Un televanghelist care a spus despre coronavirus că ar fi un „privilegiu” a murit din cauza COVID-19

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 9 noiembrie 2020, 10:41 Actualitate | Internaţional


Televangelism
Foto: Eitan Abramovich / AFP / Profimedia Images
Un televanghelist american care a descris pandemia de COVID-19 ca un „privilegiu” a murit din cauza bolii, relatează Insider.

Irvin Baxter a murit marțea trecută în spital după ce a fost internat cu coronavirusul, a anunțat Endtime Ministries, parohia fondată de acesta.

Bărbatul în vârstă de 75 de ani a fost susținător înfocat al lui Donald Trump și a sugerat că sexul premarital ar fi motivul pentru care există coronavirusul.

În timpul unei discuții la o emisiune TV despre Apocalipsă, Baxter a predicat despre „păcatul curviei” în afara căsătoriei.

„M-am gândit la curvie și am făcut puțină cercetare”, a afirmat acesta, precizând că „sper că această cercetare nu este corectă dar am luat-o direct din enciclopedie. Ea spune că 5% din noile mirese din America sunt acum virgine. Asta înseamnă că 95% au comis deja curvie!”

Baxter a subliniat că milioane de americani trăiesc împreună și fac sex fără a fi căsătoriți, un păcat pedepsibil în ochii lui Dumnezeu.

„Dumnezeu ar putea folosi asta (pandemia de COVID-19) ca o trezire la realitate”, a declarat televanghelistul despre coronavirus.

„Acest coronavirus ar putea fi un privilegiu fiindcă vă spun de pe-acum, există o judecată mult mai mare care vine. Este în Biblie”, a adăugat acesta.

Baxter i-a denunțat pe oamenii care „cred că putem să îl ignorăm pe Dumnezeu și să ducem o viață păcătoasă”.

Numărul infecțiilor cu coronavirusul a depășit 10 milioane de contagieri în Statele Unite și peste 236.000 de persoane și-au pierdut viața din cauza COVID-19 în această țară, potrivit datelor Universității John Hopkins.

Baxter a fost un televanghelist din Texas și prezentator al unei emisiuni TV despre profeții biblice care a fost văzută de peste 100 de milioane de persoane în America de Nord, potrivit comunicatului de presă al Endtime Ministries.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3229 vizualizari

  • -8 (18 voturi)    
    Da, chiar poate fi un privilegiu (Luni, 9 noiembrie 2020, 10:52)

    BEDE [utilizator]

    Pentru mine personal chair ar fi un privilegiu să mor de coronavirus acum decât să mor peste vreo 30 de ani cu demență. Depinde cum privești.
    Pe cine oare să treazească la realitate? Pe unii poate, dar majoritatea nu.
    Poate mai domolește credința scientistă, adică acea credință că știința noastră poate rezolva orice problemă: iată că a trecut aproape un an și nimeni nu poate spune de ce cam 4% din cei confirmați cu COVID mor, iar la cam 90% nu sunt probleme mai grele decât în cazul unei gripe. Și nu s-a descoperit încă nici un tratament salvator și nu există un vaccin.
    Nu zic că nu trebuie continuată cercetarea științifică și că nu este cazul să ne străduim. Dar iată că uneori știința noastră se izbește ca de un zid de care nu poate trece și în care nu găsește nici o spărtură, cât de mică, măcar să treacă pe acolo un periscop ca să întrezărească ceva...
    • +5 (7 voturi)    
      Nu e nimic nou aici (Luni, 9 noiembrie 2020, 12:17)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Cu virusurile nu prea stim de fel sa luptam, cel putin deocamdata, inafara de vaccin care sa pregateasca sistemul imunitar. La infectii bacteriene avem intibioticul, dar la virus tot ce putem face e tratamentul simtomatic care sa sustina organismul pana intervine sistemul imunitar. HIV e printre voi de macar 50 de ani, si nu avem nici macar vaccin cotra lui.
      Iar un vaccin se dezvolta in aproximativ 10 ani in mod normal, pentru a oferi suficient timp sa se verifice efectele secundare. Acum, s-a redus perioada la 1 an. Ceea ce e remarcabil.

      Si se fac mici progrese si in ce priveste lupta cuvirusurile, dar mai e mult pana la o solutie ...

      Astea fiind zise, nush care e realitatea in care crezi tu ca vrei sa se trezeasca lumea, dar daca realitatea aia e cu evanghelii, istoria ne arata ca biserica a facut mai mult rau decat bine de-a lungul existentei ei.
  • +4 (16 voturi)    
    trumpetii si evanghelistii oricum nu inteleg (Luni, 9 noiembrie 2020, 10:56)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    logica lui ar spune ca mortul a preacurvit si Dumnezeu, iata, l-a pedepsit si i-a dat si lui "privilegiul" de a muri de COVID19....dar la trumpeti nu functioneaza minima logica sau ratiune, ei, ca si evanghelistii, sectele, cultele, cred orice li se zice de catre idolii lor, indiferent cat de irational este....

    Dovada si postarile infierbantate de pe aici, au explodat in ultimele zile, zici ca s-a revarsat vidanja cu retarzi, la alegeri, de frustrare ca Biden "le-a furat" alegerile si s-a umplut de teoriile conspiratiei, masoni, Soros, reptilieni, sexo si neo-marxism, etc...QAnon...
  • +6 (10 voturi)    
    Concluzia? (Luni, 9 noiembrie 2020, 10:57)

    MAGArusul [utilizator]

    Chiar e o binecuvantare. Deci a avut dreptate.
  • +6 (10 voturi)    
    >>>> (Luni, 9 noiembrie 2020, 11:04)

    GemstonePig [utilizator]

    Dumnezeu a creat Universul din particule atat de mici incat nici nu poate fi inteles si explicat pe deplin comportamentul lor dar in timpul liber trage cu ochiul sa vada ce fac sub patura enoriasii.
    Pare logic
  • 0 (8 voturi)    
    De murit... (Luni, 9 noiembrie 2020, 11:47)

    Mihail. [utilizator]

    ...toti murim. E singura certitudine a omului. Iar daca a asteptat moartea cu incredere si bucurie, inseamna ca n-a murit precum dobitoacele.
  • +7 (7 voturi)    
    :D (Luni, 9 noiembrie 2020, 11:49)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    Intotdeauna m-a distrat expresia "curvie INAINTE de casatorie". La fel ca si "cina romantica in DOI".
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Luni, 9 noiembrie 2020, 13:56)

    Ovidiu M [utilizator]

    Stiu ca a murit un om, iar acest lucru nu e niciodata funny. Dar cum sa nu razi cand vezi ca moare cate un cineva care fie nu a crezut in vaccin (Mitropolitul Muntenegrului) fie a interpretat asta ca pe o pedeapsa divina. Sa inteleg ca respectabilul pastor era atat de pacatos in viata privata incat al sau Dumnezeu a simtit ca trebuie sa-l ia de aici, prin intermediul Covid? :-D