VIDEO Vameșii olandezi le confiscă șoferilor britanici sandvișurile cu șuncă

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 12 ianuarie 2021, 0:32 Actualitate | Internaţional


sandvisuri confiscate
Foto: Captura YouTube
Televiziunea olandeză a difuzat imagini cu vameși confiscând sandvișuri cu șuncă de la șoferii sosiți cu feribotul din Regatul Unit, conform regulilor post-Brexit care interzic importurile personale de produse de origine animală în UE, relatează The Guardian, citat de Rador.

Vameșii /.../ pot fi văzuți explicându-le unor șoferi surprinși din automobile sau camioane că după Brexit „nu mai aveți voie să aduceți anumite alimente în Europa, cum ar fi carne, fructe, legume, pește, chestii de genul ăsta”.
Unui șofer nedumerit care avea mai multe sandvișuri învelite în folie de aluminiu și care întrebase dacă ar putea măcar să predea carnea și să păstreze doar pâinea, un vameș i-a răspuns: „Nu, totul se confiscă. Bine ați venit în Brexit, domnule, îmi pare rău”. /.../




Interdicția a intrat în vigoare de Anul Nou, la sfârșitul perioadei de tranziție Brexit, iar Departamentul Mediului, Alimentelor și Afacerilor Rurale (DEFRA) a avertizat călătorii să „folosească, mănânce sau arunce” lucrurile interzise la graniță sau înainte de a ajunge la ea. /.../

Comisia Europeană afirmă că interdicția e necesară, fiindcă produsele din carne ori lactate pot conține patogeni care provoacă boli la animale, cum ar fi febra aftoasă sau febra porcină și care „continuă să reprezinte un pericol real pentru sănătatea animalelor pe tot cuprinsul Uniunii”.

Vama olandeză a postat și o fotografie cu alimente confiscate la terminalul feribotului, de la cereale pentru mic dejun până la portocale, cu precizarea: „De la 1 ianuarie nu mai puteți aduce alimente din Regatul Unit”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15025 vizualizari

  • -39 (63 voturi)    
    cine conduce Dept decident? (Marţi, 12 ianuarie 2021, 0:45)

    pancu_dan [utilizator]

    "Comisia Europeană afirmă că interdicția e necesară, ..." ce aberant... si pana acum de ce nu s-au imbolnavit. O fi aparut un virus nou numit Brexit? cine sunt idiotii din UE care au luat decizia asta? pe astia ii platim cu salarii grase?
    Inteleg ca este vb de substratu economic, sa ii forteze sa cumpere mancare din UE, dar masura asta de ce nu o face si ptr tiristii din alte tari (Turcia, Serbia, etc)?
    cine-i "micul Hitler" care a decis asa ceva?
    • +19 (25 voturi)    
      complet gresite (Marţi, 12 ianuarie 2021, 1:45)

      robertto_ [utilizator] i-a raspuns lui pancu_dan

      presupunerile tale...acest lucru se intampla deoarece odata cu brexitul UK nu m-ai este obligata sa respecte legislatia europeana cu privire la biosecuritate si este tratata ca orice alta tara din afara EU!
      • -12 (20 voturi)    
        produsele ce le gasesti acum la raft (Marţi, 12 ianuarie 2021, 12:42)

        pancu_dan [utilizator] i-a raspuns lui robertto_

        pot sa fie fabricate chiar si cu 2 3 4 luni in urma. Cred ca stii asta. deci alea inca respecta normele de biosecuriatet UE. Deci mare parte din sandvisuri inca respecta normele UE. De unde au aflat vamesi care sunt sandvisurile ce nu respecta norele UE? Tu ai merge pe nu stim interzicem tot, dar...:
        2. Tu crezi ca de la 1 decembrie englezii au renuntat la masurile de biosecuritate? Eu nu.

        raman la ideea ca este o masura comunista marca UE!
        • +12 (18 voturi)    
          logica bolnavicioasa (Marţi, 12 ianuarie 2021, 14:06)

          Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui pancu_dan

          E interzis sa aduci produse alimentare de la 1 ianarie PUNCT! Nu conetaza cand au fost fabricate.
          Cand s-a dat lege ca nu ai voie sa fumezi nu ai primit drept pentru tigarile facute pana ieri. Legea se aplica, nici macar nu inteleg de ce iti raspund... :))))

          Sosoaca fans, cu IQ <50 nu au cum sa inteleaga. E comunism cica, nu pietene e mirosul libertatii dorite de catre britanici, asa arata libertatea cand vrei sa fii singur pe insula ta. :)))) Daca nu vrei sa faci parte din comunitate mananca mancare acasa la tine. :)))))
        • +10 (16 voturi)    
          Nu va vaicariti (Marţi, 12 ianuarie 2021, 14:55)

          santor [utilizator] i-a raspuns lui pancu_dan

          Primiti ce meritati. Ati vrut Brexit asta primiti.
    • +16 (20 voturi)    
      o masura logica (Marţi, 12 ianuarie 2021, 6:55)

      Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui pancu_dan

      odata cu Brexit nu mai exista nici un control asupra lantului alimentar de productie din Marea Britanie, pot folosi orice ingrediente si orice tehnologii. Cea mai restrictiva vama nu este cea a UE, ci cea australiana, care protejeaza prin masurile adoptate populatia si indirect producatorii interni. Masura trebuie aplicata si cu Turcia si cu alti parteneri daca nu este reglementata prin acorduri bilaterale.
      • +2 (2 voturi)    
        australienii sunt nebuni (Marţi, 12 ianuarie 2021, 19:52)

        Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

        Am fost odata acolo, iar in bagaj aveam niste adidasi care nu erau noi, nu aveam chiar noroi pe talpa, dar erau niste pietricile in striatiile de pe talpa si aia de la granita mi-au confiscat adidasii, pe motiv ca nu stiu ce e in acel pamant, in schimb nu mi-au confiscat ghetele din picioare care sigur aveau si mai mult pamant strain si nici o cutie de cola si un pachet de Orbit din bagajul de mana pe care nu stiu cum de nu le-au vazut. Cea mai ciudata granita din lume prin care am trecut e cea australiana, aveau o gramada de saci cu produse confiscate.
    • -2 (14 voturi)    
      . (Marţi, 12 ianuarie 2021, 7:39)

      Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui pancu_dan

      Oricum vor minca si mincare din UE. E logic, ca doar n-au venit cu 1000 sandvisuri la ei. Puteau macar sa-i sfatuiasca pe loc sa le manince, nu sa le confiste. Vestea proasta pt. unii e ca UK ramine in Europa. Asa ca discutiile vor continua. Nu e ca si cum s-au mutat toti in Australia.
    • -5 (15 voturi)    
      Dar micul putin care comenteaza? (Marţi, 12 ianuarie 2021, 9:17)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui pancu_dan

      Cine-i?
      • -6 (12 voturi)    
        Inteleg ca tu esti o marioneta :) (Marţi, 12 ianuarie 2021, 12:16)

        pancu_dan [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        dar sa insinuezi asta despre mine este ilogic. Nici nu ma cunosti, ai dat cu acuzele fara sa stii, ca deh poate iese. Ei uite ca nu, mai, baba Vanga :D

        In plus, parerea ta despre mine, nu influenteaza parerea mea despre mine! Asa ca te-ai ostenit degeaba. :)

        Si daca as fi comentac pro rus, intrebarile mele sunt legitime. Nu ti le mai repet, am serioase indoieli ca ai inteles, deci nu merita sa mai incerc.

        Oricum e fain sa va trollez pe voi astia care va dati atotstiutori :)) Asa va invata la cursul de postac sa va credeti, nu? Mai incearca o data. :P

        (Doza zilnica de ras: intru e HN si agit postacii cu intrebari incomode :D)
        • -1 (1 vot)    
          fabulos, doza zilnică de rîs (Marţi, 12 ianuarie 2021, 22:25)

          di livio [utilizator] i-a raspuns lui pancu_dan

          aci ai dreptate, dăcît că te-a cam agitat Marionette, ăsta-i rolu lui adica băgarea bățului prin gard...dacă-l contrazici te rusifică și te pesedifică
    • +16 (20 voturi)    
      unde e lege nu e tocmeala (Marţi, 12 ianuarie 2021, 9:22)

      Elfu [utilizator] i-a raspuns lui pancu_dan

      cred ca nu intelegeti ca odata cu brexit-ul sunt anumite legi care trebuie sa se aplice...asta e tot.
      • -10 (20 voturi)    
        cand marocanii intra in spania (Marţi, 12 ianuarie 2021, 12:45)

        pancu_dan [utilizator] i-a raspuns lui Elfu

        de ce nu se aplica aceasi masura?
        Unde-i lege nu-i tocmeala asa ai spus!
        ce nu ai spus: "legea este la fel ptr toti", ptr ca vezi si d-ta ca nu este la fel ptr otti.

        Birocratii UE sunt ca si copii. ti-ai luat jucariile? nah las ca iti dam noi tie cand te prindem :D
        multa maturitate le lipseste.
        • +1 (11 voturi)    
          Canta la alte mese! (Marţi, 12 ianuarie 2021, 16:12)

          Marionette [utilizator] i-a raspuns lui pancu_dan

          Spre exemplu in Savetsky Saiuz.
    • +12 (14 voturi)    
      nu ai dreptate (Marţi, 12 ianuarie 2021, 9:26)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui pancu_dan

      Marea Britanie a decis unilateral ca vrea sa iasa din UE, si a rupt toate acordurile cu UE. Nu insist acum asupra motivatei celor care au votat Brexit, insa Marea Britanie nu mai face parte din Uniunea Vamala, comerciala sau din spatiul Schengen. Turcia si Serbia, chiar daca nu sunt membre UE, au fost acceptate in Piata comuna europeana (adica comertul cu UE este liber). Din acest motiv turcii pot exporta linistiti in UE, in timp ce englezilor li se poate confisca marfa, in functie de dispozitiile de moment ale Uniunii.
      • -6 (14 voturi)    
        Multumesc ptr clarificare (Marţi, 12 ianuarie 2021, 12:18)

        pancu_dan [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Nu stiam ca au fost acceptate in Piata comuna europeana.
        Va Multumesc inca o data!
        Toate cele bune!
      • -11 (17 voturi)    
        inca un aspect (Marţi, 12 ianuarie 2021, 12:33)

        pancu_dan [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Prin Romania am avut ocazia sa vad tiruri cu nr rusesti (Extrem de rar ce-i drept). Sau numere cu IRN (o fi Iran?). Dar nu am auzit pana acum sa li se confiste ciuva vreo mancare ce o aveau in cabina.
        De asta cred ca masura UE pusa in aplicare de olandezi este aberanta.
        Pana acum 3 sapt nu era periculoasa, iar acum este pericol ptr toata UE?
        De ce nu au facut tot asa cu zborurile din Wuhan? sau din toata China? Observati ipocrizia?

        In plus, sa nu uitam englezi au salvat continentu de la nazism. Printre altele ei au insistat de americani sa intre mai intens in Europa, nu doar in pacific si anti Japonia. Englezii merita respectul nostru! ce facem acuma? le dam la gioale, ptr ca s-au distantat datorita obrazniciei franco-germane. Am uitat de unde am plecat...
    • +9 (15 voturi)    
      Nu credeti in cauzalitate? (Marţi, 12 ianuarie 2021, 10:51)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui pancu_dan

      Dumneavoastra nu credeti in notiunea de cauzalitate?

      Ati decis sa iesiti di Europa, este dreptul Dvs.
      Dar nu considerati normal sa va asumati si CONSECINTELE ce decurg din asta?
      • -9 (19 voturi)    
        Nu e cauzalitate, e imbecilitate. (Marţi, 12 ianuarie 2021, 11:49)

        A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

        Ca sa li se ia mancarea de drum a oamenilor e o imbecilitate.
        • +5 (11 voturi)    
          Brexitul e imbecilitate (Marţi, 12 ianuarie 2021, 14:56)

          santor [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

          Asta e doar efectul lui, aplicarea legii.
          • -3 (7 voturi)    
            De ce e Brexitul o imbcecilitate?! (Marţi, 12 ianuarie 2021, 16:40)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui santor

            După Brexit UK își păstrează TOATE avantajele unei țări membre UE fără a trebui să îndure nici unul din dezavantaje și fără a plăti vreo-un ban și fără nicio obligație. Mie mi se pare chiar o afacere foarte bună.

            Dacă prețul penru toate astea sunt câteva sandwitch-uri confiscare de vameși so be it. Cât costă un UE sandwich-uirle alea?! 6€ miliarde bucata? :)
    • +5 (9 voturi)    
      bang bang, sau ban ban era la din flinston? (Marţi, 12 ianuarie 2021, 14:26)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui pancu_dan

      Se aplica pentru orice tara in afara blocului comunitar, prietenas, de acum si lu BREXIT. Doar ca BREXITERII s-au lovit acum pentru prima data, cu o astfel de masura! Nici din serbia nu ai voie sa aduci produse alimentare care nu primesc omologare UE, GMP care sa fie conform normelor EU.
      Si asta se aplica si la medicamente si la alte produse. Pentru ca EU are un set de norme si de standarde cu mult peste alte tari care accepta orice mizerii.
      Brexiterii au acceptat si importarea de produse animale din US, stim si noi ca un pui de 3 luni in US e cat un porc de craciun. Le baga pe gat cu sacu "medicamentatie" si sunt crescuti in conditii mizerabile, de aici si curatarea/spalarea lor cu clor pentru a evita infestarea cu salmonela. Ori asa ceva nu este acceptat in EU si prin urmare e firesc sa primesti restrictii cand tu ai standardele la un nivel jos.
  • +14 (22 voturi)    
    Prin urmare ifosele costa (Marţi, 12 ianuarie 2021, 1:07)

    Zapateado [utilizator]

    Cei ce si-au tras singuri un picior in spate pot constata acum daca a meritat sau nu.
    • -4 (6 voturi)    
      Nah... (Marţi, 12 ianuarie 2021, 13:02)

      mescaline [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

      Ca doar nu le confisca sandvisu' dupa cum si-au dat votul.
  • -11 (27 voturi)    
    Adevărații luptători pentru unitatea Iuropii (Marţi, 12 ianuarie 2021, 4:21)

    Amerlocu [utilizator]

    Gata! Acum chiar că au asigurat apărarea ingegrității, suveranității și independenții Iuropii. Uraaa!!! Aplauze furtunoase!

    Să mai îndrăznească cineva să mai părăsească paradisul UE ce are 169 de reglementări diferite și parțial contradictorii pentru fabricarea pernelor. Mama lor de trasfugi și trădători! O să le confiște și la ăia sandvich-urile. Pardon, ar fi trebuit să zică „belegd broodje” că doar după Brexit n-ar mai trebui folosită limba engleză.

    P.S.: După chestia cu milițienii olandezi îmi amintesc când am olecat la studii în SUA în 2003. Milițianul de la poliția de frontieră de la Otopeni era ofticat de moarte. Nu mi-e clar de ce. Mi-a verificat pașaportul de parcă nu mai văzuse altul până atunci. :) L-a chemat apoi pe șeful lui șă se uite împreună la viză, Într-un final a pus oftând ștampila aia de ieșire din țară. A mai întrebat care-i destinația finală. Am rânjit și i-am spus: „Washington. Da' nu-i nimic. Mâine când eu voi fi acolo tu tot aici o să fi.”
  • +14 (18 voturi)    
    S-a terminat.... (Marţi, 12 ianuarie 2021, 6:45)

    mamaika [utilizator]

    ...cu sarmalele si porcii trimisi la Londra!
  • +12 (22 voturi)    
    Luati... (Marţi, 12 ianuarie 2021, 7:27)

    ciorapu_asasin [utilizator]

    Luati de aici Brexit cu paine, ca asta ati vrut.
  • +10 (20 voturi)    
    :))) (Marţi, 12 ianuarie 2021, 9:17)

    Marionette [utilizator]

    Au vrut asta, au asta !
    Make Britain Great Again!!!
  • -1 (7 voturi)    
    Si branzeturile? (Marţi, 12 ianuarie 2021, 10:22)

    mike123 [utilizator]

    Astea nu e produse animale?
  • +8 (12 voturi)    
    Efectul prostiei lor (Marţi, 12 ianuarie 2021, 14:57)

    santor [utilizator]

    Sa le stea in gat Brexitul lor stupid.
    • -5 (9 voturi)    
      Le-ai zis-o! :) (Marţi, 12 ianuarie 2021, 16:33)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui santor

      Ehei, dacă rămâneau în continuare în UE și decartau sume colosale în gaura neagră a birocrației brusăleze atunci măcar șoferii ăia își păstrau sandwitch-urile. It looks like a great deal:)
      • 0 (4 voturi)    
        Sandwitch? Vrajitoare de nisip? (Marţi, 12 ianuarie 2021, 17:57)

        Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Cu asa cunostinte de ortografie in limba engleza (nu ca ai sta mai bine cu cele de ortografie a limbii romane), nu te crede nimeni ca stai in America. Incearca in limba adevaratei tale tari de adoptie: Сэндвич.
        • +3 (3 voturi)    
          amerlocu e o alta personalitate a mazetei... (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 0:02)

          Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

          amerlocu e o alta personalitate a mazetei...
  • -3 (3 voturi)    
    Foarte bine! (Marţi, 12 ianuarie 2021, 19:55)

    Nyk1 [utilizator]

    Să-și cumpere sandwichuri cu Gouda dacă le e foame!
  • 0 (0 voturi)    
    Barbarie (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 20:48)

    Mircea11 [utilizator]

    Nu este vorba de a respecta o lege.
    Este o barbarie.