sa se revolte:
      - in SUA pentru a crea haos intr-o tara democratica
      - in Rusia pentru a da jos un regim dictatorial.
      E o mica-mare diferenta..
      • -2 (4 voturi)    
        Eh, deci "violenta e buna"! (Luni, 18 ianuarie 2021, 18:20)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Kvothe

        Eh, deci "violenta e buna" cand o fac ai nostri sau e e cum se stabileste; altfel e rea!

        Si, cati oameni ziceai ca l-au ales pe seful Twitter ca sa hotarasca cand "violenta e buna", cand "violenta e rea"?
      • -1 (3 voturi)    
        nu prea.. (Luni, 18 ianuarie 2021, 18:33)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Kvothe

        .. sau depinde pe cine intrebi. Putin ar zice ca rusia e mai democratie decat america.
    • -1 (3 voturi)    
      Si se spune ca tehnologia este impartiala... (Luni, 18 ianuarie 2021, 18:34)

      mirceapanait [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Nu, nu este impartiala. Este din ce in ce mai mult controlata politic, in functie de interesele diferitelor companii.

      Personal, sunt total de acord cu Navalnai, si mi-ar placea sa vad o revolutie in Rusia. Doar ca asta e din pacate the wrong way to start a revolution. That's just suicide.
  • -6 (24 voturi)    
    Ar trebui investigat (Luni, 18 ianuarie 2021, 17:20)

    TrickyWicky [utilizator]

    pt incitare la violente
  • -10 (14 voturi)    
    Parcă și Dragnea a cerut același lucru... (Luni, 18 ianuarie 2021, 17:56)

    Nyk1 [utilizator]

    ...după ce a intrat la pușcărie.
    • +3 (5 voturi)    
      huh (Luni, 18 ianuarie 2021, 18:08)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Fiti m-ai exlicit Yefreitor Nykola1, nu lasati poporul in #ceata!
      • -2 (2 voturi)    
        Ai putea sa inveti (Marţi, 19 ianuarie 2021, 2:22)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Ai putea sa inveti cand se scrie "m-ai" si cand se scrie "mai"... ca tot nu-ti obosesti neuronelul sa spui ceva!
        --------------------------------------

        "Fiti m-ai exlicit Yefreitor Nykola1...(foaie verde loboda)"
  • -3 (7 voturi)    
    Toata povestea asta pare facuta (Luni, 18 ianuarie 2021, 18:09)

    galeo [utilizator]

    Inca de la inceput pentru a da o lovitura de stat in Rusia.
  • +6 (8 voturi)    
    N-are logică: (Luni, 18 ianuarie 2021, 18:29)

    nick24 [utilizator]

    “Aceeași autoritate a cerut comutarea sentinței cu suspendare a politicianului în una cu executare și l-a dat în urmărire generală la sfârșitul lunii decembrie.”

    Cum îl dai în urmărire în decembrie pe unul care a plecat pe targă la spital, TRECÂND PUNCTELE DE FRONTIERĂ LEGAL?
  • -2 (2 voturi)    
    Iluminare (Marţi, 19 ianuarie 2021, 2:26)

    emcerror [utilizator]

    ... nu pot sa dau mai multe detalii, dar am prins niste zvonuri, locul potrivit in momentul potrivit, va raspund eu la dilema, cine vrea sa creada, cine nu, o sa vada curand!

    A fost introdus in planul Z'et de eliminare si subminare a puterii lui Putin de catre serviciile americane impreuna cu papusarii din umbra natiunilor unite!

    Ca o mica paranteza ; Nimeni nu ar fi fost nebun sa se duca inapoi daca nu ar fi avut un spate si un plan asigurat!

    Miscarile de strada vor avea loc, se bazeaza pe cresterea numarului manifestantilor de la zi la zi si degenerare intr-un conflict, ceva de genul, revolutie furta, ati mai intanit pe undeva asa ceva dragi tovarasi?