SUA: Liderul extremiștilor Proud Boys a fost eliberat, înaintea mitingului pro-Trump

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 6 ianuarie 2021, 11:17 Actualitate | Internaţional


Liderul grupului extremist Proud Boys (screenshot)
Foto: Hotnews
Liderul grupului de extremă dreapta din SUA Proud Boys a fost eliberat marţi din închisoare, la o zi după ce a fost arestat şi cu o zi înainte de manifestaţia pe care susţinătorii preşedintelui Donald Trump vor să o organizeze în capitala SUA pentru a protesta împotriva rezultatelor alegerilor din noiembrie anul trecut, relatează dpa, citată de Agerpres.

Imaginile difuzate în media l-au arătat pe Henry "Enrique" Tarrio îmbrăţişându-se cu susţinătorii săi, după eliberare.

Tarrio, care este acuzat de incendierea, în decembrie, a unui banner al mişcării Black Lives Matter aparţinând unei biserici metodiste din capitala SUA, are însă interdicţie de intrare în Washington până la următoarea sa audiere la tribunal.

Potrivit actului de acuzare, el avea asupra sa în momentul arestării două cartuşiere cu 60 de gloanţe.

Miercuri, Congresul SUA se reuneşte pentru a număra şi valida voturile din Colegiul electoral pentru fiecare stat federal, în cadrul formalităţilor de confirmare a victoriei lui Joe Biden în scrutinul din noiembrie.

Susţinătorii lui Trump, inclusiv cei din Proud Boys, sunt aşteptaţi în capitala SUA cu acest prilej, pentru a-şi manifesta sprijinul faţă de acuzaţiile preşedintelui în exerciţiu privind producerea de fraude în procesul electoral. Donald Trump a indicat de altfel pe Twitter că intenţionează să li se adreseze personal adepţilor săi din Washington, la ora locală 11:00 (16:00 GMT).

Un grup de câteva sute de susţinători ai lui Trump se adunaseră deja în oraş de marţi, a constatat un reporter dpa. Primăriţa din Washington D.C., Muriel Bowser, a făcut apel la localnici să evite confruntările cu protestatarii dispuşi la violenţe.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2157 vizualizari

  • -8 (52 voturi)    
    arestat de DEMOCRATI pt ca a rupt un afis, penibil (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 11:25)

    Gryphus [utilizator]

    democratii care cconduc orasul Wqshington si care controleaza Politia din oras l-au arestat tocmai pt ca urma mitingul iar motivul a fost penibil

    e suspect ca a rupt un afis al extremistilor de stanga de la black lives matter
    • -6 (24 voturi)    
      si tu esti proud buoi? (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 12:31)

      metric [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      proud ca esti pro..st?
  • -6 (48 voturi)    
    dar adevarul cand il spuneti? (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 11:35)

    idealogul [utilizator]

    Hai sa aflat si partea cealalta fata a povestii. Aceea pe care massmedia minciunoasa CNN-BBC-NYT etc. nu o spune niciodata.
    Tarrio este acuzat ca a ars un steag BLM. Problema este ca nu la ars el. Exista un video cu niste presupusi membri ProudBoys care ard un steag negru. Si acest steag negru presuspus BLM. Tarrio nu era printre persoanele din video.
    Pe de alta parte Antifa si BLM au ars case, strazi, cartiere intregi inclusiv streagul SUA si nimeni nu ii intreaba nimic.
    Legea este muma pentru unii si ciuma pentru altii. Asta massmedia minciunoasa nu spune.
    In privinta cartuselor, va place sa nu dar Constutia SUA garanteaza dreptul "neingradit" la arme. Acum democratii se screm sa inventeze legi prin care sa incalce Constitutia.
    Apropo BLM-istul care a stat la panda si a atacat miseleste taind grav cu cutitul mai multi membri Proud Boys care fumau in fata unui bar cand i se ridica statuie?
    Ce ma distreaza este ca desi BLM si Antifa sunt anticrestini brusc au bagat Biserica Metodista in toata harababura creata de ei ca sa para ca Proud Boys au ceva cu religia.
    Auzi chestie, steag BLM apartinand Bisericii Metodiste!!! Ha HA HA.
    Imi aratati si mie steagul Antifa apartinand Patriarhiei Romane.
  • -7 (47 voturi)    
    alta minciuna (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 11:38)

    idealogul [utilizator]

    Am uitat sa spun ceva.
    De cand Proud Boys sunt extremisti.
    Asta este alta minciuna mass_media occidentala.
    Organizatia Proud Boys nu e trecuta pe lista guvernului SUA de organizatii extremiste sau teroriste.
    Asta este o alta minciuna din mass_media occidentala.
    Proud Boys au fost catalogati ca extremisti de cateva ONG-uri de extrema stanga.
    • -7 (17 voturi)    
      Cine? (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 11:46)

      Yeah_Right [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      Cine a catalogat cele cateva ONG-uri ca fiind de extrema stanga? Guvernul SUA? Sau tu? Sau altii?

      Sau trebuie sa inteleg ca pentru dreapta trebuie ca guvernul sa catalogheze extrma dar pentru stanga este suficient un comentator pe un site din Romania?
      • -4 (18 voturi)    
        Priveste in perspectiva (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 13:32)

        idealogul [utilizator] i-a raspuns lui Yeah_Right

        Eu sunt un nimeni si am dreptul sa imi spun parerea personala aceea ca niste ONG-uri sorosiste au catalogat Proud Boys ca fiind extremiste.
        Pe de alta parte MassMedia occidentala varful obiectivitatii, imparialitatii si profesionalismului jurnalistic, corifeii deontologiei , a patra putere in stat si gardienii adevarului - adica ziaristii au decazut la nivelul meu raspandind stiri subiective si neprofesioniste.
        Pe mine ma acuzi dar pe CNN il aperi cand face exact ca mine. Deci?
      • -6 (14 voturi)    
        Ok ! Cele cateva ONG-uri catalogate de extrema (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 13:38)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Yeah_Right

        stanga, nu au fost trecute prin filtrul guvernamental si deci dpdv institutional nu sunt de extrema stanga !Dar nici Proud Boys nu este listata de guvernul federal ca fiind o organizatie de extrema dreapta !

        PS. Daca e de spus adevarul, apai spuneti-l si vorba bancului, nu trageti mortul pe Academiei ca sa va fie unuia sau altuia mai usor !
        • +4 (4 voturi)    
          Proud Boys=extrema dreapta (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 20:20)

          camik [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          FBI Categorizes Proud Boys As Extremist Group With Ties To White Nationalism

          https://www.npr.org/2018/11/20/669761157/fbi-categorizes-proud-boys-as-extremist-group-with-ties-to-white-nationalism?t=1609957127704
    • -6 (20 voturi)    
      un fel de hotul striga hotii... (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 12:34)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      .. extremistii de stanga, acuza extremistii de dreapta :))
      • -4 (16 voturi)    
        Adevar grait-ai (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 13:18)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Main stream media sunt adevaratii extremisti.
        Ma bucur ca mai sunt romani cu mintea clara.
      • -2 (16 voturi)    
        Am sa iti dau dreptate (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 13:21)

        idealogul [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Cand Proud Boys vor distruge, vandaliza, incendia, jefui si agresa un sfert din SUA cum au facut BLM+ANTIFA anul trecut.
  • -4 (14 voturi)    
    E amuzant (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 14:57)

    Elshazzar [utilizator]

    ca organizatia de "extrema dreapta " e condusa de un non-"alb"
    dar sa nu uitam ca si dr Carlson, cel mai de succes neurochirurg negru din SUA era considerat rasist pt ca nu era in partidul corect
  • -6 (6 voturi)    
    Jurnalism (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 19:02)

    Setalcott [utilizator]

    Adevaratii extremisti sunt oameni respectabili care se plimba pe strazile New Yorkului si citesc New York Times ca sfintele scripturi.

    https://www.youtube.com/watch?v=GfVonCvvC04
  • +5 (5 voturi)    
    Sub Trump extream dreapta a luat amploare (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 20:22)

    camik [utilizator]

    Sa speram ca infrangerea lui si a republicanilor inseamna si o infrangere pentru aceste grupari extremiste.