Rusia: Elevi acuzați de terorism după ce ar fi plănuit să arunce în aer o clădire din Minecraft

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 23 noiembrie 2020, 15:49 Actualitate | Internaţional


Minecraft
Foto: Planetminecraft.com
Trei elevi din Siberia au fost acuzați de terorism în urma unui presupus complot de a arunca în aer o clădire virtuală în popularul joc Minecraft, relatează Moscow Times.

Anchetatorii din regiunea Krasnoiarsk au anunțat în cursul verii arestarea a patru „anarhiști” în vârstă de 14 ani pe care îi acuză că s-au antrenat în locații abandonate pentru a comite acte de terorism.

Potrivit informațiilor obținute de la ramura locală a Serviciului Federal de Securitate (FSB), anchetatorii afirmă că suspecții au citit literatură interzisă și s-au uitat la videoclipuri despre fabricarea de explozibili.

Canalul de știri Baza Telegram, despre care se crede că are legături cu serviciile de securitate ruse, a relatat că autoritățile au confiscat telefoanele adolescenților și au descoperit un plan de a arunca în aer un birou FSB pe care l-au construit în Minecraft.

Doi dintre elevi au pledat vinovat dar apoi au declarat că au fost constrânși să facă acest lucru de către procurori cu ajutorul avocatului pe care l-au primit din oficiu.

Al treilea suspect, care a pledat nevinovat, se află în arest de șase luni în așteptarea procesului, a declarat mama băiatului pentru Baza Telegram.

Televiziunea rusă a relatat că băieții vor fi acuzați acum și de constituirea unui grup terorist, riscând pedepse mai severe.

Cei trei au fost arestați și telefoanele lor confiscate după ce ar fi distribuit în Moscova pliante în care își exprimau susținerea pentru matematicianul și anarhistul rus Azat Miftakhov, acuzat de autorități că ar fi atacat biroul unui partid politic pro-Kremlin.

Băieții ar fi lipit unul din pliante de sediul real al FSB, potrivit Baza.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8373 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    Ce lauda postacii Rusia si criticau "botnita" aici (Luni, 23 noiembrie 2020, 16:09)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Iata acolo democratie adevarata si drept la exprimare. E greu cand autoritatile nu fac diferenta intre vis si realitate. Exista simulatoare si de gatit sau pizza sau turism. Poate le interzic si p-alea ca fac concurenta neloiala statului. De ce nu? Poate si Second Life pentru ca reprezinta fix opusul comunismului.
  • +14 (16 voturi)    
    Pe cand si acuzatii de crime? (Luni, 23 noiembrie 2020, 16:14)

    LiviuX [utilizator]

    Cred ca pe principiul asta 80% din tineret ar trebui arestat si condamnat, datorita omorurilor facute in jocuri.
    • -1 (7 voturi)    
      ok.. (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 9:04)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      .. dar e suspect faptul ca s-au antrenat IRL in locatii abandonate ca sa arunce in aer o cladire intr-un joc video. ceva da cu virgula...
      tu te-ai antrenat asa vreodata cand te pregateai sa te joci un joc virtual?
  • +16 (16 voturi)    
    Nu pot sa cred, te apuca rasul :D cu plansul :( (Luni, 23 noiembrie 2020, 16:26)

    mmagic [utilizator]

    As zice sa puna la inchisoare pe toti cei care au impuscat vreodata in jocuri pentru ca sunt niste viitori teroristi si criminali.

    Saracii copii de 14 nu ai voie nici macar sa te joci pe calculator ... dar asta e Rusia !

    Cat de retard poti sa fii ca sa confunzi un joc cu realitatea ca sa ii chinui pe acesti copii prin procese si inchisori?!

    Pentru ca si seamna distrugerea unei cladiri dintr-un joc ca minecraft cu distrugerea unei cladiri reale.
    Exact la fel se prabusesc ... Fereasca dumnezeu!

    Pentru cei care nu au jucat Minecraft inca, nu are nici-o treaba cu realitatea, nu e un simulator !

    Jocul pe calculator ramane joc dragut dar realitatea e complet, adica radical diferita. Jocul Minecraft nu este si nu a fost niciodata un simulator, abia are cateva notiuni de fizica, jocul se bazea explorare, supravieturie, pe constructi din cubulete si exploziile sunt dragute dar departe de a semana cu unele reale.

    Ca sa numesti grup terorist pe niste pusti de 14 ani care joaca un joc in retea inseamna ca nu gandesti.

    Apoi lecturile cu fabricarea de explozive sunt la discretie pe net oricine le poate citi de fun, dar de acolo pana a le face, este cale mare de tot.
  • +14 (14 voturi)    
    Asta e banc? (Luni, 23 noiembrie 2020, 16:30)

    ipolitic [utilizator]

    Ca daca nu, e noaptea mintii. Putin si fesebeul lui pot fi mandrii ca au invins cea mai periculoasa retea terorista din lumea virtuala. Sase luni de arest pentru un copil de 14 ani? Numai in SUA se mai poate intampla asa ceva. Sistemul din Rusia e degenerat si odios.
  • +15 (15 voturi)    
    kafka (Luni, 23 noiembrie 2020, 17:12)

    mmmircea [utilizator]

    asta imi aminteste de cazul filatelistilor arestati de fosta securitate, care la ordinul lui Ceausescu trebuia sa depisteze actiuni masonice pe teritoriul tarii. Cum nu mai ramasese picior de mason, au trebuit sa inventeze unii, si nenorocirea a cazut pe un grup de filatelisti.
  • +7 (7 voturi)    
    Oare de ce nu posteaza si mazeta ? (Marţi, 24 noiembrie 2020, 11:20)

    midufi [utilizator]

    Si alti postaci rosii...
    Ciudat.
    • 0 (6 voturi)    
      mazeta s-a dus la chinezi... (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 9:06)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui midufi

      .. si eu sunt somer. rusii nu mai platesc de cand a pierdut Trump. Bill gheitz e ocupat cu cipurile si covidu... nu mai putem trai din asta. cre'ca cer si eu ajutor de la stat 75%, sau stau pe ajutor social ca voi.
  • +2 (2 voturi)    
    Trunchiat (Joi, 26 noiembrie 2020, 10:11)

    JustEu [utilizator]

    Articolul este preluat trunchiat, continuarea este:
    "The Krasnoyarsk-based ngs24.ru news website cited unnamed law enforcement sources as saying that the teenagers had explosives and planned to detonate the real FSB building. It also reported that two instead of three ninth-graders are currently in pre-trial detention on the terror charges."