Statele Unite: Biden va dezvălui un plan de ajutor economic de 1,9 trilioane de dolari (înalți oficiali)

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 15 ianuarie 2021, 0:25 Actualitate | Internaţional


Joe Biden
Foto: AFP / Profimedia Images
Viitorul președinte Joe Biden va dezvălui joi seară un plan pentru a ajuta economia în valoare totală de 1,9 trilioane de dolari, pe care vrea să îl voteze imediat și care include plăți directe de 1.400 de dolari către familii, au spus doi înalți funcționari, potrivit AFP.

Oficialii, care au solicitat anonimatul, au clarificat, de asemenea, că administrația Biden va cere să treacă la un salariu minim de 15 dolari pe oră, puțin mai mult decât dublul celui plătit în prezent la nivel federal. Acest plan este ambițios, dar realizabil, au considerat ei.

În plus, acest ajutor, prezentat ca măsuri de urgență, va fi completat „în următoarele săptămâni” de un plan de investiții inovator care vizează redresarea economică.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2062 vizualizari

  • -12 (16 voturi)    
    Dolarul, hartie igienica.... (Vineri, 15 ianuarie 2021, 7:36)

    Costique [utilizator]

    Drumul e deschis...
    • +5 (5 voturi)    
      Vezi ca a zis unul destept acum 60 de ani: (Vineri, 15 ianuarie 2021, 12:49)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui Costique

      Dolarul e moneda noastra si problema voastra.
    • +1 (1 vot)    
      Hartie igienica ? (Vineri, 15 ianuarie 2021, 13:47)

      adfox [utilizator] i-a raspuns lui Costique

      E asa de hartie igienica , incat e folosit in proportie de peste 60% mondial ca si valuta de rezerva.
      Pana una alta tiparnita e la Americani , euro este folosit in proportie de 20%. Deci mai usor cu pianul pe scari.
  • +10 (12 voturi)    
    De la Trump m-am capatat (Vineri, 15 ianuarie 2021, 12:00)

    John M. [utilizator]

    cu $600. Am auzit ca Biden da $2000. Pai cum sa nu fii democrat?!
  • +5 (7 voturi)    
    De astia nu se mai plange nimeni (Vineri, 15 ianuarie 2021, 12:44)

    salvatore [utilizator]

    ... ca sunt un popor de asistati? Ajutoare, ajutoare, ajutoare, si firmele si populatia primesc mocaciuni. La noi Guwernerul Joianis nu da nimic prostimii sau doar baietii destepti sunt bransati la coloana de bani moca?
    • 0 (0 voturi)    
      Sorry ca a trebuit sa-ti dau minus, (Vineri, 15 ianuarie 2021, 13:26)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

      dar cred cu tarie ca nu exista tara in Europa care sa depaseasca Romania in materie de pomeni sociale.
      Gandeste-te putin si daca ai dubii, vin cu o lista de "pomeni" de la stat la care nici nu te-ai gandit vreodata...
  • -1 (1 vot)    
    Sa speram... (Vineri, 15 ianuarie 2021, 13:14)

    VOX. [utilizator]

    Daca cetatenii americani de culoare, fara ocupatie, vor trai cu demnitate, adica vor merge numai cu taxiul, se vor imbraca in blanuri si vor manca caviar, inseamna ca democratia a invins!
  • +1 (1 vot)    
    un presedinte adevarat (Vineri, 15 ianuarie 2021, 13:17)

    kmcd [utilizator]

    va fi bine pentru America cu Biden.