”Disperat”. Un programator din San Francisco mai are doar 2 încercări pentru a accesa hard-disk-ul pe care are bitcoins de 240 de milioane de dolari

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 13 ianuarie 2021, 7:51 Actualitate | Internaţional


Parola gresita
Foto: pixabay.com
Stefan Thomas mai are doar două încercări prin care poate ajunge la o avere de 240 de milioane de dolari, scrie Guardian. Thomas este un programator din San Francisco ce, acum un deceniu, a primit 7.002 bitcoins ca recompensă pentru un video în care explica cum funcționează această criptomonedă.

În perioada în care a fost plătit, un bitcoin oscila între 2 și 6 dolari. El a pus suma de bitcoin primită într-un portofel digital și a uitat de ea.

Acum, fiecare bitcoin valorează 34.000 de dolari, iar conținutul portofelului digital a ajuns la 240 de milioane de dolari. Dar Thomas a uitat parola care îi deschide calea spre această avere.

Thomas a introdus parola greșită de opt ori deja, iar dacă și următoarele două încercări sunt greșite, hard-disk-ul lui ce conține cheile de acces la bitcoins se va cripta automat și nu va mai vedea niciodată banii.

El spune că a încercat cele mai folosite opt parole ale sale pentru a accesa hard-disk-ul său IonKey, dar nu a mers. Dispozitivul auto-criptează conținutul după 10 încercări greșite.

”Stau în pat și mă gândesc la asta”, a povestit programatorul pentru New York Times. ”Apoi mă duc la calculator cu o nouă strategie, care nu merge, și sunt iar disperat”, a continuat el.

După ce povestea lui Thomas a ajuns în atenția publică, Alex Stamos, expert în securitate cibernetică la Stanford Internet Observatory a spus că poate sparge parola în șase luni dacă Thomas îi va da 10% din averea digitală.

Potrivit companiei Chainalysis, aproximativ 20% din cele 18,5 milioane de bitcoins par să fie pierdute sau în ”portofele” inaccesibile.

Un alt caz celebru este cel al galezului James Howells, care în 2013 a aruncat, din greșeală, un hard-disk cu ”cheile” a 7.500 de bitcoins. La acel moment, valoarea lor era de peste 4 milioane de lire.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















39895 vizualizari

  • +8 (26 voturi)    
    //// (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 8:12)

    GemstonePig [utilizator]

    A pierdut un nimic ce valoreaza nimic.
    • +9 (13 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 8:57)

      [anonim] i-a raspuns lui GemstonePig

      • +3 (11 voturi)    
        Mergând pe logica ta (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 9:59)

        TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui

        Ne poți spune pe ce economie se bazează încrederea în bitcoin? Economia cărei țări a avut creștere de 800% din martie anul trecut? (ca referință: bitcoin martie 2019 - ~5000$, bitcoin acum era pe undeva pe la 40.000$)

        Mai mult, în ce bunuri și servicii poți converti bitcoin? Erau ceva comercianți care acceptau bitcoin la un moment dat, nu am mai auzti nimic de ei. Plus, volatilitatea mare a monedei respective e sursă de neîncredere, nu de încredere. Te duci la Mega să-ți iei pâine, până ajungi acolo, ba nu-ți mai ajung banii, ba poți cumpăra tot magazinul. Scuze, dar despre ce încredere vorbești aici?
    • +4 (10 voturi)    
      botcoin este un nimic, (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 9:38)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      dar valoarea de piata e de 34 000 USD ptr un bitcoin...as da si eu un nimic sa iau 34 000 USD pe el.
      • +1 (3 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 15:27)

        [anonim] i-a raspuns lui bancher

    • +1 (5 voturi)    
      Ce papagal (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 9:58)

      123232413 [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Da ma, ca sa stii ca atunci cand platesti tu cu cardul la un magazin, pleaca un batranel cu banii in punga de la banca ca sa ii aduca la comerciant, nu e nimic virtual la mijloc.
    • +4 (6 voturi)    
      Epoca bronzului (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 10:00)

      123232413 [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Probabil si cand au aparut monezile pe pamant in locul trocului erau papagali d-astia care credeau ca nu valoreaza nimic, doar branza, carne, piele conteaza.
      • +2 (2 voturi)    
        Diferenta este (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 12:35)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui 123232413

        Diferenta e ca aurul e unic si poti face ceva cu el...o bijuterie, o proteza. Cripto-moneda o face oricine oricand (sunt zeci de monede alternative). Ce caracteristica unica are botcoinul?
  • +5 (13 voturi)    
    Saracul (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 9:00)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Acum nu mai dorm noaptea de grija lui ... Si Guardian cum a aflat de "drama" lui? Telepatic sau s-a dus sa se planga? O stire care abia ar merita postata pe Times New Roman.
  • +1 (3 voturi)    
    avem si noi... (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 10:45)

    muscha mbanana [utilizator]

    aia cu bitcoin-ul ,dar noi suntem mai tari cu baicoy-ul autohton ! 45 mii $ bucata !
  • +5 (5 voturi)    
    sa se grabeasca! (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 12:56)

    catelu [utilizator]

    Bitcoin scade vertiginos, sa se grabeasca cu parola aia!
  • +7 (7 voturi)    
    Sa vanda hard-disk-ul (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 14:33)

    Zapateado [utilizator]

    La jumate de pret . Tot in bitcoin.
    • +3 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 15:30)

      [anonim] i-a raspuns lui Zapateado

  • -1 (1 vot)    
    Banii aduc fericirea? (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 21:06)

    VOX. [utilizator]

    Nu. Doar iluzia fericirii, daca stii parola.