Germania: Mai multe persoane au fost rănite în urma unui atac cu cuțitul în Oberhausen

de S.J.     HotNews.ro
Vineri, 20 noiembrie 2020, 16:17 Actualitate | Internaţional


Politia germana
Foto: Hotnews
Patru persoane au fost spitalizate în urma unui atac cu cuțitul în orașul Oberhausen din vestul Germaniei, un purtător de cuvânt al poliției afirmând că incidentul pare să fi fost „o dispută familială”, potrivit Deutsche Welle.

Un bărbat a atacat joi seara mai multe persoane cu cuțitul în Oberhausen, au anunțat autoritățile germane, rănind patru persoane. Poliția a confirmat atacul, afirmând că suspectul a fost rănit și arestat.

Victimele, care prezintă plăgi prin înjunghiere, au fost duse la spital pentru tratament, una aflându-se în stare gravă.

Motivul atacului nu este clar însă poliția a afirmat că incidentul pare să fi fost o dispută familială și că nu există semne privind un motiv terorist.

Atacul a avut loc în jurul 19 în cartierul Marienkirche din Oberhausen, vecinii chemând poliția după ce au auzit gălăgie.

Este neclar de asemenea dacă suspectul principal a fost cunoscut autorităților înainte de incident.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2276 vizualizari

  • -1 (17 voturi)    
    disputa familila (Vineri, 20 noiembrie 2020, 16:27)

    cristi_an [utilizator]

    pentru cei nefamiliarizati cu caile profetului
  • -1 (19 voturi)    
    E ok (Vineri, 20 noiembrie 2020, 16:49)

    Tescovin [utilizator]

    Atâta timp cât nu e atac terorist, e în regulă. Nu cred să aibă nimeni nimic împotrivă ca imigranții din lumea a 3-a (că nu-mi închipui că Hans își rezolvă problemele cu Gertrud folosind cuțitul) își hăcuiesc rudele în plină stradă și umplu trotuarul de sânge. Ce poate fi rău în asta ? E chiar frumos. Divers, multicultural și benefic pentru noi ăștia anchilozați de rasism sistemic.
    • -1 (15 voturi)    
      Si romanii se hacuiesc intre ei in Germania... (Vineri, 20 noiembrie 2020, 17:42)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      ...si nu numai. Asa, ca-ntre ortodocsi. Si mai dau cu cutitul si in altii:
      - https://www.kreiszeitung-wochenblatt.de/seevetal/c-blaulicht/nach-messerattacke-in-lebensgefahr_a145700
      - https://www.kreiszeitung.de/lokales/nienburg/nienburg-weser-ort45437/messerangriff-grossen-bruder-10371698.html
      - https://www.abendblatt.de/hamburg/article229511008/Messerangriff-am-Wacholderweg-war-es-Rache-oder-Notwehr.html
      - https://www.tag24.de/dresden/24-jaehriger-zueckt-messer-am-strassburger-platz-und-will-auf-mann-einstechen-1613510

      Cum era vorba aia cu barna si cu paiul?
      • -2 (12 voturi)    
        Așa, și ? (Vineri, 20 noiembrie 2020, 18:07)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

        Asta cu românii dovedește cumva că a importa în țara ta problemele altora e acceptabil ?
        Bine măcar că nu sunt eu singurul rasist sistemic, welcome to the club ! :D
        • 0 (12 voturi)    
          Nu, dovedeste ca nu originea e problema (Vineri, 20 noiembrie 2020, 19:31)

          Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

          Romanii, africanii, arabii, europenii insisi au printre ei astfel de specimene. Da, chiar si nemtii! In proportie mai mare sau mai mica, functie de educatia primita acasa. Nu poti sa bagi un intreg popor in aceeasi oala. Nici pe adeptii unei religii sau ai alteia. Nici pe cei nascuti intr-o anume zona geografica.
          • +2 (4 voturi)    
            Ti-a scapat prin tastatura adevarul: (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 13:25)

            YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

            „In proportie mai mare sau mai mica, functie de educatia primita acasa.” Hopa!

            La musulmani e foarte raspandita educatia care prevede spalarea „onoarei” cu sange. Romanii sau nemtii daca se incaiera si se omoara o fac accidental, nu ca urmare a educatiei in acel sens. Este asa?

            De asemenea, renuntarea la religia islamica este sanctionata cu moartea. Si au grija sa faca asta, iar uneori omoara si pe cei care desi se declara musulmani, nu sunt considerati de altii suficient de musulmani. Printre crestinii, evreii, ateii, budistii zilelor noastre n-am auzit sa se practice asemenea executii pentru apostazie sau insuficienta convingere. Matale ai auzit?

            Omenirea nu e o masa amorfa, cum incerci sa sugerezi. Popoarele si religiile sunt impartite in oale diferite. Chiar daca gasesti piper, morcovi si carne in mai multe oale, totusi gustul va fi foarte diferit, pentru ca proportiile sunt diferite, mai exista si alte ingrediente etc.

            Continuand metafora oalelor, pot spune ca tentativa de a amesteca toate popoarele si religiile intr-o mare ciorba este o mizerie. Rezultatul va fi o galeata cu lături, numai buna de dat la porci. Asta este imbogatirea culturala si multiculturalismul - o mare galeata cu lături. Nu e nici tort cu fructe, nici supa de scoici, nici kebab, nici jumari, este o mare mizerie in care plutesc bucati din toate. Poti matale sa o consumi daca vrei.
            • -1 (3 voturi)    
              Asta era esenta mesajului meu (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 14:51)

              Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

              Nu l-am "lasat sa scape", ci a fost cu premeditare. Pacat ca n-ai citit si restul mesajului, in afara de propozitia asta.

              Tot ce torni ca raspuns e un ghiveci de preconceptii, ca sa ramanem in domeniul culinar, tipic pentru "meniul" celui care n-a vazut un musulman in viata lui. Tipic si pentru cel care n-a calcat dincolo de fosta Cortina de fier, nu mai zic sa traiasca ani de zile de cealalta parte a ei.

              Globalizarea e ireversibila, indiferent daca iti place gustul ei sau nu. Ca o privesti cu suspiciune si ai da-o mai degraba la porci, asta e problema ta. Ia vezi, poate ti sa varsat inauntru solnita cu idei preconcepute si cu fanatism ortodox.
              • 0 (0 voturi)    
                Fanatism (anti-)ortodox (Luni, 23 noiembrie 2020, 16:28)

                Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

                Mi se pare amuzant cum îl luați la împins vagoane pe YorkshireTerrier, despre care presupuneți că „n-a văzut un musulman în viața lui”. Este nobil din partea dvs că apărați o religie întreagă, precum Islamul, de „preconcepțiile” unora înguști la minte. Problema e că, doar trei fraze mai încolo, îl acuzați pe YT de „fanatism ortodox”...
                Dvs. ați văzut vreodată un ortodox în viața dvs ? Dacă tot veni vorba...