VIDEO Susținătorii lui Donald Trump merg la Washington pentru proteste la apelul președintelui

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 5 ianuarie 2021, 22:46 Actualitate | Internaţional


Miting Washington proTrump
Foto: Captura video
Susținătorii lui Donald Trump au început să vină la Washington, marți, la apelul președintelui SUA care le-a cerut să demonstreze miercuri când Congresul formalizează înfrângerea prezidențială, pe care refuză să o admită, potrivit AFP.

UPDATE Trump confirmă că va vorbi miercuri la Washington în fața susținătorilor săi

"Comandantul meu șef m-a sunat și Domnul și Mântuitorul mi-au spus să plec", a declarat pentru AFP Debbie Lusk, o contabilă pensionară în vârstă de 66 de ani, care a venit din Seattle în celălalt capăt al țării.

La fel ca ea, sute de oameni din toate Statele Unite s-au adunat lângă Casa Albă cu steaguri imense inscripționate cu „Trump” sau ”Stop Theft”, strigătul celor care sunt convinși, împotriva evidenței, că alegerile din 3 noiembrie au fost trucate.

La mai bine de două luni de la vot, Donald Trump continuă să conteste victoria democratului Joe Biden, invocând fraude despre care nu a furnizat niciodată dovezi. Nu a reușit să convingă instanțele și oficialii electorali, dar a semănat îndoieli în mintea susținătorilor săi.

"Nu avem încredere în rezultatul sondajului", a declarat pentru AFP Chris Thomas, o pensionară care a venit cu soțul ei din Oregon pe coasta de vest.

„Trump a câștigat și de departe există mai multe dovezi decât este necesar”, a adăugat Matthew Woods, un californian în vârstă de 59 de ani.

Un grup de senatori republicani va încerca să răstoarne, în Congres, rezultatul alegerilor prezidențiale

Zeci de membri aleși republicani ai Camerei și Senatului rămân, de asemenea, solidari cu Donald Trump și au promis că își vor face auzite îndoielile în incinta Congresului, care trebuie să certifice votul marilor electori miercuri: 306 pentru Joe Biden, 232 pentru Trump.

Obiecțiile lor nu vor împiedica procesul, dar l-ar putea încetini înainte ca Biden să depună jurământul pe 20 ianuarie.

Marți, firmele și magazinele din centrul Washingtonului au reinstalat panouri mari din lemn pe ferestrele lor de teama unor eventuale violențe.

Poliția din capitală a declarat că se teme de o potențială violența, în special din partea grupurilor de extremă dreapta, și a avertizat că cei care poartă arme vor fi arestați.

Senatorul american Ted Cruz a declarat că va conduce campania prin care, împreună cu alți 10 senatori republicani, va contesta victoria președintelui ales Joe Biden când vor fi numărate rezultatele din Colegiul Electoral, în Congresul SUA, pe 6 ianuarie, transmite Reuters.

Cruz îi sfidează, astfel, pe liderii grupului republican din Senat, care au spus că rolul camerei superioare în certificarea alegerilor este, în mare parte, ceremonial, dorind să evite o dezbatere prelungită în plen pe tema rezultatului prezidențialelor din 2020.

Într-un comunicat de presă, Cruz, reprezentant al statului Texas, și alți 10 senatori au spus că intenționează să voteze pentru respingerea electorilor din statele în care Donald Trump a susținut că au fost fraude electorale.

Mișcarea republicanilor, ”o cascadorie politică”

Solicitarea unui audit este o cascadorie politică ce nu va afecta rezultatul alegerilor, a explicat Derek Muller, profesor de drept la University of Iowa.

Muller spune că, deși legea din 1887 privind validarea alegerilor este destul de neclară, cei mai mulți experți consideră că legislativul american nu are autoritatea legală de a solicita un audit.

Chiar dacă senatorii și congresmenii ar avea această putere, ar fi nevoie de o majoritate în ambele camere pentru audit, iar practic nu există nicio șansă ca propunerea să beneficieze de un astfel de sprijin, a mai declarat expertul.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


4288 vizualizari

  • -16 (42 voturi)    
    Nu am sperante deosebite sau sigure ! (Marţi, 5 ianuarie 2021, 23:16)

    Cugetator [utilizator]

    Aceasta actiune puternica de contestare a alegerilor nu stiu daca va avea vreun rezultat palpabil, dar nu stiu de ce este atat de urat Trump, desi politica lui interna si externa este buna si cred si benefica . Principalii dusmani sunt majoritatea presei, stangistii socializanti ,BLM greu de apreciat total pozitiv , Antifa etc. In ceea ce privesc dovezile de frauda electorala , nu cred ca vreodata in istorie, hotii si-au recunoscut hotia . Nu pot anticipa ce va intampla, dar pentru evitarea unui posibil razboi civil, ar trebui reluate alegerile, dar fara voturi prin posta sau numai cu conditii clare de siguranta a alegerilor !
    • +14 (34 voturi)    
      vai de tine... (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 0:15)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Cugetator

      vai de tine...
    • +18 (32 voturi)    
      Buna pe naiba (politica externa) (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 0:41)

      rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui Cugetator

      Aproape ca a desfiintat NATO si e prieten cu toti dictatorii lumii, in frunte cu Putin si Kim...
      UE e un dusman al Americii, in mintea incetosata a lui Trump.
      Si multe altele...
      • -6 (18 voturi)    
        "Si multe altele..." (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 2:16)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui rsumy_

        Chiar as vrea sa aud "si multe altele" ca cele de pana acum mi-au facut pofta de ras.
        Trump desfiinteaza NATO sau tarile, printre care Germania este mai notabila, refuza sa cheltuiasca bani pe inarmare. Cat dinspre Turcia, se desfiinteaza prin prietenia nu a lui Trump cu Putin, ba din contra, prin prietenia lui Erdogan cu Putin, si multe altele (ha, ha, ha). De ex.: pacea realizata in Orientul Mijlociu, Israelul nu mai este privit de tarile arabe ca un dusman. Desfiintarea ISIS...
        Imi face impresia ca matale nu prea cetesti la rand stirile lumii, ci cam pasarite(!)...
    • -9 (31 voturi)    
      Daca te uiti la celelate comentarii... (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 1:03)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Cugetator

      ...vei vedea ca nici unul nu vine cu argumente clare, asa cum ai facut tu. Doar afirmatii seci pe care daca tot si le-au insusit nu inteleg de ce nu le dezvolta in rationamente inteligibile sa putem sa ne lamurim si noi.

      Eu, personal, mi-am pierdut speranta in comentariile pe net. Chiar nu folosesc la nimic. Am incercat de-a lungul timpului sa formez o opinie documentata a celorlalti cititori, am scris nu mai putin de 1972 comentarii, dar cu amaraciune observ ca nu au avut nici un efect benefic, poate cu exceptia a catorva cazuri.
      Daca te uiti, toti sunt docti, complet siguri de autenticitatea opiniilor lor care, desi nu sunt sustinute de argumente refutabile, se vor nu mai putin decat niste postulate. Cred ca aceasta platforma, desi se adreseaza maselor, nu a reusit prin algoritmii introdusi sa selecteze calitativ participarea comentatorilor. Poate nu s-a vrut asa ceva, ci doar o gloata de comentarii care se aiba impact asupra ratingurilor pentru stimularea reclamelor comerciale. Oricum o iei, trist.
      • +9 (19 voturi)    
        nici tu (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 9:25)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

        nu ai adus vreun argument.
        Mai mult, suferi de logoree iliesciană.
        • 0 (0 voturi)    
          Bravo! (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 16:04)

          Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          O observatie, n-o fi ea intelectuala, pe cat de rafinata.
      • -8 (12 voturi)    
        acei comentatori (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 10:41)

        AMDATi [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

        nu sunt persoane ca mine si ca tine. Nici macar nu suna autentic ce spun ei. Sunt platiti sa posteze si sa dea minusuri sau plusuri. Am urmarit de cateva luni pe hotnews activitatea si e destul de evident ca asa e.
        Din pacate nu prea au concurenta, in Romania, asa ca trebuie sa ignori cam jumatate din articolele lor.
        • +2 (2 voturi)    
          Uite si o veste buna (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 19:43)

          ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui AMDATi

          Am aflat ca sunt platit. Unde se dau banii?
  • +15 (35 voturi)    
    hehe (Marţi, 5 ianuarie 2021, 23:30)

    transpenibilus [utilizator]

    Trumpulica ar face bine sa-si pregateasca o valijoara pentru puscaria care-l asteapta.
    LOCK HIM UP!!!
  • +19 (35 voturi)    
    Statele dezbinate (Marţi, 5 ianuarie 2021, 23:46)

    yol [utilizator]

    ale americii. Prapad lasa dilaul in urma lui...
    • -14 (28 voturi)    
      prapad (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 2:59)

      Sfarsitoru [utilizator] i-a raspuns lui yol

      O sa fie dupa cand vine Scleroza la putere cu tot deep state-ul din spate!
      Ce o sa mai plangeti dupa Trump cand o sa va dati seama ce a insemnat ! Nu mai e mult si cartile vor fi date pe fata. Veti manca pe puncte, veti iesi afara la ordin si la ordin veti intra in casa.
      Treziti-va Bahhh !
      • +11 (19 voturi)    
        opa... trumpistii sunt si postaci... (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 8:42)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Sfarsitoru

        opa... trumpistii sunt si postaci...
  • +3 (11 voturi)    
    Clar exportam și noi (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 0:33)

    JoshuaTree [utilizator]

    Nu importam doar Vocea și alte francize dar prin neica Înaintașul Petre roman și Iliescu continuam cu Ponta și cel din pușcărie numele nu i se spune hahaha
  • +13 (29 voturi)    
    noi cunoaștem deja (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 1:10)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    "Donald Trump apare, soarele răsare", "emanație a voinței populare", "s-au demascat", "chem toți oamenii de bine"... Probabil că urmează plantarea de panseluțe în centrul DC-ului.
    • +10 (16 voturi)    
      trebuie (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 9:27)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

      remarcată o mare diferență.
      Hamsterul flaușat s-a chinuit să aducă oameni la București pe când în cazul lui trumpulete se duc singuri.
      • +6 (10 voturi)    
        corect (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 11:27)

        Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        P.S "Hamsterul flaușat" :))))
  • +12 (28 voturi)    
    A mai fost unul... (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 2:28)

    Cataleya [utilizator]

    ...care a declarat fudul si arogant ca :
    " nu vreau să plec ca prostul din această viață și din această funcție!”.
    Si s-a tinut de cuvant.
    Nu a plecat ca prostul, ci ca tampitul, direct in puscarie!

    Trump stie ca a pierdut, dar daca tot e sa plece o face cu surle si trambite, adica, in cazul lui, cu scandal, debandada, focuri de arme si daca se poate si cu vreo cativa negri batuti de politistii albi.
    Atunci ar fi foarte multumit (atat cat poate fi de multumit un presedinte caruia poporul i-a tras un sut in dos, refuzandu-i al 2-lea mandat)
    • +5 (5 voturi)    
      Trump stie ca a pierdut (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 17:07)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Nu cred că mai știe, a început să-și creadă minciunile, caz patologic.
  • -9 (25 voturi)    
    Violenta politica (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 3:16)

    Setalcott [utilizator]

    Ca sa vedeti cat pot fi presa si statul paralel de paraleli cu realitatea.
    Poliția din capitală a declarat că se teme de o potențială violența, în special din partea grupurilor de extremă dreapta.
    Cand au fost ultima data violente provocate de grupuri de trema dreapat? Niciodata.
    Cand au fost violente provocate de extrema stanga? Permanent, culminand cu "pasnicul" an 2020.
    Eu nu imi pot imgina cum oameni pretinsi inteligenti pot lasa sa li se insulte inteligenta in asemenea hal.
  • -13 (17 voturi)    
    Sute de oameni in fwta Congresului?? (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 6:56)

    A.Corneliu [utilizator]

    Nu vor fi sute.
    Se asteapta sa fie un milion de oameni, care vor cere Congresului sa nu legitimizeze uriasul furt electoral.
    • +2 (2 voturi)    
      Un milion? (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 19:52)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Nu e suficient. Daca vin cei 74 de milioane care au votat cu Trump si cei 81 de milioane care au votat impotriva lui, se poate decide pe loc. Din motive de organizare, se accepta sa vina doar diferenta.
  • +4 (10 voturi)    
    Se pregatesc sa produca violente (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 12:51)

    veratec [utilizator]

    La indemnul liderului lor care nu recunoaste alegerile si vrea sa ramana la putere cu orice pret.