VIDEO Franța: 2.500 de persoane au sărbătorit revelionul la un rave party ilegal / O mașină a jandarmeriei, incendiată și vopsită în roz

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 8:54 Actualitate | Internaţional


Masina a Jandarmeriei, incendiata si vopsita in roz
Foto: Captura YouTube
Aproximativ 2.500 de persoane, venite din toate colțurile Franței și unele chiar din străinătate, au sărbătorit Anul Nou în vestul Franței în cadrul unei petreceri neautorizate care nu a putut fi împiedicată de autorități, scrie AFP.

UPDATE Potrivit presei locale, citată de Le Figaro, petrecerea s-a terminat sâmbătă dimineața, cu puțin timp înainte de ora 08,00. „Nu a avut loc o intervenție a forțelor de ordine”, a precizat prefectura, care a evocat o „întrerupere a sunetului”.

Ministrul de Interne, Gérald Darmanin, a convocat vineri seara la Paris o reuniune în încercarea de a "restabili o situație normală", după cum a precizat acesta pe Twitter.

În jurul orei 20,30, petrecerea continua pe muzică tehno în hangarele localității Lieuron, la sud de orașul Rennes.

Jandarmii, plasați la intersecții, încercau să împiedice noi participanți să meargă la petrecerea rave. În cursul zilei un elicopter survola locul.

Jandarmii au încercat joi seara să împiedice petrecerea dar "s-au lovit de ostilitatea a numeroși petrecăreți", a afirmat prefectura departamentului Ille-et-Vilaine.

În cursul acestor confruntări, "o mașină a jandarmeriei a fost incendiată, alte trei degradate iar în militari au fost aruncate sticle și pietre, care au provocat răni ușoare", potrivit sursei citate.






Isabelle, o femeie de circa 60 de ani care stă la câteva case de hangare, "dezafectate de câteva luni", a povestit că sosirea petrecăreților a fost "spectaculoasă".

În plină epidemie de Covid-19 "încercăm să facem ce e de făcut și când vedem ce se întâmplă ... unde este respectul?", a afirmat femeia.




Franța se confruntă cu amenințarea unui nou avans al epidemiei. Vineri, numărul de noi contaminări era de 20.000 în 24 de ore.

Prefectura a estimat numărul participanților vineri dimineața la circa 2.500 "provenind din diferite departamente și din străinătate".

"Din gură în gură"

Serviciile de urgență au fost trimise la fața locului pentru a distribui gel dezinfectant și măști în încercarea de a "limita riscurile de propagare a virusului".

Parchetul a deschis o anchetă.



La sfârșitul dimineții, printre cei câțiva petrecăreți care părăseau locul, cinci persoane din departamentul Finistère (vest), cu vârsta de circa 20 de ani, îmbrăcați în negru. Doi dintre ei purtau măști.

Potrivit acestora, petrecerea a fost „bine organizată”, cu pături distribuite pentru a lupta cu frigul, în două hangare și deci cu "două atmosfere" diferite.

La această petrecere, de care au aflat "din gură în gură", "au participat chiar și străini, spanioli și italieni", au spus ei.

Un pic mai departe, "Jo", un participant originar din Alsacia (estul Franței), spune că s-a dus joi seara la un punct de întâlnire în parcarea unui centru comercial. Ulterior, convoiul s-a deplasat spre Lieuron unde forțele de ordine au încercat să-i împiedice să treacă, folosind gaze lacrimogene. Și el a afirmat că printre petrecăreți s-au numărat persoane din Belgia, Marea Britanie și Spania.

Petrecerea urma să se încheie "mâine", respectiv sâmbătă, a mai spus el, înainte de a merge să se culce un pic în mașina sa.

Alți petrecăreți spuneau că petrecerea va dura până marți.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


17323 vizualizari

  • -1 (51 voturi)    
    nici o diferenta (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 9:21)

    Coresponedntu [utilizator]

    intre acesti petrecareti si sarlatanii cu barbi de la BOR. Primii se manifesta insa violent datorita varstei.
    • +3 (23 voturi)    
      Ce are de a face (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 10:47)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      După cu prefectura?
      • 0 (6 voturi)    
        Cred ca e mai asemanator decat crezi (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 19:33)

        MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Ce imi e un concert rave, ce imi e galgaiala unor "inalti prelati"?
  • -7 (55 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 10:22)

    HP [utilizator]

    Bravo lor, isi traiesc viata.
    • +8 (16 voturi)    
      O viata (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 12:19)

      MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Atat de frumoasa, plina de idealuri roz. Peace.
    • 0 (4 voturi)    
      Exact (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 19:32)

      MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui HP

      La o petrecanie rave. Ce mai viata e pe acolo, numai acorduri muzicale!
    • -1 (7 voturi)    
      Auzi, HP (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 21:04)

      fat.cat [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Li se gata viata maine acestor meseriasi? Sunt pe moarte toti si asta a fost ultima lor dorinta? Sa-si bata joc de toti si de toate, numai ca sa aiba cu ce se lauda pe fb? Nu mai prindeau niciun revelion sa-si faca de cap?
      Politia franceza n-are cojones daca nu-i amendeaza de sa planga tot neamul lor pana la a saptea spita, de idioti. Iar organizatorii-la puscarie. Daca ar fi luat niste pulverizatoare uriase cu virus nu reuseau ce au reusit 2500 de idioti urlatori in spatiul ala. Iar pentru asta trebuie sa plateasca toti, pana la unul.
  • +2 (28 voturi)    
    Roz! (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 10:27)

    Joro [utilizator]

    Total!
  • -6 (60 voturi)    
    oameni curajoși (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 10:30)

    di livio [utilizator]

    dac-ar fi mai mulți din ăștia s-ar termina și „pandemia” și „infectările”..dacă populația continuă să suporte aberațiile cu restricții și botnițe în aer liber, vor apare noi și noi „tulpini”...vedem cît mai suportă oamenii numărătorile de covrigi „infectați”...cașchetarii sekuriști hai cu cenzura fi-v-ar botnițele a dreq
    • +3 (21 voturi)    
      postacii la treaba (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 11:18)

      FPop2013 [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      Postacii la treaba. Vezi poate iti imbolnavesti parintii, daca mai ai asa ceva.
    • 0 (22 voturi)    
      hehe (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 11:49)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      Sekuristule rus, ii bine sa fi si mai sarak anul asta?Vo dat faliment rusia si cracanatu e pe scandura morti.
    • -2 (20 voturi)    
      Exact (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 12:22)

      MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      "daca" "ai" "gandi" "dar" "aici" "ma" "Oprescu" "intrucat" "nu" "stii" "ce" "inseamna" "actiunea" "asta".

      Pacat de tine. Esti un om evident destept insa total asimptomatic in acest sens. Probabil ca ai dat din gresala halt ca prima comanda si acum lucrezi doar in mod intrerupere.
      • -3 (17 voturi)    
        Ai gand ca'cu ce ai in prohab, dnu Prohab (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 13:58)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

        Aoi nevoie de ceva lectii despre omenie/oameni. Nu o sa ti le dau eu, ca esti prea low ca nivel, apeleaza la un eunuc si cand ajungi la nivelul lui, da un semn.
        • +2 (6 voturi)    
          Diferenta intre noi doi (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 19:29)

          MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

          Este ca eu m-am legat de textul personajului lui Dostoievski in timp ce tu te-ai legat de numele meu.

          Cat despre omenie, sunt perfect de acord cu ideea ta. Dar daca tot e vorba despre omenie, ia citeste comentariul pe care l-am invocat eu. Ti se pare unul omenos?

          Iar despre prohab, de ce nu amintesti ce se afla acolo, sau vrei sa fii singurul care se infrupta din bunatati?

          Si iata si un comentariu PLIN de omenie si respect, dupa cum bine ai afirmat:

          dac-ar fi mai mulți din ăștia s-ar termina și „pandemia” și „infectările”..dacă populația continuă să suporte aberațiile cu restricții și botnițe în aer liber, vor apare noi și noi „tulpini”...vedem cît mai suportă oamenii numărătorile de covrigi „infectați”...cașchetarii sekuriști hai cu cenzura fi-v-ar botnițele a dreq
          • +3 (3 voturi)    
            E clar diferenta "dintre" (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 23:44)

            Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

            Ca "intre" nu e loc.
            • 0 (0 voturi)    
              Just (Duminică, 3 ianuarie 2021, 8:51)

              MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

              Asa este. Dintre.
  • +2 (28 voturi)    
    Ar trebui (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 11:12)

    Alex2016 [utilizator]

    Mai multa opozitie la masuri. Unele sunt de bun simt, altele sunt total demente si idioate.
    Am iesit ieri in parc, un imend alai de oameni cu masca pe figura iesisera sa respire "aer curat". Un spectacol jalnic, gretos, ireal si total nesanatos. Sigur ca virusul sare pb cite 10 metri de la un om la altul, mai ales in aer liber, ca o racheta teleghidata :)
    Nici nu stii ce e mai terifiant - incapatinarea autoritatilor de a impune masuri de genialitatea mastilor in aer liber sau interdictia de a umbla pe strada dupa 11 seara, sau obedienta de turma a oamenilor care le aplica si sustin. Asa ca nici o mirare ca apar manifestari extreme ca cele descrise in articol....oamenii vor sa traiasca, nu sa fie un fel de pacienti vesnici . ....
    • -1 (5 voturi)    
      La aer curat si liniste (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 19:30)

      MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui Alex2016

      Te regeri la un rave party? Ca despre asta e vorba in articol...
    • 0 (0 voturi)    
      Asteapta inca putin... (Duminică, 3 ianuarie 2021, 20:13)

      lis.nc [utilizator] i-a raspuns lui Alex2016

      asta e doar inceputul! In nu prea mult timp astfel de stiri vor deveni curente. Oamenii nu sunt vite in staul, sa le spui ca trebuie sa stea acolo si...ei stau! Politicienii vor avea mari surprize in anul ce vine, mai ales in tarile unde vin alegeri (asta daca nu va fi aplicata metoda lui Stalin: nu conteaza cine, ce voteaza, conteaza cine numara voturile!) Vom trai si vom vedea!
  • +4 (24 voturi)    
    La mai multe (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 11:24)

    cripop88 [utilizator]

    astfel de evenimente
    • 0 (4 voturi)    
      De care? (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 19:31)

      MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui cripop88

      Din astea culturale?
  • 0 (22 voturi)    
    Pai daca is tineri si in putere, plini de energie? (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 11:34)

    Parzivall [utilizator]

    Cine se teme de covid sa se vaccineze, cine nu are nevoie, nu si gata.
    ps: cat despre politaii frantzuji, era un banc, cum ii vedeau francejii tanchisti pe nemti? R: In oglinda retrovizoare, hahahaha!
  • -2 (32 voturi)    
    Bravo lor (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 12:31)

    alfa1 [utilizator]

    voi stati sub pat in continuare ! Bill Gates are grija de voi !
    • 0 (6 voturi)    
      Banuiesc (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 19:31)

      MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      Ca scrii de pe Windows... Caci altfel nu imi explic atata ura.
  • +2 (24 voturi)    
    Egalite? Fraternite? Jemanfisism! (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 13:24)

    Ioan.Toma [utilizator]

    Si dupa aia se intreaba de ce creste numarul de cazuri si se (re)introduc restrictiile.
  • +5 (25 voturi)    
    Common sense... (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 13:59)

    Amerlocu [utilizator]

    E vorba exclusiv de oameni tineri cu risc scăzut de a face forme grave ale bolii. Let it go...

    La un moment dat trebuie să înceapă să mai funcționeze și bunul simț. Încrâncenarea milițieneacă nu face decât să întărâte revolta împotriva oricăror restricții. În acest sens am fost plăcut surpins de povestea de la Constanța unde poliția a evitat un circ inutil vis a vis de slujba ortodoxă de Anul Nou. Culmea e că nu la biserică și nici în cârciumi sau petreceri private nu se infectează oamenii cu toate că grosul restricțiilor sunt direcționate spre ele :)

    Restricțiile la rândul lor sunt tâmpite și contra productive. De dragul corectitudinii politice ele îi afectează la fel pe cei de 20 de ani ca și pe cei de 70 de ani. Cu toate că riscurile unuia de 20 de ani sunt aproape inexistente.
    • -2 (8 voturi)    
      Acea poveste de la Constanta... (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 15:59)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      ...unde politistii, in loc de aparatori ai legii, au fost aparatori ai intereselor comerciale ale lui Spagoveanu? Acel Spagoveanu care face mereu "circ inutil", ca sa te citez, cu asa-zisele lui "adevaruri"?
      • +1 (7 voturi)    
        Las-o jos că măcăne (Duminică, 3 ianuarie 2021, 1:23)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

        O să vezi că nu de la slujba aia de Anul Nou se vor cloci noi infecții. Polițaii din Constanța au procedat cu tact și au evitat un conflict inutil.

        Îmi amintesc o chestie din Mai anul trecut. Băgase guvernatorul statului restricție la „private paties”. Era ziua băiatului meu mai mic. Au venit desigur prietenii și colegii lui de grădiniță. Am o curte foarte mare de peste 2 acri deci copiii au loc grămadă unde să se joace fără să încurce pe nimeni, la fel cum era loc grămadă și pentru adulți.

        La noi în suburbie (și nici în cele vecine) nu există și nu a existat niciun caz de molimă chinezească. Casele sunt de altfel foarte distanțate și cred că nu există curte mai mică de un acru. Sunt medic. Cam 1/3 dintre părinții copiilor sunt și ei medici. În statul nostru numerele mașinilor medicilor sunt marcate pentru cazuri de urgență. Cu toate că a văzut numerele mașinilor parcate în fața curții a oprit o mașină de poliție. Culmea e că la noi în suburbie nu există poliție din cauză că nu există criminalitate. Indvidul era din ghetto.

        Polițaiul a strigat că „private parties” sunt interzise de un ordin executiv al guvernatorului și că ar trebui să spargem cheful. L-am întrebat dacă are jurisdcție la noi. A admis că n-are. I-am spus că suntem destui medici în grup și să nu ne poarte de grijă, respectiv i-am urat drum bun. Omul a zis că e de datoria lui să spargă cheful. Soția mea a ieșit din casă și mi-a adus arma mea de asalt. Ea avea Uzi-ul ei. Un alt invitat s-a dus la camioneta lui și a scos AKM-ul. Polițaiul a văzut că s-ar putea să fie buba așa că a plecat bombănind că va raporta incidentul.

        Ăsta e un exemplu de zevzec lipsit de tact. O fi aplicat el legea dar nu i-a ieșit. Au fost incidente similare în biserici. Și acolo polițaii au lăsat-o baltă. Culmea e că peste două săptămâni a fost povestea cu George Floyd. Interesant e că nu l-am văzut pe polițai ieșind în stradă să le spună că jafurile sunt dăunătoare sănătății. În ghettouri chiar mor ca șobolanii...
        • +2 (4 voturi)    
          Addendum (Duminică, 3 ianuarie 2021, 6:57)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Ordinul tâmp al guvernatorului legat de interzicerea „private parties” a fost oricum anulat de curtea supremă a statului pentru că încalcă atât amendamentul I al constituției SUA (Bill of Rights) cât și constituția statului.

          Amendamentul al II-lea al constituției SUA le permite cetățenilor să dețină arme spre a-și apăra drepturile fundamentale împotriva oricui încearcă să le încalce. Inclusiv împotriva guvernului și al angajaților săi.
  • +1 (11 voturi)    
    Ce e al lor... (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 15:52)

    raducutu [utilizator]

    e al lor...francezii au tupeu și cojones...li se rupe de poliție și de restul...întotdeauna am admirat capacitatea lor de a pune guvernul pe jar, de ceea ce din păcate, alte popoare nu sunt capabile...
    • -2 (6 voturi)    
      Capacitatea? (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 21:33)

      MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui raducutu

      Ca sa distrugi si sa fii dezordonat nu e nevoie sa fii o capacitate. Te ajuta entropia.

      Cat despre guvernul pus pe jar te referi cumva la guvernul de la Vichy? Ca asa se spune en francais la ceea ce spun moldovenii "visheu". Acolo sa ii fi vazut pe francezii cu bilute. Au pus bilutele sub fiecare senila de tanc, numai sa mearga mai repede!
  • +1 (7 voturi)    
    barometru (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 16:50)

    dr_bear [utilizator]

    Daca si aici unde sunt cei mai cranceni aparatori ai restrictiilor lumea s-a cam saturat si se spune "bravo lor" ar trebui totusi ridicate toate restrictiile :)
  • +1 (17 voturi)    
    Francezii (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 17:24)

    gnd [utilizator]

    Francezii au fost intotdeauna un popor care nu s-a lasat calcat in picioare si se vede asta si acum.
    Statul nu are nici un drept sa spuna unui grup de oameni adulti "consenting adults" ca nu au dreptul sa isi asume riscul covid pe propria decizie. Este treaba lor, "corpul lor" cum le place unora sa zica ei bine se aplica si in cazul asta. Tinerii au un risc de covid chiar mai scazut decat la gripa, cei batrani sunt defapt vulnerabili disproportionat.
    • +3 (5 voturi)    
      De acord (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 21:31)

      MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui gnd

      Insa nu aminti de cele doua razboaie mondiale, in special de al doilea.
    • +1 (9 voturi)    
      un popor de dobitoci! (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 22:13)

      dowjones [utilizator] i-a raspuns lui gnd

      Stau de 2 ani in Franta, si oameni mai depasiti ca francezii nu exista. Nu au nici o treaba cu civilizatia europeana din sec xxi, au ramas in sec xvii...
      • +1 (7 voturi)    
        Vai, vai (Duminică, 3 ianuarie 2021, 0:51)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui dowjones

        Și dacă-s așa de depășiți de ce mai stai acolo? N-ai și tu un pic de demintate?! Ce ar fi să te întorci acasă la Țăndărei că am auzit că acolo nu mai încape lumea dă jmecheri și dăstepți :)
  • +1 (1 vot)    
    avand (Duminică, 3 ianuarie 2021, 19:52)

    Cetateanu [utilizator]

    Luand in considerare comentariile si +si- date, vazand ce se inatampla mai la vest, putem spune fara o prea mare eroare ca prostia e uniform raspandita pe pamant. Ca sa parafrazez un banc ceausist: mai liberilor da cu cianura ati incercat? Avand in vedere cum s-a miscat prefectul si guvernul eu zic ca deja s-au hotarat sa faca pod peste Gibraltar ca maghrebienii sa poata veni mai usor sa ocupe locurile de munca libere in curand:)))!