FOTOGALERIE Ziua în care susținătorii lui Trump au adus haosul în Washington

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 7 ianuarie 2021, 9:40 Actualitate | Internaţional


Haos in Washington
Foto: AFP / Profimedia Images
​​Ziua în care Congresul american s-a reunit pentru a valida oficial victoria democratului Joe Biden s-a transformat într-un haos. Mii de susţinători ai preşedintelui în exerciţiu al SUA, Donald Trump, s-au adunat în faţa Capitoliului din Washington şi au dărâmat mai multe bariere de securitate, ceea ce a dus la ciocniri cu poliţia şi la scene haotice în faţa intrării, dar și în interiorul Congresului SUA.




Sursa: AFP / Profimedia Images


Sursa: AFP / Profimedia Images


Sursa: AFP / Profimedia Images


Sursa: AFP / Profimedia Images


Sursa: AFP / Profimedia Images


Sursa: AFP / Profimedia Images


Sursa: AFP / Profimedia Images


Sursa: AFP / Profimedia Images


Sursa: AFP / Profimedia Images


Sursa: AFP / Profimedia Images


Sursa: AFP / Profimedia Images


Sursa: AFP / Profimedia Images


Sursa: Profimedia Images


Sursa: Profimedia Images


Sursa: Profimedia Images


Sursa: Profimedia Images/ Shutterstock Editorial







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


8355 vizualizari

  • -11 (67 voturi)    
    Sunt manifestanti pasnici, ultramajoritar (Joi, 7 ianuarie 2021, 9:53)

    animatron [utilizator]

    Unii stau cu mainile in buzunare, altii se uita la politisti, o doamna rade si face poze..

    Unii pe afara se imping si se gazeaza cu politistii (e in fisa postului la jandarmii romani si americani), dar nici nu se compara cu violentele de pe 10 august din Romania..

    Cativa flutura drapele americane, ceea ce este practic o infractiune pentru orice stangist, daca erau BLM dadeau foc la steagurile americane si asta nu indigna pe nimeni la CNN.

    Extrem de putina "violenta" comparat cu oricare dintre demonstratiile "vestelor galbene" din Franta sau cele "Antifa" din Germania !

    Chestia cu "haosul" e pura propaganda, pretext rizibil, orasul era in "lockdown" de catre primarita afro-americana (membra PD), nimeni pe strazi in afara de cei cateva mii care participau la miting.
    • +6 (40 voturi)    
      Pasnici dar infractori! (Joi, 7 ianuarie 2021, 10:04)

      Juga [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Oricine se lupta cu paza parlamentului este un infractor si nu un demonstrant pasnic! Sper ca politia si securitatea sa faca o lista cu acesti pasnici, inclusiv cu "doamna" care face poze.
      • -6 (26 voturi)    
        BLM = violenti si infractori (Joi, 7 ianuarie 2021, 11:16)

        pancu_dan [utilizator] i-a raspuns lui Juga

        cei care in vara au luptat cu politia si au dat foc sectiilor de politie sunt tot infractori.
        Sper ca politia sa le faca drum usor si liber spre parnaie.
        • +5 (15 voturi)    
          Asha e (Joi, 7 ianuarie 2021, 11:43)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui pancu_dan

          Dar asta nu scuza actiuni similare ale astora "albi" pe motiv ca Trump nu vrea sa-si recunoasca infrangerea si cum justitia (inclusiv curtea suprema unde are majoritate conservatoare de 6-3) i-a aratat un deget mijlociu.
        • -10 (20 voturi)    
          Tre sa fii infractor ca sa imi dai minus (Joi, 7 ianuarie 2021, 11:55)

          pancu_dan [utilizator] i-a raspuns lui pancu_dan

          altfel nu-mi explic :D
      • -1 (15 voturi)    
        Discutabil (Joi, 7 ianuarie 2021, 11:22)

        Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Juga

        Cred ca este discutabil. Asa si manifestantii din Piata Revolutiei erau infractori, cand pe 22.12.1989 au intrat in claidrea CC si au inlaturat tot felul de simboluri ceausiste. Unde tragem linie? Daca miscarea reuseste, este revolutie. Daca esueaza, este infractiune….

        Pe 10.08.2020 mass media pricnipala din Romania era impotriva interventiei jandarmilor fata de cei care erau in piata, unii dintre protestari manifetsand intentia de a intra in cladirea Guvernului. Atunci interventia a fost considerate brutala. Si sunt de accord cu aceasta concluzie. Acum trebuie anchetati cei care au voit sa intre in Capitoliu. Eu nu am vazut ieri distrugeri. N-au spart geamuri, n-au distrus tablouri. Si-au facut selfie-uri si s-au imbrancit cu jandarmii. La razmeritele B(P)LM parca totusi se vede altceva.

        Sa nu fiu inteles gresit: ma bucura imaginile din SUA din perioada recenta ("razmerita" de ieri, debandada create de BLM). Asa se poate vedea fata reala a "celei mai puternice democratii de pe planeta". Acum trebuie sa beau un pahar de zeama de varza, ca sa nu mi se aplece dupa sloganul de mai sus. America inseamna si asta, nu doar propaganda din filmele de la Hollywood. SUA inseamna mari dezechilibre sociale, probleme in invatamant incepand de la cel primar. Daca n-ai suficienti bani si daca nu esti demn de bursa, poti avea un inceput tare dificil in viata. Asta este, nu toti au un nivel de trai OK si nu toti sunt genii.Oamenii sunt diferiti si poti face parte dintr-o familie din n motive ce nu au legtaura cu lenea parintilor.

        O natiune divizata, cu o mentalitate paguboasa in opinia mea, de "te descurci sau crapi". Sigur, asta a permis si succesul celor cu initiativa, curaj si imaginatie, insa a creat si n drame sociale.

        Pentru mine America e departe de a fi un exemplu de urmat. Ii apreciez pentru ce fac in domeniul spatial, pentru ca sunt pasionat de astronomie, desi aici ar putea face mult mai multe, insa la nivel macro nu sunt un model de exportat, in opinia mea.
      • -4 (10 voturi)    
        Si cu paza guvernului din ro cum e? (Joi, 7 ianuarie 2021, 13:27)

        numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Juga

        Hai, lasa ipocrizia. E o zi istorica, prima data in ultimii 10 ani cand cei ce se opun democratilor fac un protest dupa modelul democratilor. E un soc, democratii si progresistii credeau ca sunt singurii care au dreptul sa fie violenti.
    • +12 (24 voturi)    
      Da, foarte pasnici... (Joi, 7 ianuarie 2021, 10:40)

      Roby745 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      ...ca si la noi , cand minerii au venit sa sustina democratia si sa puna flori in Piata Victoriei.

      Iar faptul ca au luat cu asalt Sediul Parlamentului e cea mai mare dovada de atasament fata de valorile democratiei (originale)....si o dovada ca Trumpistii sunt mult mai “destepti” decat BLM....pe aia nu ia dus capul sa atace parlamentul cand l-au validat pe Trump.
    • +6 (22 voturi)    
      mue ba ratatilor (Joi, 7 ianuarie 2021, 10:46)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      sa va duceti in gaura dupa idolul vostru
    • +3 (19 voturi)    
      Blondul presedinte... (Joi, 7 ianuarie 2021, 11:09)

      Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      ... si camarazii lui...Acum imi explic de ce jumatate din partidul republicanilor a trecut la partidul democrat...
    • +4 (14 voturi)    
      o manifestație (Joi, 7 ianuarie 2021, 12:32)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      pașnică se oprea la poarta instituției, nu dădea năvala ca o hoardă de maimuțe căpiate in interiorul clădirii.
  • -8 (34 voturi)    
    Smoke & Mirrors (Joi, 7 ianuarie 2021, 10:02)

    Mazeta [utilizator]

    Hollywood s-a mutat în stradă. Ce ar fi marxismul fără o mică revoluție?
    • +2 (26 voturi)    
      Doar ca astia s-au adunat (Joi, 7 ianuarie 2021, 10:39)

      cripop88 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      impotriva marxistilor.
    • +2 (6 voturi)    
      radio Moscova (Joi, 7 ianuarie 2021, 12:50)

      Ahha [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      a depasit radio Erevan :)
  • -3 (51 voturi)    
    cat de ipocriti.. (Joi, 7 ianuarie 2021, 10:13)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. sunteti.
    cand navaleau gloatele de belemisti peste oameni in magazine si praduiau tot erau proteste legitime. ca acum se intampla de cealalta parte, la o scara muuult mai mica, e haos, anarhie.
    • -5 (25 voturi)    
      cat de adevarat spui!!! (Joi, 7 ianuarie 2021, 11:14)

      pancu_dan [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      ai dreptate
    • -2 (22 voturi)    
      Antifa ataca civili, deci era ok pentru media (Joi, 7 ianuarie 2021, 11:17)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Aici e alta macare de peste. E pusa la incercare insasi "democratia", cum o numesc cei care cred ca o detin.
    • -2 (12 voturi)    
      comparatii false rusesti de mere cu pere (Joi, 7 ianuarie 2021, 12:52)

      Ahha [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Capitoliul nu e magazin
  • -3 (31 voturi)    
    hn puteti fi obiectivi? (Joi, 7 ianuarie 2021, 11:13)

    pancu_dan [utilizator]

    pentru echidistanta si independenta jurnalistica pe care o clamati, astept articolul "Ziua în care protestatrii BLM si Antifa au adus haosul în orasele din SUA" (au facut distrugeri in mai multe nu ma pot rezuma la doar la unul).
    tot asa ca aici: cu poze, din diferite unghiri, explicatii despre scenele haotice (de ex alea in care se vede un jurnalist zicand ca rotestele sunt apsnice dar in spatele lui ard cladiri; una era sectie de politie)
    • +6 (30 voturi)    
      Mda (Joi, 7 ianuarie 2021, 11:39)

      Pffff [utilizator] i-a raspuns lui pancu_dan

      Te prefaci ca nu mai tii minte? Au fost suficiente articole in care HN blama violentele "ultrasilor" din tabara BLM. Singurii ipocriti sunteti voi, postacii pupatori de al'de lukashenki, dodoni si putini.

      Cand intre BLM-isti erau elemente agitatoare, hoti, batausi, ziceati ca sunt de vina democratii, desi ei indemnau la proteste pasnice.

      Acum, astia sunt nemultumiti de votul MAJORITATII, si intra in PARLAMENTUL unei tari, comit infractiuni, baga politisti in coma, etc, darvoi gasiti scuze sa faceti protestul sa para legitim.
      • -3 (21 voturi)    
        Marea partea a articolelor despre (Joi, 7 ianuarie 2021, 12:06)

        cripop88 [utilizator] i-a raspuns lui Pffff

        protestele BLM le descriau drept simple proteste anti-rasism, ceea ce era departe de a fi adevarat.
        • +2 (14 voturi)    
          Protestele BLM au fost in mare parte pasnice (Joi, 7 ianuarie 2021, 13:30)

          gavrone [utilizator] i-a raspuns lui cripop88

          Doar pe la Fox erau descrise ca acte de terorism. Mintea trumptazilor e franjuri.
  • +5 (25 voturi)    
    planeta maimutelor (Joi, 7 ianuarie 2021, 12:07)

    revo [utilizator]

    Au niste moace! Pana si Floricica Dansatoarea arata mai bine ca astia.
    Votacii republicani. Sustinatorii trumpisti. America uncovered.
  • -4 (12 voturi)    
    Aducatorii haosului (Joi, 7 ianuarie 2021, 12:22)

    Mihail. [utilizator]

    Daca pozele erau din Minsk, titlul continea cuvintele "bravii revolutionari", "eroii" etc.
    Asa e lumea facuta: stapani si sclavi. Putini au taria sa ramana liberi.
    • +5 (15 voturi)    
      Mikkhail-ule (Joi, 7 ianuarie 2021, 13:38)

      Pffff [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      Bă, a intrat vreun om din Belarus in Parlamentul din Belarus si a bagat vreun politist care apara institutia in coma? Nu? Atunci mucles!
      Cum zicea altul mai sus, comparatii rusesti de mere cu pere!

      Oamenii din Belarus CANTAU SI STRIGAU (fara sa atace nimic) in strada si a venit politia PESTE EI sa ii bata, aresteze, tortureze.
      Trumpistii astia QAnon au venit EI SINGURI PESTE PARLAMENT si nu au scandat pasnic in fata institutiei, ci au fortat intrarea, au DISTRUS lucruri din cladire, EI I-AU LUAT LA BATAIE PE POLITISTII care aparau oamenii dinauntru, si TOT EI AU ARUNCAT cu proiectile, au tarat un politist si l-au batut pana l-au bagat in coma, etc. Deci cine e agresorul in acest caz??? Cum sunt situatiile descrise de tine similare?
      Belarus = oameni batuti in strada pentru ca au protestat pasnic sau pentru ca au transmis un clip de doua minute pe Internet
      USA = politisti batuti IN CLADIREA pe care au datoria sa o apere, cladire in care maimutele trumpiste violente au intrat CU FORTA
  • -3 (11 voturi)    
    Deja cipati (Joi, 7 ianuarie 2021, 13:16)

    Uncetateanoarecare [utilizator]

    Astia au primit vaccinul cu cip inclus in avans...altfel cum ar putea reactiona asa pe "taramul democratiei"? :) :) :)
  • 0 (16 voturi)    
    Jurnalism demn de balta Neajlovului. (Joi, 7 ianuarie 2021, 13:23)

    Orbu_Braila [utilizator]

    Pe scurt, suporterii dreptatii lui Trump doar au vrut sa intre in cladire. Cineva le-a deschis de trei ori USA. Pe urma s-a inchis de tot. Odata ajunsi inauntru, generatia iPhone a fost mai preocupata de facut poze si filmulete. Oameni furiosi pe drept cuvant, dar carora le-a lipsit total planul si coordonarea. Asa cuminti cum au intrat tot asa au si iesit, scarbiti pesemne de incidentul cu domnisoara impuscata si de fuga rusinoasa a demnitarilor. O singura piesa de mobilier a fost rasturnata altfel nimic devastant cum se scrie. Au reusit doar sa ii sperie pe alesii neamului care, in pas vioi, demn de Sinan Pasa, au dat dovada de un curaj si un eroism pentru care nu am voturi si cuvinte sa le masluiesc laolalta!
    • -2 (12 voturi)    
      Mai usor cu DEZINFORMAREA ruseasca pe scari (Joi, 7 ianuarie 2021, 14:52)

      Pffff [utilizator] i-a raspuns lui Orbu_Braila

      Serios???
      "Cel puțin 14 membri ai departamentului de poliție Metro au fost răniți, a mai precizat primarul. Doi au fost internați la spital, unul cu răni grave după ce a fost târât în mulțime, iar celălalt a fost lovit de un proiectil în față."
      • +1 (5 voturi)    
        Da sto te gavaris, nu je! Davai! (Joi, 7 ianuarie 2021, 17:57)

        Orbu_Braila [utilizator] i-a raspuns lui Pffff

        Din pacate aici la scara nu pot sa-ti las numai citate si crampeie din democratica epopee. Dar un lucru sa stii, ai nostri pe 10 August au dat frate! Tot! Si unii si altii. Adica ori ori. Pe urma vine presa si ii leaga si pe unii si pe altii.

        Pentru inceput, recomand Sky News Australia! Va zice aia de Bideu fara perdea!
  • -2 (2 voturi)    
    ... (Vineri, 8 ianuarie 2021, 7:54)

    John.Doe [utilizator]

    Cand la vazut Trump pe ala cu coarne si-a dat seama ca se zbate degeaba :))))