Trump dă undă verde procesului de tranziţie spre o administraţie Biden

de DP     HotNews.ro
Marţi, 24 noiembrie 2020, 5:14 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: Profimedia Images via Digi24
La mai bine de două săptămâni de la anunţarea înfrângerii sale în alegerile prezidenţiale din SUA, Donald Trump a dat undă verde luni seară deschiderii procesului de tranziţie spre o administraţie Biden, relatează AFP şi Reuters, citate de Agerpres.

Echipa democratului a luat imediat notă de o etapă care permite ''un transfer de putere paşnic şi fără probleme''. Preşedintele republican în exerciţiu nu a recunoscut în mod direct victoria lui Joe Biden, promiţând să continue o ''luptă dreaptă'' în timp ce demersurile sale în justiţie se înmulţesc, fără succes, pentru a încerca să demonstreze fraude în alegerile din 3 noiembrie.

''Cu toate acestea, în interesul superior al ţării noastre, recomand'' ca agenţia guvernamentală responsabilă pentru transferul de putere să facă ''ceea ce este necesar în ceea ce priveşte protocoalele şi am cerut echipei mele să facă acelaşi lucru'', a scris Trump pe Twitter.

Această agenţie, GSA (General Services Administration), a trimis anterior o scrisoare prin care îl informa pe Joe Biden că este deschisă calea pentru tranziţie.

Administraţia Trump trebuie să recunoască oficial că Joe Biden este preşedintele ales pentru ca echipa de tranziţie a democratului să poată începe să primească informaţii clasate top-secret şi să discute cu echipele existente în diferitele ministere.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8642 vizualizari

  • -11 (31 voturi)    
    atz vazut ba? (Marţi, 24 noiembrie 2020, 7:10)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... va panicati degeaba ca scoate armata pe strazi. a facut si el putin show in stilul caracteristic.
    • +7 (23 voturi)    
      nu s-a panicat (Marţi, 24 noiembrie 2020, 7:58)

      Contrache [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      s-a ras
      • -13 (19 voturi)    
        hai hai.. (Marţi, 24 noiembrie 2020, 9:51)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Contrache

        .. ca era sa va topiti, snowflakerilor :)
    • -6 (14 voturi)    
      Armata o scoate Biden. (Marţi, 24 noiembrie 2020, 9:22)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Dar nu pe strazile din US. Sa inceapa!!!
    • +2 (16 voturi)    
      A vrut sa dea lovitura de stat (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:46)

      honk [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Din fericire institutiile au fost puternice. Nu si partidul republican ajuns un cult care distruge democratia si ii canta in struna acestui dictator ratat.
  • +15 (21 voturi)    
    Bine că un individ nu poate dicta totul (Marţi, 24 noiembrie 2020, 7:24)

    BEDE [utilizator]

    Așa de rău cum este sistemul din USA, este bine că un individ nu poate dicta totul. Cât de paranoic e Trump, tot este nevoit să cedeze.
    De aceea, cu toate relele ei, mai curând USA decât Rusia sau China sau Turcia sau vreun stat islamic.
    • +14 (28 voturi)    
      La limita . (Marţi, 24 noiembrie 2020, 8:35)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Am vazut ceva ce nu credeam ca o sa vad , un ex comunist rusofil din R Moldova , Dodon dandu-i lectii de democratie presedintelui US . De fapt Trump chiar a incercat sa sparga sistemul democratic dar a fost respins .
      • -4 (8 voturi)    
        Precum si Obama (Marţi, 24 noiembrie 2020, 19:30)

        Ike [utilizator] i-a raspuns lui gamma

        a fost nevoit s aplece ia apoi Hillary a 'turbat' cu prostiile 'rusii au firat alegerile'. Plin de "documentare" dupa 2016 vedeai pe CNN, pe HBO care aratau cum se pot manipula masinile de vot, cum hackery rusi au atacat site-urile cu listele de alegatori, etc., etc, doar-doar populatia americana s afie convinsa de Russia interference, Steele dossier, all fake hoax.
        Ok, acum, cand Trump acuza la fel, oricie pierzator va acuza ca a fost furat, nu numai Trump, vezi bine ca CNN si restul declara sustemul electoral american perfect, incoruptibil, nepenetrabil.
        Daca iasa ai nostrii, totul bine, altfel, furt neica.
  • +9 (31 voturi)    
    S-a trezit (Marţi, 24 noiembrie 2020, 7:51)

    persuasiv [utilizator]

    ineptul.
    • -11 (19 voturi)    
      zice nea Gicā... (Marţi, 24 noiembrie 2020, 9:52)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      ... din lanul de porumb :)
  • -12 (22 voturi)    
    NU, nu trebuie sa recunoasca (Marţi, 24 noiembrie 2020, 8:51)

    baimarean [utilizator]

    E o traditie, dar nu Lege.
    Si inca (inca!!) se poate lupta LEGAL pentru a ramane presedinte.((Nici macar nu ma refer la SCOTUS).
    HN & Co. ar face bine sa se informeze nu sa speculeze.
    Sau macar sa citeasca si traduca din New York Times (culmea, chiar ei recunosc asta!!!)
    https://www.nytimes.com/interactive/2020/11/03/us/politics/election-results-contested-disputed.html
    • +4 (6 voturi)    
      Citeste articolul mai bine (Marţi, 24 noiembrie 2020, 14:31)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

      Cetateanul Trump nu trebuie sa recunoasca nimic.

      Administratia lui, in schimb, trebuie sa recunoasca alegerea lui Biden ca sa poata legal sa comunice cu noul guvern, astfel incat schimbarea de pe 20 ianuarie sa fie cat mai lina.

      Si va fi o schimbare, oricat se mai lupta LEGAL Trump.
  • -16 (28 voturi)    
    Alegerile americane (Marţi, 24 noiembrie 2020, 10:08)

    Cugetator [utilizator]

    Parerea mea este ca a fost o conspiratie bine orchestrata impotriva lui Trump si extrem de greu de dovedit, fiindca se pregatea probabil de 4 ani de intreaga stanga zisa progresista americana . Este sigur bine ca democratia americana reuseste sa evite posibilele dezastre a unui razboi civil de secesiune,Sper ca partea moderata a democratiilor va reusi sa se debaraseze de aripa stangista impregnata cu islamism. Sper ca marile realizari economice ale administratiei Trump se vor restabili dupa atenuarea Pandemiei virusului chinezesc si mai ales ca marile realizari de politica externa dim perioda Trump se vor pastra macar partial !
    • +3 (9 voturi)    
      As zice chiar imposibil de dovedit (Marţi, 24 noiembrie 2020, 14:51)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui Cugetator

      Daca tot ce ai ca "dovezi" sunt povesti de genul "am un prieten care a mers la un bar si s-a trezit dimineata convins ca democratii au furat milioane de voturi".
    • +2 (10 voturi)    
      din preputul gandirii! (Marţi, 24 noiembrie 2020, 15:55)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui Cugetator

      O conspiratie extrem de bine orchestrata de Hugo Chavez - ala mort de dinainte sa fie urangutanul presedinte, cum ne spunea o avocata a lui Trump. Cam la asta se reduce nivelul intelectual al trumpanzeilor.
  • 0 (6 voturi)    
    Ce vor spune de acuma trolii rusi? (Marţi, 24 noiembrie 2020, 14:47)

    Leo55 [utilizator]

    Ca rusilor nu le-a prea iesit pasenta.
    Nu cred ca Democratii uita prea curand ca putin si-a bagat putin coada de partea adversarului lor!
    Sanctiuni tata, la greu!
    • +1 (5 voturi)    
      Vulcanul (Marţi, 24 noiembrie 2020, 16:47)

      Cumulus [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

      Zici ca site-ul asta e un vulcan in eruptie.....o gramada de lavari pe aci.....