China: Condamnare la moarte pentru fostul director al uneia dintre cele mai mari companii financiare a țării

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 5 ianuarie 2021, 14:12 Actualitate | Internaţional


Lai Xiaomin
Foto: Handout / AFP / Profimedia
Fostul președinte al Huarong Asset Management, una dintre cele mai mari companii chineze de gestionare a creditelor neperformante, a fost condamnat la moarte marți de către o instanță din orașul Tianjin, relatează Reuters și Bloomberg.

Lai Xiaomin a fost condamnat pentru primirea unor mite în valoare totală de 1,788 de miliarde de yuani (276,72 miliarde de dolari) între 2008 și 2018, perioadă în care a fost și membru al autorității chineze de reglementare a sectorului bancar.

Bărbatul a fost condamnat de asemenea și pentru bigamie. Lai a fost exclus din Partidul Comunist al Chinei în 2018.

„Lai Xiaomin n-a avut frica legii și a fost extrem de lacom”, afirmă motivarea instanței, adăugând că „răul social [cauzat de acesta] a fost uriaș și infracțiunile extrem de serioase fiind nevoie de pedepsirea severă a lor conform legii”.

Huarong este una dintre cele 4 companii chineze majore de gestionare a activelor financiare, fiind deținută majoritar de stat. Xiaomin a fost președintele companiei financiare între 2012 și 2018, când a fost arestat.

Lai a recunoscut anul trecut într-un documentar realizat de televiziunea de stat a Beijingului că a acceptat plăți cash și a oferit detalii despre modul în care aducea bancnote cu valiza la apartamentul său din Beijing.

Poliția a afirmat că a găsit peste 200 de milioane de yuani în locuința bărbatului. După arestarea sa în 2018, autoritățile au descoperit că acesta deținea un număr mare de proprietăți, ceasuri de lux, mașini, aur și o colecție de artă.

Condamnarea la moarte este rar pronunțată în China în cazul condamnărilor pentru corupție deși un fost viceprimar din provincia Shanxi a primit la rândul său pedeapsa capitală în 2018 după ce a fost găsit vinovat de luare de mită.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


8711 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    P$D a devalizat 50 miliarde euro (Marţi, 5 ianuarie 2021, 14:16)

    un domn [utilizator]

    din 1990 pana azi, ei sunt in viata !
  • +13 (15 voturi)    
    Ce a facut? (Marţi, 5 ianuarie 2021, 14:20)

    mitg [utilizator]

    A dat jos posterul cu xi din sufragerie?
    • 0 (6 voturi)    
      N-a ajuns așa de departe cu trădarea :) (Marţi, 5 ianuarie 2021, 16:05)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      N-a dat jos posterul însă l-au prins camerele de supraveghere de mai multe ori trecând prin fața tabloului marelui Xi din sufragerie fără a se închina regulamentar
  • -4 (18 voturi)    
    Daca SUA ar fi pedepsit la fel marii smenari ... (Marţi, 5 ianuarie 2021, 14:25)

    CezarN [utilizator]

    ... nu am fi avut crize financiare precum cea din 2008
    • -4 (8 voturi)    
      aut (Marţi, 5 ianuarie 2021, 14:35)

      zot [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      caesar, aut nihil,
      nu se dezminte prin promptitudine, poate prin
      aprofundare.
  • +12 (12 voturi)    
    Atentie la cifre. (Marţi, 5 ianuarie 2021, 14:32)

    Cataleya [utilizator]

    Din text:
    "1,788 de miliarde de yuani (276,72 miliarde de dolari)"

    1,788 miliarde yuani nu au cum sa fie 276,72 miliarde dolari!
    • -1 (7 voturi)    
      autorul articolului a fost atent la cifre.... (Marţi, 5 ianuarie 2021, 14:56)

      asadar... [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      ...si la o chestie care se numeste exchange rate.....
      • +9 (9 voturi)    
        o fi fost la exchange rate.. (Marţi, 5 ianuarie 2021, 15:15)

        AndreiGr [utilizator] i-a raspuns lui asadar...

        Dar mai bine era atent la engleza:
        "He was found guilty of receiving 1.79 billion yuan ($277 million)"

        Deci 277 milioane. Comparand GPD cu China cu Romania (de 60 ori mai mare)..corespunde unei pagube de 5Milioane de dolari in Romania.

        Ma intreb cat costa 22 tone de tabla...
    • +8 (8 voturi)    
      hei (Marţi, 5 ianuarie 2021, 15:34)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Tu inca nu te-ai prins ca ziaristii au probleme mari cu cifrele?
    • +5 (5 voturi)    
      asa e (Marţi, 5 ianuarie 2021, 15:45)

      catelu [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Sunt milioane, nu miliarde. Altfel nu ar fi carat valize, ci camioane de bani :-)
  • +3 (5 voturi)    
    Nu-i dau voie să poarte mască! (Marţi, 5 ianuarie 2021, 14:59)

    Con_stan_tin [utilizator]

    O nouă metodă de execuție în pandemie.
    • -5 (5 voturi)    
      hei (Marţi, 5 ianuarie 2021, 15:35)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      In UE il condamnau pentru ca nu purta masca!
  • 0 (4 voturi)    
    ! (Marţi, 5 ianuarie 2021, 15:49)

    tudorr [utilizator]

    Pai asa o duce toata camarila comunista...
  • +1 (3 voturi)    
    Inapoiati (Marţi, 5 ianuarie 2021, 17:44)

    VOX. [utilizator]

    In Romania era avansat.