Germania: Poliția ordonă dizolvarea unei manifestații "anti-măști" în Leipzig VIDEO

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 18:17 Actualitate | Internaţional


Protest în Leipzig
Foto: Captura YouTube
Poliția germană a ordonat sâmbătă dizolvarea unei manifestații din Leipzig unde circa 20.000 de protestatari "anti-mască" s-au reunit, într-o ambianță tensionată, pentru a protesta împotriva restricțiilor impuse de pandemie, scrie AFP.

"Invităm toate persoanele să părăsească imediat" marea piață din Leipzig, a scris poliția, pe Twitter.

Anterior, și primăria a decis dizolvarea adunării, invocând încălcarea condițiilor stabilite de autorități pentru autorizarea protestului.

Cu toate acestea, cei mai mulți manifestanți nu au părăsit zona pieței în jurul orei locale 17.00 (16.00 GMT).

Majoritatea participanților nu respectau niciun gest de distanțare socială: nu purtau măști și nu respectau distanța de 1,5 metri între două persoane.

Poliția, amplasată masiv de teama violențelor, a intervenit în mai multe rânduri cu ajutorul megafoanelor pentru a cere respectarea măsurilor sanitare.

"Suntem o mișcare pașnică în care nu-și au locul extremismul, violența, antisemitismul și ideile disprețuitoare pentru omenire", a afirmat unul dintre organizatori.

Poliția este îngrijorată de apariția unor incidente în condițiile în care mai multe contramanifestații sunt prevăzute în oraș, un fief al stângii radicale și anarhiste.

Mai multe persoane agitau "drapelul Reichului" german, în amintirea imperiului dispărut după primul Război Mondial.

Televiziunea regională publică MDR afirma că printre manifestanți puteau fi văzuți și militanți ai mișcării neo-naziste NPD.

Acest protest intervine în condițiile în care numărul de noi infectări zilnice a atins un record sâmbătă în Germania, peste 23.000.

De luni, restaurantele, barurile, cafenelele, muzeele, teatrele și sălile de sport și-au închis porțile pentru patru săptămâni.

Deși Germania nu a decretat o carantină ca Franța sau alte țări europene, aceste noi restricții au stârnit o oarecare nemulțumire într-o țară unde directivele sanitare sunt mai degrabă respectate cu scrupulozitate.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2984 vizualizari

  • -3 (17 voturi)    
    Bai baieti (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 18:39)

    panda_rosu [utilizator]

    Va spun eu, ca incet incet nu mai accepta lumea restrictii... e groasa, lumea a obosit! Si eu am obosit, care in primu val indemnam pe toata lumea sa stea in casa, crezand pueril ca se termina in cateva luni. Da ce ne facem daca mai tine inca 5 ani? Cine mai accepta doar sa supravietuiasca si sa nu traiasca ani de zile?

    Iar mastile astea par sa nu aiba absolut niciun efect, peste tot sunt obligatorii inclusiv in aer liber, si lumea chiar respecta, in afara de cativa rebeli nesemnificativi, chiar se poarta! Si rezultatul? Zeci de mii de cazuri pe zi in toate tarile europei. Ce dracu?
    • -6 (16 voturi)    
      Exact (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 22:00)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Locuiesc in Belgia unde mastile sunt obligatorii (si telemunca si alte restreictii) din vara. Si ghici ce? Zeci de mii de cazuri oricum. Cum imi explica mie cineva ca asta e calea cea buna, mai ales cand stim ca asta cu vaccinul eo gluma proasta. Anul asta nu se fac vaccinari anti-gripale in belgia decat celor "vulnerabili" si peste 50 ani. Asta in timp ce in anii trecuti nu aveam nici o problema in a-l obtine. Deci un vaccin acreditat de 10 ani (cu tulpini schimbate, e drept) nu resuseste sa acopere piata, despre ce vaccin-vis vorbesc politicienii???
    • +1 (3 voturi)    
      ce te face sa crezi (Duminică, 8 noiembrie 2020, 0:31)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      ca daca mergi in club fara masca vei mai fi in viata peste 5 ani?
  • +1 (17 voturi)    
    Copii - Nepotii si Acolitii lui Putin (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 18:43)

    un domn [utilizator]

    Leipzig egal DDR
    • -7 (11 voturi)    
      Da, și? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 21:43)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nu-s tot nemți? Încă-s friții prusaci, ăia războinici, ăia de-au unit Germania..
      • 0 (2 voturi)    
        Sunt saxoni. Prusia e mai la nord (Duminică, 8 noiembrie 2020, 15:02)

        Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui prec

        Iar manifestantii sunt veniti din toata Germania. Inclusiv bucatarul "Aluhut" Hildmann e prezent. N-ai sa gasesti 20.000 de inconstienti in orasul universitar Leipzig nici daca dai cu tunul.

        Ce dovada mai buna vrei ca sunt "excursionisti" decat ca intr-una dintre citadelele stangii (zona Connewitz e faimoasa pentru manifestarile violente ale extremistilor) s-a scandat "Sieg Heil" si s-au fluturat steagurile extremei drepte?
  • -9 (15 voturi)    
    Hopaaa.... se deșteaptă friții? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 19:30)

    prec [utilizator]

    Încet....încet....încet.
  • -8 (18 voturi)    
    ultimele zvacniri ale celor care mai... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 20:16)

    MBA [utilizator]

    ... mai au o gandire logica si mai pretuiesc libertatea. Sper sa se multiplice aceste manifestatii. Sper sa mai avem sange in noi sa schimbam tampitii care conduc acum lumea.
  • -10 (14 voturi)    
    n-aveau botnițe, grav (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 21:36)

    di livio [utilizator]

    da ăia din Belarus aveau botnițe?..au fost zeci de articole cu demonstrațiile din Belarus și n-am văzut un cuvînt de botnițe și regulili lu pește prăjit...la știrile din Belarus cuvîntu botniță îi tabu...mă da chiar așa pe față încercați șă ne aburiți?...numa Ceaușescu mai făcea așa, una era la știri și cu totu altceva era în realitate
    • +2 (2 voturi)    
      hehe (Duminică, 8 noiembrie 2020, 6:41)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      Jo napot, Psd, jo napot, postacule rus!
  • -1 (3 voturi)    
    ei cunosc mai bine (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 23:23)

    Itsoc [utilizator]

    nu e de mirare ca un oras din Est-ul Germaniei a reusit sa se mobilizeze in asa masura. Ei stiu mai bine cum e sa traiesti in totalitarism/comunism iar asta se prefigureaza "in background" in timp ce voi sunteti ocupati cu covid.
    masurile nu mai au nicio legatura cu vreun virus ci cu prabusirea deliberata a vechii lumi pentru a cladi alta noua in care oamenii vor fi doar niste asseturi pentru Elita.

    google:
    "the Great Reset"
    World Economic Forum
    "Build Back Better"
    • -1 (3 voturi)    
      Sunt "turisti", nu localnici (Duminică, 8 noiembrie 2020, 15:06)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Google: Connewitz linke Szene

      Compara cu: https://www.rnd.de/politik/querdenken-demo-in-leipzig-veranstaltung-endet-im-chaos-auch-attila-hildmann-soll-vor-ort-sein-kritik-an-sachsens-innenminister-BW7WL3TL7ATKTF5BMMDAQKWKJU.html

      "Die Masse soll mit „Merkel muss weg“- und „Sieg-Heil“-Rufen durch die Innenstadt ziehen. Auch Attila Hildmann befindet sich unter den Demonstranten."
      • 0 (2 voturi)    
        sigur (Duminică, 8 noiembrie 2020, 18:10)

        Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

        toti erau extrema-dreapta, toti erau neonazisti, in fapt, asa discreditezi un protest. identifici cativa extremisti si generalizezi ca toti 20.000 erau la fel.
        asa folosea si iliescu tehnicile de manipulare.
        behehehe
        • 0 (2 voturi)    
          Daca tu din fotoliu stii mai bine... (Duminică, 8 noiembrie 2020, 18:42)

          Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

          ...decat cineva care trece mai des prin Leipzig decat treci tu pe sub dus, atunci nu ma mai chinui sa-ti deschid ochii. Vezi sa nu-ti cada scufia de aluminiu de pe cap.