VIDEO Imagini impresionante cu prăbușirea radiotelescopului Arecibo

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 3 decembrie 2020, 20:21 Actualitate | Internaţional


Prabusirea telescopului Arecibo
Foto: elnuevodia.com
Celebrul radiotelescop Arecibo de pe insula americană Puerto Rico, folosit de astronomii din întreaga lume și care a permis descoperirea primelor planete care orbitează o altă stea decât Soarele, s-a prăbușit marți după 57 ani de funcționare, scrie AFP.

"Platforma s-a prăbușit într-un mod neplanificat", a declarat pentru AFP Rob Margetta, purtătorul de cuvânt al American National Science Foundation, care finanțează observatorul.

Două cabluri care susțin instrumentele telescopice de 900 de tone pe o platformă deasupra parabolei cu diametrul de 305 metri s-au rupt în 10 august și 6 noiembrie, dintr-o cauză necunoscută. Cablurile care au căzut au străpuns antena parabolică.

Atunci telescopul a fost considerat prea instabil și nereparabil, iar instituția a luat decizia de a demola structura. Accesul a fost interzis de atunci de teama unei prăbușiri bruște, lucru care s-a întâmplat în cele din urmă cu puțin înainte de 8 dimineața, ora locală, marți.

Elnuevodia.com prezintă imagini din mai multe unghiuri cu prăbușirea celebrului radiotelescop.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8912 vizualizari

  • -25 (33 voturi)    
    Arecibo, un simbol al US... (Joi, 3 decembrie 2020, 20:38)

    Nyk1 [utilizator]

    Prăbușirea acestuia ar trebui să ne pună pe gânduri.

    Și în Armenia, pe înălțimile din preajma muntelui Aragats, există un radiotelescop abandonat, construit de CCCP:

    https://www.youtube.com/watch?v=KJsZKGOjXHc

    CCCP nu mai există, în ciuda a ceea ce ne zic unii - ceea ce a construit Putin nu se ridică nici pe departe la măreția imperiului sovietic. Oare USA cât timp va mai exista?
    • +10 (20 voturi)    
      Maretia imperiului sovietic... (Joi, 3 decembrie 2020, 21:44)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Ti-e cam dor de maretul imperiu!
      Pasol na turbinca!
    • +9 (11 voturi)    
      In mod cert (Joi, 3 decembrie 2020, 22:28)

      MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Va exista mai mult decat a existat maretia imperiului sovietic. Auzi, dar sovieticii astia nu luptau impotriva imperialismului?!?
    • -5 (13 voturi)    
      Gresit. (Vineri, 4 decembrie 2020, 0:45)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Prabusirea cablurilor simbolizeaza ca Puerto Rico in mod aiurea a intrat in componenta SUA datorita unor congresmeni lacomi si care dupa Razboiul dintre Spania si SUA de prin anii 1900 au fortat Spania sa cedeze Puerto Rico pentru a fi transfomat in baza militara a SUA si care sa inchida accesul in Marea Caraibilor dinspre Atlantic.
      Cultura hispanica din Poerto Rico nu are legatura cu modul de viata specific din SUA. Mentinerea Puerto Rico in componenta SUA este o mare prostie.
      Puerto Rico trebuie sa fie inapoiat Spaniei sau sa se declare independent.
  • +11 (15 voturi)    
    >>>> (Joi, 3 decembrie 2020, 20:45)

    GemstonePig [utilizator]

    Tot raul spre bine, acum trebuie starniti miliardarii, Zuckerberg Bezos Gates Buffet, care dai un miliard doua pentru cel mai nou puternic extra etc telescop care sa ajute omenirea?
    • -3 (5 voturi)    
      ca pana acum parca nu aveau voie (Joi, 3 decembrie 2020, 21:03)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Nu ii intereseaza pe ei astea.... Nu scoti banuti pe asa ceva!
  • -9 (25 voturi)    
    ce trist! (Joi, 3 decembrie 2020, 20:45)

    Crup [utilizator]

    Acest observator emblematic a fost american. N-au fost in stare nici macar sa il intretina.
    Anul asta daca nu ma insel, China a construit un observator de genul asta, chiar mai mare, nou nout.
    Ce emblematic.
    Daca Occidentul nu se trezeste va pati exact ca acest observator, candva o minune tehnica, unica ca dimenisune pe pamant. Se va prabusi in praful corectitudinii politice sado-masochiste, se va ineca in multiculturalismul invadator si degraba inmultitor.
    • +6 (16 voturi)    
      ce sens are?! (Joi, 3 decembrie 2020, 21:25)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      acum au proiecte de telescoape spatiale, cu performante infinit mai bune, ce sens are sa investeasca in altul terestru, ecranat de atmosfera, poluare, etc?!?!
      • +11 (11 voturi)    
        Un telescop pe unde lungi (Joi, 3 decembrie 2020, 22:30)

        MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        1. Nu are treaba cu ecranarea atmosferica. Se invata la fizica prin clasa a 10-a - difractie.

        2. Are nevoie de antene de dimensiuni mari care nu pot ajunge in spatiu.

        Asadar pentru ce ai trimite un radiotelescop in spatiu cand pe Pamant merge foarte bine?!?!?
        • 0 (2 voturi)    
          daca e RADIOtelescop cu atat mai mult (Vineri, 4 decembrie 2020, 11:05)

          Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

          pe Pamant e influntat masiv de "poluarea" radio- milioane de surse de emisie de unde radio, din activitatile umane, plus cele terestre...si undele cand vin din cosmos trec prin centurile de radiatii ale Terrei, atmosfera, etc....nu se poate compara acuratetea unui telescop optic , radio sau de orice alt tip de pe Pamant cu cea a unuia spatial, chiar mai mic.
          Daca va uitati la descoperirire din ultimii ani, mai ales referitor la planete, sursa au fost predominat sistemele din spatiu. Logic si de ce.
          • +5 (5 voturi)    
            Uuuuuuu (Vineri, 4 decembrie 2020, 14:55)

            MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

            1. Cum filtrezi un semnal radio parazit? Simplu: langa telescop pui o antena de castig mult mai mic cu care captezi postul / posturile de radio. Din semnalul captat de telescop "scazi" semnalul captat de antena vecina (am simplificat calculul cu castiguri, amplificare, etc). Asa se face o filtrare a unui semnal parazit.

            2. Antena telescopului e orientata in SUS. Cate posturi de radio emit in cosmos exact in patternul de radiatie (nu cunosc termenul in romana, in engleza este antenna radiation pattern) al antenei telescopului? Eu zic ca foarte putine, probabil nici unul.


            3. Cum interactioneaza doua campuri electromagnetice cand trec unul prin celalalt? Aaaaaaa... deloc. Fara un suport pe care sa se produca interferenta, doua campuri trec pur si simplu unul prin celalalt. Fa un experiment: ia doua lanterne si pune fasciculele sa se intersecteze in aer. Vezi ceva acolo? Aaaaaaa, daca e ceata sau pui o bucata de hartie da, evident. Dar acela e suportul. Fara el cele doua fascicule nu interfera in nici un fel.
          • +4 (4 voturi)    
            Pardon (Vineri, 4 decembrie 2020, 14:59)

            MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

            Referitor la descoperirile de care spuneati referitoare la exoplanete, EVIDENT ca au fost facute din spatiu intrucat au fost facute in ferestre electromagnetice in care avem lumina si caldura (infrarosu), ambele afectate grav de atmosfera.

            Din contra insa, pentru a penetra norii de gaz si praf ce ascund in optic si infrarosu nucleul Caii Lactee (Sagittarius A), sunt folosite radiotelescoapele terestre. Pentru ca unei unde cu lungimea de unda de 1.5 km putin ii pasa de un obstacol mai mic decat lungimea de unda. Asadar unda trece fara probleme de gaze si praf. Iar tu imi spui mie ca o atmosfera transparenta e mai opaca decat un nor de praf de 10 ani lumina diametru?!?
          • +3 (3 voturi)    
            Metodele de descoperite a exoplanetelor (Vineri, 4 decembrie 2020, 15:03)

            MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

            Sunt in general 3:

            1) Directa. Pentru aceasta planeta trebuie sa fie enorma si foarte fierbinte (cazul tipic al "Hot Jupiters"). "Fotografia" se face insa interferometric: prin interferenta constructiva si distructiva a semnalelor de la mai multe radiotelescoape.

            2) Indirecta: prin scaderea luminozitatii stelei cand planeta (care absoarbe lumina) trece intre steaua ei gazda si receptor. Metoda e optica (deci se preteaza la a fi in spatiu).

            3) Indirecta: prin analiza colisarii Doppler a luminii stelei cand gravitational planeta trage de stea. Cand steaua se indeparteaza - redshift si cand se apropie - blueshift. Pe baza perioadei si diferentei relative a lungimii de unda a semnalelor shiftate se calculeaza orbita si perioada planetei.
  • -7 (15 voturi)    
    reprezentativ (Joi, 3 decembrie 2020, 21:26)

    backtothedarkages [utilizator]

    pentru starea actuală a SUA și a lumii
  • +4 (10 voturi)    
    Am sa va spun eu cauza prabusirii (Joi, 3 decembrie 2020, 21:35)

    HankRearden [utilizator]

    E vina exclusiva a PSD.

    Haideti la vot duminica, sa scapam tara de ei
    • +1 (5 voturi)    
      La ei e doar Partidul Democrat, fără Social (Vineri, 4 decembrie 2020, 17:34)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui HankRearden

      Cel care, de ani buni, dă pomeni electorale ideologilor de gen și de rasă, în loc să repare infrastructura SUA și să aloce bani explorării spațiului, cu potențiale urmări catastrofale.

      Știați că Arecibo făcea parte dintr-un program mai amplu de detecție a asteroizilor pe o potențială traiectorie de impact cu Terra?
  • +5 (7 voturi)    
    Cost-benefit (Vineri, 4 decembrie 2020, 8:15)

    BEDE [utilizator]

    Au ajuns la concluzia că nu merită să cheltuiască cu întreținerea lui, că pare foarte puțin probabil să mai descopere ceva util.
    În China, dacă vrea liderul se constuiește indiferent cât de util este. Se construiește și numai pentru a afirma măreția nației. Așa a fost și în URSS. Și în România sub Ceaușescu.
  • 0 (2 voturi)    
    pardalian (Vineri, 4 decembrie 2020, 8:59)

    pardalian [utilizator]

    Rogue Transmission ;)... pt cunoscatori :))