Expert rus: Rusia a pierdut Moldova

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 16 noiembrie 2020, 19:09 Actualitate | Internaţional


Parlamentul de la Chisinau
Foto: Agerpres
"Rusia a pierdut Moldova", o țară care balansa de ani de zile între ambițiile europene și apropierea de Moscova, a comentat, pentru AFP, Konstantin Kalacev, un expert rus independent.

Dar "nu este totul pierdut" pentru Moscova, nuanțează acesta: Maia Sandu, ale cărei puteri sunt limitate, nu are o majoritate parlamentară loială iar eventuale alegeri legislative anticipate ar putea conduce la nominalizarea unui prim ministru pro-rus.

AFP notează că sosirea la putere a Maiei Sandu marchează un revers pentru Rusia, care încearcă să-și păstreze influența în această fostă republică sovietică și care are amplasați militari în Transnistria, teritoriul pro-rus care și-a declarat secesiunea de Moldova.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14857 vizualizari

  • +11 (29 voturi)    
    - (Luni, 16 noiembrie 2020, 19:16)

    victorOlitacozmei [utilizator]

    "un expert rus independent"
    Unde exista facultatea asta de experti ?

    Cat timp exista germania, rusia nu pierde ceva !
    • +5 (5 voturi)    
      Ai dreptate. Depindeti cu totul de nemti! (Marţi, 17 noiembrie 2020, 9:21)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui victorOlitacozmei

      La o adica, va cumpara cu totul cu banii dintr-un buzunar!
      Rusoaicele cele mai frumoase le gaseai (ieftin!!!) pe Reeperbahn si vor fi si mai ieftine dupa pandemie!
      • 0 (2 voturi)    
        cele mai ieftine tot romancele sunt! (Marţi, 17 noiembrie 2020, 17:11)

        AES [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        :))))Updateaza-te!
  • +11 (19 voturi)    
    stiu rusii ce stiu (Luni, 16 noiembrie 2020, 19:33)

    Captain Obvious [utilizator]

    normal ca nu ar vrea niciodata un prim-ministru / presedinte de aceeasi culoare nici macar de-al lor ca si-ar da arama pe fata, asa ii tine in sah si saracie cu zecile de ani
  • +4 (18 voturi)    
    Din păcate (Luni, 16 noiembrie 2020, 20:48)

    JoshuaTree [utilizator]

    Rusia nu pierde niciodată și defapt întotdeauna ia înapoi de 10 ori mai mult.
  • -5 (17 voturi)    
    Pierderea Basarabiei (Luni, 16 noiembrie 2020, 21:53)

    CristescuPRadu [utilizator]

    Rusia n-a pierdut nici Romania, cum sa piarda Basarabia ? Rusia a desfiintat URSS si comunismul in Europa pentru a castiga teren in special in zona politicului. Sunt tari, nene. Ii joaca pe degete pe toti
    • +1 (7 voturi)    
      Sunt atat de tari (Marţi, 17 noiembrie 2020, 9:15)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui CristescuPRadu

      ca in curand or sa se desfiinteze de tot.
      Si nimeni altcineva n-o sa fie de vina in afara de ei!
      Saracia, asta ii omoara! Uita-te la PIB-ul lor si compara-l cu cel al tarilor UE si te vor apuca durerile de cap (pe tine, nu pe mine).
      Deja Siberia da semne ca vrea autonomie fata de regimul Putin.
      Armata arata slabiciuni mari chiar si in fata Turciei (o putere de mana a 2-ua).
      Sunt ramasi in urma dpdv tehnologic, chiar si fata de Turcia.
      Coruptia macina intreaga societate.
      Intrebare: daca sunt asa de tari si de destepti, de ce sunt in halul asta de saraci?
      • +1 (3 voturi)    
        nu-s chiar asa de saraci. (Marţi, 17 noiembrie 2020, 14:45)

        Divergent [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        Stai linistit, nu le duce grija, ca nu-s atat de saraci. Cel putin in Moscova si St Petersburg vezi Mercedesuri noi si BMW-uri asa cum vezi la noi, in Bucuresti Dacii Logan, deci.. Nu stiu ce slabiciuni au ei fata de armata Turciei, de vreme ce Erdogan a cumparat rachete S-400 de la "inapoiatii" de rusi.
        • +2 (2 voturi)    
          Aia cu mertzane si BMV (Marţi, 17 noiembrie 2020, 15:14)

          Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Divergent

          Sunt coruptii lor! HA, HA, HA, multi nene ca are balta ...petrol. Ca de muncit nu munceste nimeni, sau tu crezi ca Mertzanele le-au facut prin munca?
          Cassius Clay cand a boxat cu Foreman pt titlul mondial la Kinshasa (cap. rep. Congo) spunea ca nu a vazut in viata lui atatea Mercedesuri la un loc! Si aia in tara, mureau de foame la propriu!
          Asta e ca poanta lui Iulius, faci niste zgarie nori in Buc. si o sa apara ca semn de bogatie!!!
          Gogosi ca astea nici africanii nu le inghit!
      • -2 (2 voturi)    
        sefu, cand ai fost ultima data in Rusia? (Marţi, 17 noiembrie 2020, 17:13)

        AES [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        Sau vorbesti din Pantelimon, urmarind sienenul? :)))
  • +3 (3 voturi)    
    un proverb spune (Marţi, 17 noiembrie 2020, 7:57)

    mongolul [utilizator]

    ca boala lunga-i moarte sigura;
    -daca rusii erau destepti, negociau inca din anii '90, Unirea;
    -era cea mai buna metoda de a pastra influenta nu doar in Moldova, ci si in Romania;
    -duracii... tot duraci.

    Se vor epuiza la infinit, pina in ultima secunda, indepartind Romania si pierzind totul.
    Caci :" Atunci cind Dumnezeu vrea sa piarda un om (un partid, o tara), incepe prin a-i lua mintile!"

    Daca imi aduc bine aminte, Eltin a propus prin '92 o Unire, daca Romania intra in CSU. Cam mari pretentii; era mai bine (pentru ei) ca Romania sa ramina neutra si binevoitoare fara de ea, unita, decat sa ajunga in NATO, neunita. Unde nu-i cap... Capu face c...... trage.

    Rusii nu se gindesc, niciodata, la consecintele actelor lor.

    Germania? Mda, e acordul Hitler-Stalin... dar nu trebuie sa se bazeze prea mult pe nemti. Pot bascula oricind. Retelele KGB s-au cam subtiat. Si acolo. Putin stie...
    • +1 (1 vot)    
      erata (Marţi, 17 noiembrie 2020, 9:43)

      mongolul [utilizator] i-a raspuns lui mongolul

      CSI, nu CSU... Sorry
    • +1 (1 vot)    
      Rusii gandesc intotdeauna pe termen lung (Marţi, 17 noiembrie 2020, 14:41)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui mongolul

      Doar ca nu intotdeauna socoteala lor de-acasa se potriveste cu aia din targ.

      In plus, rusii, dintr-un anumit punct de vedere, nu gandesc pragmatic. Rusii isi propun un scop, si judeca si actioneaza prin prisma scopului respectiv, ignorand situatia de moment.

      Mai la concret, Putin urmareste idealul formulat de Petru cel Mare, de a face din Marea Neagra lac rusesc. E si ceva rationalitate in scopul asta - din punct de vedere militar conventional, sesul intins si neted de la carpati incepand se intinde pana la Moscova, si e imposibil de aparat eficient cu forte conventionale in cazul unei agresiuni. Da' ideea de-a face din Marea Neagra un lac rusesc, in conditiile actuale, e idioata. Exista prea multe interese internationale in zona - Turcia fiind una dintre partile care s-ar opune la greu unei asemenea actiuni - gurile Dunarii sunt importante dpv strategic pentru NATO, expansiunea spre est a UE e un obiectiv strategic al UE, esential pentru a face UE competitiva, politic si economic, cu alti poli de putere de pe glob. Consecinta unui efort asiduu, pe termen lung, in a atinge un scop imposibil, sau cel putin pe moment imposibil, e de natura sa faca praf Rusia inainte de a atinge macar un modest succes. Partea asta a doua rusii foarte frecvent o ignora. De-aia URSS-ul a cazut, pe cand China comunista s-a adaptat bine mersi la o economie capitalista.
  • +1 (1 vot)    
    xxzxzx (Marţi, 17 noiembrie 2020, 13:16)

    solar [utilizator]

    De peste 200 de ani aceeași politică cu epicentru PRUSIA - RUSIA !
  • 0 (0 voturi)    
    cand vad cati "destepti" geostrategi are Romania (Marţi, 17 noiembrie 2020, 17:16)

    AES [utilizator]

    "analisti" de fotoliu, care "cunosc" realitatile din ultima tutungerie din Siberia, dar habar n-au cu cine si-o trage nevasta personala, jur ca imi vine sa-mi las balta toate interesele! :))))