Uniunea Europeană propune o nouă alianță cu SUA care să pună capăt tensiunilor din epoca Trump și să facă față provocării Chinei

de DG     HotNews.ro
Luni, 30 noiembrie 2020, 7:33 Actualitate | Internaţional


Donald Trump si Angela Merkel
Foto: Nicholas Kamm / AFP / Profimedia Images
Uniunea Europeană încearcă să încheie o nouă alianţă cu Statele Unite care să pună capăt tensiunilor din era Trump şi să facă faţă provocărilor reprezentate de China, a scris duminică Financial Times citând dintr-un proiect de plan european, informează Agerpres.

Planul propune reconstruirea legăturilor dintre UE şi SUA pe fronturi comune, în dosare ce merg de la reglementarea domeniului digital la combaterea pandemiei de COVID-19.

Relaţiile dintre SUA şi UE au fost tensionate în timpul mandatului preşedintelui Donald Trump. Liderii UE şi majoritatea statelor membre l-au felicitat pe preşedintele ales al SUA, Joe Biden.

"În calitate de societăţi democratice deschise şi economii de piaţă, UE şi SUA sunt de acord cu privire la provocarea strategică prezentată de asertivitatea internaţională tot mai mare a Chinei, chiar dacă nu sunt întotdeauna de acord în privinţa celei mai bune modalităţi de a o aborda", citează FT din proiectul acestui plan european.

Documentul, care va fi supus aprobării liderilor statelor membre în cadrul reuniunii Consiliului European (10-11 decembrie), propune lansarea unei noi agende transatlantice în cadrul unui summit UE - SUA care ar urma să fie organizat în prima jumătate a anului viitor.

La începutul lunii noiembrie, UE a impus tarife la importuri din SUA în valoare de până la 4 miliarde de dolari ca represalii la subvenţiile americane acordate Boeing, dar speră într-o îmbunătăţire a comerţului bilateral în perioada administraţiei Joe Biden.

Comisarul european pentru comerţ Valdis Dombrovskis a declarat anterior că unele contacte informale cu echipa Biden au fost realizate de Comisia Europeană, instituţia care coordonează politica comercială pentru cele 27 de state membre ale UE.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4549 vizualizari

  • -9 (23 voturi)    
    vise... (Luni, 30 noiembrie 2020, 8:37)

    strungarul [utilizator]

    Uniunea europeana se cam grabeste, si nici macar ce este evident nu vede; inca nu vedem un castigator in US.
    Era Trump inca nu a apus si exista sanse sa mai aveti rabdare inca 4 ani.
    Stiu ca nu va place de acest haiduc, dar mie i-mi place de el chiar avand multe defecte; numeni nu este perfect.
    • +6 (12 voturi)    
      Haiduc... (Luni, 30 noiembrie 2020, 11:09)

      Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui strungarul

      ...s-ar potrivi, daca ar lua de la bogati si ar da la saraci. Se potriveste mai mult snob si îngâmfat.
  • -7 (19 voturi)    
    Cu alte cuvinte (Luni, 30 noiembrie 2020, 8:41)

    MAGArusul [utilizator]

    UE sa dea cat mai putin si sa aiba cat mai multe avantaje iar SUA sa dea cat mai mult pentru nimic.
  • +11 (11 voturi)    
    Toti împotriva Chinei dar... (Luni, 30 noiembrie 2020, 10:07)

    Mircea Marinescu [utilizator]

    Toti isi fabrica produsele in China.
    Cum vine asta?
    Bun, daca ar exista si o politica clara de relocare a productiei ar fi altceva...
  • -7 (11 voturi)    
    Sloganuri aberante, Trump n-a schimbat nimic (Luni, 30 noiembrie 2020, 10:50)

    Gryphus [utilizator]

    Trump nu a schimbat absolut nimic in relatia SUA - UE
  • -2 (14 voturi)    
    Ce spune Trump de 4 ani de zile ! (Luni, 30 noiembrie 2020, 11:22)

    Idealistu [utilizator]

    UE sa reduca treptat importul de produse din China si sa refaca unitatile de productie mutate iresponsabil in China. Apoi sa onoreze conform angajamentelor contributia militara la NATO. Germania sa reduca dependenta de gazele din Rusia. Pe urma mai vedem.
  • -1 (17 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 30 noiembrie 2020, 11:35)

    [anonim]

  • -6 (10 voturi)    
    show me the $ bitch (Luni, 30 noiembrie 2020, 14:55)

    EXEs [utilizator]

    Inca de pe vremea lui Obama americanii au dat semnale ca s-au plictisit de europeni si ca isi muta interesul catre zona asiatica. Tin minte cum balticii au intrat in panica dupa un discurs superprorus al lui Obama si l-au fortat pe acesta sa le faca o vizita inopinata ca sa mai calmeze spiritele. Realitatea e ca Trump in afara de a le cere sa-si respecte acordurile dpdv financiar i-a cam lasat in pace sa faca ce vor. Daca vreunul din imbecilii astia de eurobirocrati crede ca democratii vor face ceva pe gratis atunci sunt la fel de senili ca bosorogul de Biden. Si daca nu s-ar purta tot timpul ca niste sclavi pupincuristi ai americanilor sunt sigur ca acestia le-ar fi dat un sut in fund mult mai de mult, inainte sa vina un redneck ca Trump sa le spuna adevarul green in fata. Adevarul nu se schimba odata cu plecarea lui Trump, iar adevarul este ca de la WW2 Europa este o varza in total haos, total lipsita de viziune si viitor.
  • -1 (7 voturi)    
    Oare ? (Luni, 30 noiembrie 2020, 17:45)

    danmarian [utilizator]

    Ii tzatzaie coo ru lui Merkel ? Ca de aparat "ea singura" Europa .... mai va ! Acum ceva vreme eram informati ca peste 65 % din tancurile Germaniei erau NE -OPERATIONALE - fara piese de schimb, in reperatii sau .... pe butuci ! Si ca o alta informare : USA au in functiune DOAR UN TIP DE TANK - - Europa vreo 16 tipuri ! Care este mai usor de intretinut ! La fel cu ori ce tip de armament .... Pana si netrebnica armata a lui Putin - haita de bautori inraiti de votca ar putea spulbera "armatele" - ca "e mai multe" si nu PREA coordonate ale UE. Speranta este tot la USA - dar europenii inca latra "la luna" !