Sătui să mai fie ținta glumelor fără perdea, locuitorii unui sat austriac schimbă numele localității. Noua denumire - Fugging

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 27 noiembrie 2020, 8:32 Actualitate | Internaţional


Fucking, Austria
Foto: Facebook
Locuitorii unui sat austriac vor intra în noul an cu un nou nume al localității – Fugging – din cauză că nu mai suportau glumele la adresa lor și a semnelor de intrare și ieșire din localitate, mai ales pe rețele sociale, potrivit Guardian.

Într-un final, ei au decis să schimbe actualul nume, Fucking, deși experții spun că acesta datează din secolul XI.

Stenograma ședinței de consiliu local ce a fost publicată joi arată că sătucul cu circa 100 de locuitori, aflat la 350 kilometri de capitala Viena, se va numi Fuggind începând cu 1 ianuarie 2021.

Motivul? Tot mai mulți turiști vorbitori de engleză veneau în localitate și se fotografiau lângă indicatoarele de intrare în localitate, uneori în poziții indecente, postând imaginile pe rețele sociale.

Unii chiar furau indicatoarele, autoritățile fiind nevoite să le cimenteze mai bine pe cele puse în loc.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10502 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 27 noiembrie 2020, 9:18)

    [anonim]

  • -5 (7 voturi)    
    profesorul de engleza (Vineri, 27 noiembrie 2020, 9:34)

    anonimicus [utilizator]

    Merge! Caci si fata imparatului se fuge cu unul care vinde baraboi in piata.
  • +3 (5 voturi)    
    pacat (Vineri, 27 noiembrie 2020, 10:13)

    hanu [utilizator]

    era patrimoniu...asa mai auzea careva de ai, puteau sa scoata un ban cinstit...ar na, simt al umorului teuton.
  • +4 (6 voturi)    
    Mare lucru... (Vineri, 27 noiembrie 2020, 10:31)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Avem si noi o localitate "preferata" pentru poze, port in Croatia.
    Si mai exista si o moneda in Botswana...
    • +2 (2 voturi)    
      doar ca (Vineri, 27 noiembrie 2020, 12:00)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      spre deosebire de engleza romana nu stie nimeni
  • 0 (4 voturi)    
    avem si noi (Vineri, 27 noiembrie 2020, 12:52)

    Andreiasu [utilizator]

    Despre Cacaleti stiti? Acum se numeste Castranova, in drum spre Caracal.
  • +2 (2 voturi)    
    De PORCESTI a auzit cineva? (Vineri, 27 noiembrie 2020, 22:48)

    Zapateado [utilizator]

    Au auzit turistii care bateau Muntii Fagarasului prin anii '60 . Dar autoritatile comuniste pudibonde si-au zis ca suna prea porcos si au schimbat numele localitatii in Turnu Rosu. E pe Valea Oltului.
  • +2 (2 voturi)    
    Avem și noi Spermezeu... (Vineri, 27 noiembrie 2020, 23:31)

    Nyk1 [utilizator]

    ...în județul Bistrița.

    Probabil numit în onoarea unei străvechi zeități dacice a potenței.
  • +1 (1 vot)    
    Dar la noi (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 15:56)

    ipolitic [utilizator]

    ce fac cei care se fac ca fac dar nu fac?