Austria: Interzicerea vălului islamic în şcolile primare, declarată neconstituţională

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 1:21 Actualitate | Internaţional


Fata musulmana
Foto: pxhere.com
Curtea Constituţională a Austriei a hotărât vineri că o lege care interzice portul vălului islamic de către eleve în şcolile elementare este discriminatorie, ordonând anularea ei, scrie agenția germană DPA, citată de Agerpres.

Legea a fost adoptată anul trecut de o majoritate de deputaţi conservatori şi de extremă dreapta, care au argumentat că ea le protejează pe fete de opresiunea sexuală şi de ideologia islamistă politizată.

Doi copii şi părinţii lor au contestat legea, care se aplica doar vălului ce acoperă integral capul, nu şi acoperămintelor religioase de dimensiuni mai mici purtate de credincioşii evrei sau de băieţii sikhşi.

Regula impusă încalcă principiile nediscriminării, libertăţii religioase şi libertăţii de gândire, a declarat preşedintele Curţii Constituţionale, Christoph Grabenwarter, dând citire hotărârii.

„Există un risc că (legea) ar putea îngreuna accesul fetelor musulmane la educaţie şi ar putea duce la excluziunea lor socială”, a avertizat el, subliniind că vălul este purtat nu doar din motive religioase, ci şi culturale sau de tradiţie.

IGGOe, organizaţie umbrelă care îi reprezintă pe musulmanii din Austria, a salutat în decizia Curţii un semnal important pentru libertatea religioasă şi statul de drept. Totuşi, IGGOe a subliniat că fetele din şcolile primare sunt prea tinere pentru a-şi acoperi capul.

„Oportunităţi egale şi autonomia fetelor şi femeilor în societatea noastră nu pot fi atinse prin interdicţii”, a afirmat preşedintele IGGOe, Umit Vural, într-un comunicat. În schimb, este necesar să fie întărite drepturile omului, iar exercitarea de presiuni pentru purtarea vălului este inacceptabilă, a adăugat el.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3700 vizualizari

  • +6 (16 voturi)    
    Whaaaaat .... ? (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 1:37)

    TheFreeOne [utilizator]

    .
    • -8 (12 voturi)    
      Stai ho (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 4:34)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      Curtea Constitutionala Austriaca a constatat ceva normal: nu este constitutional sa interzici baticul.

      Ce te faci daca vine o baba cu batic sa invete sa citeasca? Aaa! Da baticul e negru sau e cu flori? Ca daca e cu flori - poftim intrati. Daca e negru - scuze domisoara, dupa ce se termina doliul va primim la scoala.

      Pe bune??? Chiar nu ai inteles?
  • +2 (14 voturi)    
    Of cors, pana va pune unu Bumba!!! (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 3:48)

    Parzivall [utilizator]

    Pe care o sa il scoateti debil mintal, again, of cors!!!
  • -1 (11 voturi)    
    lol (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 4:07)

    Georgiana1995 [utilizator]

    Văl negru
  • +1 (7 voturi)    
    da de ce se complica (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 4:16)

    Je__ [utilizator]

    daca masca e obligatorie, valul e perfect ca tine si de masca
  • -1 (13 voturi)    
    - (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 6:15)

    tomlin [utilizator]

    oare de ce cand aud de Austria primul gand se duce la "locul in care s-a nascut hitler"

    Cum pot niste judecatori de curte constitutionala sa spuna ca dreptul religios este prioritar dreptului omului ? Ca sa nu mai zic ca se amesteca materialul cu spiritul !

    Austria nu respecta valorile europene, ca locul femeii este in vitrina, ca orice marfa ?
  • +11 (17 voturi)    
    Să introducă uniforma școlară. (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 7:14)

    asavreau [utilizator]

    Așa nu mai vor fi discuții despre văl islamic.Învățământul trebuie scos de sub influența cultelor religioase.
    • +1 (3 voturi)    
      Uniforma scolara (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 18:49)

      minup [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      NU MAI POATE FI INTRODUSA. Locuiesc langa un liceu(high school) in America. Elevii au pantaloni pe c-r cu zgrente peste tot, tot felul de pulovere fara armonie jerpelite ,par vopsit jumatate,lanturi , etc. Vorbesc urat, se imping, rad ca bolnavii mintali. Culmea unii sunt de familii bune din clasa mijlocie.Soferii de autobuz scolar nu rezista mai mult de 6 luni. Profesorii sunt terorizati. Franta a adoptat o lege ce interzice simbolurile religioase la scoala. Se pare ca se aplica.
  • +4 (14 voturi)    
    Valul islamic (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 8:31)

    Math-new [utilizator]

    Civilizația occidentala lupta împotriva inegalităților de orice fel. De gen, de rasa, de religie. Si bine face, numai ca se nasc unele inegalități din dorința de egalitate
    Spre exemplu: de ce doar fetitele trebuie sa poarte valul islamic? Cine zice? E alegerea lor?
    Ok, nu le obligam sa le dea jos, dar putem sa cerem egalitate pentru aceste fetite? Sa poarte și băieții valul islamic, începând cu imamii lor. Acesta ar trebui sa fie un exemplu de egalitate și nediscriminare. Acum fetitele sunt discriminate în raport cu băieții din religia lor.
  • +6 (16 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 8:37)

    tirolez [utilizator]

    adica niste minore sunt obligate sa poarte val in cap, dar asta e constitutional. La urmatorul atentat se vor uita iar ca milogul in traista.
    Cum de crestinii sunt nevoiti sa justifice de n ori orice obicei, dar obiceiurile astora trebuie vesnic respectate?
  • -1 (11 voturi)    
    Viena cu armoma de islam.... (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 11:09)

    Crup [utilizator]

    Poate sunt eu un nostalgic, dar in mintea mea cand zic Viena ma gandesc la fosta capitala imperiala, la capitala muzicii clasice, la superbele palate, catedrale (nu moschei) si cladiri care toate emana un bun gust si o eleganta greu de egalat.
    De asemenea, tot in mintea mea asociez Viena cu barbati imbracati imprecabil la costum si cu femeie in rochii elegante.
    Asocierea acum a Vienei cu islamul, cu moda si traditiile acestei religii de pe continent si din alt secol, imaginea... vienezilor mai noi si mai "multiculturali" cu baticul sau sacul negru pe cap, mi se pare imposibil.
    Dar ma rog, Viena nu este orasul meu si nici Austria tara mea. Daca asta si-au dorit vienezii, respectiv austriecii, cine-s eu sa imi exprim o parere critica legat de islamizarea Vienei?