SUA: Curtea Supremă a blocat impunerea de restricții asupra lăcașelor de cult în New York

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 26 noiembrie 2020, 10:26 Actualitate | Internaţional


Curtea Suprema de Justitie a SUA
Foto: Wikimedia
Curtea Supremă a Statelor Unite a hotărât în favoarea organizațiilor religioase într-o dispută privind restricțiile legate de COVID-19 impuse de guvernatorul statului New York, Andrew Cuomo, care limitau numărul de participanți la serviciile religioase, anunță CNN.

În decizia luată cu 5 voturi la 4, judecătoarea Amy Coney Barrett, numită recent de președintele Donald Trump, s-a alăturat judecătorilor conservatori în opinia majoritară în timp ce judecătorul-șef Justin Roberts a votat alături de cei trei liberali ai Curții.

Decizia blochează un ordin al guvernatorului Cuomo prin care participarea la serviciile religioase era limitată la 10, respectiv 25 de enoriași, dând câștig de cauză unei plângeri formulate de Dieceza Catolică din New York și Agudath Israel, potrivit NBC News.

Statul New York s-a apărat afirmând că restricțiile impuse lăcașelor de cult au fost deja relaxate.

Opinia majoritară notează că restricțiile ar încălca libertatea religioasă și nu sunt neutre deoarece „impun un tratament în mod deosebit de dur lăcașelor de cult”.

Deși instituțiile religioase ar fi afectate, afacerile catalogate ca esențiale ar putea primi câte persoane doresc, potrivit curții, iar lista cuprinde saloane de acupunctură și alte facilități despre care judecătorii afirmă că nu sunt esențiale.

Curtea notează de asemenea că nu există dovezi că organizațiile care au formulat plângerea au contribuit la răspândirea COVID-19.

Judecătorul-șef Justin Roberts a formulat o opinie separată, afirmând că nu vede necesitatea acestei decizii întrucât autoritățile au revizuit deja măsurile și lăcașele de cult care au intentat acțiunea pot deja să țină servicii până la 50% din capacitate.

Judecătoarele liberale Sonia Sotomayor și Elena Kagan au notat că admiterea plângerii „doar va exacerba suferința națiunii”.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2802 vizualizari

  • -10 (42 voturi)    
    Salon de acupunctura vs biserica/sinagoga (Joi, 26 noiembrie 2020, 10:55)

    animatron [utilizator]

    Pare ciudat sa oferi mai multe privilegii pt un salon de acupunctura fata de un lacas de cult, cred ca guvernatorul de stanga al statului NY, dl Cuomo, putea gasi un echilibru cu o minima bunavointa.

    De fapt observati ca autoritatile locale (PD) dadusera inapoi inca inainte de a se ajunge la Curtea Suprema.

    Constitutia USA consfinteste o serie de libertati individuale care nu pot fi atacate usor de un politician cu ochii pe sondaje.

    In caz ca politicienii insista sa restranga libertati sub diverse pretexte, se poate ajunge pana la controlul de constitutionalitate pe care-l exercita Curtea Suprema.

    Actuala Curte Suprema, dupa circa 50 de ani de dominatie a judecatorilor numiti de democrati, si-a schimbat compozitia spre dreapta conservatoare.

    Presedintele Trump a intrat in Istorie cu cele mai multe numiri la Curtea Suprema facute intr-un singur mandat, trei.

    In USA, Curtea Suprema face parte din sistemul de "echilibru intre puteri", avand rolul de a limita excesele politicienilor aflati temporar la putere.

    Un Senat controlat de republicani si o Curte Suprema "conservatoare" vor putea bloca, legislativ si judecatoresc, orice excese ale unui eventual executiv de stanga.

    Orasul NY e administrat catastrofic de primarul democrat, dumnealui e casatorit cu o afro-americana si e mare fan BLM, dar gestioneaza foarte prost pandemia, criminalitatea in crestere, gunoaiele, transporturile publice, etc.

    De altfel, desi amandoi membri ai stangii, se desfasoara un razboi la nivel de declaratii si masuri intre Cuomo si di Blasio.

    Cuomo vrea sa profite de incompetenta lui di Blasio pt a se profila ca un posibil candidat la presedintia USA in caz ca Biden ar ajunge presedinte in functie si va deceda sau va fi suspendat pt incapacitate fizica/mentala.
    • +5 (11 voturi)    
      Daaaa ... (Joi, 26 noiembrie 2020, 13:40)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      " Un Senat controlat de republicani si o C S conservatoare vor putea bloca ... orice excese ..."
      Foarte bine !
      Foarte sanatos !
      Tocmai d'aia nu am inteles isteria admiratorilor lui Trump...
      Vine sfarsitu' lumii pentru ca a pierdut Trump alegerile ...
      Cam penibil ...
  • -9 (49 voturi)    
    uite ca in US nu-i ca-n Romania (Joi, 26 noiembrie 2020, 10:58)

    mmmircea [utilizator]

    unde drepturile fundamentale sunt calcate zilnic in picioare de impostori care se prezinta ca experti in sanatate.
    • -7 (21 voturi)    
      probabil.. (Joi, 26 noiembrie 2020, 11:51)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      .. au zis "daca-s prosti, lasa-i sa moara"
  • +10 (46 voturi)    
    America e acum exact ca in Romania (Joi, 26 noiembrie 2020, 11:08)

    emil bobu [utilizator]

    Unde feudalii care cred in Dumnezeu au intaietate in fata vietii si a celor care vor sa ne apere vietile.
    • -3 (25 voturi)    
      hoohohohooo (Joi, 26 noiembrie 2020, 11:51)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      vine Bidineaua sa-ti apere viata =)) dar vezi ca trebuie sa-i dai 10% comision.
    • -2 (24 voturi)    
      "feudalii care cred in Dumnezeu" (Joi, 26 noiembrie 2020, 12:23)

      Mihail. [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      De unde le scoateti, oameni buni?!

      Si cine credeti ca va apara vietile, spagarii notorii si luptatorii pentru ciolan? Aveti nevoie de mult, mult noroc. Ca de nu, ghinion...
    • -8 (18 voturi)    
      ha (Joi, 26 noiembrie 2020, 12:36)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      ''sa ne apare''...
      cine iti apara tie viata,stimabile?
      si mai ales unde au intaietate?in fata mortii?adica aia mor mai linistiti ca ateii?explica-te
  • -8 (20 voturi)    
    Lol (Joi, 26 noiembrie 2020, 11:16)

    HP [utilizator]

    Vezi articolul cu episcopul Tomisului, unde am spus acelasi lucru.

    La fel si in Portugalia, unde judecatorii lor au luat aceeasi decizie.

    De ce ? Pentru ca e adevarul, ne sunt incalcate drepturile fundamentale.

    Nu poti obliga lumea sa fie solidara cu mortaciunile.

    E cinic ? O fi, dar asta e viata, si moartea.

    Ridicati restrictiile !
  • -5 (19 voturi)    
    Nu zau?! (Joi, 26 noiembrie 2020, 11:21)

    Luk [utilizator]

    Ce argument legal e "suferinta natiunii"? :)))
  • +5 (27 voturi)    
    Cred (Joi, 26 noiembrie 2020, 11:25)

    corsic [utilizator]

    ca una dintre cele mai mari stricaciuni pe care le-a facut portocaliul a fost sa numeasca 3 judecatori la Curtea Suprema. Acestia vor sta acolo mult si bine...
  • -7 (25 voturi)    
    Popoare mari vs popoare mici (Joi, 26 noiembrie 2020, 12:12)

    galeo [utilizator]

    Uite aici se face diferenta si se vede care e diferenta fundamentala intre popoarele mari si cele mici.
    Popoarele mici actioneaza emotional, pentru ele libertatile fundamentale nu mai conteaza atunci cand e vorba de frica de moarte.
    Pentru popoarele mari libertatea mai inseamna inca ceva... Uite de asta noi romanii nu vom fi niciodata precum americanii sau danezii.
  • +5 (19 voturi)    
    Logic (Joi, 26 noiembrie 2020, 12:32)

    VR007 [utilizator]

    Puternic băgați cu capul în codurile lor, judecătorii nu văd pădurea din cauza copacilor; degeaba se vor strădui unii să salveze vieți, dacă la lege scrie că tre să aibă fiecare dreptul de-a alege să moară de covid; că tu alegi asta e una, dar când alegerea ta pune în pericol viața unor nevinovați care poate vor să trăiască, nu scrie în codurile juridice pesemne!
    • -4 (12 voturi)    
      Si alegerea ta de a merge cu masina (Joi, 26 noiembrie 2020, 13:01)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui VR007

      Omoara oameni prin poluarea creata...
      Hai sa n ufim absurzi, nu poti tine inchisi in casa oameni pentru o gripa cu 1% rata de deces.
  • 0 (16 voturi)    
    Politruci conservatori habotnici (Joi, 26 noiembrie 2020, 13:04)

    kendf [utilizator]

    Astia i-ar tine isonul lui Teodosie daca ar judeca in Romania. Curtea Suprema din Sua si-a pierdut orice urma de credibilitate prin numirea de catre Trump a unor activisti politici deghizati in judecatori. In curand urmeaza legalizarea shariei crestine.
  • +1 (15 voturi)    
    Ayatolahii au decis (Joi, 26 noiembrie 2020, 13:25)

    domos [utilizator]

    Pupatorii de moaste sunt deasupra legii. Cam la fel ca in Arabia Saudita. Statul laic a fost ucis de acesti ideologi gainari.
  • -5 (17 voturi)    
    justin? (Joi, 26 noiembrie 2020, 14:12)

    freestyle [utilizator]

    autorul poate se gandea la Trudeau. judecatorul sef al Curtii Supreme a SUA este John Glover Roberts Jr. deci John Roberts.
    o decizie conform cu constitutia SUA. libertate inainte de toate.
    Give me liberty, or give me death!