SUA: Cea de-a 13-a și ultima execuție din mandatul lui Trump

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 15 ianuarie 2021, 22:20 Actualitate | Internaţional


Executie cu injectie letala
Foto: Wikimedia Commons
Autoritățile federale americane pregăteau vineri cea de-a 13-a și ultima execuție din șase luni, o serie fără precedent care, din nou, îl va distinge pe Donald Trump de predecesorii săi din cărțile de istorie, potrivit AFP.

Dacă justiția nu îi acordă o grațiere în ultimul moment, Dustin Higgs, un bărbat de culoare de 48 de ani, va primi o injecție letală la sfârșitul zilei în penitenciarul federal Terre-Haute din Indiana.

Într-o seară din ianuarie 1996, Dustin Higgs a invitat trei tinere la apartamentul său de lângă Washington, împreună cu doi prieteni. Fiindcă una dintre fete i-a refuzat avansurile, acesta i-a ordonat unuia dintre prietenii săi să împuște cele trei femei.

În 2000, a fost condamnat la moarte pentru răpire și crimă. Autorul crimelor a fost condamnat la închisoare pe viață.

„Este arbitrar și nedrept să-l pedepsești pe domnul Higgs mai mult decât pe ucigaș”, a spus avocatul său Shawn Nolan într-o cerere de clemență adresată lui Donald Trump.

Ca și în alte cazuri, președintele republican, un fervent apărător al pedepsei cu moartea, nu i-a răspuns.

Dimpotrivă, administrația sa s-a luptat în instanță pentru a putea continua executarea înainte de a părăsi Casa Albă, în cinci zile.

Într-adevăr, o instanță a acordat marți o amânare lui Higgs pentru că a contractat Covid-19 și ar putea suferi mai mult în momentul injecției. Departamentul Justiției a făcut imediat apel și a câștigat cazul.

Un ultim recurs, care se referă la probleme de competență, rămâne în curs la Curtea Supremă. Dar speranțele sunt slabe pentru Higgs: Înalta Curte are acum șase judecători conservatori din nouă și au dat în mod sistematic undă verde execuțiilor federale încă din vară.

Context

Pedeapsa cu moartea (care este interzisă în statele membre ale Uniunii Europene- n.red) a fost reintrodusă la nivel federal printr-o decizie a Curții Suprme a SUA în 1988, însă execuțiile au rămas extrem de rare și după această hotărâre judecătorească.

Înainte ca Trump să preia funcția de președinte, au existat doar trei execuții la nivel federal, adică în perioada 1988-2016.

Toate au avut loc în timpul mandatului președintelui republican George W Bush, și printre cei executați s-a aflat Timothy McVeigh, condamnat pentru atentatul asupra tribunalului federal din Oklahoma, comis în aprilie 1995 și considerat a fi unul dintre cele mai grave atentate teroriste din istoria Americii.

Nu mai puțin de 168 de oameni și-au pierdut viața după ce clădirea federală a fost bombardată de doi foști militari. Din 2003, nu au mai existat astfel de execuții, la nivel federal.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


6823 vizualizari

  • -8 (36 voturi)    
    Hitler nu a omorat pe nimeni (Vineri, 15 ianuarie 2021, 22:34)

    MAGArusul [utilizator]

    El a dat ordinele. Este normal ca el sa fi primit o pedeapsa mai mica decat a ucigasilor care le-au executat?
    • +16 (26 voturi)    
      Atacul de la Capitoliu (Vineri, 15 ianuarie 2021, 23:36)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

      a condus la moartea a cinci persoane. Este normal ca cel care i-a incitat sa primeasca pedeapsa mai mica ca cei au comis atacul? Nu stiu, tu sa-mi spui.
      • -7 (9 voturi)    
        Depinde la ce anume a incitat (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 10:46)

        MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Eu stiu unul care a chemat mineri si le-a si multumit si sta bine-mersi acasa.
        • +3 (3 voturi)    
          a incitat la lovitura de stat (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 13:19)

          erdeke [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

          asta se pedepseste cu moartea.
    • +9 (11 voturi)    
      O prostie (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 2:59)

      Noriega [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

      Cred ca si tu si altii de pe aici, delirati!
      Ce traba are ordinul din armata, care e obligatoriu, cu "ordinul" "unui tampit care altul?
      daca tie iti zice unul sa il omori pe altul asta e ordin?
      :))))
      Mergand pe "logica " asta, inseamna ca si Trump o sa fie executat, daca va fi gasit vinovat de incitare la violenta, chestia cu Capitoliul, unde au murit vreo 5...
      • -7 (7 voturi)    
        Pedeapsa (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 10:48)

        MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui Noriega

        Este in conformitate cu faptele. Eu nu am vorbit de Trump. Faptul ca te simti ofensat ca si Noriega este strict problema voastra. Eu am discutat despre doi tampiti: cel din articol si Hitler. Daca tu tii neaparat sa adaugi la lista de tampiti inca unul din nou, e strict problema ta.
      • -8 (8 voturi)    
        Din contra (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 10:49)

        MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui Noriega

        Eu sunt de parere ca faptul ca Trump nu l-a gratiat este un lucru BUN.
  • -8 (34 voturi)    
    a fost condamnat definitv de catre Justitia (Vineri, 15 ianuarie 2021, 22:38)

    AliKimiku [utilizator]

    americana sau nu?
    Faptele comise de cei 13 sunt comise iar sentintele definitive cu mult inainte ca Trump sa candideze macar.
    Daca in lege scrie ca pentru fapta x pedeapsa e moartea care e problema? Problema e ca Trump a fost de acord cu respectarea legii?
    Doar fiindca e Trump? sau dar pentru ca niste criminali au dreptul la viata mai mult decat au avut victimele lor?
    • +8 (12 voturi)    
      problema e alta (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 0:07)

      alt.cineva [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      In general in America, statele in mare parte executa prizonerii. In acelasi timp si administratia, in cazul asta Trump poate grabi executarea unor prizonieri numita si federal execution. Astea erau foarte rare inainte de administratia Trump.

      Ultima executie facuta de guvernul federal a fost in 2003.

      In 2020 administratia Trump a trimis la executie 10 oameni, iar statele au trimis 7, deci Trump cu 3 mai mult decat toate statele combinate.

      Google "list of people executed by the US federal government"
  • -9 (19 voturi)    
    Daca si aici e tot Trump de vina... (Vineri, 15 ianuarie 2021, 23:24)

    LiviuX [utilizator]

    Ce, el a stabilit pedepsele? Mai ales aici, ce, el a stabilit o pedeapsa mai mica pentru ucigas si mai mare pentru cel care a ordonat crima? "MAGArusul" si "AliKimiku" au perfecta dreptate!
  • -10 (18 voturi)    
    bravo Trumpy... (Vineri, 15 ianuarie 2021, 23:27)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. cu executiile astea ti-ai spalat pacatele. ai terminat in mare fel.
  • -8 (26 voturi)    
    nu pricep (Vineri, 15 ianuarie 2021, 23:38)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Teoria pe care o inaintati e ca cei care dau ordine nu sunt responsabili de rezultat ?
    Pai atunci ce naibii s-a mai judecat la Nuremberg ?