”Disperat”. Un programator din San Francisco mai are doar 2 încercări pentru a accesa hard-disk-ul pe care are bitcoins de 240 de milioane de dolari

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 13 ianuarie 2021, 7:51 Actualitate | Internaţional


Parola gresita
Foto: pixabay.com
Stefan Thomas mai are doar două încercări prin care poate ajunge la o avere de 240 de milioane de dolari, scrie Guardian. Thomas este un programator din San Francisco ce, acum un deceniu, a primit 7.002 bitcoins ca recompensă pentru un video în care explica cum funcționează această criptomonedă.

În perioada în care a fost plătit, un bitcoin oscila între 2 și 6 dolari. El a pus suma de bitcoin primită într-un portofel digital și a uitat de ea.

Acum, fiecare bitcoin valorează 34.000 de dolari, iar conținutul portofelului digital a ajuns la 240 de milioane de dolari. Dar Thomas a uitat parola care îi deschide calea spre această avere.

Thomas a introdus parola greșită de opt ori deja, iar dacă și următoarele două încercări sunt greșite, hard-disk-ul lui ce conține cheile de acces la bitcoins se va cripta automat și nu va mai vedea niciodată banii.

El spune că a încercat cele mai folosite opt parole ale sale pentru a accesa hard-disk-ul său IonKey, dar nu a mers. Dispozitivul auto-criptează conținutul după 10 încercări greșite.

”Stau în pat și mă gândesc la asta”, a povestit programatorul pentru New York Times. ”Apoi mă duc la calculator cu o nouă strategie, care nu merge, și sunt iar disperat”, a continuat el.

După ce povestea lui Thomas a ajuns în atenția publică, Alex Stamos, expert în securitate cibernetică la Stanford Internet Observatory a spus că poate sparge parola în șase luni dacă Thomas îi va da 10% din averea digitală.

Potrivit companiei Chainalysis, aproximativ 20% din cele 18,5 milioane de bitcoins par să fie pierdute sau în ”portofele” inaccesibile.

Un alt caz celebru este cel al galezului James Howells, care în 2013 a aruncat, din greșeală, un hard-disk cu ”cheile” a 7.500 de bitcoins. La acel moment, valoarea lor era de peste 4 milioane de lire.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















37304 vizualizari

  • +8 (26 voturi)    
    //// (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 8:12)

    GemstonePig [utilizator]

    A pierdut un nimic ce valoreaza nimic.
    • +9 (13 voturi)    
      Valoare Bitcoin (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 8:57)

      MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Ca si valoarea oricarei monede e data de increderea in ea sau ce reprezinta ea. In economia reala e data de increderea in economia unei zone / tari. De asemenea pretul aurului este cum este din cauza raritatii sale si deci increderii oamenilor ca: nu se va descoperi mult aur si ca peste X ani vor putea converti aurul pe care il au in altceva, la o valoare egala sau superioara celei asignate de noi in prezent.

      Daca nimeni nu are incredere intr-o moneda nimeni nu o va cumpara si deci valoarea sa va fi quasi-nula. Asadar valoarea unei monede este de fapt o masura a increderii oamenilor in ea, adica in stabilitatea si convertibilitatea ei in bunuri si servicii.
      • +3 (11 voturi)    
        Mergând pe logica ta (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 9:59)

        TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

        Ne poți spune pe ce economie se bazează încrederea în bitcoin? Economia cărei țări a avut creștere de 800% din martie anul trecut? (ca referință: bitcoin martie 2019 - ~5000$, bitcoin acum era pe undeva pe la 40.000$)

        Mai mult, în ce bunuri și servicii poți converti bitcoin? Erau ceva comercianți care acceptau bitcoin la un moment dat, nu am mai auzti nimic de ei. Plus, volatilitatea mare a monedei respective e sursă de neîncredere, nu de încredere. Te duci la Mega să-ți iei pâine, până ajungi acolo, ba nu-ți mai ajung banii, ba poți cumpăra tot magazinul. Scuze, dar despre ce încredere vorbești aici?
        • +4 (4 voturi)    
          Pe niciuna (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 15:27)

          MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

          Insa increderea oamenilor in ceva poate sau nu avea legatura cu o economie. De exemplu poate fi increderea in faptul ca se vor imbogati.

          Faptul ca acei comercianti sau tu sau eu nu avem incredere in BTC nu ii impiedica pe altii sa aiba. Asa cum eu nu am incredere in Rubla si nu detin sau nu fac operatiuni in Rubla, la fel nu am nici in BTC. Cati comercianti in Romania ai vazut sa accepte la plata Ruble?!?

          Cat despre monede exista si inversul: in hiperinflatie pleci de acasa cu o suma suficient de mare pentru a lua un ou si cand ajungi la magazin oul costa mai mult. Ce anume s-a schimbat in economie in acest rastimp? S-a perfectionat oul sau s-au uzat monedele? Totul e legat de incredere.

          Daca maine iese pe sticla Trump si spune ca nationalizeaza intreprinderile private, ce face Dolarul? O ia in jos. Dar te intreb: REAL, ce s-a intamplat? NIMIC. Doar oamenii isi pierd increderea (partial) in viitorul unei economii, nu in prezentul sau care ramane exact asa cum era.

          Despre aceasta incredere vorbesc.
        • 0 (4 voturi)    
          $? (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 15:41)

          Qu [utilizator] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

          Dar a dolarului pe ce se mai bazeaza?
    • +2 (8 voturi)    
      botcoin este un nimic, (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 9:38)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      dar valoarea de piata e de 34 000 USD ptr un bitcoin...as da si eu un nimic sa iau 34 000 USD pe el.
      • +1 (3 voturi)    
        Pai daca esti baiat destept (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 15:27)

        MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Fa asta! Vei ajunge sa conduci lumea.
    • +2 (4 voturi)    
      Ce papagal (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 9:58)

      123232413 [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Da ma, ca sa stii ca atunci cand platesti tu cu cardul la un magazin, pleaca un batranel cu banii in punga de la banca ca sa ii aduca la comerciant, nu e nimic virtual la mijloc.
    • +3 (5 voturi)    
      Epoca bronzului (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 10:00)

      123232413 [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Probabil si cand au aparut monezile pe pamant in locul trocului erau papagali d-astia care credeau ca nu valoreaza nimic, doar branza, carne, piele conteaza.
      • +1 (1 vot)    
        Diferenta este (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 12:35)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui 123232413

        Diferenta e ca aurul e unic si poti face ceva cu el...o bijuterie, o proteza. Cripto-moneda o face oricine oricand (sunt zeci de monede alternative). Ce caracteristica unica are botcoinul?
        • -2 (2 voturi)    
          Nu prea exista aplicatie industriala (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 15:30)

          MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

          In care aurul sa nu poate fi inlocuit.

          Cat despre criptomonede, sa spui ca o face oricand, are totusi o analogie: aurul nu e singurul metal. Cu fierul de exemplu faci mult mai multe decat cu aurul si are net mai multe aplicatii industriale. Sau fierul pe Pamant e in cantitati nelimitate?

          Ce ceracteristici unice are aurul, in afara de numarul atomic propriu?
  • +5 (13 voturi)    
    Saracul (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 9:00)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Acum nu mai dorm noaptea de grija lui ... Si Guardian cum a aflat de "drama" lui? Telepatic sau s-a dus sa se planga? O stire care abia ar merita postata pe Times New Roman.
  • +1 (3 voturi)    
    avem si noi... (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 10:45)

    muscha mbanana [utilizator]

    aia cu bitcoin-ul ,dar noi suntem mai tari cu baicoy-ul autohton ! 45 mii $ bucata !
  • +5 (5 voturi)    
    sa se grabeasca! (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 12:56)

    catelu [utilizator]

    Bitcoin scade vertiginos, sa se grabeasca cu parola aia!
  • +7 (7 voturi)    
    Sa vanda hard-disk-ul (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 14:33)

    Zapateado [utilizator]

    La jumate de pret . Tot in bitcoin.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu se va cumpara (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 15:30)

      MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

      Pentru ca lumea nu va crede ca va putea recupera datele.
  • -1 (1 vot)    
    Banii aduc fericirea? (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 21:06)

    VOX. [utilizator]

    Nu. Doar iluzia fericirii, daca stii parola.