Video Un feribot cu 400 de pasageri la bord a eșuat în Finlanda

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 21:59 Actualitate | Internaţional


feribot eșuat Finlanda
Foto: Captura YouTube
Un feribot de pasageri cu peste 400 de persoane la bord a eșuat în insulele finlandeze Aland din Marea Baltică, anunță BBC, potrivit Mediafax.

Viking Grace a eșuat aproape de portul Mariehamn. Oficiali ai gărzii de coastă au declarat că nava se află pe stânci, dar viețile pasagerilor nu sunt în pericol imediat.



Nava, deținută de compania Viking Line, se îndrepta spre capitala suedeză, Stockholm, de la Turku, Finlanda.
Incidentula avult loc sâmbătă la prânz. Cauzele incidentului nu sunt clare, încă.

Într-o declarație, Viking Line a spus că scafandrii vor inspecta coca navei, înainte de a se lua o decizie cu privire la acțiuni ulterioare.

Compania a spus că pasagerii vor petrece noaptea pe navă și a descris situația de la bord ca fiind „calmă”. Nu au fost raportate răniri în rândul celor 331 de pasageri și 98 de membri ai ecipajului.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5692 vizualizari

  • -22 (26 voturi)    
    clar (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 22:05)

    cucuveauamov [utilizator]

    PeeeSeeeDeee e de vina!
    • +3 (3 voturi)    
      Cam asa a facut Tudorache (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 23:25)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Cu bugetul PS1.
      Zilele astea e chemat la discutii. Poate va fi cazat la beciul domnesc, ramane de vazut.
    • +1 (1 vot)    
      PSD (Duminică, 22 noiembrie 2020, 2:55)

      _tudor_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      De ce zici ca e PSD de vina?
      A fost furat ceva?
      • +2 (2 voturi)    
        Din poze se vede (Duminică, 22 noiembrie 2020, 9:41)

        feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui _tudor_

        Ca lipsesc ancorele. Deci daca au fost psd-isti la bord se pune întrebarea : cat e kil-ul de fier in Finlanda,
        In realitate cucuveaua este un troll pzd-ist si face reclama pe unde poate.
  • +3 (5 voturi)    
    Cineva a ramas fara motoare (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 22:31)

    feroviarul123 [utilizator]

    Straniu ca nu a aruncat ancorele. Sau a rama si fără ele.Multa lume crede ca navele moderne sunt imune la acțiunea vântului ,dar în realitate deoarece sunt foarte înalte sunt mai influențabile decât un velier, pentru ca la un velier poți sa cobori pânzele. Saracul ferry a rămas fără motoare si deci fără capabilitatea de a se guverna. Ei bine cum nu sunt victime e doar o poveste interesanta.
  • -10 (14 voturi)    
    - (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 22:54)

    tomlin [utilizator]

    Asta-i feribot cu care merg suedejii sa bea in Finlanda, ca-i deschis si e mai ieftin ? Mijto, adevarate valori europene !
  • +1 (1 vot)    
    Ne punem o intrebare legitima... (Duminică, 22 noiembrie 2020, 9:09)

    Zapateado [utilizator]

    Mai era cineva treaz din echipajul feribotului? Sau toti erau MANGĂ? Pai pe ce traseu au navigat ei de au reusit sa esueze? Azi, in epoca GPS-urilor , cand pana si o prapadita de yola isi alege traseul corect si si-l verifica permanent...
    • +2 (2 voturi)    
      Nu totul poate fi explicat cu bautura (Duminică, 22 noiembrie 2020, 9:48)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

      Daca te uiti pe filme o sa vezi ca vântul era foarte puternic . Navele cu suprastructura înaltă sunt vulnerabile la vanturi puternice. Părerea mea de arheolog submarin amator, este ca nava a rămas far motoare, a încercat sa lanseze ancorele dar au rămas si fără ele si au eșuat pe țărm. Un accident destul de des întâlnit.
      • 0 (0 voturi)    
        Cum sa ramana fara motoare? (Duminică, 22 noiembrie 2020, 12:40)

        Zapateado [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        Pai motoarele alea sunt facute de cooperativa Metalocasnica, pe genunchi intr-un sopron? Alea sunt motoare navale, de mare
        putere si fiabilitate, verificate, intretinute si reparate ca la carte.

        Doar pe la yachturi ieftine se mai strica motoarele.

        Totusi, sunt dispus sa astept rezultatele anchetei. Daca intr-adevar li s-au stricat motoarele ai din partea mea o bere si un mic. Un mic mic, nu-ti face iluzii că un mic mare.
        • +1 (1 vot)    
          Motoarele de nava (Duminică, 22 noiembrie 2020, 14:14)

          feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

          Sunt supuse în primul rand uzurii ca merg luni in sir , fără oprire. In al doilea rand apa de mare nu le face bine. Nava mergea cu un prototip de motor pe GPL . In principiu era o nava noua și nu avea de ce sa aibă probleme cu propulsia. Dar lipsa propulsiei ar explica de ce nava a eșuat.
          • -1 (1 vot)    
            Bine, fie! (Duminică, 22 noiembrie 2020, 17:15)

            Zapateado [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

            Ai din partea mea micul. Nu si berea! Pentru bere mai astept dovezi.