Cum vrea Viktor Orban să îi cucerească pe tineri înainte de alegeri

de I.B.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 1:00 Actualitate | Internaţional


Viktor Orban
Foto: JOHN THYS / AFP / Profimedia
Ungaria ar putea elimina impozitul pe venit pentru adulţii tineri, într-o mutare văzută de mulţi ca o încercare a premierului Viktor Orban de a cuceri electoratul tânăr înaintea alegerilor parlamentare din 2022, potrivit Bloomberg, citat de ZF.

Planul implică pe oricine cu vârsta sub 25 de ani şi ar urma să fie implementat până la începutul anului viitor, chiar înainte ca populaţia să se îndrepte spre urne pentru a decide dacă îi acordă lui Orban al patrulea mandat consecutiv sau nu.

Plafonul până la care ar fi aplicată facilitatea fiscală ar putea fi salariul mediu, însă guvernul nu a decis încă pragul exact.

Electoratul tânăr este zona în care Orban se descurcă cel mai prost din punct de vedere demografic, una în care opoziţia conduce faţă de partidul premierului, conform unor sondaje Median publicate anul trecut, citează Mediafax.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


1329 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    pe fiu-su l-a convins sigur! (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 7:19)

    Francisc 1 [utilizator]

    https://www.g4media.ro/dezvaluire-fiul-premierului-viktor-orban-a-absolvit-un-curs-la-academia-militara-regala-britanica-statul-maghiar-i-a-platit-scolarizarea-cu-100-000-de-euro.html
  • +1 (9 voturi)    
    Bineînțeles, în Ungaria ca peste tot... (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 7:45)

    Nyk1 [utilizator]

    ...tinerii care trăiesc din banii părinților sunt - desigur -socialiști.

    Doar atunci când trebuie să se întrețină singuri, brusc devin simpatizanți ai dreptei.
    • -2 (4 voturi)    
      Eu l-am apreciat pe Orban (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 8:15)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Dar pare ca se apropie din ce in ce mai mult de Dragnea al nostru. Sa-i cumparam pe toti, nu conteaza cum, dar sa-i cumparam ca sa castigam alegerile. Nu spun ca ideea in sine este rea, as aplica-o oricand si in Romania, salariul atunci cand te angajezi prima data este mizerabil si da, clar trebuie ajutati tinerii.
      • +3 (3 voturi)    
        V.Orban (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 9:24)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Cum vine asta? Apreciezi masura, dar:
        - daca o face V.Orban ( sau Dragnea ?!) e cumparare de tineri
        - daca ar face-o Citu ( Doamne fereste!) ar fi din grija fata de tineri?
        • -3 (3 voturi)    
          Daca chiar ii pasa de tineri (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 18:28)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui atc

          o facea de acum 4 ani, nu cu 3 luni inainte de alegeri ca un vataf pe plantatie. Asta a facut si Dragnea, a marit salarii si pensii in stanga si in dreapta in speranta ca ii cumpara pe toti fara o strategie pe termen lung. Dar sigur, tinerii nu erau in targetul lui asa ca nu le-a dat nimic.
        • -1 (1 vot)    
          Si acum pe bune (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 18:33)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui atc

          chiar asa, si Dragnea mutase mairea de 40% de pensii cu 3 luni inainte de alegeri. Mie mi se pare o sfidare la adresa demnitatii oamenilor. Le arunca stapanul niste bani ca sa puna stampila unde trebuie. Daca vrei sa faci o chestie, o faci intr-o logica pe mai multi ani, oricum oamenii vor vedea lucrul asta si-l vor aprecia dar sa-i cumperi ca pe vite, nope, nu as vota niciodata un astfel de lider.
          • +1 (1 vot)    
            mariri (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 20:21)

            atc [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

            1.Te citez:"Daca vrei sa faci o chestie, o faci intr-o logica pe mai multi ani",... "o strategie pe termen lung"..., etc.
            Pai taman asta a facut PSD in materie de cresteri de pensii: 14,7%/2017; 10%/2018; 15%/2019; iar PNL:14%/2020 ( in loc de 40% programat de PSD) . Toate aste fata de cresteri de cca.3-5% in guvernarile PDL/Ciolos.
            2. Pare ca maririle de venituri au urmat un calendar care tine de resursele bugetare si nu cicluri electorale (ca doar n-au fost alegeri in 2017, 2018 !). Doar pe fondul unei cresteri economice sustinute, PSD a putut creste pensiile / salariile 3 ani la rand. Iar faptul ca tu preferi sa traiesti "sarac si cinstit" ( apud Iliescu) si nu "cumparat ca pe vite" iti face cinste. Dar mai sunt si multi altii care considera aceste mariri un drept al lor si pe care un ban in plus ii ajuta in aceasta viata, indiferent in ce conjunctura vin si ce guvern ii aloca.
            • 0 (0 voturi)    
              40% in 2020 cu 3 luni inainte de alegeri (Duminică, 17 ianuarie 2021, 11:22)

              Maspp [utilizator] i-a raspuns lui atc

              IIn rest, ai uitat ca oricum pensiile prin lege trebuiau crescute cu rata inflatiei. Si oricum, daca tu imi spui mie ca aia mareau cu 40% pensiile , eu ma fac popa.
              • 0 (0 voturi)    
                cresteri pensii (Duminică, 17 ianuarie 2021, 14:29)

                atc [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

                S-o luam pe rand:
                1. 24.10.2019 ( deci, 2019):"Este o lege în vigoare, este o lege promulgată de președintele Iohannis și o lege pe care vrem să o aplicăm", a declarat astăzi președintele PNL, Ludovic Orban, întrebat dacă noul Guvern va păstra majorarea de 40% a pensiilor prevăzută în legislație pentru luna septembrie a anului viitor".
                2.In rest, n-am uitat, intrucat toate cresterile PSD din ultimii ani(deci dupa PDL si Ciolos), au acoperit cu varf si indesat inflatia care s -a situat intre1,3 - 4,6%
                3. Si oricum, zi Doamne-ajuta sa-ti spun! E bataie mare pentru-n loc acolo! N-am s-o fac, nu sunt Mama Omida ca sa prevad viitorul. Abia imi iese cu trecutul!