Slovacia: Omul de afaceri Jaroslav Haščák, care deţine farmaciile Sensiblu în România, a fost reținut pentru corupţie şi spălare de bani

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 1 decembrie 2020, 20:28 Actualitate | Internaţional


Jaroslav Haščák arestat
Foto: Captura video
Jaroslav Haščák, cofondatorul Penta Investments, a fost reţinut de poliţia slovacă şi acuzat de fapte de corupţie şi spălare de bani, în urma unei percheziții asupra sediului Penta, aktuality.sk.

Poliția caută documente legate de cazul Gorilla.

Grupul Penta Investments activează pe piața medicală din România, pe segmentul de retail farmaceutic, prin intermediul lanțurilor de farmacii Sensiblu, Punkt și Arta.

Penta Investment Group este acţionarul majoritar al Fortuna Entertainment Group, operator ceh de pariuri sportive şi jocuri de noroc. În 2017 operatorul a preluat în România companiile Bet Active Concept, Bet Zone, Public Slots şi Slot Arena de la Fortbet Holdings.

Grupul Penta Investments şi coproprietarul său, Jaroslav Haščák, au fost asociaţi cu cazul Gorilla, un scandal de corupţie a izbucnit în Slovacia. Compania a negat acuzaţiile şi a interpretat dosarul „Gorilla” ca fiind fabricat, scrie
Adevărul.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















29106 vizualizari

  • +11 (19 voturi)    
    Svejk (Marţi, 1 decembrie 2020, 20:48)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Hi hi, bravul soldat.
    • -12 (20 voturi)    
      Ala era ceh... (Marţi, 1 decembrie 2020, 22:33)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      Ala era ceh...si a fost arestat pentru ca "a dat jos portretul imparatului; se cacasera mustele pe el" (stiu, sacrilegiu si pentru actualii pupatori de cururi teutone din Transilvania!)... :-)
      • +13 (15 voturi)    
        Palivec (Marţi, 1 decembrie 2020, 23:53)

        Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Nu Svejk, ci cârciumarul Palivec.
        • -3 (9 voturi)    
          Asa-i. Felicitari. (Miercuri, 2 decembrie 2020, 1:55)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

          Asa-i. Felicitari. Am descoperit pe cineva care nu face buba de la citit!
          Ai vazut ca niciun d'asta (nu le mai zic analfabeti functionali!) format pe facebuci nu a scos nici macar un cuvintel la greseala mea? Nu scria pe Google sau n-au stiut sa caute, sa vina repede sa se dea destepti.
          (Mie-mi place in mod deosebit cum tot la doua vorbe fac referire la IQ, de parca ar fi Einstein-i toti!)
      • +5 (11 voturi)    
        da (Miercuri, 2 decembrie 2020, 5:03)

        gituca [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Bai pupator de cururi slave pune mana si citeste cartea, nu-ti mai da cu presupusul.
  • -12 (38 voturi)    
    pacat de romani (Marţi, 1 decembrie 2020, 20:55)

    Je__ [utilizator]

    ca au fost spalati pe creier sa se creada hotii si coruptii europei


    un handicap care ne va urmari generatii, si le vor da strainilor justificare in actiunile lor contra intereselor noastre nationale
    • +11 (27 voturi)    
      Veorico, tu esti? (Marţi, 1 decembrie 2020, 21:38)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Iar o dai pe aia cu străinii care ne vor răul? Dacă suntem atât de puțin corupți, de ce avem atât de multe WC-uri prin curți? De avem spitale mai nasoale decât în orie alt stat UE (nu băga iar BG)? Ah, da: străinii sunt vina, cauza și motivul.
      • -6 (8 voturi)    
        hehe (Marţi, 1 decembrie 2020, 22:19)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

        E Ciarli, nu e ve0
      • +4 (6 voturi)    
        Mda (Miercuri, 2 decembrie 2020, 7:33)

        TheFaime [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

        Cand ai auzit tu un roman sa recunoasca ca a gresit? Never :) Lasa-m in lumea lui, cu facara violet, 5g si un Bill Gates care ii vrea sufletul
  • +12 (16 voturi)    
    Nimic nou... (Marţi, 1 decembrie 2020, 21:34)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...era membru PSD ?
    • -12 (24 voturi)    
      este (Marţi, 1 decembrie 2020, 22:09)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      de dreapta de la noul peeseedee, adica peeneelee
  • +14 (16 voturi)    
    Stapanit de demonul lacomiei (Marţi, 1 decembrie 2020, 23:14)

    Mihail. [utilizator]

    Putea sa se faca om cinstit demult, sa fie "binefacator" si sprijinitor al artelor etc., asa cum au facut toti marii hoti.