Rusia: O nouă anchetă împotriva lui Navalnîi, pentru fraude / „Putin face o criză de isterie”

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 29 decembrie 2020, 22:07 Actualitate | Internaţional


Aleksei Navalnii
Foto: facebook.com/navalny
O anchetă pentru "fraude la scară mare" a fost deschisă în Rusia împotriva lui Alexei Navalnîi, în convalescență în străinătate după ce a fost otrăvit cu un agent neurotoxic din clasa Noviciok, scrie AFP.

Într-un comunicat, Comitetul rus de anchetă a afirmat că Navalnîi este suspectat că a cheltuit în interes personal 356 de milioane de ruble (3,9 milioane euro la cursul actual) din donațiile mai multor ONG-uri.

Autoritățile evocă în special donațiile către Fondul de luptă împotriva corupției, fondat de opozant, și cinci alte entități de apărare a drepturilor omului unde Navalnîi este "de facto directorul".

Autoritățile ruse susțin că Navalnîi a folosit aceste sume "pentru achiziționarea de bunuri personale și materiale, precum și pentru plăți de cheltuieli (inclusiv vacanțe în străinătate)".

Legea rusă prevede pedepse de până la 10 ani de închisoare pentru astfel de infracțiuni.

"S-ar spune că (Vladimir) Putin face o criză de isterie", a reacționat opozantul, pe contul său de Twitter. Acesta a cerut partizanilor săi să-și „bată joc„ de această noua anchetă continuând să facă donații acestor ONG-uri.

De asemenea, opozantul a afirmat că noua anchetă este legată de otrăvirea sa în Siberia, la finalul lui august.

Rusia susține că nu există nicio dovadă legată de o astfel de otrăvire, în ciuda faptului că opozantul s-a simțit rău în avion, a intrat în comă și a rezultatului a trei laboratoare europene care au stabilit că a fost otrăvit.

"Încearcă să mă trimită în închisoare pentru că nu sunt mort și pentru că îi caut pe asasini", a declarat marți Navalnîi.

Acesta a publicat săptămâna trecută o înregistrare cu o conversație telefonică a unui prezumtiv membru al FSB în care acesta din urmă, crezând că discută cu un cadru de conducere, explică că serviciile secrete rusești l-au otrăvit pe Alexei Navalnîi.

Autoritățile ruse au calificat această conversație drept o "falsificare" dar nu au dezmințit niciodată că interlocutorul opozantului era într-adevăr un agent secret.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7757 vizualizari

  • +8 (18 voturi)    
    Hmmm (Marţi, 29 decembrie 2020, 22:22)

    Milka Man [utilizator]

    Pana acum, Putin a castigat absolut toate bataliile si toti "dusmanii poporului" sunt dupa gratii sau "s-au sinucis". Pentru el este doar un joc, o vanatoare, la care este extrem de bun.
    • +4 (6 voturi)    
      pentru orice (Miercuri, 30 decembrie 2020, 7:11)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      urs exista un ac potrivit pentru cojocul sau
    • +6 (8 voturi)    
      Are multi oameni loiali, atat (Miercuri, 30 decembrie 2020, 9:22)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      Nu e bun... oricine cu o "armata" de oameni la butoanele corecte pare bun. Si Dragnev parea bun cand lua bani de la stat si ii pompa in toti consilierii aia israelieni care veneau cu idei de conspiratii sau in juristii care gaseau chichite in justitie. Cand a fost abandonat de toti a ajuns un gainar care a mai avut si tupeu sa stea 2h pana sa se duca la politie ca nu stia cum sa evite presa si se gandea daca poate da bir cu fugitii dar pana si atunci i s-a intors spatele.

      Daca ar pica si URSS-ul lui Putin fii sigur ca de la marele KGB-ist admirat ar ajunge fix un spalator de toalete.
    • +1 (1 vot)    
      Nu, afirmatia asta e o eroare de logica (Miercuri, 30 decembrie 2020, 14:31)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      Nu avem informatii despre ratarile la vanatoare. Si atunci nu poti sa faci o afirmatii nete bazandu-te doar o latura a problemei. Ca si cum zici ca vanatorul e f. bun, ca a venit cu mistretul, da nu stii cate zeci de gloante a ratat.
  • +12 (16 voturi)    
    Povesti cu rusi... (Marţi, 29 decembrie 2020, 22:40)

    Bibishor [utilizator]

    ...si minciunile lor obisnuite.
  • +23 (27 voturi)    
    WOW (Marţi, 29 decembrie 2020, 22:42)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Te pomenesti ca in ritmul asta KGB descopera ca Navalni e tatal lui Hitler...
  • +3 (15 voturi)    
    De ce naiba au incercat (Marţi, 29 decembrie 2020, 22:56)

    Costi888 [utilizator]

    Sa l otraveasca si nu l au impuscat, de exemplu? Nu gaseau ei vreo alee intunecata sau vreun sant in mama rusie? Daca 3 laboratoare au putut sa si dea seama ca a fost otravit, whats the point? :))
    • +4 (6 voturi)    
      Foarte simplu (Miercuri, 30 decembrie 2020, 11:46)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

      Glontul lasa urme si poate vede si cineva "neavizat". Asa, cu otrava era mai simplu: la autopsie se constata ca s-a sinucis sau a facut infarct.E "mai curat" asa.
    • +2 (4 voturi)    
      daca otravirea reusea (Miercuri, 30 decembrie 2020, 14:06)

      dessik [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

      nu-i mai facea nici un laborator strain analize si totul iesea curat
  • +11 (15 voturi)    
    da' pe bossPutin cand l-or ancheta? (Marţi, 29 decembrie 2020, 23:23)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    ca la cata zvonistica si chiar dovezi s-au gasit ca are palate, vile, iahturi, avioane, conturi cu sume uriase, avere de sute de miliarde (dolari!!!), facuta dintr-un "salariu de bugetar rus", e al mai corupt dintre coruptii rusi din istoria lor....adica se vede din avion, vorba ceea, dupa stilul de viata al apropiatilor, amantelor, etc si iti poti da seama cata avere are individul....
    • 0 (0 voturi)    
      Niciodata (Miercuri, 30 decembrie 2020, 19:51)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      si-a acordat saptamana trecuta imunitate pe viata lui si familiei lui pana la gradul 20. Boss de boss...
  • -17 (25 voturi)    
    da da da (Marţi, 29 decembrie 2020, 23:31)

    Nevermind [utilizator]

    Fix a facut criza de isterie putin, cand navalnii e cotat la 2%. (DOI)

    Tot din cauza super procentului l-au si otravit cu cea mai tare otrava care se pare ca nu omoara pe nimeni. Nici pe asta, nici pe skripali, nici macar animalele alora.

    https://twitter.com/27khv/status/1302229962993303552

    Sursa 2%: institutul Levada, care numai in gratiile kremlinului nu e. Cica's platiti de afara, sorosh/us style.
    • +6 (10 voturi)    
      Matale esti tov Putin ?! (Miercuri, 30 decembrie 2020, 7:47)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Ca la ce tampenii spui, nu poate fi altcineva.
      • -6 (10 voturi)    
        da, sigur (Miercuri, 30 decembrie 2020, 10:34)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

        Ti-am dat link. Ai date publice, surse la fel, inclusiv cele de pe lista neagra kremlin. E greu sa gandesti singur? Misiune imposibila stiam ca e un film, dar vad ca in cazul tau e mod de viata.

        E ca si cum i-ar asasina cineva pe barna sau pe eba, vectorii opozitiei din Romania.
        • +3 (7 voturi)    
          Instutiile rusesti (Miercuri, 30 decembrie 2020, 11:53)

          Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          nu prezinta nici un fel de incredere tocmai pentru faptul ca atunci cand incep sa nu mai rezoneze cu vocea conducatorului iubit, dau de probleme.Otravirea lui Navalnii este absolut explicabila si nu e deloc prima actiune de acest fel din istorie: intimidarea electoratului sau. Pe Putin il doare undeva de cine conduce opozitia...Dar nu ii este indiferent daca alegatorii incep sa migreze spre opozitie. Si nu compara totalitarismul lui Putin cu tarile democratice pentru ca nu face sens.
          • -1 (5 voturi)    
            yeah, right (Miercuri, 30 decembrie 2020, 14:17)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

            Deci nici alea care sunt laudate de vest nu sunt bune, cum ar fi levada?!?

            Pe langa ca mega otrava aia se pare ca e mai proasta ca niste antigel in vene, in rusia, daca chiar ar vrea sa-l mierleasca pe 2%, se practica zburatul de la etaj, impuscat in strada (https://en.wikipedia.org/wiki/Boris_Nemtsov) etc. Poti incerca sa gandesti logic de ce ar alege o metoda proasta, in special una unde ar fi primii suspecti?!?

            Puteau alege metoda nemtov, obtineau si intimidarea de care spui, rezolvau si "problema". doh
            • 0 (4 voturi)    
              Levada nu e de incredere (Miercuri, 30 decembrie 2020, 16:40)

              Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

              Putin are o armata de oameni in spate care se ocupa cu rezolvarea "problemelor". Unii mai si gresesc. Nu ti se pare asta logic? Otrava folosita e foarte eficienta si greu de detectat la autopsie, dar, de data asta nu a mers pentru ca Navalnii nu a baut totul, iar cel care a organizat actiunea nu era destul de calificat. Daca reusea, se musamaliza super totul si nu FSB nu era deloc pe lista suspectilor. Si tot logic: nu crezi ca e mai ieftin, mai eficient si mai putin vizibil daca isi omoara opozantii cand au o cota de 2% in loc sa astepte pana ajunge la 30% ?
              • +1 (3 voturi)    
                wow (Miercuri, 30 decembrie 2020, 17:51)

                Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

                Deci americanii sunt niste idioti si tu esti destept?

                "The Levada-Center is included in the list of independent analytical centers of Europe published by Freedom House"

                In caz ca n-ai fost atent, otrava n-a mai fost bauta, ci pusa in/pe chiloti. Vezi ca s-a schimbat naratiunea un pic.

                Sper ca faci misto cu basmul ref eficienta, greu de detectat si fsb care NU era pe lista suspectilor. Daca da coltu navalnii, chiar si din cauze naturale, aia sunt cap de lista la suspecti.

                Alte povesti care dau cu virgula mai ai? Si, te rog, NU ii mai considera pe americani prosti, ca dai impresia ca esti platit de rusi.
                • 0 (2 voturi)    
                  daca ai fi curios un pic (Miercuri, 30 decembrie 2020, 19:55)

                  Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

                  ai putea cauta niste detalii despre cine controleaza Levada...Va fi interesant, palpitant chiar. =)) Si tu dai impresia ca esti sustinator al tovarasului Trump...:)
                  • 0 (0 voturi)    
                    ihi (Miercuri, 30 decembrie 2020, 22:08)

                    Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

                    Esti constient ca stiam de povestea cu levada cu mult inainte de stirea asta, nu?

                    Misto faza cu trump. Sunt curios, tu stii sa citesti o pagina de wiki? o footnote?

                    Freedom house (U.S.-based,[4] U.S. government-funded) i-a declarat independenti din aprilie 2016.

                    pop quiz pentru tine, ca o arzi la nivele inalte, rarefiate chiar: cine era presh in state in aprilie 2016, trumpeta sau obama?

                    Astia cu gandire proprie zero si spoiala luata din citit de titluri din presa de bine sunteti usor de detectat: phutin, rusii, orange man bad, pesedeeee, blm, climate change, corectitudine politica etc
  • +4 (8 voturi)    
    as declansa si eu o ancheta impotriva Tzarului (Miercuri, 30 decembrie 2020, 7:19)

    ..13 [utilizator]

    Pentru ca as vrea sa stiu de unde are banutzii pentru palatele sale??? Asa de bine se plateste acolo???

    daca oamenii de afaceri ar inchide business-urile si ar emigra din tarisoara aceea cum s-ar darama sandramaua aia de partid unic in toate
    • +4 (8 voturi)    
      Problema e ca (Miercuri, 30 decembrie 2020, 10:22)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      "oamenii de afaceri" rusi nu au creat ceva ci doar au furat resursele statului si au dat la Cracanel taxa de protectie. Daca pleaca imediat apar alte lichele. La furat se pricep multi