Ungaria va cumpăra din Israel sistemul radar Iron Dome

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 13 decembrie 2020, 18:19 Actualitate | Internaţional


Sistemul de aparare israelian Iron Dome
Foto: Wikimedia Commons
Forţele armate ungare se vor dota cu sistemul israelian de apărare aeriană Iron Dome (Domul de Fier), menit să protejeze de atacuri cu rachete cu rază scurtă de acţiune şi de artilerie, informează duminică agenția ungară MTI, citând portalul israelian Yedioth Ahronoth, transmite Agerpres.

Noul sistem va fi produs şi livrat de ELTA Systems Ltd, subsidiară a companiei de stat Israel Aerospace Industries.

Tot ELTA a livrat Republicii Cehe acum circa doi ani opt sisteme radar în cadrul unui contract de 125 milioane de dolari, dar actuala tranzacţie va fi probabil mai mare, a menţionat Ynet.

Acordul a fost semnat vineri de şeful de Stat major al armatei ungare, Ferenc Korom, primele piese din noile echipamente radar urmând să fie livrate în 2022. Acestea vor înlocui radarele deja învechite din apărarea aeriană a Ungariei, datând din epoca sovietică.

Sistemul ELM-2084 poate detecta aeronave care zboară la altitudini scăzute, elicoptere, drone, rachete şi proiectile de artilerie.

ELTA a vândut până acum peste 100 de sisteme radar în valoare de peste 2 miliarde de dolari Canadei, Indiei şi Finlandei, între alte ţări.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4619 vizualizari

  • -4 (16 voturi)    
    Ungaria se teme de vecini. (Duminică, 13 decembrie 2020, 18:38)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Oare ce va urma?
    • +6 (10 voturi)    
      hai sa aruncam cu r-at in ventilator (Duminică, 13 decembrie 2020, 20:14)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

      .
      • +3 (5 voturi)    
        Da (Duminică, 13 decembrie 2020, 21:22)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Aveti dreptate, trebuie facut ceva..!.

        Deci, sa cantam: 'Desteapta-te Romane!' asa cum am facut-o incepand din 22 decembrie 1989, în timpul Revoluției Române cand Imnul s-a înălțat pe străzile Bucurestiului, si nu numai acolo.

        https://ro.wikipedia.org/wiki/De%C8%99teapt%C4%83-te,_rom%C3%A2ne!

        Deci, peste cateva zile se implinesc 31 de ani!
        Au fost momente inaltatoare si pline de sperante...

        https://www.youtube.com/watch?v=WrTwNUip-40
  • +6 (8 voturi)    
    program de aparare (Duminică, 13 decembrie 2020, 21:35)

    jos [utilizator]

    oare si canada si-a procurat sistemul radar pentru ca se teme de vecinu USA?
    • 0 (0 voturi)    
      Vecini (Luni, 14 decembrie 2020, 16:50)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui jos

      Canada NU SE poate teme de USA, insa au si niste vecini exchimosi din Greenland, plus ca mai este si un tov Putin destul de aproape...
  • -2 (4 voturi)    
    ce tampiti (Duminică, 13 decembrie 2020, 23:14)

    srpc [utilizator]

    cumpara sistemul Iron Dome de la israelieni, care o fi cel mai bun din lume, dar nu e american? asa isi arata ei devotamentul fata de U S of A?
    • -2 (2 voturi)    
      Ești invidios. (Luni, 14 decembrie 2020, 8:25)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Te-au depășit.