Alegeri SUA: Flynn i-ar fi sugerat lui Trump să decreteze legea marţială pentru a anula alegerile (presă)

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 20 decembrie 2020, 20:09 Actualitate | Internaţional


Michael Flynn
Foto: Captura YouTube
Preşedintele în exerciţiu al SUA, Donald Trump, ar fi luat în calcul o posibilă decretare a legii marţiale pentru a anula alegerile pe care le-a pierdut pe 3 noiembrie în faţa lui Joe Biden, susţin The New York Times şi CNN, informaţie catalogată de Trump drept ''fake news'', relatează Agerpres.

Potrivit acestor media, citate duminică de agenţia EFE, ideea instituirii legii marţiale a fost evocată vineri în timpul unei reuniuni tensionate la Casa Albă, la care a participat şi Michael Flynn, fostul consilier pentru securitate naţională al preşedintelui Trump.

Într-un interviu acordat în ziua anterioară canalului Newsmax, Flynn afirmase că preşedintele SUA are dreptul să ordone desfăşurarea armatei în statele cheie unde a câştigat Biden pentru a se repeta alegerile.

Potrivit The New York Times, care citează două surse neprecizate, în timpul acelei întâlniri Trump s-a interesat de această idee a lui Flynn.

La rândul său, postul CNN afirmă că respectiva idee a fost menţionată în timpul întâlnirii, dar adaugă că Trump nu a dat clar de înţeles dacă o sprijină sau nu. Apoi, mai mulţi consilieri ai săi ar fi respins posibilitatea decretării legii marţiale, care ar implica intrarea întregii ţări sub controlul armatei.

''Lege marţială = Ştiri false. Sunt doar ştiri rău intenţionate'', a reacţionat Trump duminică dimineaţă pe Twitter şi a criticat din nou presa care îi este ostilă.

Legea marţială a fost decretată ultima dată în SUA în anul 1941, după atacul japonez de la Pearl Harbor. Preşedintele SUA şi guvernatorii fiecăruia din cele 50 de state ale ţării au prerogativa de a institui legea marţială. Totuşi, conform interpretării dintr-un studiu al Centrului Brennan pentru Justiţie al Universităţii din New York, preşedintele ar avea nevoie şi de aprobarea Congresului pentru o astfel de măsură.

Donald Trump nu şi-a recunoscut nici până acum înfrângerea la alegerile din 3 noiembrie şi a întreprins de atunci o serie de demersuri judiciare în care susţine că scrutinul a fost viciat de fraude comise cu ajutorul votului prin corespondenţă, folosit masiv din cauza pandemiei, dar toate aceste încercări ale sale au eşuat.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14731 vizualizari

  • +21 (65 voturi)    
    ati luat-o razna! (Duminică, 20 decembrie 2020, 20:20)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Lege martiala? Numai Putin s-ar putea gandi la asa ceva.
    USA cea mai mare democratie...sa devina un stat totalitar? Un fel de China , de Rusia ? Nu va e ba rusine? Pana si madam Firea are mai multa demnitate decat Donald Trump si ai sai. Veniti aici domnilor sa va inscrieti in partidul AUR!
    • -4 (24 voturi)    
      partial corect (Duminică, 20 decembrie 2020, 21:57)

      mucenic [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Desi Trump considera aceasta sugestie "fake news", posibilitatea unei legi martiale limitata la cele 7 state unde alegerile au fost masluite inca exista. Faptul ca alegerile prezidentialenu nu sant discutate in presa si Biden nu este tinut la curent de Pentagon sugereaza ca problema nu este rezolvata inca. Se asteapta ziua fatidica de 6 Ianuarie.
      • +7 (15 voturi)    
        da, dar ce pot sa faca republicanii? (Luni, 21 decembrie 2020, 10:22)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui mucenic

        Repeta alegerile sub legea martiala, si le pierd si mai rau decat in primul tur. Ce, tu daca ai fi pus sa votezi sub amenintarea armatei, ai vota cu cel care a trimis armata la tine? Oamenii se incranceneaza la astfel de lucruri, si voteaza contra.
        Plus ca Pence si cei care vor face asta risca curtea martiala ptr uzurpare de calitati oficiale...
    • -7 (33 voturi)    
      Nuuu, nu e fake-news ! (Duminică, 20 decembrie 2020, 21:57)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Nuuu, nu e fake-news !

      "Potrivit The New York Times, care citează două surse neprecizate..."
      ======================

      No, really? NYT impotriva lui Trump? Ce noutate! NYT "nu da fake-news"? Wow!
      Hahahaha, sigur ca da, e "informatie beton"!
      ------------------------------
      OMG, cati descreierati!
      • +4 (8 voturi)    
        si bolsevicii extrageau din context (Luni, 21 decembrie 2020, 12:26)

        Ahha [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        doar ce le convenea. Pai ai uitat de paragraful de dinainte: "Într-un interviu acordat în ziua anterioară canalului Newsmax, Flynn afirmase că preşedintele SUA are dreptul să ordone desfăşurarea armatei în statele cheie unde a câştigat Biden pentru a se repeta alegerile"
    • -8 (28 voturi)    
      ho ba.. (Duminică, 20 decembrie 2020, 22:27)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      .. nu mai manca intoxicarile din media, ca iti vine rau.
  • -25 (51 voturi)    
    Păcat că n-a făcut-o (Duminică, 20 decembrie 2020, 20:32)

    Nyk1 [utilizator]

    Ar fi fost interesant de urmărit.
    • -10 (22 voturi)    
      se topeau snowflakerii? (Duminică, 20 decembrie 2020, 22:28)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      .. se topeau.
    • +3 (9 voturi)    
      insisistati voi la Putin (Luni, 21 decembrie 2020, 12:30)

      Ahha [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      poate il convinge totusi. Ca prea ramane trista lumea rusa fara Donaldovici Trumpov
  • +10 (32 voturi)    
    confirmare (Duminică, 20 decembrie 2020, 20:40)

    sile1 [utilizator]

    Spuneam,acum o saptamana caTrump si fanii lui
    se zbat ,pe ultima 100 m.sa intoarca rezultatul votului din 6 dec.asta dupa o lunga pregatire de "artilerie"
    Ce zicea presa franceza in legatura cu povestea asta.

    "L'équipe juridique du président Trump a depuis longtemps déclaré que le vote du 14 décembre n’impliquait pas le résultat final puisqu’il faut attendre que le nouveau Congrès certifie les résultats des élections le 6 janvier.

    Et il ne faut pas oublier les démarches des avocats Sidney Powell et Lin Wood, qui ont la particularité de se concentrer sur les ingérences étrangères, en particulier chinoise, dans ces élections. ( nu am tradus pt.ca m-am adresat celor inteligenti )

    Fox News a raportat pe 10 decembrie ca potrivit unor vechi ofiterii din serviciile de informatii americane exista cel putin cateva mii de spioni chinezi in SUA .

    Republicanul Ron Johnson,presedintele Comisiei pentru securitatea interioara a Senatului a anuntat ca miercurea viitoare ,pe 16 decembrie ,comisia va tine o audiere cu privire la "controversatele" alegeri prezidentiale.
    Cum e vorba de securitate interioara acest lucru poate insemna ca ar putea fi ridicate probleme privind securitatea nationala prin implicarea unor puteri straine in procesul electoral !

    Tot pe 10 decembrie Trump a comunicat pe Tweeter ,pentru prima oara ,ca,citez" o lovitura de stat are loc sub ochii nostri " ( a coup is taking place in front of our eyes ,in original )

    De ce face Trump acest lucru ? Analistii considera ca el ar putea institui legea martiala considerand ca puteri straine,de ex. China sunt implicate in alegerile americane.In acest caz cei care au colaborat cu inamicul ar fi comis un act de tradare si ar putea fi judecati de o Curte Martiala !

    Ghici care ar fi aceia care au colaborat cu inamicul ?Aia care au castigat alegerile !

    Se dovedeste asadar ca cele spuse atunci,in baza unor afirmatii credibile din presa internationala, se adeveresc intocmai!
    • +10 (38 voturi)    
      Trump vrea sa dea lovitura de stat (Duminică, 20 decembrie 2020, 22:32)

      ontario [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      dar America nu e tara bananiera, va fi arestat imediat. Oricum va sfrasi in puscarie pentru coruptie si abuz de putere, dar tentativa asta ar grabi incatusarea sa.
      • -7 (11 voturi)    
        Sa il aresteze pentru ce musiu? (Luni, 21 decembrie 2020, 13:13)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui ontario

        Fiindca un ziar de stanga sustine din "surse" ca un fost consilier "ar" fi sugerat?
        Deci arestam un om fiindca exista zvonul, pe romaneste, ca un altul ar fi spus ceva?
    • -8 (18 voturi)    
      Surse jurnalistice dovedit falsificatoare (Luni, 21 decembrie 2020, 1:00)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      HN tocmai a publicat un articol despre falsul podcast creat de NY Times care n-a verificat nici o sursa, au luat si premii iar acum si-au cerut "scuze" si au sters mare parte din "fake"-ul la podcastul despre "statul islamic" !

      NY Times a decazut in ultimul hal, e un fel de tabloid progresist cu pretentii de mare ziar care e scuzat pe baza realizarilor din anii cand inca se prefacea ca e jurnal independent.

      Au fost mai multe demisii acolo din cauza atmosferei de lagar comunist in care cine contrazice linia oficiala e dat afara si palmuit revolutionar pe Facebook si Twitter.

      Uitati-va la articolul citat de EFE, din "surse neprecizate".
      E un mare zero barat ca jurnalism, o mizerie de propaganda josnica.

      Partidul Democrat e ingrijorat ca in ciuda cenzurii demne de epoca lui Mao, alegatori incep sa afle ca fiul "presedintelui-ales" facea afaceri dubioase cu Rusia si China, adversarii strategici ai USA.

      Se tem stangistii ca se va ajunge la investigatii asupra relatiilor sexuale intretinute de unul din liderii democrati din Congres cu Christine Fang, membra a spionajului chinez fugita deja din USA.

      Imensa majoritate a alegatorilor republicani dar si un sfert dintre cei independenti sunt acum ca alegerile au fost fraudata in cateva state cheie, suficient cat Biden sa ia un 0,..% in plus la plicuri.

      Se teme stanga ca Biden, daca ajunge la Casa Alba, va fi considerat in general un presedinte ilegitim si fara autoritate, un presedinte impostor.

      Cat despre fake-ul cu "legea martiala" asta demonstreaza ca stanga e ingrijorata ca pe 6 ianuarie noul Congres va fi complet divizat si doar o parte va vota pt validarea lui Biden.

      PD-ul credea ca Trump va ramane singur dupa frauda, nu e deloc asa, dimpotriva, e sustinut masiv, nici electorii sai si nici Partidul Republican nu recunosc rezultatele unor voturi neverificate.
  • -15 (45 voturi)    
    "i-ar fi" (Duminică, 20 decembrie 2020, 20:41)

    victor L [utilizator]

    normal ca e fake news
  • +15 (49 voturi)    
    Lol (Duminică, 20 decembrie 2020, 20:53)

    mitg [utilizator]

    Flin puscariasul se si vedea mare dictator din spatele santajatului.
  • -9 (43 voturi)    
    sursa e 'anonima' ca de obicei. propaganda (Duminică, 20 decembrie 2020, 21:20)

    Gryphus [utilizator]

    daca citesti in NYT care e sursa acestor informatii vezi ca de fapt e cam asa:


    'i-a spus cineva altcuiva'

    CITEZ: according to one of the people briefed on what took place.
  • +10 (38 voturi)    
    asta e "law and order" (Duminică, 20 decembrie 2020, 21:43)

    adry27 [utilizator]

    varianta conservatoare aka fascista.
  • +8 (26 voturi)    
    presa asta ostila... (Duminică, 20 decembrie 2020, 22:13)

    ..13 [utilizator]

    Greu nene, greu de tot se lasa dus...

    Astept cu vadit interes marele anunt ca sa pot sa il distribui cat mai intens...
  • +6 (14 voturi)    
    dar circarii (Duminică, 20 decembrie 2020, 23:25)

    Contrache [utilizator]

    astia n-au fost inca institutionalizati cu halate albe pe ei?? pe suporteri ii lasam in pace, ce vina au sarmanii?
  • +7 (11 voturi)    
    De rasul lumii (Luni, 21 decembrie 2020, 0:14)

    RoyPeters [utilizator]

    la propriu.
  • +4 (18 voturi)    
    legea martiala (Luni, 21 decembrie 2020, 3:23)

    ras-putin [utilizator]

    Papusarul phutin inca incearca sa isi atinga scopul prin marioneta flynn (si trumptardul pune botul, ca-i place cum suna):
    - sa destabilizeze US
    - o lege martiala declarata in US ar da apa la moara la toate atrocitatile antidemocratice pe care le jinduiesc cu disperare si rusia si china, dar inca nu le-au putut pune in aplicare, nu ca nu au facut destule deja.

    PS: Parca e un preambul la serialul Jericho (2006)!
  • -8 (16 voturi)    
    Nu cred in stirile CNN si NYT ! (Luni, 21 decembrie 2020, 10:54)

    Cugetator [utilizator]

    Din pacate si desi regret intens castigarea alegerilor de catre conspiratia democrat-stangista , nu cred in introducerea Legii Martiale si in posibilitatea unui razboi civil . Daca aceasta presa ar anunta absolut orice, chiar de ar fi vorba de ceva bun, mi-ar fii imposibil sa cred fiindca au mintit si mint in continuare !
  • +4 (12 voturi)    
    Trumptards in 2016 vs trumptards in 2020 (Luni, 21 decembrie 2020, 11:31)

    marius67 [utilizator]

    https://i.imgur.com/wdNX53b.jpeg
  • -9 (13 voturi)    
    fake news (Luni, 21 decembrie 2020, 13:58)

    Constantin454 [utilizator]

    In statele in care rezultatul votului a fost foarte strans (Pennsylvania, Michigan, Wisconsin, Arizona, Nevada, Georgia), se poate observa cum Trump conducea in noaptea dupa alegeri, iar brusc, peste noapte, intr-un interval foarte scurt de timp, Biden a facut un salt masiv si a trecut in fata.
    Desigur, explicatia e ca acelea au fost voturile prin corespondenta, si ca marea majoritate au votat cu Biden prin corespondenta.
    Totusi, pentru cine are minte sa gandeasca, chiar asta sa fie adevarul ? Chiar toti sa fi votat cu Biden prin corespondenta ?
    Cine este dornic sa stie adevarul, poate admite ca fraude se pot face, chiar si in USA, la scara larga. Cum toata media este impotriva lui Trump, nu au fost redate argumentele prezentate de Giuliani de fraudare a alegerilor, care sunt foarte plauzibile. Intrebarea care se punea nu era daca au fost sau nu fraude, ci daca judecatorii vor avea curajul sa admita fraudele. Raspunsul este clar nu.
    Restul sunt doar zgomote...