Iran: Cercetător de rang înalt în sectorul nuclear, asasinat în apropiere de Teheran / Mohsen Fakhrizadeh fusese numit de Netanyahu părintele programului iranian de înarmare nucleară

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 noiembrie 2020, 17:03 Actualitate | Internaţional


Teheran
Foto: pixabay.com
Un cercetător de rang înalt care lucra pentru sectorul nuclear iranian a murit după ce a fost ținta unui atac în apropiere de Teheran, a anunțat vineri ministerul iranian al Apărării, citat de AFP.

Mohsen Fakhrizadeh, directorul Departamentului de cercetări și inovare al ministerului, a fost "rănit grav" după ce mașina sa a fost atacată de mai mulți bărbați.

Echipa medicală nu a reușit să-l resusciteze pe cercetător, potrivit sursei citate.

Agențiile Tasnim și Fars au afirmat că "teroriștii au detonat o mașină înainte de a trage asupra mașinii lui Fakhrizadeh".

Ministrul iranian de externe, Mohammad Javad Zarif, a vorbit despre "indicații serioase privind rolul Israelului" în atac.

"Teroriști au asasinat astăzi un eminent cercetător iranian. Această lașitate - cu indicații serioase ale rolului Israelului - arată atitudinea belicoasă disperată a autorilor", a scris pe Twitter Mohammad Javad Zarif.

Șeful diplomației iraniene a cerut comunității internaționale să "pună capăt pozițiilor ambivalente rușinoase și să condamne acest act terorist".

Fakhrizadeh a fost calificat de premierul israelian Benjamin Netanyahu drept părintele programului iranian de înarmare nucleară.

Acest asasinat intervine la mai puțin de două luni de sosirea la Casa Albă a democratului Joe Biden, președinte-ales la scrutinul din 3 noiembrie din Statele Unite.

Biden intenționează să modifice atitudinea față de Iran, după cei patru ani de președinție a republicanului Donald Trump, care a retras SUA din acordul cu marile puteri semnat la Viena în 2015 privind programul nuclear al Teheranului.

După acest pas, SUA au restabilit sancțiunile împotriva Iranului, care au fost ulterior înăsprite.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5086 vizualizari

  • +3 (21 voturi)    
    Eșec cauzat de trump (Vineri, 27 noiembrie 2020, 17:39)

    JoshuaTree [utilizator]

    Omul este complet cretin, acum doua zile in Hotnews era Știrea ca nu exclude o intervenție in Iran ... fantastic jajajajjaja Hotnews buna treaba, e de urmărit unde merge hahaha
    • 0 (8 voturi)    
      Ce v-am zis io?! (Vineri, 27 noiembrie 2020, 19:48)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui JoshuaTree

      Nu ca-mi place sa ma laud:)) dar Trump inca are butoane. Si le joaca in stilul lui...
      Chestia e ca inca mai are cateva zile de "glorie", daca nu cumva are si pt SCOTUS ceva pregatit.
    • -6 (18 voturi)    
      du-te ca esti... (Vineri, 27 noiembrie 2020, 20:06)

      Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui JoshuaTree

      Asta e genul de asasinat care va fi condamnat pe fata, si sustinut de CIA, Mosad si orice alt servici de informatii vestic. De ce? Pentru ca incetineste dezvoltarea unei arme atomice a unui stat condus de jihadisti nebuni. Ar folosi-o si apoi o gramada de cretini de-ai lor ar dansa pe strazi de bucurie.
      N-are Trump nimic cu asta, n-ai vazut ce face toata ziua? Joaca golf, deja i se falfaie. A fost un summit G20, a intrat doua minute online, i-a salutat pe aia si apoi a disparut, si-a lasat consilierii sa discute in numele Americii.
      Desi e aiurea sa auzi ca cineva e asasinat, asta e un asasinat necesar, care salveaza multe vieti.
      • +2 (4 voturi)    
        Ce ti-a facut tie Iranul? (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 11:48)

        krank [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

        Ce a facut SUA? NIMIC. In schimb toti teroristii suniti care au atacat in SUA si Europa sunt de prin Arabia Saudita, prietenii lui Trump. Obama rezolvase chestia cu Iranul si oranjutanul a aruncat planul la gunoi. Acum trece la asasinate. Probabil vrea ca ca Iranul sa ia calea Irakului, alt mare succes american.
  • -3 (33 voturi)    
    El a fost... (Vineri, 27 noiembrie 2020, 17:50)

    A.Corneliu [utilizator]

    El a fost seful programului iranian pentru realizarea bombei nucleare a Iranului.
    Deci nu a fost un oarecare.
    Inarmarea nucleara a Iranului, care deja lanseaza amenintari grave asupra altor state, constituie un pericol urias.
    De aceea lichidarea acelui individ este binevenita.
    • +7 (27 voturi)    
      Daaaa (Vineri, 27 noiembrie 2020, 18:31)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      E binevenita si o invazie a iranului si transformarea sa intr un fel de Irak, apoi aparitia unei noi variante ISIS => valuri de “refugiati” in europa etc. Daaa, e binevenita, ii asteptam cu bratele deschise.
      • -4 (16 voturi)    
        Nici vorba (Vineri, 27 noiembrie 2020, 18:46)

        seb_h [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

        Nu va fi nici o invazie a Iranului, comparatzia e falsa. Daca Iranul reusheshte sa aiba suficent U-235 in urma centrifugarilor de la Natnanz, Israelul va aplica solutzia Osirak...
  • +4 (24 voturi)    
    ia sa fi asasinat rusii un (Vineri, 27 noiembrie 2020, 19:18)

    __alex__ [utilizator]

    cercetator al altui stat? Sau iranienii un cercetator evreu? Sarea totat presa 'democrata' in aer, teroristii, blocaje si emabargouri, eventual invazii. O face Israelul care nu respecta nici un acord international nuclear, desi sunt putere nucleara, nici o problema! Iranul e pericolul, nu Israelul care face purificare etnica.
    • -5 (7 voturi)    
      Ai vreo dovada? (Vineri, 27 noiembrie 2020, 21:59)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Una mica. mica?
  • +5 (7 voturi)    
    Tehran (Vineri, 27 noiembrie 2020, 20:20)

    A78 [utilizator]

    Seamana cu serialul Tehran de pe Apple TV+ .