Cine era femeia ucisă la Capitoliu: partizană a lui Trump, fost militar, locuind în California

de DP     HotNews.ro
Joi, 7 ianuarie 2021, 6:07 Actualitate | Internaţional


femeie impuscata in Capitoliul american
Foto: Captura video
Femeia decedată miercuri după ce a fost rănită de glonţ în sediul Congresului SUA, la Washington, se numea Ashli Babbitt şi era o susţinătoare înfocată a preşedintelui Donald Trump care trăia în sudul Californiei, au informat media americane citând familia ei, scrie Agerpres, preluând AFP.

"Femeia era Ashli Babbitt, care a fost militar timp de 14 ani şi a efectuat patru desfăşurări cu armata aerului americană", potrivit canalului de televiziune KUSI care a discutat cu soţul ei. Ashli Babbitt, care deocamdată nu a fost identificată oficial de poliţie, trăia în regiunea San Diego, în sudul Californiei, cu soţul său care a descris-o ca "o partizană hotărâtă a preşedintelui Trump". În ce îl priveşte, el nu a mers la Washington pentru a manifesta.

Sute de partizani ai lui Donald Trump au trecut de cordoanele de securitate şi au urcat scările istoricei clădiri, oprind o sesiune comună a Congresului în cadrul căreia aleşii urmau să certifice victoria preşedintelui-ales Joe Biden la scrutinul din noiembrie.

În aceste scene de haos, în cursul cărora unii dintre poliţiştii care asigurau protecţia locurilor şi congresmenilor aveau arma în mână, o femeie a fost rănită de glonţ în interiorul Capitoliului. Ea a decedat la puţin timp după ce a fost împuşcată, a afirmat şeful poliţiei din Washington fără să ofere vreun detaliu despre circumstanţele tragediei sau autorul focului de armă.

"Chiar nu ştiu de ce a decis să facă asta", a declarat soacra lui Ashli Babbitt, citată de o jurnalistă a canalului Fox 5.

Pe contul său de Twitter, Ashli Babbitt se prezenta ca o "veterană" şi "libertariană", afişându-şi dragostea pentru ţara sa. Recent, ea a retransmis numeroase mesaje de pe Twitter ale unor persoane care mergeau la Washington pentru a manifesta la apelul lui Donald Trump.

Marţi, Ashli Babbitt a răspuns uneia dintre ele care se plângea de anularea zborului său: "Nimic nu ne va opri. Ei pot încerca, încerca, încerca, dar furtuna este aici şi coboară spre Washington în mai puţin de 24 de ore. De la întuneric la lumină!"






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22213 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Ce sa mai zicem (Joi, 7 ianuarie 2021, 7:05)

    mitg [utilizator]

    In cladirea senatului se intra doar cu permisie.
  • +10 (38 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 7 ianuarie 2021, 7:26)

    [anonim]

    • -10 (44 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 7 ianuarie 2021, 10:53)

      [anonim] i-a raspuns lui

      • +8 (30 voturi)    
        Da si nu! (Joi, 7 ianuarie 2021, 11:42)

        This_User_Is_Real [utilizator] i-a raspuns lui

        Dar aici este o foarte ciudata atitudine a multor americani republicani. Chiar dupa nume, Partidul Republican, dar ei nu recunosc rezultatele unor alegeri (chintesenta democratiei) si mai vor sa opreasca un proces constitutional (si stim cum se inchina toti americanii la Constitutie - mai ceva decat Biblia). Aici imi da cu virgula, pentru ca nu poti sa te consideri un aparator al democratiei, al REPUBLICII, dar cand rezultatele nu iti convin sa ajungi la tentative de lovituri de stat. Si pana la urma pentru cine, pentru un clovn portocaliu :(
        • +2 (6 voturi)    
          Corect (Joi, 7 ianuarie 2021, 21:11)

          GPoh [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

          Ar fi corect ce spui daca alegerile nu ar fi fost furate.
        • +1 (3 voturi)    
          ar fi fost corect ce spui (Vineri, 8 ianuarie 2021, 1:43)

          numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

          daca democratii ar fi recunoscut victoria lui Trump de acum 5 ani. Dar cate saptamani au protestat atunci violent democratii, cate victime au facut si cate pagube materiale? A fost un dezastru, numai Trump a oprit un razboi civil atunci, indemnadu-si la calm suporterii, asa cum o face si acum. Democratii au indemnat mereu la protest si haus.
      • +9 (31 voturi)    
        Hmmm (Joi, 7 ianuarie 2021, 11:43)

        Pita2 [utilizator] i-a raspuns lui

        Este trist ca a murit! dar sa-l asociezi pe Trump cu 'valorile autentice' sau co orice valori, arata cat de bine functioneaza social media sa manipulezi oamenii. Hitler a reusit sa creeze isterii in masa si sa convinga o natiune ca actioneaza in spiritul valorilor lor. Este cineva care sare in sprijinul celor care si-au dedicat viata pentru cauza lui?
        • +4 (8 voturi)    
          Este, cum sa nu (Joi, 7 ianuarie 2021, 14:54)

          VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Pita2

          Si chiar lideri politici europeni: https://www.theguardian.com/world/2017/sep/14/afd-co-founder-alexander-gauland-says-germany-needs-to-reclaim-its-history
      • +11 (25 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 7 ianuarie 2021, 11:44)

        [anonim] i-a raspuns lui

      • +4 (20 voturi)    
        pai... (Joi, 7 ianuarie 2021, 12:41)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui

        Si asha se apara valorile autentice americane, luand cu asapt cladirea parlamentului?!? Atat timp cat traiesti intr-o democratie, accepti sa traiesti dupa regulile ei. Nu poti pur si simplu acuza furt electoral fara dovezi (dupa cum a certificat justitia SUA, inclusiv curtea suprema unde Trump a numit pe cine a vrut) si sa iei cu asalt cladirea parlamentului sa-ti impui idealurile cu forta...
        • -10 (18 voturi)    
          pai... (Joi, 7 ianuarie 2021, 15:16)

          Victor Micea [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Nu a luat nimic cu asalt, astea sunt vorbe goale. A vrut sa se adreseze celor care nu vroiau sa o auda.
          • +3 (9 voturi)    
            =))))))) (Joi, 7 ianuarie 2021, 17:33)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Victor Micea

            Fix aici e problema, cand vrei ceva ce e interzis de lege, te abtii. La fel cineva vrea sa bea 3 beri inainte de a conduce masina, altcineva ar vrea sa-l ia pe seful fiscului e gat ca-s taxele, prea mari, altul ar lua o bata de baseball si ar face o vizita bancherului care nu-l pasiueste cu ratele, si tot asha. Si daca fiecaree ar face ce vrea, ar iesi un haos general, in care scapa cine da mai bine cu pumnul. Ori intr-o societate democratica regulile se supun la vot, si dupa ce se voteaza se respecta de catre toata lumea.
            • 0 (2 voturi)    
              si la 10 august (Vineri, 8 ianuarie 2021, 1:46)

              numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

              a fost interzis prin lege sa ramai in piata dupa ce ai primit avertismentele. Asa, si? Atunci inseamna ca s-a actionat corect impotriva protestatarilor. Poate ca trebuiau totusi impuscati cativa, aia ce au luat armele fortelor de ordine. Voi, astia "da dreapta", cu democratii americani "da stanga", traiti in evul mediu. Va place sa conduceti din strada cu proteste agresive, iar daca cineva aplica aceleasi strategii, la o scara infinit mai mic si fara distrugeri decat voi, imediat va gasiti principiile de respectare a legii.
              • -1 (1 vot)    
                Nu amesteca borcanele... (Vineri, 8 ianuarie 2021, 18:19)

                bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

                La 10 august au fost cateva zeci de mii de protestatari pasnici, si cateva sute de baieti de galerie trimisi acolo fix ca sa faca scandal si sa aiba jandarmeria motiv sa bata lumea. Iar cazul Jandarmeritei aleia de 25 de ani din Craiova, bagata in linia 1 si salata in urma de colegi fix ca sa fie batuta bine si aratata apoi ca exemplu de huliganism arata clar ca totul a fost orchestrat. Daca nu interveneau protestatarii pasnici s-o scoata din mainile batausilor, devenea motivul perfect pentru represalii.

                Asha ca lasa-ma cu vrajelile astea de antena3 si floricica dansatoarea. In 2017 si 2018 au fost mitinguri #rezist cu sute bune de mii de oameni, si la final n-a ramas in urma nici un pahar de plastic aruncat. Nu mai zic de vandalizari sau alte alea. Am participat la asemenea mitinguri si stiu ce lume a fost acolo.

                Comparatia asta a ta iti pune clar pe frunte pecetea Antena3-Mircea Badea, Floricica dansatoarea si restul lingailor de funduri de la ciuma rosie.
      • +2 (18 voturi)    
        Valorile americane (Joi, 7 ianuarie 2021, 13:51)

        gavrone [utilizator] i-a raspuns lui

        Adica apararea minciunii ca alegerile au fost fraudate si asaltarea Congresului dupa alegeri libere si corecte? Adica incalcarea legii pentru ca nu accepta ca idoll ei a pierdut? Hai plimba ursul trumptard.
      • -1 (5 voturi)    
        idealuri??? (Joi, 7 ianuarie 2021, 21:53)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui

        Nu zic sa iti ficesi bine niste idealuri - tinte - principii dar trebuie sa intelegi de unde pleci. Altfel tot designul este FAKE.

        Trumpistii nu prea inteleg de unde pleaca - adica de la niste minciuni escaladate de un manipulator.

        sanatate
    • +1 (11 voturi)    
      Cu adevărat de necrezut ! (Joi, 7 ianuarie 2021, 19:54)

      backtothedarkages [utilizator] i-a raspuns lui

      O veterană din armată cu multe misiuni la activ, s-a dus să moară pentru un trădător care nu și-a făcut nici măcar stagiul militar.
      • -2 (4 voturi)    
        stagiul militar? (Vineri, 8 ianuarie 2021, 0:05)

        legolas13 [utilizator] i-a raspuns lui backtothedarkages

        Suna foarte fain ce zici acolo, atat ca e plina propozitia de erori: "tradator" - de unde pana unde?, "nu si-a facut stagiul militar" - ce e aia "stagiu militar" in US, unde armata e profesionista si se inroleaza numai cine vrea?
  • -5 (47 voturi)    
    Civili impuscati in Parlamentul USA (Joi, 7 ianuarie 2021, 7:42)

    animatron [utilizator]

    E un inceput la toate, colegii ei militari vor aprecia felul in care au fost folosite armele impotriva unor oameni care intrau cu steaguri si banere, toate inregistrarile video arata asta.

    Familia va intenta proces, e o normalitate in USA, justitia va stabili daca s-a raspunsul armat la gardienilor de la Capitoliu a fost unul proportional cu amenintarea pe care o reprezenta femeia omorata.
    • +6 (18 voturi)    
      @animatron (Joi, 7 ianuarie 2021, 11:20)

      bogdan. [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      De aia se vede unul in aceleasi imagini(cand a fost impuscata) cu o mitraliera in mana.
    • +2 (18 voturi)    
      Pasnicii au invadat Congresul (Joi, 7 ianuarie 2021, 13:54)

      gavrone [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Aveau arme unii, s-a gasit si o bomba artizanala. Hai spune-mi ca ii aparai la fel si davca erau de la BLM :))) De fapt unii si afirma asta, ma mir totusi de ce ii apara asa de tare :)) Mai clovnilor va agitati degeaba, Biden e presedinte si democratii au majoritatea. Sore losers.
  • -9 (31 voturi)    
    Deci ceilalți au tras! (Joi, 7 ianuarie 2021, 7:55)

    Nyk1 [utilizator]

    Nu protestatarii pașnici!
    • +1 (15 voturi)    
      pai ce vrei gogule (Joi, 7 ianuarie 2021, 12:43)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Cand iei cu asalt cladirea parlamentului, te expui la oareshce riscuri... Una e sa protestezi pasnic in fata cladirii, alta e sa fortezi intrarea in parlament.
  • -9 (9 voturi)    
    ??? (Joi, 7 ianuarie 2021, 7:56)

    FlorinG [utilizator]

    ..."locuind" in California ? "Cu domiciliul" sau "cu rezidenta" nu suna mai bine ?
  • +2 (22 voturi)    
    Autorul (Joi, 7 ianuarie 2021, 7:57)

    Kepler [utilizator]

    focului de arma trebuie identificat, iar justitia trebuie sa-si faca treaba.
  • +5 (21 voturi)    
    eh, a greșit (Joi, 7 ianuarie 2021, 8:27)

    oldman_boy [utilizator]

    a ajuns de la lumină la întuneric
  • +2 (40 voturi)    
    A fost o marioneta (Joi, 7 ianuarie 2021, 8:28)

    adevaratul [utilizator]

    Care și a pierdut viața pentru un clovn, nu are cum sa mi para rau pentru așa ceva, și a făcut o cu mâna ei.
  • +11 (25 voturi)    
    ... (Joi, 7 ianuarie 2021, 10:21)

    mihai_mi [utilizator]

    Trump: Americans Who Died ... Are ‘Losers’ and ‘Suckers’
  • -4 (34 voturi)    
    Nu inteleg (Joi, 7 ianuarie 2021, 10:41)

    martino12 [utilizator]

    cum poti sa te bucuri de moartea cuiva, mai ales cand este vorba de o femeie, poate si mama unor copii. Nimeni nu-si risca viata pentru un clovn, ceva e putred acolo in SUA. Parca atunci cand au fost protestele BLM politiei ii cam tremurau genunchii, acum a prins curaj in fata femeilor.
  • 0 (34 voturi)    
    La inceput imi parea rau (Joi, 7 ianuarie 2021, 10:46)

    TheFreeOne [utilizator]

    Apoi am aflat ca era trumpista inflacarata (si s-a deplasat de bunavoie.

    Nu pot sa spun ca nu imi mai pare rau deloc pentru deces, dar parca s-a mai estompat putin.
    • 0 (22 voturi)    
      Bine ca era alba. (Joi, 7 ianuarie 2021, 15:19)

      Victor Micea [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      Era trumpista, asa ca totul e bine. Acum progresistii iubesc politia.
      • +6 (10 voturi)    
        Interesant (Joi, 7 ianuarie 2021, 15:32)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Victor Micea

        cum liberal, progresist si egalitarist sunt folosite peiorativ, in cazul cel mai bun ca etichete politice.

        Ce cultura este asta?
        Mai citeste cineva carti de istorie, de filosofie, mai exista bun simt si echilibru, mai are chef cineva sa intelega sau suntem toti pe repede inainte, etichete si atat?

        Eu stiu ca bunul simt mai exista dar e cam anemic si se ascunde de noua normalitate.

        O normalitate isterica isterica si depresiva.
        • -2 (10 voturi)    
          Da, mai citește! (Joi, 7 ianuarie 2021, 18:09)

          Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

          Nimeni nu vrea să se întoarcă la progresismul lui Gh.Gh.Dej și a Kamalei Harris - pardon, Anei Pauker!
          • +3 (7 voturi)    
            M-ai pierdut (Joi, 7 ianuarie 2021, 20:25)

            VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

            tu chiar crezi povestile astea?

            Imi doresc sa fie doar o gluma, dar stiu prea bine ce povesti incredibile circula in online.

            Sa compari comunistii anilor 40 si 50 cu democratii din anii 2020 e ceva de domeniul fantasticului si o jignire pentru romanii care au suferit atunci.
            • -2 (6 voturi)    
              Compară discursul Anei Pauker... (Joi, 7 ianuarie 2021, 22:16)

              Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

              ...cu cel al tovarășelor Harris, Ilhan Omar și Alexandria Occasional-Cortex și apoi mai vorbim:

              https://www.youtube.com/watch?v=zmqSqQ9IF2k
              • +1 (1 vot)    
                Surpriza (Vineri, 8 ianuarie 2021, 11:06)

                VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

                foarte fortata comparatia - poate e o problema cu femeile politicieni.

                Ai gasit singur comparatia sau a fost "inspirata"?

                Ne dai si noua sursa "inspiratiei" daca e posibil?
  • +5 (15 voturi)    
    cool (Joi, 7 ianuarie 2021, 18:40)

    srpc [utilizator]

    pentru moartea unui infractor negru au explodat democatii corecti politic, beleme, plm samd; pentru femeia asta, care a facut ceva la viata ei in folosul US of A vor fi mari demonstratii?
    • +1 (9 voturi)    
      Dar (Joi, 7 ianuarie 2021, 19:08)

      soringusar [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Dar spune-mi te rog ce cauta la Washington femeia aceasta ?
      Pt ce s-a expus participand la demonstratii violente cu niste ciudati in sprijinul altui ciudat pt o cauza pierduta?
      In rest , cu beleme , samd , ai perfecta dreptate
      • 0 (2 voturi)    
        Spune-mi tu (Vineri, 8 ianuarie 2021, 1:50)

        numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui soringusar

        ce cauta Floyd cand a fost ucis?
    • 0 (8 voturi)    
      Poftim? (Joi, 7 ianuarie 2021, 20:30)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      esti confuzat sau doar the avocatul diavolului?

      Ma gandeam ca ar fi locul sa vorbim cum acesti oameni devin masa de manevra pentru policieni corupti si manipulatori

      Pe de alta parte, poate ai poza lui Miron Cozma si a lui Alexandru Visinescu pe perete...
    • 0 (6 voturi)    
      Nu cred (Joi, 7 ianuarie 2021, 20:54)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Am auzit ca in momentele alea, imediat inainte de a fi impuscata, femeia putea sa respire. Si nu era nici macar imobilizata.
      In alta ordine de idei, ca tot iti plac comparatiile: ce zici, acolo in Irak, daca o multime neinarmata, ar fi venit sa-si spuna păsurile in unitatea ei militara, ea ar fi tras sau nu?
  • 0 (4 voturi)    
    Dumnezeu sa o odihneasca in pace! (Vineri, 8 ianuarie 2021, 1:44)

    filosoful.roman [utilizator]

    A fost o eroina, in aceste vremuri tulburi in care traim.

    Spre deosebire de infractorii drogati carora democratii din SUA le ridica osanale, aceasta femeie a fost o adevarata eroina, murind pt America.

    Cinste ei!
    • 0 (2 voturi)    
      Sa vedem ce zice Trump (Vineri, 8 ianuarie 2021, 11:10)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

      idolul ei.

      Se pare ca a condamnat ce au facut ei acolo.

      Cum se potriveste asta cu retorica ta.

      Nu mai zic ca esti foarte idealist cand vezi drogati in luptatorii anti discriminare, dar eroi in "patriotii" qanon