Conducerea memorialului Buchenwald deplânge că oamenii se dau cu sania pe lângă vechile gropi comune

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 14 ianuarie 2021, 19:53 Actualitate | Internaţional


Buchenwald, in ziua eliberarii (foto H. Miller)
Foto: Wikimedia
Conducerea memorialului lagărului nazist de la Buchenwald a denunțat joi comportamentul oamenilor care merg acolo pentru a practica diferite sporturi sau a se da cu sania în zona vechilor gropi comune, potrivit AFP.

„Activitățile sportive de aici reprezintă o încălcare a reglementărilor și o impietate asupra păcii morților”, a denunțat fundația memorialelor Mittelbau-Dora și Buchenwald, un lagăr de concentrare situat în regiunea germană Turingia.

Serviciul de securitate al taberei și al cimitirelor din jur a fost astfel consolidat, a spus fundația.

„La sfârșit de săptămână aveam mulțimi de oameni aici”, a declarat directorul fundației Jens-Christian Wagner pentru săptămânalul german Der Spiegel.

„Toate locurile de parcare au fost ocupate, nu de vizitatorii memorialului, ci de pasionații sporturilor de iarnă”, a spus el, lamentându-se că a descoperit urme de sanie chiar și „pe morminte”.

Alții își plimbă câinii acolo. „În timp, sensibilitatea istorică se diminuează”, regretă el.

Buchenwald a fost un lagăr de concentrare nazist înființat pe muntele Ettersberg lângă Weimar, Thuringia, Germania, în iulie 1937, unul din cele mai mari astfel de lagăre de pe pământ german.

Deținuții erau folosiți pentru muncă forțată în fabricile locale de armament. Aceștia erau evrei, deținuți politici, homosexuali, romi, martori ai lui Iehova, deținuți religioși, criminali, și prizonieri de război. Până în 1942 majoritatea deținuților politici erau comuniști, ulterior ponderea deținuților politici crescând considerabil.

Între ridicarea sa din 1937 și eliberarea din aprilie 1945 de către proprii prizonieri, aproximativ 56.000 de oameni au pierit în Buchenwald și peste 20.000 în Dora.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3817 vizualizari

  • -3 (15 voturi)    
    Și ce? (Joi, 14 ianuarie 2021, 20:00)

    Nyk1 [utilizator]

    Ce a fost a fost, lăsați oamenii să se bucure de prezentul mult mai bun!
    • +6 (6 voturi)    
      Istoria (Joi, 14 ianuarie 2021, 23:35)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Istoria care nu este tinuta minte se repeta! Trebuie sa invatam din greseli, din evenimentele din trecut care ne arata de ce este in stare omul, astfel sa evitam aceleasi orori in viitor! Si asa memoria omului e destul de scurta...
      Pun pariu ca aveau nenumarate dealuri unde sa se dea cu sania! La autostrazile lor, puteau merge si la 70 km distanta si tot ajungeau in jumatate de ora!
      Dar uite rationamentul tau aplicat unei alte situatii: Daca niste purandei se dadeau cu sania pe mormintele parintilor sau bunicilor tai, mai spuneai ca nu-i nimic?
      Valabil si pt circarul de mai jos!
  • -5 (17 voturi)    
    ete fas... (Joi, 14 ianuarie 2021, 20:02)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. a trecut, sa fiti sanatosi. acum lasati copiii aia sa se dea cu sania linistiti.
    • +7 (9 voturi)    
      n-a trecut deloc ! (Joi, 14 ianuarie 2021, 22:12)

      richter [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      crima e crima in veac !
      pana la "Gerechtigkeit" cand vor sta fata in fata calaii si victimele , inaintea lui Dumnezeu-
  • -6 (10 voturi)    
    poza induce in eroare (Joi, 14 ianuarie 2021, 20:58)

    TrickyWicky [utilizator]

    Acei oameni din lagarul de munca n-au avut harana si medicamente in timpul raidurilor aliate ce taiau liniile de aprovizionare ale nemtilor.
    • +8 (8 voturi)    
      Hai pe bune! (Joi, 14 ianuarie 2021, 23:43)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      De asta nu aveau ei mancare si medicamente! Nu pt ca nemtii nu le-ar fi dat in orice caz! Era lagar de exterminare! Sa ii omoare era scopul! Vezi ca la Auschwitz si Treblinka nu au avut rabdare sa ii omoare prin munca, asa ca i-au gazat!
      De alt fel, gardienii ss erau tare subnutriti si bolnavi, nu? Pt ei cum ajungea mancarea si medicamentele!
      Nu imi vine sa cred cat de nazist pe fata esti!
      • -6 (8 voturi)    
        Asa e (Vineri, 15 ianuarie 2021, 1:13)

        TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

        De asta nu i-au lasat britanicii pe evrei sa omoare 6 miioane de nemti.
        Plus ca placuta memoriala a tot fost schimbata ana de an de la 6 milioane au ajuns la 1 milion.
  • 0 (8 voturi)    
    Progresistii au sters istoria (Joi, 14 ianuarie 2021, 21:10)

    AndyXXX [utilizator]

    Omul nou nu tine cont de repere istorice.
  • -2 (8 voturi)    
    Durerea dureaza o generatie (Joi, 14 ianuarie 2021, 21:18)

    Zapateado [utilizator]

    Iar apoi apar alte generatii care se simt straine de evenimentele cu pricina. C-asa-i firea omului, nu poate vibra la evenimente traite de altii.
    • +3 (7 voturi)    
      E de asteptat (Joi, 14 ianuarie 2021, 23:03)

      andypandy [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

      E de asteptat sa nu (vrei sa) empatizezi cu evenimente dureroase intamplate acum o gramada de vreme ... dar nu vad pe nimeni dansand prin cimitire nici in zilele noastre deci respectul pentru linistea mortilor inca exista. Poate niste marcaje mai clare si mai dese ar ajuta in cazul asta.